HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

S hadem na zádech – recenze batohu MHM Salute 34

S hadem na zádech – recenze batohu MHM Salute 34

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Salute 34
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu lezecký, treking
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 215 denier ripstop Dynajin SPU, Nylon 6.6, 80g PU/DWR
Materiál 2 500/630 denier Invista CORDURA® HD, Nylon 6.6, 80g PU/DWR
Materiál 3 210
Objem batohu 34 l
Hmotnost 1700 g
Počet komor 1
Počet vnějších kapes 5
Počet vnitřních kapes 4
Délka zad 40-55 cm
Barevné varianty Midnight black nebo Hydro blue
Výška 61
Šířka 26
Hloubka 23
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ne
Infocena 4590 Kč
Dodává RB Trading Europe
Více info na www.mhmpacks.eu

Zaujalo mě

 • schovávání popruhů a poutek
 • absence popruhů na víku, hladký profil batohu
 • Zip Snake, největší bomba tohoto batohu
 • kapsy na bederním popruhu pojmou foťáky (kompaktní) navigaci Garmin eTrex20 nebo chytré telefony (testováno se SONY Z3)
 • pětiletá záruka na vady nezpůsobené opotřebením.

Shrnutí recenze

Na trhu je celá spousta batohů, MHM Salute 34 však nejméně v jednom aspektu předčí všechny ostatní – hadovitý zip. K čemu je to dobré? Takový zip vám dovolí rozepnout batoh na jakémkoliv místě a vždy se dostanete tam, kam potřebujete. Kromě toho samozřejmě nabízí i další vychytávky a neobvyklá řešení.

Hlavní část recenze

První dojem

Podívejme se nejprve na batoh z venku. Batoh se skládá z barevných ploch. Toto střídání barev není samoúčelné. Mění se i materiály na něm použité. Všude je použitý kvalitní materiál, který zblízka vypadá jako včelí plástev, jedná se o zesílení materiálu. I dno batohu je zesíleno. Popruhy jsou kvalitní a plynule ve sponách chodí.

Všechny kompresní popruhy se dají někam schovat a batoh pak působí kompaktním dojmem. Na bocích jsou přiléhající elastické kapsy. Na předním panelu se nachází veliká kapsa s dvěma elastickými klíny, které dovolí pojmout i menší horolezeckou helmu. Ploché věci jako bunda, mapa nebo rukavice pro ni nejsou výzvou.

S batohem SALUTE na vrcholuS batohem SALUTE na vrcholu

Dále nás určitě zaujme nezvyklé madlo na horní straně víka, které doplňuje ještě standardní, které je mezi ramenními popruhy.

Výrazný je i zip. Jak by ne, když je to ta nejlepší věc na celém batohu.

Jak ten zip funguje?

Výrobce nazývá v originále tento esovitě prohnutý zip Snake-Loader zipper system. Vtip je v tom, že na zipu jsou nasazeni tři jezdci a tak vám dovoluje otevřít batoh, jako když družice rozkládá sluneční kolektory, nebo pouze vytvoří otvor, který je tak akorát pro vytáhnutí potřebné věci. A samozřejmě nabízí i standardní otevření batohu alá kletrák plněný se shora. Navíc však umožňuje přístup k vnitřní kapse, která je ze zadní strany předního panelu. Tato kapsa je opatřena zipem a směrem do batohu průhlednou fólií, díky které vidíte její obsah.

Batoh SALUTE a upnutí cepínuBatoh SALUTE a upnutí cepínu

Batoh SALUTE a upnutí teleskopické holeBatoh SALUTE a upnutí teleskopické hole

Lano 30 m se dá fixovat na batoh i taktoLano 30 m se dá fixovat na batoh i takto

Další překvapení

 • Kompresní popruhy se dají schovávat a nikde nepřekáží. Ve spolupráci s dvěma páry vyztužených poutek můžete odnést i lyže (není jejich primární funkcí) nebo fixovat cepíny či trekové hole.
 • Poutka na cepíny se také dají zastrčit a schovat pod přední panel.
 • Horní kapsa na víku je opatřena vnitřním materiálem, který připomíná semiš. Takže do něj můžete bez obav strčit i lyžařské brýle. Samozřejmě ne dohromady s klíči, nožem a smirkovým papírem.
 • Ze spodní strany kapsy na horním víku je opět extra kapsa, která je opatřena průhlednou fólií.
 • Celkem má tento batoh 9 kapes + hlavní komoru.

A jak sedí na zádech?

Krásně. A opět musím napsat to slovo – „esovitě“. Ramenní popruhy jsou totiž esovitě vykrojené a dávají okolo krku dostatek místa. Použity jsou kvalitní a hladké popruhy. Stejně tak i kvalitní plasty na sponách. Hrudní pás s paspulovou elevací chodí dobře a je osazen plastovým trojzubcem s píšťalkou.

Plocha v kontaktu se zády je kompaktní a prostá sítí, boulí nebo větracích tunelů. Jistým řešením absence tohoto faktu, který je stejně při zátěži diskutabilní, vymysleli vývojáři perforovanou zádovou část. Takže když je batoh prázdný, vidíte skrz.

S batohem SALUTE pod Grossglocknerem, ale i na němS batohem SALUTE pod Grossglocknerem, ale i na něm

Drátová výztuha je nezvykle vedena venkem. Zatím jsem neobjevil důvod, proč by to mělo vadit. Drát drží batoh dostatečně tuhý a pevný, když není zcela nabalen.

Malým, ale důležitým detailem je použití silnějšího materiálu na samém spodním okraji zad. Kromě vlastního dna, tento materiál přechází i do zádové části. Prodlužuje tak životnost batohu.

Samostatnou kapitolu je bederní pás. 3D kapsy jsou na jeho obou stranách a pojmou foťáky (kompaktní), ale třeba navigaci Garmin eTrex20 nebo telefon SONY Z3. Takže jsou příjemně velké a nejedná se o symbolickou placatou kapsičku dobrou leda tak na kondom. Další zajímavostí je zcela nezávislý pohyb jednotlivých dílů bederního pásu. Při chůzi, dlouhých krocích nebo lezení tak neomezuje v pohybu. Trochu mě překvapila velikost bederního pásu. Nejsem úplně hubeňour, zapnu jej však až na doraz. Výrobce uvádí rozsah 66-120 cm, což mi nekoresponduje s mým pasem, který je 82 cm. Pás u tohoto modelu není odnímatelný. Podle informací od dodavatele bude bederní pás pro model 2016 zeštíhlen tak, aby šel dopnout i hubeňourkům.

Přední kapsa spolkne i helmu nebo ji alespoň fixujePřední kapsa spolkne i helmu nebo ji alespoň fixuje

Co se skrývá pod víkemCo se skrývá pod víkem

Kapsy na bederním pásu pojmou i navigaciKapsy na bederním pásu pojmou i navigaci

Vyhovuje mi zvolený způsob jeho dotahování. Tento způsob dotahování směrem od sebe mi přijde jako přirozenější. Navíc se mi mezi nohama neplandají volné konce popruhů. Takto jsou na bocích.

Pláštěnka je vyrobena z lehkého materiálu, a tak nezabere na dně batohu takřka žádné místo. Samozřejmě se dá odpojit a buď sušit zvlášť nebo v rámci odlehčení nebrat.

Lezení nebo hiking?

Podle National Geographic se jedná o „Gear of the Year“ a podle Men’s Health Magazínu o jeden z pěti nejlepších dostupných outdoorových produktů.

SALUTE na ledovciSALUTE na ledovci

Výrobce MHM má tento batoh zařazen v kategorii Climbing / Hiking. Já ho testoval na túrách, ale i při lezení ferrat, nosil jsem v něm materiál pod skály, absolvoval několik ledovcových túr anebo vylezl několikrát na Matterhorn a Grossglockner.

Přirovnání k Tatrám

Pořízením tohoto batohu získáte batoh se kterým pohodlně dojdete ke skalám a to hlavně v případě, že je to po řádný kus cesty. Třeba jako od Popradského plesa na Ošarpance. Pak s ním ještě vylezete Puškášovy sokolíky, přejdete hřeben, slaníte z Velkého Ošarpance do Dračí štrbinky, a když vám zbude čas, dojdete až na Vysokou.

Zvládne taky tatranské túry, magistrálu, nebo výlet ze Zbojandy na Téryho chatu. Když začne pršet, hodíte přes něj pláštěnku. Když budete chtít fotit nebo telefonovat. Oboje elektronické vybavení vytáhnete z velkých kapes na bederáku. Když začne foukat, bundu vytáhnete z batohu, ať už ji máte uloženou kdekoliv. A to díky jedinečnému zipu s třemi jezdci.

Na ferratě Vodní brána u SemilNa ferratě Vodní brána u Semil

Zjistili jsme:

 • délka bederního pásu, přestože nejsem úplně hubeňour, zapnu jej až na doraz
 • vzhledem k tomu, že nemá posuvné víko, nemůžete do něj donekonečna přidávat se shora věci – počítejte s tím
 • zvolená barva testovacího batohu je světlá a více se špiní.

Další informace

MHM vize

Vytvořili jsme společnost s vášní, která vám dodává kuráž vyrazit ven. Snažíme se navrhnout nejlepší a nejinovativnější batohy na světě, které vám pomáhají během vašeho pobytu v přírodě a na vašich cestách.

Více informací: www.mhmpacks.eu

Kde koupit: www.kamisport.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: