Rychle a zběsile terénem – recenze bot adidas Terrex Fast R GTX

Rychle a zběsile terénem – recenze bot adidas Terrex Fast R GTX

Parametry

Určení nástupová, via ferrata, těžký treking, lehký treking
Základní vlastnosti outdoorových bot Nepromokavá
Výška bot Low (nízká)
Materiál: svršek síťovina se syntetickým krytím
Materiál: jazyk EVA
Materiál: membrána Gore-Tex
Materiál: mezipodešev Adiprene a Adiprene+
Materiál: podešev Traxion se směsí Continental
Hmotnost 1008
Velikost testované boty v UK 12
Šněrování Speed lace system
Stélka (vložka) Ortholite
Stabilizační systém Formotion
Infocena 3999 Kč Kč
Dodává adidas
Více info na www.RockPoint.cz

Zaujalo mě

  • přilnavost podrážky
  • přizpůsobivost noze
  • systém stability Formotion
  • zpevněná svrchní část jazyka

Shrnutí recenze

Výrobce sportovních potřeb adidas se svou outdoorovou kolekcí Terrex plně etabloval na trhu a každý rok přináší novinky v kolekci, aby poskytl zákazníkovi kompletní výbavu do terénu, ale nezapomíná ani na vývoj zaběhnutých modelů. Jedním z nich je i trekovka adidas Terrex Fast R GTX.

PODROBNÝ POPIS

Před několika lety jsem se na dovolené na Madeiře nechtěl za krásami tohoto atlantského ostrova plahočit za davy seniorských turistů, proto jsem pojal všechny výlety poněkud sportovnějším stylem. Neskromně musím říci, že jsem se za necelé dva týdny pobytu setkal s nemalým množstvím obdivných gest. I když těch vztyčených výhružných holí také nebylo málo… Kdo na Madeiře byl, dá mi za pravdu, že pohybovat se po úzkých cestičkách majících sotva několik decimetrů, které lemují levády (zavlažovací systém) vinoucí se po vrstevnicích místních strmých kopců, není žádná sranda. A teď si představte, že upalujete, ještě u toho kličkujete mezi turisty a odrážíte se od hran betonových koryt, občas proletíte vodopádem. Tento styl zdolávání jsem si pojmenoval fast trek. Zvládnul jsem to i v mých starých kotníkových křuskách, ale boty, které by v místních podmínkách obstály o mnoho lépe, jsou právě Terrex Fast R GTX.

Výrazné drapáky a barevná kombinace působí dynamickyVýrazné drapáky a barevná kombinace působí dynamicky

Trekovky adidas Fast R GTX z outdoorové řady Terrex působí na první pohled poněkud sportovním dojmem, na což jsme si u tohoto výrobce již zvykli, ale to jim neubírá nic na jejich využití pro horský treking v rychlejším podání, čemuž napovídá i jejich označení. Jsem člověk, který se nerad fláká a raději vše dělá v rychlejším tempu (teda co se alespoň fyzické aktivity týče, s morálem už je to horší), sportovní vzhled Fastů mi tedy nijak zvlášť nevadí a naopak mě i párkrát podvědomě přinutil trošku přidat do tempa. Z praktických důvodů nejsem příznivcem bílé barvy (nevím, jak je to možný, ale jsem „zaprasen“ dřív, než vyjdu ze dveří) u jakéhokoliv oblečení, natož u bot, ale musím uznat, že jim to přidává na dynamičnosti. Po čase používání ale stejně bílá už není bílá, takže jsem spokojen. Tolik do vzhledu.

Boty mají sportovní vzhled, ale svou outdoorovou funkci plníBoty mají sportovní vzhled, ale svou outdoorovou funkci plní

Na první pohled je bota velmi úzká, což ve mně vzbuzovalo mírnou nedůvěru, abych nebyl jak na bidýlku. Úzká bota však velmi dobře padne na nohu, ihned se přizpůsobí a drží ji na svém místě. Po mé sportovní „kariéře“ je stabilita v kotnících na čestné slovo, ale musím říct, že jsem v modelu Fast neměl zatím jediný problém. Stabilitu totiž udržuje technologie Formotion, tedy oddělená pata, která se přizpůsobí náklonu a míře zatížení tím, že se plánovaně deformuje podle stylu pohybu. Tato technologie je ocenitelná zejména při pohybu z kopce, kdy na patu a kotníky vyvíjíme největší tlak. Preferuji, když je celý systém podešve a podrážky jednolitý, aby byl co nejméně náchylný k separaci jednotlivých částí, což už z profilu poznáte, že tomu u těchto bot není. Ale pokud se nejedená jen o „designový“ prvek a opravdu to funguje, jak má, tak proč ne. Čas ukáže, jak dlouho pata vydrží na svém místě. Zároveň je pod patou použita technologie Adiprene, která tlumí nárazy v této části nohy, takže ani po delších trecích jsem netrpěl bolestí pat, jak se mi často stávalo.

Patní stabilizační systém FormotionPatní stabilizační systém Formotion

Patu systému napevno spojuje podrážkaPatu systému napevno spojuje podrážka

Mezipodešev v přední části boty s technologií Adiprene+Mezipodešev v přední části boty s technologií Adiprene+

Boty jsou skutečně pohodlné, čemuž napomáhá použití technologie Adiprene+ v mezipodešvi pod přední částí chodidla, kdy napomáhá při odrazu odpružením. Navíc se díky tvarové stálosti časem méně deformuje než klasická EVA pěna, která se v mezipodešvích běžně používá. Odolnosti boty pomáhá i gumová obsázka na špičce, která při mé těžko ovladatelné velikosti 47+ dostává opravdu zabrat a nejednou ochránila mé prsty před bolestivým zraněním (alespoň by se mi možná o něco zmenšila noha…). Nesmím zapomenout na komfort suché nohy uvnitř boty. Stélka Ortholite odvádí vlhkost od chodidla a má prý i antimikrobiální účinky (je pravda, že mi zatím nohy hnít nezačaly a pokud by měly, tak to svedu na jiné boty, třeba na brusle). Vlhkost je odváděna porézní goretexovou membránou, která ji naopak nepustí dovnitř. Takže pokud vám voda (nebo něco jiného při noční bojovce) nenateče shora, jste v suchu.

Vložka Ortholite dobře odvádí vlhkost od chodidlaVložka Ortholite dobře odvádí vlhkost od chodidla

Podrážka Traxion se směsí Continental drží a nekloužePodrážka Traxion se směsí Continental drží a neklouže

Gumová obsázka chrání špičku před okopánímGumová obsázka chrání špičku před okopáním

Podešev pro mě zas až takovým překvapením nebyla. Ale nemyslím to nijak špatně, ba naopak, nemám k ní snad jedinou výtku, už jsem jedny boty s touto směsí totiž recenzoval. Spojení adidasu s výrobcem pneumatik Continental byl strategicky dobrý krok, výrazně profilovaná podrážka Traxion má až nečekaný grip. Pouštěl jsem se do různých terénů a na různé povrchy, abych si ověřil mé zimní poznatky. Opravdu jsem neshledal snad jediný problém, drží, dá se říci, na všem a za rozličných povětrnostních podmínek. Až člověk občas usne na vavřínech a přestane dávat pozor, kam a jakým způsobem šlape, šlupce od banánu zkrátka žádná bota neodolá. Ne, ale vážně, co si pamatuji, tak z neopatrnosti jsem uklouzl pouze na slizkém mokrém kmenu padlého stromu. Není to jen o přilnavosti k podloží, ale drapáky si poradí i s rozměklým nebo sypkým podkladem.

Poslední věcí, kterou bych ještě popsal, je šněrování a jazyk. Díky zpevněné horní části jazyku z EVA pěny se do úzkých bot pěkně „vplouvá“. Jazyk dobře sedí, neshrnuje se, netlačí a výrazně také pomáhá i při povolování bot, kdy za něj stačí vzít a bota vám nohu uvolní po celém obvodu. S čím však trošku zápasím je rychlošněrování Speed lace. Mám troje boty s podobným systémem a zdá se mi, že u těchto se s ním peru nejvíc. Alespoň co se týče utahování. První moje rychlošněrování jsem měl u běžkařských bot, a tak nějak jsem si zvykl, že zatažením se mi utáhne noha po celém nártu rovnoměrně, ale zase nevydrží po celou dobu výkonu utažené. U Fastů musím dotažení pomáhat ručním utahováním tkaničky uprostřed nártu, navíc je celkem tenká, takže mě řeže do prstů. Jakmile je ale utáhnu, tak jsem spokojen, utažení drží stále se stejnou silou, ani po 30 km nemusím dotahovat.

Jazyk z EVA pěny usnadňuje nazouvání i povolování šněrovacího systémuJazyk z EVA pěny usnadňuje nazouvání i povolování šněrovacího systému

Rychlošněrovací Speed lace system drží velmi pevně, ale musíte mu pomoctRychlošněrovací Speed lace system drží velmi pevně, ale musíte mu pomoct

Tkanička je užší a při dotahování se zařezává do prstůTkanička je užší a při dotahování se zařezává do prstů

Trekovky adidas Terrex Fast R GTX svým sportovnějším vzhledem nemusí zaujmout každého outdooráka. Je mi i jasné, že část z nich pohlíží na adidas trošku skrz prsty, ale dle mého názoru k tomu není vůbec žádný důvod. Použité technologie a vývoj předurčují tyto boty k širokému použití pro jakýkoliv druh trekování, ať už ho pojmete sportovněji nebo se bude jednat o těžší výstup. Jet opět na Madeiru, určitě bych si je vzal s sebou, panují tam totiž podmínky z několika podnebných pásů, které dokonale prověří jejich kvality. Myslím, že s nimi bych čas cesty z Pico Ruivo na Pico Arieiro a zpět zkrátil zase o několik desítek minut.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: