HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Tenoučký všeuměl – recenze Beal Opera 8,5 Unicore

Tenoučký všeuměl – recenze Beal Opera 8,5 Unicore

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Beal Opera 8,5 unicore
Typ výrobku lano
Použití lezeckého vybavení na vysokohorské lezení a VHT, na ledovec, na lezení v horách, na ledolezení, na skály
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 Polyamid
Hmotnost 49 g/m
Barevné varianty zelená, modrá
Průměr lana 8,5
Počet pádů 5/18/>25 - při použití lana: jednoduché/poloviční/dvojité
Dynamický průtah 37%/32%/29% - při použití lana: jednoduché/poloviční/dvojité
Druh lana poloviční i dvojité
Podíl opletu 38
Infocena 4890 Kč
Dodává Total outdoor
Více info na www.beal.cz

Zaujalo mě

  • univerálnost použití v horách
  • malý průměr a nízká hmotnost
  • vzhled

Shrnutí recenze

Lehké trojnormové lano s impregnovaným jádrem i opletem. Ideální převážně pro VHT, skialpinismus, ledovcovou turistiku a jiné horské aktivity, kde hmotnost a univerzalita hraje prim. Lano Opera 8,5 mm totiž splňuje normy pro jednoduchá, poloviční i dvojitá lana!

PODROBNÝ POPIS

Co znamená trojnormové lano

Na trhu jsou dnes horolezecká lana s tak malým průměrem, který byl dříve nemyslitelný. Prvenství zřejmě stále drží model Opera 8,5 mm, od francouzského výrobce Beal. Splňuje normy pro jednoduchá, poloviční i dvojitá lana. Lidově řečeno lze lano používat jako klasické horolezecké lano v jednom prameni. Dále také  ve dvou pramenech, ať už jistícími body probíhá každý pramen zvlášť, nebo oba současně. Univerzální výrobky však často přináší jeden nešvar. Musí totiž splňovat celou řadu požadavků, které jsou mnohdy protichůdné.

I při motání lana oceníte jeho malý průměr.I při motání lana oceníte jeho malý průměr.

Díky nízké hmotnosti nejsou problém delší cesty.Díky nízké hmotnosti nejsou problém delší cesty.

Opera se dá použítt i při lezení sportovních cest.Opera se dá použít i při lezení sportovních cest.

Jaké musí být totálně univerzální lano

Lano Opera se muselo vypořádat s celou řadou překážek. Dovolte mi tedy výčet několika požadavků, které jsou na něj kladeny. Musí být dostatečně pevné, při zachování nízké hmotnosti. Musí mít malý průměr, aby bylo skladné. Nesmí být ovšem tenké tak, aby to bylo na úkor pevnosti a možné manipulace při jištění.  Musí být  dostatečně pružné, aby tlumilo pád lezce i v případě, že ho použije na dvojito. Nesmí ovšem pružit natolik, že při použití v jednom prameni by se protáhlo příliš mnoho. Musí být tenké, aby bylo skladné a mělo nízkou hmotnost. Příliš malý průměr lana ovšem nemůže být na úkor manipulovatelnosti s lanem při jištění. Již z tohoto výčtu příkladů je zřejmé, že jde o balancování vlastností, které lano splňovat musí a zároveň nemůže.

Jištění

Jako klíčový bych tedy uvedl parametr průměru lana 8,5 mm. Ten hodnotím za sebe tak, že na dvojito působí lano dostatečně bytelně, zatímco při použití na jednoducho považuji takto malý průměr jako maximální, respektive minimální možný. Nelze totiž předpokládat, že s takto tenkým špagátem se jistí stejně pohodlně, jako s klasickým průměrem okolo 10 mm. Ostatně zkuste se místo klasického šplhacího lana někam vydrápat po tenkém hladkém laně. Chci tím říci, že tato vlastnost lana není jeho chyba, ale vychází z jeho podstaty a konstrukce. U delších pádů s větším prokluzem v jistítku už lano začíná až nepěkně pálit do dlaně jističe. Při tomto způsobu použití jistě nebudou na škodu nějaké tenčí kožené rukavice. Jelikož jsem lano používal převážně v chladnějším období, sám jsem manipulaci v rukavicích několikrát vyzkoušel. Zvláště méně zkušeným jističům by se při chytání pádu mohlo v ruce nepříjemně rychle rozjet.

Opera je připravena na představení.Opera je připravena na představení.

Slaňování na takto tenkém laně raději jen na dvou pramenech.Slaňování na takto tenkém laně raději jen na dvou pramenech.

Manipulace s lanem v jednom prameni je excelentní.Manipulace s lanem v jednom prameni je excelentní.

Technologie Unicore

Prokluz lana v jistítku je totiž excelentní, takže naopak rychlé nabírání lana je radost. Výsledek při používání byl tedy takový, že pro jističe byla radost lano povolovat a pro prvolezce ho nabírat. Přestože lano působí poněkud tužším dojmem, manipulace s ním je snadná. Kromě zmiňovaného malého průměru tomu zřejmě napomáhá i spojení  jádra a opletu – Unicore. Tato technologie má  především za úkol přispívat vyšší míře  bezpečnosti a zabraňuje posuvu opletu. Dalším přínosem má být delší životnost.

Po několikerém použití jsem si na laně zatím všiml jen drobné známky opotřebení vlákna v jednom místě. Objektivně hodnotit výdrž opletu je pro mě vždy ošemetná věc a poučtím se do něj velmi nerad. Záleží vždy na konkrétním způsobu použití a především terénu. Rozhodně ale mohu říci, že zatím nedošlo k nějakému chlupacení opletu v celé délce neno výraznému opotřebení, které by značilo obecnou malou odolnost opletu.

Malý průměr dovoluje dobré zatažení uzlu.Malý průměr dovoluje dobré zatažení uzlu.

Testováno i při drytoolingu.Testováno i při drytoolingu.

Zakončení lana.Zakončení lana.

Použití

Z výše popsaných vlastností lana je v podstatě zřejmé, pro jaké použití je lano nejvhodnější. Jde o lano pro ostřílenější borce, hledající univerzální špagát pro horská dobrodružství, jako jsou alpinismus, horské lezení nebo lezení v ledu. Většina takových lezců už má zvládnutou techniku jištění a umí ji přizpůsobit malému průměru lana. Navíc se dost často při těchto disciplínách jistí v rukavicích. Jde použít i jako velmi skladný a lehký špagát pro ty nejtěžší sportovní cesty, kde se často používá poloautomatické jistítko (samozřejmě, pokud je daný typ vhodný pro takto tenké lano).

Manipulace s lanem v rukavicích.Manipulace s lanem v rukavicích.

Verdikt testera

Jako nejvhodnější oblast použití považuji hlavně zmíněný alpinismus a ledovcovou turistiku. Právě při pohybu více osob navázaných na jedno lano uživatelé nejlépe ocení jeho nízkou hmotnost. Pro toto použití také vřele doporučuji si trochu připlatit za lano ve verzi s plnou impregnací jádra i opletu nazvanou Golden Dry. Právě můj typ tuto úpravu má. Tu jsem ocenil v mokrém sněhu i ledovém lezení. Několikrát se mi totiž stalo, že různá starší lana po důkladném promočení zdvojnásobila svoji hmotnost.

Jako samozřejmost pak považuji, že lano má černě označený střed a důkladně zatavené konce. Zatím tedy splňilo  moje očekávání především v zimním období a díky své nízké hmotnosti umožňuje šetřit síly nutné pro moje horské výstupy. Především u určitých typů skialpových túr lano tráví hodně času nachystané v batohu a právě zde lze ocenit, jak moc se pronese a jestli je i po použití suché. Věřím, že i letní Tatry prověří jeho vlastnosti a lano obstojí.

Všechny fotografie k recenzi

O autorovi

Karel Vidlák
K lezení se dostal v patnácti letech. Postupně ho začaly lákat skály, alpské vrcholy i tatranské štíty. Jelikož si rád užívá klidu hor, baví se i skialpinismem.  S oblibou se prohání terénem na horském kole, nebo si užívá pohodu při vandrování. Testování vybavení a psaní článků se věnuje od roku 2008. Již nějaký ten rok provozuje své mobilní lanové centrum a občas se věnuje i metodickým a zážitkovým lezeckým kurzům.

Další informace

BEAL

Získat více informací nebo koupit můžete na www.beal.cz.

Uvedená cena je za lano Opera Unicorn 8.5 Golden Dry, délka 60 m.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: