Splněná očekávání – recenze ultralehkého spacáku Cumulus Magic 125 Zip

Splněná očekávání – recenze ultralehkého spacáku Cumulus Magic 125 Zip

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Cumulus Magic 125
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Náplň (Spacáky a Žďáráky)
Použití spacáku Na letní výlety, Ultralehký
Materiál - svršek Toray Airtastic, 20 g/m2
Materiál - vnitřek Toray Airtastic, 20 g/m2
Materiál - náplň (celý popis) kvalitní husí peří plnivost 850+ cuin
Hmotnost 275 g
Testovaná velikost M
Tvar spacáku mumie
Plnivost peří 850 cuin
Barevné varianty modrý, šedý
Výška postavy 180
Šířka v obalu 11 cm
Šířka v obalu po kompresi 11 cm
Teplotní parametry - komfort Ž 13 °C
Teplotní parametry - komfort M 10 °C
Teplotní parametry - extrém -3 °C
Dostupné velikosti M a L
Výbava 1 kompresní a skladovací obal
Výbava 2 YKK zip
Infocena 4790 Kč
Dodává Pod 7 kilo
Více info na www.pod7kilo.cz

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Malý objem
  • Použití kvalitních materiálů
  • Příjemný materiál

Shrnutí recenze

U spacáku chtějí všichni, aby byl co nejmenší, nejlehčí a zároveň, aby i co nejvíce hřál, respektive nejvíce izoloval. To vše zabaleno do jednoho spacáku, který však neexistuje. Neočekávejte od lehkých spacáků nesplnitelné. Mohou vám nabídnout pouze to nejlepší ze sebe za použití nejkvalitnějších materiálů a konstrukce. Jaký je tedy ten nejlehčí spacák se zipem na světě?

PODROBNÝ POPIS

To, že se nám dostane do testu něco, co se pyšní něčím „nej“ na světě se nestává každý den a tak jsme se na takový kousek náležitě těšili. Podle výrobce je spacák Cumulus Magic 125 Zip nejlehčím spacákem se zipem na světě. Jak jsme ho tedy testovali a jak se nám zamlouval?

Vnitřní etiketa spacáku Cumulus Magic 125.Vnitřní etiketa spacáku Cumulus Magic 125 Zip.

Spacák Cumulus Magic 125 s transportním i kompresním obalem.Spacák Cumulus Magic 125 Zip s transportním i kompresním obalem.

Srovnání spacáku Cumulus Magic 125 s plynovou kartuší 440g netto.Srovnání spacáku Cumulus Magic 125 Zip s plynovou kartuší 440g netto.

Upozornění na úvod

Takže všichni, kteří si brousí zuby na univerzální spacák na 3 – 4 sezony, můžou na Cumulus Magic 125 Zip zapomenout. Je to lehký nebo možná nejlehčí spacák na světě, ale není určitě ten nejteplejší.

Superlativy

Úžasné je na něm hmotnost a objem po sbalení. Když v létě na lehko nebo na chatu či na winterraum klidně bych se svěřil do péče tohoto spacáku, který se velikostí po sbalení blíží fleece vložce do spacáku. Avšak poskytne větší výkon.

Balení

Standardně je dodáván s dvěma obaly. Jedním velkým a síťovaným pro skladování. A dále s malým transportním obalem se samosvorkou. Pro balení do něj není potřeba vyvíjet přehnanou sílu nebo tlak. Normálně se tam vejde. Pro poměr velikosti jsme udělali několik fotek sbaleného spacáku. Objem spaleného spacáku by měl být pouhých 1,6 litrů. Vešel by se i do kabelky.

Po vyjmutí z tohoto „kompresního“ obalu bych doporučoval před ulehnutím tento spacák protřepat tak, aby co nejvíce nabyl na objemu. Malé hmotnosti je dosaženo kromě použití kvalitní náplně o hmotnosti pouhých 125 g, také svrchním materiálem, lehkých zipem a absencí kapuce. Cumulus Magic 125 ZIP je podle výrobce nejlehčím spacákem na světě se zipem – váží pouhých 275 g (v prodloužené verzi L 299 g).

Porovnání velikosti sbaleného spacáku Cumulus Magic 125 s německým eintopfem.Porovnání velikosti sbaleného spacáku Cumulus Magic 125 Zip s německým eintopfem.

Cumulus Magic 125 je po sbalení opravdu malý.Cumulus Magic 125 Zip je po sbalení opravdu malý.

Porovnání velikosti spacáku Cumulus Magic 125 v transportním vaku s botou vel. 42.Porovnání velikosti spacáku Cumulus Magic 125 Zip v transportním vaku s botou vel. 42.

Jak vypadá

Konstrukce komor je jednoduchá – tedy materiál svrchní i vnitřní je prošitý skrz – studené švy. Proti světlu je spacák lehce průsvitný. Použitým materiálem je ultralehký Toray Airtastic, 20 g/m2, který je opravdu velmi příjemný na dotek. Větruodolný. Podle údajů výrobce i s povrchovou vodoodpudivou úpravou DWR. Během testování nedošlo materiálem k průniku peří. Pouze v hlavním podélném švu (na opačné straně než je zip) k ojedinělému vykukování několika kusů chmýří.

Rozložený spacák Cumulus Magic 125.Rozložený spacák Cumulus Magic 125 Zip.

Ukončení zipu u spacáku Cumulus Magic 125 v nožní části.Ukončení zipu u spacáku Cumulus Magic 125 Zip v nožní části.

Příprava na spaní se spacákem Cumulus Magic 125.Příprava na spaní se spacákem Cumulus Magic 125 Zip.

Jak se ovládá

Použitý YKK spirálový zip je dvojcestný. Oba jezdce jsou opatřeny textilním táhlem s nápisem Cumulus. Manipulace je jednoduchá. Zip není opatřen žádnou légou. Vše je podřízeno objemu a hmotnosti. Spacák nemá kapuci. Zatáhnout se tak dá „po krkem“ a to na tenkou pružnou tkanicí se samosvorkou s jednodotykovým ovládáním (samosvorka je fixovaná ke spacáku).

Testovaný spacák měl zip na levé straně a utahovací samosvorku na protilehlé straně. Spacák nemá ani vnitřní límec. Jediným designovým prvkem je vyšité logo Cumulus a název Cumulus 125 v horní části spacáku. Dodáván by měl být ve dvou barvách.

Teplota. To nejdůležitější.

S hodnocením teplot budu opatrný a přináším vám svoje subjektivní pocity a poznatky. Spacák byl testován na Rujáně, v Jilemnici (Krkonoše) a v Teplicích nad Metují. V letním období července a srpna. Ve stanu, v hamace i pod širákem. Při spaní ve stanu na nafukovací karimatce MAMMUT a venkovní teplotě 12 C nebyl žádná problém. Spacák mi poskytnul komfortní spaní.

Noc strávená v hamace pod širákem na kvalitní pěnové karimatce, kterou mám pro tento druh spaní vyzkoušen a teplotě 8 – 9 C mi bylo už zima. Oblečen jsem byl do trika s dlouhým rukávem, dlouhých podvlíkaček a vlněných ponožek Devold. Nohy jsem měl opravdu dosti studené a teplota mě nutila zaujmout „skrčeneckou“ polohu. Při teplotách nad 10 C pohoda či akceptovatelné.

Osobně mi z toho tedy vychází, že udávaná teplota výrobcem 13 a 10 C odpovídá na moji konstituci a teplotní odolnost. Limitní teplotu – 3 C si umím představit pouze jako velmi nouzovou s dopomocí další izolační vrstvy (bundy, čepice, kalhot, bivakovacího pytle, apod.)

O Vladimíra Iljič Lenina je ve spacáku Cumulus Magic 125 dobře postaráno.O Vladimíra Iljič Lenina je ve spacáku Cumulus Magic 125 Zip dobře postaráno.

Cumulus Magic 125 byl testován i na mole na ostrově Usedom.Cumulus Magic 125 Zip byl testován i na mole na ostrově Usedom.

Příprava na test spacáku Cumulus Magic 125.Příprava na test spacáku Cumulus Magic 125 Zip.

Technická poznámka

Výrobce Cumulus udávané teploty „Komfort“, „Limit“ a „Extrém“ sice nenechává testovat podle normy EN 13537, ale měly by jí odpovídat. „Komfort“ je dle této normy ve zkratce nejnižší teplota, ve které se průměrná mladá žena ve spacáku v uvolněné poloze bez buzení zimou vyspí. „Limit“ se stanovuje adekvátně pro mladé muže ve skrčené poloze. Pro většinu lidí by tedy měla být nejnižší teplota pro pohodlný spánek mezi hodnotou „Komfort“ a „Limit“.

Zkušení uživatelé v dobré kondici a s teplým oblečením mohou spát bez problémů i v nižších teplotách, naopak hodně „zmrzlé“ a starší ženy by měly k teplotě „Komfort“ přičíst radši ještě pár stupňů. „Extrém“ je teplota udávaná pro holé přežití, běžně ji proto není vhodné brát v úvahu. Dodáváme, že ve stanu bývá teplota vyšší, než venku.

Použití kvalitního YKK spirálového zipu s textilním táhlem Cumulus.Použití kvalitního YKK spirálového zipu s textilním táhlem Cumulus.

Zakončení zipu v nožní časti u spacáku Cumulus Magic 125 je řešeno jednoduchým klínem.Zakončení zipu v nožní časti u spacáku Cumulus Magic 125 Zip je řešeno jednoduchým klínem.

Zakončení zipu YKK a tunýlku na stažení spacáku Cumulus Magic 125.Zakončení zipu YKK a tunýlku na stažení spacáku Cumulus Magic 125 Zip.

Verdikt testera

V případě, že chcete opravdu vyrazit někam v létě na lehko. Opravdu ultra nebo počítáte, že budete chodit z chaty na chatu nebo za exotikou a nechcete se tahat se spacákem, můžete zvolit tento ultralehký kousek. Lehce sbalitelný, který nezabere skoro žádné místo a ještě méně váží. A za ušetřenou hmotnost na spacáku si do batohu můžete přidat o lahev s vodou nebo i něčím jiným navíc.

Příprava na test spacáku Cumulus Magic 125.Příprava na test spacáku Cumulus Magic 125 Zip.

Další informace

CumulusSpacáky Cumulus jsou vyrobeny v Polsku z polského husího peří v rodinné firmě založené roku 1989. Výrobce z polské Gdyně s pětadvacetiletou historií se zaměřuje výhradně na péřové spacáky z kvalitních materiálů. Určitá míra exkluzivity je patrná už na první pohled a dotek.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: