Trekové boty nejen na lov – recenze Prabos Fox GTX

Trekové boty nejen na lov – recenze Prabos Fox GTX

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Fox GTX
Určení lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Nepromokavá
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek hydrofobní hovězinová useň
Materiál: membrána membrána GORE-TEX® Performance Comfort
Materiál: podešev SOLUŇ
Hmotnost 1520
Velikost testované boty v UK 8
Barevné varianty hnědá
Dostupné velikosti 4-12
Stélka (vložka) anatomicky tvarovaná stélka SOFTHEEL
Infocena 3090 Kč Kč
Dodává Prabos
Více info na www.prabos.cz

Zaujalo mě

  • univerzální použití
  • zesílení paty tvrdou pryží
  • zajímavé řešení poutek na tkaničky

Shrnutí recenze

Bota určená pro tiché nášlapy při lovu zajistí díky nepromokavosti komfort i na lehčích trecích a při turistice. Lovecká obuv Prabos Fox zaujme jednoduchostí řešení a vychytanými detaily.

PODROBNÝ POPIS

Když se ke mně k testování dostane do ruky český výrobek, mám vždycky o důvod víc k radosti. Nejinak tomu bylo i v případě bot Prabos Fox GTX. Jedná se o turistickou obuv, která je vhodná i pro lovecké výpravy. Přiznám se bez mučení, že se jednalo o první „loveckou“ botu, kterou jsem měl možnost testovat. Na druhou stranu boty splnily má očekávání, co se „loveckých“ bot týče.

Prověření bot v terénuPrověření bot v terénu

Konstrukce boty

Vrchní materiál boty tvoří hovězinová useň s hydrofobní úpravou. Střih jednotlivých dílů boty se vyznačuje jednoduchostí. Existují sice i znatelně jednoduší střihy bot (a v jednoduchosti tkví síla), ale výsledek, se kterým přichází designeři od Prabosu, není nijak špatný.

Vnitřek boty je pak vyvedený v Goretex kombinaci se stélkou Prabos Softheel. To zajišťuje celé botě dostatečnou vzdušnost a stará se o to, aby vaše nohy v každé situaci zůstaly v suchu. Podvozek je tvořen kvalitní oděru-odolnou pryží s protiskluzovou úpravou.

Pata zesílená tvrdou pryžíPata zesílená tvrdou pryží

Šněrování - detailŠněrování – detail

Středně agresivní vzorekStředně agresivní vzorek

Bota má jednoduchou lepenou podrážku, kdy přenos síly zprostředkuje středně agresivní vzorek. Obutí tvoří asi hlavní přednost, neboť použité materiály zjišťují znatelné snížení kročejového hluku. Že síla tkví v detailu, je vidět například na očkách pro šněrování, nebo na provedení jednotlivých švů.

Devět měsíců testování

Podstatou testu bylo botu vyzkoušet ve všech podmínkách, pro které je výrobcem určena, proto jsem boty testoval v asi devítiměsíčním časovém oknu. Vzhledem k tomu, že na testování byl dostatek času, stihl jsem podniknout nespočet treků. Přiznávám, že začátky byli poznamenané nedůvěrou z mé strany. Časem si ale boty moji důvěru získaly a staly se spolehlivým společníkem. V botách jsem zažil sníh, déšť i totální sucho při některých výletech i v zajímavé kombinaci a boty nikdy nezklamaly.

V testu klimatické odolnosti bota obstála na výbornou a ani při chůzi ve sněhu se neprojevovalo nedostatečné odizolování problematický částí (typicky špička). Naproti tomu v letošních tropických teplotách zůstávalo pocení nohy v normě.

Šněrování botyŠněrování boty

Osobně bych vyzdvihl zesílení paty tvrdou pryží, které při túrách ve složitém terénu dobře chrání achilovku. Ačkoliv jsem skalním zastáncem Vibramové podrážky v případě bot Prabos Fox jsem našel zdařilou konkurenci. Za celou dobu testu bota suprově držela i na mokrém povrchu.

Zajímavé překvapením bylo provedení poutek na tkaničky, které se opravdu povedly, vůbec s celým systémem šněrování jsem byl nadmíru spokojen.

Mezi příjemné vlastnosti patři určitě i hmotnost, která u testovaného páru velikosti 45 činila cca 1,5 kg a to v porovnání s konkurencí není vůbec špatný výsledek.

Ačkoliv se nejedná o vrcholový model značky, osobně jsem byl s botami spokojen. Nabízí velmi zajímavý poměr cena/výkon. Zároveň ale nebudou pro každého, hlavní „překážkou“ je asi vnucení dosti atypického stylu chůze daného loveckým charakterem boty. Myslím si, že i tak si bota svého uživatele určitě najde.

PrabosFirma Prabos je českým výrobcem funkčních bot pro pracovní i outdoorové aktivity. Boty Prabos obouvá již po mnoho let česká armáda, policie nebo hasiči.

Trekové boty se vyznačují řadnou předností:

• značková a kvalitní membrána GORE-TEX
• značkové podešve VIBRAM
• hydrofobní hovězinové usně

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Kuba Adámek

Boty jsem měl 3 roky nosil jsem je obden do práce. ( střídal je s Prabos condoriri) Pracuji v rekultivacích na dolech, takže pořád v blátě a prachu. O víkendech jezdím na vandry, takže boty pořád v zátahu. Při běžné údržbě, která spočívala v kartáči a jednou za 14 dní impregnaci jsou to super boty. Jedinou nevýhodu spatřuji v gumovém zesílení na patě. Po 2 a půl roce nošení vypraskala guma kolem stehů a začala se uvolňovat pata. Z bot se pomalu stávaly vysoké pantofle a po 3 letech mne opustily gumové paty natolik, že jsem se s botami bohužel musel rozloučit.

Andrej Hujo

Dobrý deň, mne sa päta rozpadla tiež. Veľmi ma to mrzí pretože zvyšok pôsobí aj po 4och rokoch skvele. Topánky kvôli tomuto nedostatku neporučujem. Mám v pláne si zakúpiť niečo od značky BOSP a MAKARA.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: