HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Univerzální ruční svítilna – recenze Fenix UC30

Univerzální ruční svítilna – recenze Fenix UC30

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Fenix UC30
Druh svícení (Svícení) ruční svítilna
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 letecký hliník
Hmotnost 126 g
Napájení akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 25 mm
Výška 130 mm
Mody svícení 5
Světelný tok v jednotlivých modech 960, 400, 110, 10 lumenů
Doba svícení v jednotlivých modech 1, 2, 3, 11, 120 hodin
Dosvit v jednotlivých modech 204 metrů
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-8
Použité LED diody Cree XM-L2
USB konektivita ano
Výbava 1 šňůrka na zápěstí
Výbava 2 nylonové pouzdro na opasek
Výbava 3 USB kabel
Výbava 4 náhradní o-kroužky
Výbava 5 dvě náhradní krytky micro USB konektoru
Infocena 1699 Kč
Dodává ARIGA

Zaujalo mě

  • Vysoký světelný výkon s výrazným odstupňováním
  • Vyměnitelný nabíjecí akumulátor
  • Robustní vodotěsná konstrukce

Shrnutí recenze

Svítilna UC30 představuje univerzální světelný zdroj s až nečekaným výkonem ukrytým do kompaktního balení. Na první pohled obyčejná kapesní baterka.

PODROBNÝ POPIS

Ovšem hned při prvním seznámení působí celá její konstrukce velmi robustně a odolně. Poctivé množství leteckého hliníku a tvrzená skleněná čočka s antireflexním povrchem dle výrobce garantují nárazuvzdornost při pádu z výšky jednoho metru. V praxi si nedokážu představit situaci, kdy by mohla svítilna doznat fyzické úhony.

Fenix UC30Fenix UC30

V místě úchopu je anodizovaný povrch zdrsněn jemným vroubkováním, nenápadné drážky v přední části mají za úkol odvádět teplo. Pod šroubovacím víčkem, jež je opatřeno lichoběžníkovým závitem pro zvýšenou odolnost proti opotřebení a pod těsnícím kroužkem je prostor pro výměnný nabíjecí akumulátor. Ale k tomu se vrátím později.

Svítilna se ovládá mírně vystouplým pogumovaným tlačítkem v místě, kde na něj snadno dosáhne palec. Přesně na protilehlé straně najdeme gumovou záslepku micro USB konektoru pro nabíjení, která se napoprvé může s ovládacím tlačítkem zaměňovat, ale celkem rychle se lze naučit vystouplejší tlačítko po paměti rozpoznat. Pokud byste přesto měli problém tlačítko najít po hmatu, je vyrobeno z fosforeskujícího materiálu.

Výkon umožní rychlý pohyb i v noci

Co činí svítilnu UC30 zajímavou, je její světelný výkon, jež má v dobrém slova smyslu na svědomí špičková LED dioda Cree XM-L2 U2 s udávanou životností 50 000 hodin. Maximální výkon představuje světelný tok 960 lumenů. To představuje až nečekaná „dálkové světla“ a zásobu výkonu pro nejrůznější případy. Prostor ve směru světelného kužele je skutečně ozářen velmi intenzivně a jasně.

Líbí se mi plynulé rozložení světla v rámci relativně širokého světelného kužele. Užší střed je výrazně jasnější, vnější širší část světelného kužele je o něco málo méně jasnější, ale distribuce světla je velmi plynulá bez subjektivně pozorovatelného úbytku až k jeho vnějšímu okraji. To považuji v praxi za důležitější než údaj o maximálním dosvitu 204 metrů.

V místě úchopu je anodizovaný povrch zdrsněn jemným vroubkovánímV místě úchopu je anodizovaný povrch zdrsněn jemným vroubkováním

Na opačné straně je pod krytkou schován micro USB konektor pro nabíjeníNa opačné straně je pod krytkou schován micro USB konektor pro nabíjení

Hlavní a jediné ovládací tlačítko potmě fosforeskujeHlavní a jediné ovládací tlačítko potmě fosforeskuje

Ovšem režim nejvyššího výkonu 960 lumenů by akumulátor vyčerpal za pouhých 1,2 hodiny. Z důvodu ochrany proti přehřátí se svítilna navíc po třech minutách provozu v nejvýkonnějším režimu sama přepne do druhého režimu v pořadí o výkonu 400 lumenů. Musím přiznat, že v praxi mi rozdíl mezi „high (400 l) a „turbo“ (960 l) nepřišel nijak výrazný. Také při výkonu 400 lumenů mi přišel výkon dostatečný i pro nejrůznější „rychlé“ aktivity.

S jednoduchým držákem na řídítka nebo na cyklistickou přilbu, které lze přikoupit jako příslušenství, tak UC30 poslouží jako plnohodnotné a výkonné cyklosvětlo. Jak jsem si osobně vyzkoušel, i výkon 400 lumenů je dostatečný natolik, aby mi tato svítilna sloužila ne jen jako doplňkové, ale klidně jediné osvětlení na kolo (snad kromě závodního použití). Doplním, že výdrž akumulátoru v tomto režimu je tři hodiny.

Třetí režim o výkonu 110 lumenů (výdrž 11 hodin) je zcela dostatečný pro většinu použití za pomalejšího pohybu, typicky třeba chůze nočním lesem. Úsporný režim pak poskytuje 10 lumenů, což je stále dostatek světla pro použití například ve stanu a běžné činnosti při táboření. V tomto případě vydrží svítilna na jedno nabití svítit 120 hodin.

Pro krizové situace je vybavena i nouzovým režimem stroboskopu (s proměnnou frekvencí blikání). Praktická je paměť, díky které se svítilna vždy zapne v naposled použitém režimu (neplatí pro stroboskop). Digitální regulace zajišťuje zachování konstantního jasu a napájecího proudu i při pozvolném vybíjení akumulátoru (a snižování jeho napětí). Nechybí ochrana proti přepólování (vložení baterie obráceně).

Nabíjení a další příslušenství v balení

Jak už jsem zmínil, zdrojem energie pro UC30 je nabíjecí li-ion akumulátor standardizovaného typu 18650. Přímo se svítilnou se dodává akumulátor  Fenix ARB-L2 s kapacitou 2600 mAh. Po odšroubování zadní krytky lze akumulátor snadno vyjmout jako běžnou baterii a případně nahradit jiným stejného typu. Svou velikostí odpovídá akumulátor 18650 dvěma lithiovým bateriím CR123A, které tak lze použít jako alternativa, což může být vhodné především v zimě, kdy nejsou lithiové baterie tolik náchylné k poklesu kapacity vlivem nízké teploty.

USB kabel pro nabíjení je součástí dodávkyUSB kabel pro nabíjení je součástí dodávky

Vyměnitelný nabíjecí akumulátor C18650 o kapacitě 2600 mAhVyměnitelný nabíjecí akumulátor C18650 o kapacitě 2600 mAh

nylonové pouzdro na opasek je součástí baleníNylonové pouzdro na opasek je součástí balení

Na vybitý akumulátor svítilna upozorní tím, že boční tlačítko začne červeně blikat, svítilna se postupně automaticky přepne do nejnižšího režimu a každých pět minut třikrát zabliká. Akumulátor se nabíjí přímo ve svítilně přes vestavěný micro USB port pomocí běžného USB kabelu. Nabíjet tedy lze pomocí síťového adaptéru ze zásuvky, USB adaptéru v autě, z počítače, powerbanky apod. Během nabíjení svítí boční tlačítko červeně a po plném nabití se rozsvítí zeleně. Nabíjení plně vybitého akumulátoru trvá cca 3,5 hodiny.

Fenix UC30 je vodotěsná a plně funkční do hloubky dvou metrů (dle standardu IPX-8), takže se velmi dobře hodí i pro vodácké použití. Jen je třeba vždy zkontrolovat správné nasazení krytky micro USB konektoru. Ke svítilně je přiložena šňůrka na zápěstí, nylonové pouzdro na opasek, USB kabel, náhradní o-kroužky a dvě náhradní krytky micro USB konektoru.

Vyměnitelný nabíjecí akumulátorVyměnitelný nabíjecí akumulátor

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: