HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Široce využitelná svítilna – recenze Coleman Twist +300

Široce využitelná svítilna – recenze Coleman Twist +300

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Coleman Twist +300
Druh svícení (Svícení) ruční svítilna
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 plast
Hmotnost 1050 g
Napájení akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 3
Šířka 147 mm
Výška 280 mm
Mody svícení 4
Světelný tok v jednotlivých modech 300, 120, 50
Doba svícení v jednotlivých modech 9, 20, 75
Dosvit v jednotlivých modech 8, 5, 3
Použité LED diody LED Cree®
USB konektivita ano
Výbava 1 USB konektor
Infocena 1199 Kč
Dodává Camping Gaz CZ
Více info na www.coleman.eu

Zaujalo mě

  • stolní svítilna slouží i jako zdroj energie, tzv. power banka
  • robustnost
  • uzamykací systém BatteryLock

Shrnutí recenze

Twist je větší stabilní stolní či kempinková svítilna s univerzálním využitím. Díky bytelné kontrukci se nepřevrací a za horní madlo se dá pohodlně nést a spodní držák umožňuje i zavěšení ke stropu. Svítilna se dá dobít pomocí USB konektoru a díky třem módům svícení můžete efektivně volit intenzitu světla a výdrž.

PODROBNÝ POPIS

3 módy svícení

Zdrojem energie je LiIon akumulátor dobíjený pomocí mikroUSB konektoru ze sítě a podobných zdrojů. Světlo lze snadno přepínat ve třech stupních: při úsporném světle o intenzitě 50 lumenů se jen s obtížemi čte i píše, ale s výdrží až 75 hodin. Pro orientaci a pohyb  například po stanu je ale dostatečné. Střední stupeň, který čtení a psaní už dobře umožňuje, osvětlí celý velký stůl. Při světelném toku 120 lumenů vydrží svítilna až 20 hodin. Nejjasnější stupeň se světelným tokem 300 lumenů osvětlí dobře při vhodném zavěšení celou místnost, vydrží je ale jen do 9 hodin.

Coleman Twist v módu nejslabšího světla.Coleman Twist v módu nejslabšího světla.

Coleman Twist. Detail zavěšení za spodek rozepínacím držadlem.Coleman Twist. Detail zavěšení za spodek rozepínacím držadlem.

Pro porovnání velikosti jsem zvolil 2 l konvičku na mléko.Pro porovnání velikosti jsem zvolil 2 l konvičku na mléko.

Poslední je mód blikání, který lze považovat jako signální, přivolávací, ale těžko ho chápat jako nouzové SOS volání. Takto blikající svítilnu nejlépe lze umístit na dobře viditelné místo nebo třeba vytáhnout na stožár apod. Svítilnu lze výhodně použít i zavěšenou pevným držadlem dolů za rozpínací kovové držadlo skryté v podstavci.

Zcela vybitá svítilna se nabíjí až 12 hodin, lépe ji při používání dobíjet při každé příležitosti. Těžko totiž určíme, kolik energie nám ještě zbývá. Není radno tedy čekat, až nám červené světlo oznámí vybitý akumulátor!

Multifunkčnost svítilny

Svítilna ale jen nesvítí, dá se využít i pro dobíjení elektroniky! Pomocí nabitého akumulátoru svítilny můžeme v nouzi pomocí přiloženého USB kabelu dobít i drobné přístroje, jako mobil apod. Sníží se nám pak samozřejmě i doba svícení o energii vydanou při nabíjení, ale nouzově tak nahradí tzv. powerbanku.

Coleman Twist. Výstupní USB konektor.Coleman Twist. Výstupní USB konektor.

A obráceně z powerbanky můžeme dobíjet zase svítilnu Twist a prodloužit tak její svícení. Nabízí se i možnost použít vhodné fotovoltaické panely s výstupem USB na dobíjení svítilny v odlehlých místech.

Energie uzamčená uvnitř

Aby se svítilna mimo dobu používání nevybíjela, je vybavena tzv. technologií BatteryLock™. Jednoduchým otočením těla baterie, dokud se nezobrazí červený pruh, je možné odpojit baterii a svítilnu uskladnit. Li-Ion akumulátor tak vydrží v pohotovosti dostatečně dlouho a může posloužit i doma při blackoutu. Musíme však správně ve tmě po paměti odjistit blokaci a rozsvítit svítilnu, což ale i při občasném využívání světla lampy nebude pro nikoho větší problém.

Twist ze spodu, elektronika vypnutá, červené značky.Twist ze spodu, elektronika vypnutá, červené značky.

Bytená konstrukce

Celá svítilna o hmotnosti něco přes jeden kilogram je díky bytelné konstrukci velice stabilní a nehrozí její převržení. Horní část je opatřena madlem, za které se dá svítilna pohodně nést v ruce. Díky záklopnému spodnímu držadlu se dá taky pověsit uvnitř místnosti na strop nebo na tábořišti například na větev.

V podstavci se po odsunutí dvou západek dá vyndat celý střed a dostat se tak k ukrytému síťovému zdroji s kabelem USB. Jedeme-li do země s jinou velikostí nebo typem zásuvky, pak lze u zdroje tuto část snadno vyměnit. Odšroubujeme-li ještě čtyři šroubky na okraji podstavce, otevře se pak celý vnitřek svítilny s LiIon akumulátorem, který lze při troše šikovnosti opatrně vyměnit za nový. Po 3 – 5 letech tyto akumulátory nemají většinou už potřebnou kapacitu pro tuto svítilnu a věřím, že u firmy Coleman budou v té době stále ke koupi náhradní.

Twist zavěšen na trámu.Twist zavěšen na trámu.

Prostor v postavci Twistu pro nabíječku a USB kabel.Prostor v postavci Twistu pro nabíječku a USB kabel.

Síťová USB nabíječka a USB kabel i se spodním víkem.Síťová USB nabíječka a USB kabel i se spodním víkem.

Technické parametry

Pro kempink je odolnost vodě IPX4 přiměřená. Zmoknutí běžným deštěm svítilnu nepoškodí. Nutností ale je, mít dobře uzavřenou krytku USB konektorů a nemít svítilnu zavěšenou v obrácené pozici, třeba při osvětlení tábořiště. Mechanická odolnost zaručuje rovněž, že pád ze 2 m na podstavec ji nepoškodí. Světlo vychází pouze ze dvou LED čipů a je pak dvěma lesklými kužely šířeno do všech stran. Polykarbonátová ochranná clona je matná, aby ještě lépe bílé světlo rozptýlila.

Provoz i uschování svítilny je zcela bezpečné. Akumulátor je třeba uchovávat jen v rozsahu teplot 0 až 32°C, aby nedošlo k jeho poškození. Nevystavujte svítilnu teplotě pod –10°C, LiIon akumulátor se může větším mrazem poškodit a ani pří menších záporných teplotách nemá už potřebnou kapacitu. Svítilna tedy není vhodná na zimní zálohu světla na nevytápěných chatách, zvlášť těch horských, kde může i teplota uvnitř nebezpečně klesnout.

Ovládání

Při zapnutí světla nám vždy kontrolka krátce signalizuje zeleně, že energie je dostatek, červená pak znamená, že je potřeba už akumulátor urychleně dobíjet.

Po zapnutí světla zelená kontrolka signalizuje dobrý stav akumulátoru.Po zapnutí světla zelená kontrolka signalizuje dobrý stav akumulátoru.

Se svítilnou Twist mohou podle mého názoru manipulovat i děti, vyjma síťového nabíjení. Díky pevnému držadlu lze svítilnu snadno přenášet a i si svítit při chůzi na cestu. Univerzálně využitelné módy svícení a uspokojující výdrž ze svítilny ColemanTwist +300 činí všetranného pomocníka pro kempování, ale i do domu nebo dílny.

Coleman Twist na tábořišti.Coleman Twist na tábořišti.

Další informace

COLEMAN

Značka Coleman využívá vysoce kvalitních materiálů, znalosti v oboru a snahu o inovaci tak, aby mohla nabídnout praktické, odolné a výkonné produkty, ať už je potřebujete v kempu či v divočině. Proto se nemusíte bát říci si „POJĎME VEN S COLEMANEM, SPECIALISTOU NA VYBAVENÍ DO PŘÍRODY“.
www.coleman.eu

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: