HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Spící bojovník – recenze spacáku Nordisk Hjalmar

Spící bojovník – recenze spacáku Nordisk Hjalmar

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Nordisk Hjalmar
Typ výrobku spacák
Náplň (Spacáky a Žďáráky) syntetika
Materiál - svršek 40 D ripstop nylon
Materiál - náplň (celý popis) PES duté vlákno Northguard
Hmotnost 1800 g
Testovaná velikost L
Tvar spacáku dekový
Výška postavy M do 180 cm / L do 195 cm / XL do 210
Šířka v obalu 37 cm
Průměr v obalu 25 cm
Šířka v obalu po kompresi 30 cm
Průměr v obalu po kompresi 25 cm
Teplotní parametry - komfort Ž 3 °C
Teplotní parametry - komfort M -2 °C
Teplotní parametry - extrém -19 °C
Dostupné velikosti M, L, XL
Infocena 2190 Kč
Dodává Prosport Praha

Zaujalo mě

  • prostor pro nohy
  • počesaná úprava podšívky
  • protisměrný jezdec zipu v nohách

Shrnutí recenze

Třísezónní spacák je univerzální výbavou snad každého outdoorového nadšence. Dáváte-li při výběru přednost dekové variantě se syntetickou náplní, pak jednu z možností skýtá „dekáč“ dánské firmy Nordisk, který se honosí jménem Hjalmar, což bylo ve středověké skandinávštině označení pro válečníka s helmou.

PODROBNÝ POPIS

Více info na www.prosport.cz

Spacák Nordisk Hjalmar je nabízen ve třech velikostech M, L a XL. Testovaný „dekáč“ svrchu chrání tradiční osvědčená nešustivá ripstopová tkanina v antracitovo-cihlové barevné kombinaci. Jako izolační náplň výrobce zvolil syntetické polyesterové duté vlákno Northguard ve dvouvrstvé šindelové konstrukci. Vnitřní strana spacáku Hjalmar je šita z počesaného nylonu, který je hebký na dotyk a evokuje teplo. Deková konstrukce s úctyhodnou šířkou 77 cm nabízí velký prostor pro nohy a spánek je v tomto ohledu opravdu komfortní.

Spaní v dekáči je pohodlnější než v mumiovém tvaruSpaní v dekáči je pohodlnější než v mumiovém tvaru

Oboustranný zip se táhne po celé levé straně a v jednom sledu je veden i přes spodní část. Ukončuje ho v pravém dolním rohu protisměrný jezdec umožňující spodní větrání. Zip sice není od nejpoužívanějšího výrobce YKK, ovšem během testu fungoval spolehlivě. Od těla jej odděluje a zároveň izoluje vyteplená léga, kterou se mi i přes konstrukční snahu výrobce několikrát podařilo do zipu přichytit. Zip lze ovládat zvnějšku i zevnitř přechýlením ručky jezdce. Při zapnutí spacáku mi chybělo překrytí pro jezdec. Uvnitř spacáku najdeme pro pravou ruku dobře přístupnou prostornou kapsu na zip ze síťoviny, která pojme čelovku, telefon, čepici i kapesníky.

Pro komfortnější spaní při teplejších nocích se dá díky druhému zipu spacák pootevřít zespoduPro komfortnější spaní při teplejších nocích se dá díky druhému zipu spacák pootevřít zespodu

Vnitřní kapsa je dost velká na to, aby pojmula dostatek příslušenstvíVnitřní kapsa je dost velká na to, aby pojmula dostatek příslušenství

Zakončení zipu je všito do spacákuZakončení zipu je všito do spacáku

Stahování kapuce přes hlavu je řešeno samosvorkou na pravé straně předního dílu a dvěma na pohled i omak rozdílnými tkanicemi. Šňůrky v tunýlkách však poněkud drhnou a jedním tahem se vám stáhnutí nepodaří. Materiál kolem tunýlků je natolik objemný, že i přes značnou snahu a postupné nahrnování kapuce ji lze stáhnout jen částečně, následkem čehož se kapuce při nocování rozkládá kolem uší do široka. Zateplovací límec u spacáku chybí (u dekových spacáků je to obvyklé). Vzhledem k tomu, že se nedá vhodně vyladit kapuce, absence límce umožní příliš snadný únik tepla. Bylo mi ze stran chladno na hlavu i ramena. Komfort spacáku Hjalmar na 3 °C u žen je v souvislosti s konstrukční nedostatečností kapuce hodnota spíše imaginární, byť polyesterové vlákno výplně tento potenciál zřejmě má.

Spacák je dekáč klasického půdorysuSpacák je dekáč klasického půdorysu

Spacák velikosti L, který jsem testovala, měl vyhovovat postavě 185 – 195 cm výšky. Pokud však 190 cm měřící muž nestáhl kapuci přes čelo a netrval na natažených nohách, sotva se do spacáku vešel. Má-li kapuce posloužit ke krytí hlavy a člověk má mít dost místa pro nohy, může u modelu Hjalmar velikosti L měřit maximálně 175 cm. Při výběru raději sáhněte po delší variantě. Šířka spacího pytle bude určitě vyhovovat i objemově výraznějším lidem.

Postava o 190 cm si ve spacáku pro ni určené velikosti L neužívá přílišného komfortu...Postava o 190 cm si ve spacáku pro ni určené velikosti L neužívá přílišného komfortu…

...ale naopak postavě o 167 cm padne dobře…ale naopak postavě o 167 cm padne dobře

Zaměřme se nyní na váhu, objem, sbalitelnost a kompresi. Spacák váží necelá dvě kila, což je na produkt určený do teplejší části roku poměrně hodně. Zde je na místě připomenout, že spacáky dekové konstrukce jsou náročnější na spotřebu metráže a tím i na hmotnost, nežli je tomu u mumií. Použité materiály Hjalmaru nevykazují příliš velkou ochotu ke kompresi, ani k loftování. Ve velikostně optimálním kompresním obalu dodaném výrobcem s povolenými popruhy jsou rozměry válce 37 cm x 26 cm, po pořádném stažení se velikost spacáku zmenší na cca 30 cm x 26 cm. Vzhledem k těmto rozměrům a váze bych spacák doporučila spíše cestovatelům, kteří neřeší místo v batohu.

Spacák Nordisk Hjalmar v obalu před kompresí...Spacák Nordisk Hjalmar v obalu před kompresí…

...a po kompresi…a po kompresi

Maximálně stažená kapuce spacákuMaximálně stažená kapuce spacáku

Spacák nemá žádnou hydrofobní úpravu, ani poutka pro připevnění, ideální proto bude použití ve stanu. Údržba spacáků ze syntetických materiálů nebývá náročná a je tomu tak i u Hjalmaru.

Příjemnou daností dekáče je možnost celorozepnutí a využití vzniklé plochy pro relaxaci, případně rychlému vysušení. Veškeré ovládací prvky použité na spacáku Hjalmar jsou na tradičně osvědčených místech, tvar i velikost jsou vhodně zvoleny a nepřekvapí vás žádnou záludností.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: