Skautské „Vždy připraven“ v podobě bot – recenze adidas Terrex Swift R GTX W

Skautské „Vždy připraven“ v podobě bot – recenze adidas Terrex Swift R GTX W

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku adidas Terrex Swift R GTX W
Určení lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Nepromokavá
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Dámský
Materiál: svršek syntetika - ripstop
Materiál: membrána Gore-Tex
Materiál: mezipodešev adiPRENE
Materiál: podešev Traxion
Hmotnost 620
Velikost testované boty v UK 6
Barevné varianty černá, modrá, fialová
Dostupné velikosti 4,5 - 7
Šněrování Speed lace
Odpružení adiPRENE
Infocena 3499 Kč Kč
Dodává adidas
Více info na www.adidas.cz

Zaujalo mě

  • nízká váha
  • univerzální využití
  • neotřelý design

Shrnutí recenze

Patříte-li mezi lidi, kteří rádi a často střídají různé aktivity, budou se vám „Swifty“ líbit. Nezáleží na tom, zda budete běhat po polních cestách nebo ostrých kamenech, zda vyrazíte na lehký horský trek nebo na feratu. Dokonce nezáleží ani na počasí. S těmihle botami zvládnete vše ve svižném tempu.

PODROBNÝ POPIS

Lehké nepromokavé trekovky z outdoorové řady adidas Terrex se řadí k botám s univerzálním užitím. Boty navržené do terénu speciálně pro ženy respektují drobnější stavbu ženské nohy a výborně padnou. Na první obutí je jasné, že kromě povedeného designu potěší i nohu při nošení.

Díky podešvi Traxion bota dobře drží na mokrém i suchém povrchu.Díky podešvi Traxion bota dobře drží na mokrém i suchém povrchu.

Bota byla testována při jarních procházkách, o bláto a vodu tedy nebyla nouze.Bota byla testována při jarních procházkách, o bláto a vodu tedy nebyla nouze.

Bota adidas Terrex Swift se povedla i designově.Bota adidas Terrex Swift se povedla i designově.

Prohlédněte si celou fotogalerii k recenzi….

Trekování nalehko

Díky nízké hmotnosti a dobré přilnavosti podrážky se boty hodí pro rychlý a lehký pohyb v terénu bez větší zátěže. Při trekování nalehko po českých i zahraničních horách to tedy může být ideální volba, zvlášť pokud se rádi pohybujete svižně.

O stabilitu došlapu se stará podešev Traxion, která dobře drží jak na suchém, tak mokrém povrchu i v náročnějším terénu. Díky výraznému vzorku podrážky dovolí zabrat do kopce a spolehlivě brzdí prokluzu při pohybu z kopce.

Výrazný vzorek na podrážce je ideální pro chůzi v terénu.Výrazný vzorek na podrážce je ideální pro chůzi v terénu.

Nárazy při dopadu tlumí absorpční pěna adiPRENE, umístěná pod patou. AdiPRENE se navíc díky tvarové stálosti časem méně deformuje než klasická EVA pěna, která se v mezipodešvích běžně používá.

Odolné a nepromokavé

Svrchní materiál boty je vyroben ze syntetického ripstop materiálu. Na první pohled působí odolně, zatím bez potrhání přežil i lesní zkratky skrz ostružiní. Větší mechanickou odolnost boty zajišťuje také gumová obsázka kolem špičky, která by jinak byla nejnáchylnějším místem k prodření textilního svršku boty.

Komfort při nošení za každého počasí slibuje membrána Gore-Tex. Díky dobré prodyšnosti se noha nezapařuje a zároveň membrána zabraňuje proniknutí vody za deště, případně při chůzi mokrou trávou apod.

Pogumovaná špička botu chrání proti rychlému opotřebení.Pogumovaná špička botu chrání proti rychlému opotřebení.

Díky anatomicky tvarované stélce je bota při nošení pohodlná. Ze spodu pogumovaná stélka se dá navíc vyndat a nahradit jinou, pokud máte speciální nároky. Polstrování jazyka a kolem kotníku a achilovky je dostačující a zároveň neruší.

Propracované detaily

Kdo, podobně jako já, není zvyklý na stahovací šněrování Speed lace, bude si chvíli zvykat. Nepopiratelnou výhodou však je, že skutečně nehrozí, že by se bota často rozvazovala, a tím vás brzdila. Z vlastní zkušenosti mám pocit, že tenhle typ šněrování nohu více stáhne ve vrchní části nártu. Bota je však kvůli tvaru přizpůsobenému proporcím ženské nohy široká tak akorát, aby noha v botě dobře seděla a neviklala se ze strany na stranu.

Aby konec šněrování při pohybu nevlál kolem boty a nepříjemně se nezachytával o větvičky, má bota v oblasti nártu malý kousek pruženky Lace Bungee, pod kterou je možné šněrování podvléknout. Pruženka má uprostřed malý jazýček, za který ji můžete přitáhnout k sobě. Tuhle šikovnou vychytávku velmi oceňuji. Stačilo, abych jednou na provléknutí zapomněla, a okamžitě mě poletující šněrování začalo iritovat.

Stahovací šněrování je rychlejší a nehrozí, že se rozváže.Stahovací šněrování je rychlejší a nehrozí, že se rozváže.

Šikovné je také malé textilní poutko umístěné nad patou, skrz které by se bota dala pomocí karabiny snadno přidělat k batohu nebo sedáku například při lezení. U tohoto typu boty by mi vyloženě chybělo, protože k seběhům od vršku lezeckých cest nebo náročnějších ferat je díky nízké hmotnosti jako stvořená.

Verdikt testera

Boty jsem zatím měla šanci vyzkoušet na bahnitém i lehce kamenitém povrchu, na lesních cestách, ale i na zbytcích sněhu v Jizerkách. Při dosavadním nošení obstály stabilitou i pohodlím na výbornou. Ačkoli to není bota na těžký treking, dokážu si představit obout si ji i při letní túře v Alpách. Zatím se mi adidas Swift staly společníkem pro všemožné jarní outdoorové výpravy od lehkých procházek po lesích přes dynamičtější výšlapy v horách až po jednodenní pochody.

adidas Terrex Swiftadidas Terrex Swift

Autorka: Volný čas tráví Natálie Šírová na horách, ať už s batohem na zádech, v sedle kola, na lyžích nebo na sněžnicích. Na pozici šéfredaktorky časopisu Svět outdooru se jí podařilo lásku k horám a sportu skloubit s prací.

Další informace

adidas logo 2016Firma adidas patří mezi přední světové výrobce sportovního vybavení. Jejich outdoorová kolekce adidas Terrex  se zaměřuje na sporty jako trailový běh, horská cyklistika, lezení, trekking, turistika a mnohem víc. Jejich vybavení také doprovází špičkové sportovce na řadě závodů nebo expedic.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: