HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Technická univerzální zimní bunda – recenze Direct Alpine Foraker

Technická univerzální zimní bunda – recenze Direct Alpine Foraker

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Direct Alpine Foraker
Druh sportu lezení, outdoor
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví unisex, dámské, pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 kombinace Pertex Endurance, Pertex Quantum
Materiál 2 Zateplení: Climashield HL
Hmotnost 600 g
Barevné varianty černá/modrá, červená/modrá
Velikostní varianty S-XXL
Infocena 5990 Kč Kč
Dodává Direct Alpine
Více info na www.directalpine.cz

Zaujalo mě

  • střih neomezující pohyb
  • šikmý zip
  • množství funkčních detailů

Shrnutí recenze

Technická sportovní zateplená bunda s moderními detaily a výbornou izolací používanou spíše ve spacích pytlech, to je bunda Foraker– společník při lezení i lyžování.

PODROBNÝ POPIS

První pohled na bundu od Direct Alpine ve mně vyvolal pocit, že navrhnout tento kousek musel být pekelný oříšek. Dalo mi práci množství nestandardních detailů odhalit a uvědomit si jejich funkci.

Bunda má vyztuženou kapuci, ramena a bederní spodníčástBunda má vyztuženou kapuci, ramena a bederní spodníčást

V pase lze bundu pohodlně stáhnout jednoručněV pase lze bundu pohodlně stáhnout jednoručně

Odvětrání lze rozepnout opravdu hodně a dostanete se pak i do spodnějších vrstevOdvětrání lze rozepnout opravdu hodně a dostanete se pak i do spodnějších vrstev

Netradiční konstrukce

Nejprve mě zaujal šikmý hlavní zip, jehož použití se zásadně podepisuje na střihu celé bundy. Skýtá to ale jen výhody. Zip nekončí uprostřed brady, a tak zde může být pouze příjemná látka, která nedře a netlačí. Ve velké zimě to navíc eliminuje zamrznutí zipu, které by způsobila vlhkost z vašeho dechu. Pokud jste nikdy bundu s šikmým zipem nenosili, bude chvíli trvat, než si zvyknete, kde hledat rozepínání, ale jak na to přijdete, nebudete se chtít vrátit ke klasické konstrukci. Je to opravdu pohodlné.

Horolezci budou bundu Foraker milovatHorolezci budou bundu Foraker milovat

Další hlavní doménou bundy je použití dvou odlišných materiálů s různou odolností a hmotností. Na většině povrchu je použit Pertex Quantum, který je maximálně odlehčený. Na místech s velkou pravděpodobností otěru je použit vyztužený Pertex Endurance. Je to oblast kapuce a ramen. Švů je na ramenou jen nutné minimum, aby byla odolnost ještě větší. Kapuce je velká tak, že se pod ni vejde i přilba a má nastavitelné všechny svoje proporce pomocí pružných tkanic a samosvorek. Odolná vyztužená látka pak účelně chrání bundu před poškozením při lezení na skalách anebo manipulaci s přilbou.

Vedle asymetrického hlavního zipu je také šikmá objemná náprsní kapsa. Další kapsa je umístěna na levém rukávu. Uvnitř bundy jsou pak další dvě síťové kapsy na rukavice či tulení pásy. Příjemný a hlavně praktický je anatomicky tvarovaný spodní lem bundy, který se dá stahovat jednou rukou. Jednoduché a velmi praktické. Bunda se celá dá sbalit do kapuce a zabírá tak mnohem méně místa.

Kapsa na zip na rukávuKapsa na zip na rukávu

Izolace jako ve spacáku

Izolační vlastnosti bundy jsou vzhledem k objemu a hmotnosti velmi dobré. Umělé vlákno Climashiled HL je známé spíše ze spacích pytlů, ale o to má lepší předpoklady k vysoké funkčnosti. Samozřejmě, že izolací nemůže konkurovat péřové bundě, ale ve vlhkých podmínkách se může osvědčit lépe. Oproti peří má totiž Climashield jasnou výhodu, že i ve vlhku neztrácí svoje izolační vlastnost a velmi dobře izoluje. Proto je tahle univerzální odolná a lehká bunda skvělou alternativou místo péřovky.

Pohyb v této bundě je absolutně bez omezení. Pokud nastavíte všechna stahování na míru, ani nepocítíte, že nějakou bundu máte. Ani při lezení na skálu a natahování se k dalekému chytu se mi ani rukáv, ani pas nevyhrnul, ba ani nepohnul. To považuji za největší přednost této bundy. Odvětrání funguje bezvadně a dostanete se přes něj i do kapes spodnější vrstvy, protože není vybaveno síťovinou.

Bunda umožňuje absolutně volný pohybBunda umožňuje absolutně volný pohyb

Hodnocení testera

Problémy mi dělaly jen hlavní kapsy, které jsou umístěny mnohem výš, než je obvyklé. Při pokusu je otevřít jsem obvykle tahal za zipy od odvětrání. Ani při nalezení správného zipu a schování rukou do kapes jsem nepozbyl pocitu, že bych je čekal trochu níže. Na to se dá ale časem jistě zvyknout. Umístění kapes výš má zjevně praktické účely: kvůli použití i s zapnutým bederákem od batohu nebo se sedákem (např. při skialpu).

Překvapily mě ještě rukávy, které sice nemají na koncích stahování ani manžety, ale bezvadně a spolehlivě drží.

Vnitřní síťová kapsa – třeba na tulení pásyVnitřní síťová kapsa – třeba na tulení pásy

Je znát, že si Direct Alpine tento model vypiplal a umístil na ni pouze podstatné a užitečné detaily. Nenajdete zde nic zbytečného navíc a na bundu se pak můžete spoléhat ve všech situacích. Hodí se zejména pro horolezení či na skialpy.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: