HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Test svítilny Fenix LD22 Premium S2

Test svítilny Fenix LD22 Premium S2

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Fenix LD22 Premium S2
Druh svícení (Svícení) ruční svítilna
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Hmotnost 60 g
Napájení baterie, akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU AA
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 2
Mody svícení 6
Světelný tok v jednotlivých modech až 200 lm
Doba svícení v jednotlivých modech 2,4 hod až 110 hod
Dosvit v jednotlivých modech až 110 m
USB konektivita ne
Výbava 1 Zdroj světla: Cree XP-G S2 (148 lm při 350 mA)
Infocena 1499
Dodává ARIGA
Více info na www.kronium.cz

Zaujalo mě

  • univerzální využití
  • odolnost
  • kvalita provedení

Shrnutí recenze

Fenix LD22 Premium S2 je univerzální ruční svítilna s vysokým výkonem, vhodná pro každou příležitost. Navazuje na předchozí model LD20 a vylepšuje jej mimo jiné o jednoduché a komfortní přepínání světelných režimů bočním tlačítkem umístěným u hlavy svítilny …

PODROBNÝ POPIS

O letních prázdninách jsem měl možnost vyzkoušet ruční svítilnu Fenix LD22 osazenou prémiovou LED Cree XP-G R5. V průběhu testování výrobce ruční svítilnu ještě o něco „vytunil“ a tak se mi v závěru testování dostal do rukou i poslední model, který se navenek nijak neliší a tak tedy celý text věnuji již novému na trhu aktuálně dostupnému modelu Fenix LD22 Premium S2.

Základní charakteristika

Model Premium S2 se liší pouze výkonnější LED. Použitá „výběrová“ LED Cree XP-G S2 zde v režimu maximálního výkonu nabízí 200 lm (původně 190 lm) a dosvit až 110 m (původně 100 m). Mírný nárůst je samozřejmě i v ostatních režimech, pouze u režimu minimálního výkonu zůstala hodnota světelného toku stejná. K napájení se používají dvě tužkové baterie nebo akumulátory velikosti AA a svítilna používá digitální regulaci proudu pro konstantní jas. Oba dva modely navazují na předchozí model LD20 který významně z hlediska ovládání vylepšily o jednoduché a komfortní přepínání světelných režimů bočním tlačítkem umístěným u hlavy svítilny.

Test svítilny Fenix LD22 Premium S2
Test svítilny Fenix LD22 Premium S2

Světelné režimy a napájení

Standardní „taktický“ vypínač na konci svítilny je zde ale samozřejmě stále přítomný. Svítilna nabízí čtyři klasické světelné režimy o různém výkonu (3 lm, 46 lm, 95 lm a 200 lm) a dva skryté zábleskové režimy (stroboskopický režim a SOS). V zábleskovém režimu jsou kombinovány ve střídě 1:1 dvě různé frekvence záblesků. Výdrž se pohybuje od 2,4 hod až do 110 hod v režimu s nejmenším výkonem. Časy odpovídají použití NiMH akumulátorů o kapacitě 2500 mAh. Mimo uvedené NiMH akumulátory je možné svítilnu napájet i klasickými alkalickými nebo lithiovými bateriemi. Proti špatnému vložení baterií má čelovka integrovánu ochranu proti přepólování. Skutečná hmotnost svítilny s alkalickými bateriemi a poutkem činí 112 g.

Test svítilny Fenix LD22 Premium S2
Test svítilny Fenix LD22 Premium S2

Kvalitní provedení

Tradičně kvalitně provedené tělo svítilny z tvrzeného hliníku T6 s anodizovaným odolným povrchem doplňuje hladký reflektor s tvrzenou ultra čistou skleněnou čočkou s antireflexním povrchem a ocelová odnímatelná spona s titanovou povrchovou úpravou. Sponu lze otočit podle toho, co vám více vyhovuje. Buď pro zavěšení svítilny reflektorem vzhůru, nebo dolů. Veškeré závity jsou lichoběžníkové pro zvýšenou odolnost proti opotřebení. Přiložena je i šňůrka na zápěstí. Svítilna je voděodolná dle standardu IPX-8 (2 m pod vodou) a nárazuvzdorná při pádech z výšky 1 m. K uživatelskému pohodlí přispívá i rýhování povrchu pro příjemnější úchop a maticový výbrus těla pod hlavou zabraňující kutálení na nakloněné rovině. Standardem u značky Fenix jsou náhradní díly. V příbalu tak nalezneme kromě textilního nylonového pouzdra na opasek i náhradní těsnící o-kroužky.

Ovládání

Obsluha svítilny je vcelku jednoduchá a rychle zvládnutelná. Chcete-li si jen „bliknout“, chvilkově posvítit, stačí lehce namáčknout (ale nedomáčknout) spínač/tlačítko na konci svítilny. Pro trvalé zapnutí stačí spínač domáčknout. Uslyšíte zřetelné cvaknutí. Poté již přepínáte mezi čtyřmi režimy výkonu cyklicky za pomoci bočního tlačítka umístěného vpředu u hlavy svítilny. Pro přepnutí do stroboskopického režimu stačí přidržet boční tlačítko stisknuté zhruba 1 vteřinu. Pro přepnutí do režimu SOS je třeba přidržet boční tlačítko o něco déle, zhruba 3 vteřiny. Jedním namáčknutím bočního tlačítka se opět vrátíme do klasických režimů. Svítilnu vypneme jednoduše, opět odmáčknutím spínače na konci svítilny. Svítilna si pamatuje poslední aktivní režim, vyjma zábleskového režimu a SOS.

Ke svítilně je možné pořídit opravdu značné množství doplňků. Z těch aplikovatelných jednoduše a přímo na hlavici svítilny jmenujme bílý difuzér (rozptylku) pro rozšíření světelného kužele, difuzér pro přeměnu svítilny v kempingové světlo (ještě větší rozptýlení), bílý nebo červený difuzér pro řízení dopravy či signalizaci, červený filtr. Hodit se může také univerzální držák se suchými zipy pro uchycení svítilny na jízdní kolo, i když zcela jistě nikdy nenahradí pořádný bytelný držák světla na kolo.

Test svítilny Fenix LD22 Premium S2
Test svítilny Fenix LD22 Premium S2

Hodnocení testera

Pokud vás zajímají poznatky z praxe, tak kvalita zpracování a bytelnost je znát. Svítilna si nechá líbit v podstatě skoro vše. Co se týká mechanické odolnosti, tak bych se vsadil, že mechanicky tato svítilna přežije svého uživatele. Voda nemá díky všudypřítomným těsněním žádnou šanci. Ochrana proti náhodnému zapnutí je dostatečná. Příjemné je reliéfní provedení předního bočního přepínače, díky kterému jej bezpečně nahmatáme i po tmě. Samozřejmě bez rukavic. S rukavicemi už nahmatání tak snadné není. Lze si ale pomoci fíglem, a to orientací snadno nahmatatelné spony na těle svítilny, tak aby byla v ose s tímto přepínačem. Svítilna je opravdu útlá a tak se vejde všude, překážet nebude, třeba i v přihrádce auta nic nezabere. Na druhou stranu i přes částečné vroubkování a tvarování těla je třeba počítat s tím, že v ruce nedrží tak spolehlivě jako svítilna větší velikosti, resp. průměru.

Produkovaná světelná stopa je rovnoměrně rozložená se silněji zdůrazněným středem. Barva světla mnou testovaného předchozího modelu LD22 měla zejména směrem k okraji světelné stopy lehce nafialovělý nádech (ve srovnání např. s čelovkou Fenix HL30). Vnímal jsem jej však spíše při svícení na velmi krátkou vzdálenost (cca do 5 m). Světelný výkon je více než dostatečný a o deklarovaném dosvitu není pochyb.

Co říci závěrem? Fenix LD22 Premium S2 je univerzální ruční svítilna s vysokým výkonem, vhodná pro každou příležitost. Zvláště poté, co ji doplníte ještě o některý z popsaných doplňků. Pokud požadujete svítilnu, která vám vydrží do konce života, a jste ochotni za to zaplatit, může být Fenix LD22 Premium S2 tou správnou volbou.

© Svět outdooru, říjen 2012, text Petr Macháček, foto Petr Macháček a Míra Bachtík

Další informace

LED svítilny značky Fenix si za své několikaleté působení na světovém trhu vybudovaly obrovský respekt. Jedná o výrobky společnosti FenixLight Limited, jenž se zaměřuje na produkci vysoce kvalitních LED svítilen a čelovek pro domácí, venkovní a profesionální použití.

Výrobky firmy FenixLight se vyznačují velmi pokročilým designem a kvalitním provedením. Srdce každé svítilny tvoří spojení vysoce efektivní digitální elektroniky a špičkové výkonné LED.
Díky široké nabídce modelů se svítilny Fenix uplatňují v profesionální sféře v armádě, policii, vězeňské službě, u záchranných složek, jako svítilny pro dobrodruhy, pro sportovce, turisty, horolezce a i běžné domácí použití.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: