HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Tenký jako žiletka, pohodlný jako pohovka – recenze horolezeckého úvazku ROCK EMPIRE 1B Slight

Tenký jako žiletka, pohodlný jako pohovka – recenze horolezeckého úvazku ROCK EMPIRE 1B Slight

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku 1B Slight
Typ výrobku sedací úvazek
Použití lezeckého vybavení na skály, na lezeckou stěnu
Rozdělení podle pohlaví Unisex, Dámský, Pánský
Hmotnost 259g (velikost M)
Barevné varianty světle zelená
Velikostní varianty XS, S, M, L, XL
Obvod pasu 76-83
Obvod nohavičky 53-58
Dostupné velikosti Dostupné velikosti: XS, S, M, L, XL
Výbava 1 Počet poutek: 4
Výbava 2 Počet přezek: 1
Výbava 3 Sloty na materiálové karabiny: ne
Infocena 1590 Kč
Dodává Rock Empire

Zaujalo mě

  • nízká hmotnost
  • vnější použitý materiál
  • jednotlivé konstrukční detaily

Shrnutí recenze

Jednopřezkový lezecký úvazek, určený především pro výkonnostní sportovní lezce i závodníky. Zrovna tak ambiciózním začátečníkům poskytuje nízkou hmotnost, volnost pohybu a dobrý rozklad sil na celou plochu nohaviček i pásu. Nízkou hmotnost a vysoký komfort. To je to, co tento sedák nabízí. Je tomu opravdu tak?

PODROBNÝ POPIS

Nejen pro výkonnostní sportovce je u sedáku důležité, aby je nijak neomezoval v pohybu a byl co nejlehčí. To vše při co nejvyšší míře pohodlí. Na tyto požadavky zacílil jednopřezkový model 1B Slight, který dostal hmotnost někam ke čtvrt kilu. Tato hodnota je úctyhodná, když si člověk zjistí, jak je úvazek pohodlný. Hmotnost je snížena díky řadě deteilů. Například použitím ultralehké hliníkové přezky, kterou prochází popruh široký pouze 16 mm.

detail vnějšího materiálu a materiálových poutekDetail vnějšího materiálu a materiálových poutek

nohavičky drží jen tenká gumaNohavičky drží jen tenká guma

materiálová poutkaMateriálová poutka

Proč je tak lehký?

Odtučňovací kúra je ovšem vidět v podstatě na všech konstrukčních prvcích úvazku. Jde třeba o jistící oko, které je jistě jedno z nejtenčích na trhu. Zrovna tak tenoučké gumy se subtilními přezkami, které drží nohavičky ze zadní části. Ovšem hlavní podíl na muší váze má použitý materiál a sendvičová konstrukce s absencí vyměkčení. Díky této konstrukci úvazek dobře rozkládá síly do celého povrchu a navíc je velmi skladný. Konstrukce zaručuje, že sedák drží i neoblečený svůj tvar. Jelikož je tloušťka pásu i nohaviček jen pár milimetrů, neomezuje sedák při lezení.

Sedák ROCK EMPIRE Slight 1B připraven na přechod hřebene Suchých skal.Sedák ROCK EMPIRE Slight 1B připraven na přechod hřebene Suchých skal.

Testování na Suchých skalách v Českém ráji.Testování na Suchých skalách v Českém ráji.

Poutka jsou dostatečně tuhá. Dobře drží tvar a dobře se do nich cvaká matroš.Poutka jsou dostatečně tuhá. Dobře drží tvar a dobře se do nich cvaká matroš.

Jak je pohodlný?

Neméně důležité je ovšem i pohodlí při visu nebo spouštění jiného lezce. Zde jde už o čistě osobní pocit, komu co vyhovuje. Líbí se mi, že díky pevně spojené vnitřní a vnější konstrukci nedochází k nějakému tlakovému zatížení. Pás i nohavičky jsou, řekl bych až nadstarndardně, široké. Jejich tuhá konstrukce tak rozkádá zatížení opravdu dobře. Osobně mi ale příliš nevyhovuje fakt, že tuhá konstrukce zároveň vytváří poměrně tuhé okraje nohaviček. Jelikož mám postava nedisponuje nějakým větším množstvím svalové hmoty, ba dokonce tuku, tak někdy dochází k mírnému zařezávání nohaviček do třísel.

Musím, ovšem říci, že v těchto místech už u mě neuspěl nejeden zkoušený sedák. Jak pozoruji kolem sebe, zdaleka ne každý má postavu jako já. Je tedy dost možné, že lezcům s vypracovanějšími stehny bude sedák vyhovovat více. Rozhodně tedy doporučuji sedák předem vyzkoušet ve visu ještě před koupí.

přední navazovací oka jsou dostatečně velkáPřední navazovací oka jsou dostatečně velká

přední hliníková přezka je subtilníPřední hliníková přezka je subtilní

detail vnitřního polstrováníDetail vnitřního polstrování

Design

Pokud v této zátěžové zkoušce uspěje, myslím, že vás mile překvapí a díky tenké konstrukci o něm často nebudete ani vědět. Musím říci, že z pohledu estéta sedák také hodnotím kladně. Jeho barva si sice poměrně výrazná, ale přesto na mě sedák působí minimalistickým a technicky vydařeným dojmem. Zvláště se mi líbí materiálová poutka, která jsou dostatečně velká a hlavně dobře tvarovaná. Na rize sportovní cesty nebo stěnu to není důležité, ale na nějaké vícedélkové sportovní cesty bych uvítal i boční poutka na materiálové karabiny.

Alternativy

Líbí se mi ovšem, že výrobce na trh uvedl ucelenou řadu ,,Slight“. Kromě modelu 1B tak nabízí i řadu 3B ve verzích pro lezce i lezkyně a dále čtyřpřezkový model 4B. Bystří tedy zřejmě poznali, že číslovka v názvu sedáku označuje počet kovových přezek pro nastavení obvodu pasu a nohaviček.

Pas i nohavičky dobře drží svůj tvar a nikde se nebortí a neshrnují.Pas i nohavičky dobře drží svůj tvar a nikde se nebortí a neshrnují.

Sedák Slight 1B vás nijak neomezuje v pohybu a cítíte maximální volnost.Sedák Slight 1B vás nijak neomezuje v pohybu a cítíte maximální volnost.

Navazovaci body jsou dostatečně velké pro pohodlné navazování.Navazovaci body jsou dostatečně velké pro pohodlné navazování.

Verdikt testera

Jak jsem si už na některých stěnách stihl všimnout, tak oblibu řady lezců si talo řada úvazků postupně nachází.  Myslím, že na tom má nemalou zásluhu právě design úvazku, který cílí především na ambiciózní vlčáky, pro které obtížnost 6B je pouze startovací meta a hodlají svou výkonnost posunout o poznání výše. Dále nízká hmotnost a odpovídajicí komfort. Řada Slight tak zcela vybočuje z běžné produkce sedáků.

Všechny fotografie k recenzi

O autorovi

Karel Vidlák
K lezení se dostal v patnácti letech. Postupně ho začaly lákat skály, alpské vrcholy i tatranské štíty. Jelikož si rád užívá klidu hor, baví se i skialpinismem.  S oblibou se prohání terénem na horském kole, nebo si užívá pohodu při vandrování. Testování vybavení a psaní článků se věnuje od roku 2008. Již nějaký ten rok provozuje své mobilní lanové centrum a občas se věnuje i metodickým a zážitkovým lezeckým kurzům.

Další informace

Logo ROCK EMPIRE.

Český výrobce lezeckého a outdoor vybavení z Benešova nad Ploučnicí v severních Čechách. Rock Empire poskytuje kvalitu, snadnou dostupnost, dobrou cenu a vysokou užitnou hodnotu. Lidé, kteří v této firmě pracují, dobře znají své řemeslo. Většina z nich jsou aktivní sportovci a tráví v přírodě svůj volný čas, pokud jim to práce umožní.
www.rockempire.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: