Špička mezi holemi – recenze trekových holí LEKI Khumbu Antishock

Špička mezi holemi – recenze trekových holí LEKI Khumbu Antishock

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku LEKI Khumbu Antishock
Co je to za výrobek Trekové hole
Materiál 1 Madlo: Aergon CorTec
Materiál 2 Bodce: Flex Tip Short
Materiál 3 Materiál: vysokopevnostní hliník třídy HTS 6.5
Údaje výrobce 1 Hmotnost: 307 g/ks
Údaje výrobce 2 Počet dílů: 3
Údaje výrobce 3 Rozsah: 72 - 145 cm
Infocena 2590 Kč
Dodává LEVELSPORTKONCEPT, s.r.o.
Více info na www.leki.cz

Zaujalo mě

  • snadné nastavení délky pomocí Speed Lock
  • kvalitní anatomická madla
  • velký rozsah nastavení

Shrnutí recenze

Trekové hole Khumbu Antishock od firmy LEKI jsou ve své třídě Unisex něco jako Porsche mezi sporťáky. Chůze s nimi je proto komfortní a pohodová, ale pár věcí může někoho od jejich pořízení odradit. Co se nám líbilo, co bylo super a co nám nevyhovovalo?

PODROBNÝ POPIS

Universální trekové hole Khumbu AS s variabilní konstrukcí jsou vyrobeny z lehkých trubek z vysokopevnostního hliníku třídy HTS 6.5, opatřené systémem anti-shock DSS na ochranu kloubů, komfortně anatomickými držadly Aergon CorTec a originálním bezpečnostním zámkem na popruh držadla a bodci Flex Tip Short s tvrzené ocele na konci. Jejich hmotnost je 615 gramů, tedy pouhých 30 deka na jednu ruku.

Recenze trekových holí LEKI Khumbu Antishock.Recenze trekových holí LEKI Khumbu Antishock.

Na testu trekových holí LEKI Khumbu Antishockse podíleli všichni výletníci.Na testu trekových holí LEKI Khumbu Antishockse podíleli všichni výletníci.

Recenze trekových holí LEKI Khumbu Antishock.Recenze trekových holí LEKI Khumbu Antishock.

Testování

Testování trekových holí LEKI Khumbu Antishock kategorie Unisex probíhalo v různých klimatických podmínkách a pásech, od měst přes nížinný a horský les až po kamenité morény vysokých hor a to za jakéhokoliv počasí. Během testů bylo s nimi našlapáno zhruba 120 kilometrů.

Začneme od shora

Vysmeknutí z rukou navíc brání originální zámek popruhu s bezpečnostní pojistkou.
Velkou výhodou holí Khumbu AS se také ukázal korkový materiál držadel Aergon CorTec. I přes počáteční obavy, jak se hole budou držet za deště nebo po několikahodinové námaze s propocenými rukami, se ukázalo, že to byl opravdu dobrý nápad a trekové hole se díky svým držadlům opravdu dobře ovládaly i na konci náročného pochodu.

Určitě by jim ale prospělo, kdyby jejich jinak komfortně anatomické rukojetě byly prodlouženy – jako to má třeba konkurence – a ony se tak mohly použít třeba během postupu strmým terénem bez toho, že by se musela upravovat jejich délka. Tu, jak bylo vyzkoušeno, lze sice nastavit komfortně a poměrně snadno i v rukavicích, ale přece jen to zdržuje: zvláště když vás honí na hřebeni bouřka.

Propracované madlo kombinuje plast a syntetický korek.Propracované madlo kombinuje plast a syntetický korek.

Úchop lze zajistit jemným a na dotek velmi příjemným poutkem.Úchop lze zajistit jemným a na dotek velmi příjemným poutkem.

Pro nastavení délky poutka stačí zatáhnout za horní popruh. Vyklopit pojistku a popruh dotáhnout nebo povolit.Pro nastavení délky poutka stačí zatáhnout za horní popruh. Vyklopit pojistku a popruh dotáhnout nebo povolit.

Délkově variabilní tělo

I tak se ale konstruktéři trekových holí Leki vytáhli, protože jejich konstrukce s aretačním systémem Super Lock umožňuje na rozdíl od většiny konkurenčních výrobků hned dvě přestavení (úpravy) délky hole. Navíc mimořádně snadno pomocí plastových klipsů, které lze opět ovládat i v rukavicích. Zkušební ústav TÜV u nich garantuje, že ač z umělé hmoty, dokáží vyvinout velmi silnou přídržnou sílu, v praxi tedy nehrozí, že když se na jednou holi pověsíte plnou vahou i s batohem, že by došlo ke změně nastavení její délky. Nastavením lze měnit délku holí v rozmezí 72-145 cm, takže jsou skutečně universálně využitelné jak pro malé děti od cca 10 let, tak dospělé muže. Tuto vlastnost lze také s úspěchem využít při dalším možné využití trekových holí, jako např. stavbě nouzových přístřešků nebo bivaků apod.

Díky veliké páce jde ovládat SPEED LOCK velice lehce a dá se vždy vyvynout dostatečně velká síla.Díky veliké páce jde ovládat SPEED LOCK velice lehce a dá se vždy vyvynout dostatečně velká síla.

Dvojice SPEED LOCK zabezpečuje rozsah nastavení 72 až 145 cm.Dvojice SPEED LOCK zabezpečuje rozsah nastavení 72 až 145 cm.

Pro správné nastavení páky SPEED LOCKU stačí pouhé povolení či dotažení rukou. V případě zaseknutí lze použít šroubovák nebo i minci.Pro správné nastavení páky SPEED LOCKU stačí pouhé povolení či dotažení rukou. V případě zaseknutí lze použít šroubovák nebo i minci.

Drnčící, ale nekloužou

Odpružení holí Khumbu AS zajišťuje patentovaný systém Dynamic Suspension System (DSS). Bohužel rozšíření pohyblivých prvků konstrukce holí Khumbu AS se poněkud překvapivě projevilo také akusticky: někoho tak mohou rušit poměrně hlasité zvuky, jakési drnčení, při dopadu holí na pevný terén- asfalt, beton nebo kameny… Lze si na to samozřejmě brzy zvyknout, ale je fakt, že jiné trekové hole jsou oproti testovanému výrobku firmy Leki prakticky nehlučné.
Ocelové bodce na konci hole Flex Tip Short ovšem drží spolehlivě i na exponovaném terénu, a nekloužou ani na strmé mokré skále. Odpružení zajišťuje patentovaný systém Dynamic Suspension System (DSS).

Kvalitní hrot je u hůlek LEKI samozřejmostí.Kvalitní hrot je u hůlek LEKI samozřejmostí.

Tlumení hole LEKI Khumbu Antishock je vyřešeno jednoduše pryžovým kroužkem.Tlumení hole LEKI Khumbu Antishock je vyřešeno jednoduše pryžovým kroužkem.

O hůlku se dá lehce a pohodlně opřít i se zhora.O hůlku se dá lehce a pohodlně opřít i se zhora.

Závěr

Testování holí Khumbu AS se v různé míře zúčastnilo celkem pět lidí ve věkovém rozmezí 10-50 let, kteří mají s nordic walking vesměs značné zkušenosti. Z jejich poznatků z průběhu testu a s přihlédnutím k jejich „tulácké“ praxi jednoznačně vyplynulo, že trekové hole Khumbu AS od Leki patří opravdu k tomu nejlepšímu, co v současnosti náš trh nabízí. Ve své třídě jsou prostě něco jako Porsche mezi sportovními vozy.

Další informace

LEKI

Vývoj a design produktů společnosti LEKI je soustředěn ve švábském Kirchheimu/Tecku. Výroba holí těmi nejmodernějšími a nejekologičtějšími postupy probíhá ve vlastním výrobním závodě v České republice.

www.leki.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: