HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Sedmimílové boty – recenze Prabos S10428 Hypergrip kamufláž

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Prabos outdoorová obuv S10428
Co je to za výrobek Outdoorová obuv
Materiál 1 membrána - Nanodry® Nanoforest
Materiál 2 stélka - anatomicky tvarovaná
Materiál 3 odpružení - EVAC
Materiál 4 podrážka - Hypergrip HG05
Údaje výrobce 1 Barevné varianty: černá, kamufláž
Údaje výrobce 2 Dostupné velikosti: 40 - 47
Údaje výrobce 3 Hmotnost: 710 g (1/2 pár)
Infocena 3490 Kč
Dodává Prabos
Více info na www.prabos.cz

Zaujalo mě

  • rychlé, ale přitom pevné šněrování
  • tlustá podrážka, tlumící skvěle nárazy
  • nonamenbráma, která minimalituje pocení
  • poměrná lehkost obuvy

Shrnutí recenze

Jak dopadla v našem testu bota, která na první pohled vypadá jako vojenská speciálka? Přečtě te si recenzi novinky od české firmy Prabos, která jako jediná používá u svých výrobků membránu – Nanodry® Nanoforest.

PODROBNÝ POPIS

Protože nebylo relativně příliš času a možností na testování v opravdu tvrdém terénu, putovaly boty navzdory tradičním varováním před tím, co se stane s nohami v nových, neprochozených botách vyrobených z usně v kombinaci s textilem ihned po vybalení kvůli náročnému přechodu Brd na nohy. Pro jistotu jsem si do batohu přibalil celé balení náplasti bez polštářku, ale i přes asi 50 kilometrů ušlých s batohem na zádech terénem zahrnujícím vše od měkkého jehličí přes asfalt vojenských cest až po kamenná suťoviska Beranu, Valdeku a Plešivce, jsem v neděli nenašel na nohách ani jeden puchýř!

Šněrování

První příjemnou věcí, kterou si uživatel na tomto typu bot od Prabosu všimne, je šněrování na háčky. To sice na druhou stranu znamená, že si boty asi nekoupí ten, kdo se chystá skákat na padáku nebo možná i létat na paraglidingovém křídle, protože by se mu do oček mohla při nějaké krizové situaci zachytit šňůra, ale ruku na srdce, takových asi mezi námi nebude hodně. Navíc lze problém odstranit např. spinkami (tzv. psími dečkami) přes horní část bot. Plusem je na druhou stranu nejen rychlost a pevnost šněrování, ale také kožený úchyt na zadní části boty, jakési očko, za který si lze botu při nazouvání přidržet a tak do ní snadněji vklouznout. I když, jak už bylo řečeno, povolení jejího šněrování či naopak utažení je díky systému háčků rychlé a snadné i tak.

Boty Prabos 3Šněrování u bot Prabos S10428 Hypergrip.

Prabos 8Horní řada háčků na testované botě Prabos S10428 Hypergrip.

Prabos 7Samozřejmostí je i prostřední velký háček se zatahováním pro různě silné utažení nártu a kotníku.

Fixace kotníku

Bota navíc zároveň díky tomuto dobrému systému šněrování dobře fixuje kotník při chůzi jakýmkoliv terénem, a to je pro drtivou většinu lidí důležitější, než její možná rizika při výskoku z letadla. Abychom jen ale nechválili, háčky by mohly být aspoň o něco málo větší, protože jinak za špatných povětrnostních podmínek, v rukavicích nebo ve tmě lze snadno při šněrování nějaký ten háček přeskočit, nebo tkanička z háčku vyklouzne.

Prabos 12

Podrážka

Opravdovou bombou je ale podrážka. To se Prabosu opravdu povedlo, použitá podešev je vysoká (tlustá), takže skvěle tlumí otřesy a dopady na tvrdý povrch. Člověk má prostě pocit, že má na nohou při chůzi „sedmimílové botky pérovky“- jako v té známé pohádce o hloupém Honzovi, který chodil světem, aby našel štěstí a rozum. Přitom- a to je také velmi důležité, zejména při dlouhých trecích nebo přechodech pohoří! – jsou tyto boty se zbrusu novou nanomembránou, vyvinutou navíc u nás v České republice navzdory své výšce a tlusté podrážce překvapivě lehké. To ocení hlavně polykači kilometrů, tím spíše, že jak už bylo řečeno, bota i přes svou lehkost díky svému systému šněrování dobře fixuje kotníkový kloub.

Vzorek podrážky zároveň prakticky vůbec neklouže ani na skále, a drží dobře nohu při chůzi na kamení, což bylo vyzkoušeno nejen na Brdech, ale i ve skalních městech Kokořínska a v Jizerských horách. Tedy od pískovce přes žulu až po svory.

Prabos 5Vzorek na botě Prabos S10428 Hypergrip.

Prabos 6Vnitřní etiketa a membrána Nanodry® Nanoforest u bot Prabos S10428 Hypergrip.

Boty Prabos 2Prabos S10428 Hypergrip.

Závěr

Suma sumárum: mezi hlavní důvody, proč si tyto pořídit právě tuto outdoorovou obuv, patří nová nanomembrána, kvalitní podrážka, skvěle tlumící nárazy a spolehlivý systém šněrování, který navíc dobře fixuje nohu v kotníku. Jako kocour v sedmimílových botách by se mohl cítit dobrodruh, který vyrazí na túru v novince od moravské firmy Prabos.

Další informace

PrabosSpolečnost Prabos plus a.s. vyrábí obuv, která splňuje všechny požadavky na zajištění bezpečnosti našich zákazníků při práci i v těch nejtěžších podmínkách. V nabídce máme také špičkovou obuv vhodnou pro turistiku, vybavenou membránou Gore-tex® a značkovými podešvemi Vibram.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: