HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Sokolí pírko pro dvě hrdličky – recenze stanu Hannah Falcon 2

Sokolí pírko pro dvě hrdličky – recenze stanu Hannah Falcon 2

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Hannah Falcon 2
Co je to za výrobek stan
Materiál 1 tropiko - 40D 240T nylon R/S, silikonizované
Materiál 2 vnitřní stan - 40D 240T nylon R/S
Materiál 3 podlážka - 40D 260R nylon s PU zátěrem
Materiál 4 nosná konstrukce - dural
Údaje výrobce 1 Rozměr: 220 × 135 × 100 cm
Údaje výrobce 2 Rozměr po sbalení: 17 × 45 cm
Údaje výrobce 3 Hmotnost: 2 kg
Údaje výrobce 4 Vodní sloupec podlážky: 7000 mm
Údaje výrobce 5 Vodní sloupec tropika: 5000 mm
Údaje výrobce 6 Počet vchodů: 2
Infocena 5990 Kč
Dodává Hannah Czech
Více info na www.hannah.cz

Zaujalo mě

  • nízká hmotnost
  • snadnost postavení
  • vzdušnost

Shrnutí recenze

Hannah představil svou kolekci stanů Lite, do které mimo jiné spadá i model Falcon 2. Stany z této kolekce se vyznačují celoročním využitím s důrazem na spolehlivost, skladnost a nízkou hmotnost. Za krátký čas, který jsem měla na základní seznámení s ním, stan Falcon 2 tyto požadavky splňoval.

PODROBNÝ POPIS

Stan Falcon 2 od českého výrobce Hannah zřejmě nedostal své jméno jen tak náhodou.  Ihned po převzetí mě mile překvapil svou velikostí v obalu a lehkostí, když se po jeho zvážení na digitální váze ukázala hodnota 2 kil, což je na stan pro dvě osoby opravdu solidní hmotnost – stan je skutečně lehký jak pírko.

Stan díky promyšleným detailům postavíte velice rychleStan díky promyšleným detailům postavíte velice rychle

Kompresní obal, i když v případě stanu bych úplně o kompresním obalu nemluvila, přeci jen postrádá jakékoliv kompresní popruhy a zas tolik materiálu na výrazné stlačení v něm oproti spacákům není, obsahuje standardní stanovou výbavu – tropiko, vnitřní stan, kostru a kolíky. Nic víc není potřeba. Po vybalení mě zaujalo několik věcí. Tropiko je z tak lehkého materiálu, až jsem se bála ho na konstrukci napnout. Proto jsem raději vyzkoušela jeho pevnost v tahu ještě před stavbou a musím přiznat, že nylonový materiál s jednostrannou silikonizovanou úpravou mě v tomto ohledu velice kladně překvapil.

Stan v obalu váží pouhá 2 kilaStan v obalu váží pouhá 2 kila

Ze spodu obalu jsem základní informace o materiálech a rozměrechZe spodu obalu jsem základní informace o materiálech a rozměrech

Kolíky jsou klasické konstrukceKolíky jsou klasické konstrukce

Jakožto vodní skautka od malička stany používám, takže mám s nimi spousty zkušeností. Přiznám se, že doteď to byly stany jiných značek, než právě od Hannahu. Stejně jako bylo lehké tropiko, tak je lehký i vnitřní stan. Je to díky jeho síťované nylonové konstrukci, která je opravdu vzdušná. Podlážka je z o něco silnějšího materiálu, nicméně na nerovném povrchu s možnými vyčnívajícími větvičkami nebo kameny bych si nedovolila pod něj nepoužít podložku, neboli footprint, což už ale zase přidá na váze celého kompletu.

Vnitřní stan je už na první pohled velice vzdušnýVnitřní stan je už na první pohled velice vzdušný

Nízká hmotnost celého stanu je dána také duralem použitým na jeho nosnou konstrukci. Ráda bych napsala, že se jedná o dva klasické skládací pruty, ale dva prostě nejsou. Nebo tedy vlastně jsou, ale ve středu jsou spojeny otočným kloubem, takže tvoří jeden celek, tudíž odpadá jejich spojování a zlehčuje to manipulaci. I díky tomuto detailu jsem Falcon 2 po vybalení zvládla postavit během pár minut. Tento systém je naprosto ideální do prostředí, kde panují zhoršené povětrnostní podmínky, nemáte moc času na stavbu, a nebo jste na ni prostě sám.

Duralové tyče jsou ve středu spojené otočným kloubemDuralové tyče jsou ve středu spojené otočným kloubem

Šňůrky mají antireflexní prvky a jednoduše se utahujíŠňůrky mají antireflexní prvky a jednoduše se utahují

Tropiko se k vnitřnímu stanu přidělávají pomocí přezekTropiko se k vnitřnímu stanu přidělávají pomocí přezek

Vnitřní stan

Vnitřní stan se ke konstrukci přidělává pomocí širokých plastových háčků. Je to sice snadné a rychlé, ale už několikrát se mi v životě stalo, že jsem já nebo někdo jiný z neopatrnosti na háček šlápla a on prasknul, což je v tu chvíli komplikace. Možná bych tedy toto klidně řešila jiným systémem, který je méně náchylný na poškození. Stejný problém může nastat i s přezkami, pomocí kterých se přidělává tropiku v rozích k vnitřnímu stanu. Ale musím se přiznat, že to jsou asi jediné mé výtky. Přezky tropika jsou dotahovací, takže se tropiko snadno nastaví na své místo a pak dotáhne pomocí popruhů u přezek. Kolíky a zavětrovací šňůrky fungují klasickým způsobem. Šňůrky mají reflexní prvky, což oceníte v noci, kdy vám o ně podnapilí kamarádi nebudou zakopávat, a tak vás budit z příjemného spánku. Stačí, že si myslí, že jsou tišší jak myšky, které vám lezou pod stanem.

Odkládací prostory jsou řešeny opravdu velkoryseOdkládací prostory jsou řešeny opravdu velkoryse

Falcon 2 má dva protilehlé vchody, u jednoho vznikne klasická předsíňka na bagáž, ta druhá je o něco menší, spíš na drobnosti. Praktické mi přijde, že vchody nejsou z čel stanů, ale z jeho boků, což je pro dva spolunocležníky příjemnější varianta, méně se tak otravují, když si potřebuje jeden z nich odskočit nebo se provětrat. I když s tím provětráním to není zas až taková potřeba, protože vnitřní stan je pro cirkulaci vzduchu přizpůsoben opravdu příznivě. Samotné vchody jsou dvouvrstvé, jedna plná, druhá síťovaná s nezávislými zipy. Docela dobrou vychytávkou je to, že rozepnuté vchody se nemusí nikde upínat pomocí šňůrek, ale jednoduše se zastrčí do rohových kapes. I čela stanu jsou z části dvouvrstvá, aby v případě teplejší noci šla ta vnitřní odepnout, a pustila tak do stanu víc vzduchu. Na vrcholu tropika jsou pak nastavitelné větrací otvory.

Vzdušná síťovina je kryta plným materiálem...Vzdušná síťovina je kryta plným materiálem…

...který se dá pro přísun více vzduchu snadno oddělat…který se dá pro přísun více vzduchu snadno oddělat

Odkládací prostory jsou řešeny opravdu velkoryseOdkládací prostory jsou řešeny opravdu velkoryse

Uložení věcí

Ve stanu je spousta odkládacího místa, ať už v bočních prostorných kapsách nebo v připínací síťce pod vrcholem. Všechny odkládací prostory jsou síťované, takže máte přehled, kde co zrovna máte a neštracháte tak po kapsách po celé sednici. Stan je pro dva nocležníky tak akorát, třetí osoba by se tam vměstnávala opravdu složitě

Závěr

Stan Hannah Falcon 2 je díky své hmotnosti, skladnosti a promyšleným detailům, které usnadňují jeho stavbu, dobrou volbou pro všechny, kdo se vydávají za outdoorovým dobrodružstvím v kterékoliv roční době. Poslouží tak skvěle nejen na treku, ale třeba i na vodě nebo při nějakém pořádném cyklovýletu.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: