HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Rychle a zběsile – recenze konceptu SALEWA Alpine speed/Mountain training

Rychle a zběsile – recenze konceptu SALEWA Alpine speed/Mountain training

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Salewa Lite Train
Určení lehký treking, nástupová, volnočasové
Základní vlastnosti outdoorových bot Textilní
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Dámský
Materiál: svršek prodyšný textil
Materiál: jazyk prodyšný textil
Materiál: mezipodešev Premium EVA
Materiál: podrážka MICHELIN® Lite Train
Hmotnost 286
Velikost testované boty v UK 9,5
Barevné varianty černá, zelená, světle hnědá
Dostupné velikosti 6-13
Stabilizační systém 3F Total System
Infocena 3640 Kč Kč
Dodává SALEWA CZ

Zaujalo mě

 • Nízká hmotnost
 • Stabilita boty
 • Desing
 • Koncept

Shrnutí recenze

V nedávné době přišla Salewa s novou modelovou řadou Alpine speed/Mountain training. V této recenci byly k dispozici boty Salewa Lite Train, batoh Salewa Apex 15 a bunda Salewa Pedroc Alpha Jacket, což jsou klíčové produkty této kolekce. Všechny tři výrobky se vyznačují variabilním použitím s důrazem na kvalitní zpracování a nízkou hmotnost. Svým zaměřením leží na pomezí turistiky a horského běhu a je cílen na uživatele, kteří hledají kompromis mezi zmíněnými aktivitami. Svými parametry se nesnaží být jen přechodným článkem, ale splňovat obě varianty. Zda se koncept vydařil, si musí každý přebrat sám, nicméně následující recenze by vás měla přiblížit k odpovědi.

PODROBNÝ POPIS

Boty Salewa Lite Train

Produktová fotografie bot SALEWA Lite train.Produktová fotografie bot SALEWA Lite train.

Boty Salewa Lite Train na první pohled zaujmou svým zajímavým designem. V nabídce jsou 3 pánské a 2 dámské motivy. I když to většinou není hlavní důvod při výběru technických bot, rozhodně to jsou pozitivní body k dobru. Jak je patrné z výše uvedených parametrů, bota je velmi lehká a strká do kapsy řadu běžeckých bot. Na noze však nepůsobí minimalisticky, naopak disponují 15 mm tlumící vrstvou MICHELIN® OC – Outdoor. První seznámení, padnou skvěle!

V přední části je v rámci úspory použito jen tenké pogumování, které ale plně dostačuje jako ochrana proti okopání. Při prvním nazutí opravdu příjemně překvapí svojí pohodlností. I přesto, že je to věc silně subjektivní, musím podotknout, že mě s mojí středně úzkou nohou padnou nadprůměrně dobře. Tkaničky jsou kulaté, nerozvazují se, a velmi dobře drží nastavené zašněrování. I když jsem dost lenivý a mám ve zvyku nechávat tkaničky zavázané, tady to téměř nešlo a pevné šněrování mě nutilo boty rozvazovat.

Specifikem této boty je také nově vytvořená podrážka MICHELIN® Lite Train, která byla, jak název napovídá, vytvořena ve spolupráci s firmou Michelin. Inspirací byly pláště z horských kol, které mají agresivní vzorek do kluzkého terénu. Výsledkem je kompromis, který by měl zvyšovat trakci, ale zároveň umožňovat chůzi i po tvrdém povrchu.

Detail na podrážku boty SALEWA Lite train.Detail na podrážku boty SALEWA Lite train.

Boty SALEWA Lite train během testování.Boty SALEWA Lite train během testování.

Boty SALEWA Lite train během testování.Boty SALEWA Lite train během testování.

Chůze i běh, žádný problém

Boty, vzhledem k jejich zacílení na širokou škálu uživatelů, byly testovány na řadě povrchů a při různých aktivitách. Vyrazily se mnou na výlety a běhy v Krkonoších, procházky v Českém ráji, ale i na chození po městě v Praze.

Celkově boty splnily moje očekávání na výbornou. Stejně jako mi sedly při prvním nazutí, cítil jsem se s nimi jako v peřince při každém dalším výletu. Boty se díky své váze velmi příjemně nosí a zároveň opravdu nelimitují v případném běhu. Osobně bych si tuto botu klidně zvolil jako nástupovku a těžko by mě někdo přemlouval k výměně za robustní půlkilové trekovky. Musím však podotknout, že patřím ke skupině fandů lehkého trekingu. Noha je v botě velmi dobře fixována a tak je i pohyb v kamenitém terénu relativně pohodlný.

Podrážka MICHELIN® Lite Train mě podržela v každém terénu a hodnotím jí velmi pozitivně. Pro asfaltový povrch, kterého je u nás na horách poměrně dost je vzorek až příliš agresivní.  Výrazné drážky nijak netlačí na chodidlo, a tak kromě zvýšeného opotřebení zde problém nevidím. Drobné úskalí může nastat při zdolávání techničtějších pasáží, se kterými se zejména v Alpách člověk často setká. Vzhledem k zaměření boty na chůzi v horách bych zde možná ocenil „climbing zone“, protože takto je vzorek opravdu vyloženě běžecký.

Kladný bod si u mě boty získaly také pro jejich vztah k vodě. Díky použitým materiálům, bota nenasákne tolik vody a ani při absolutnímu namočení neztěžkne tak výrazně. Výhodou je tak i poměrně rychlé schnutí. Navíc i ve zcela mokré botě nohy stále velmi dobře drží, což rozhodně nebývá pravidlem. Odvádění standardní vlhkosti je zde také velmi funkční a nohy se v botách příliš nepotí, což je jen další plus pro lehkou konstrukci.

Shrnutí

Celkově boty Salewa Lite train hodnotím velmi kladně. Nabízí skvělou variabilitu použití při zachování nízké hmotnosti a stability. Jediný potenciální problém zde může nastat s rychlým opotřebením, na který lehké boty trpí. Boty jsem testoval více než měsíc a nezaznamenal jsem žádné výrazné známky použití, což dává slibný předpoklad, že by mohly být pozitivní výjimkou. Pokud zvažujete koupi bot do hor a chcete zažít pocit lehké chůze, Salewa Lite train by mohly být tou správnou volbou.

string

Hybrid bundy a mikiny Salewa Pedroc Alpha Jacket

Produktová fotografie SALEWA bundy Pedroc Alpha jacket.Produktová fotografie SALEWA bundy Pedroc Alpha jacket.

Bunda, nebo mikina, to je oč tu běží! Kolikrát jsem se na začátku výletu, či výběhu nemohl rozhodnout. Bude mi teplo v bundě, nebo naopak zima, když jí nechám doma Při zvolení Salewy Pedroc Alpha Jacket skloubíte obě varianty. Nový produkt z kolekce speed treking/ lite training je zajímavý kombinací nejrůznějších materiálů, která mají zajistit zateplení, ale zároveň dostatečnou prodyšnost. Nejdůležitějším materiálem je zde POLARTEC® ALPHA®, který zahřeje, ale oproti jiným izolačním materiálům zároveň velmi dobře odvádí tělesnou vlhkost.

 • Hmotnost (L): 287
 • Velikost: S-XXXL
 • Délka zad:75cm
 • Hlavní materiály: Polartec® Power Dry®, Nylon Windbreaker 38 Bs, Polartec® Alpha®
 • Barvy: černá, modrá, hnědo žlutá
 • DMC: 5199 Kč

Hned při prvním oblečení  Salewy Pedroc Alpha Jacket zjistíte, že padne jako ulitá. Je to díky strečovému materiálu  Polartec Power Dry®, který kromě dobré prodyšnosti zároveň dokonale obepíná tělo. Rukávy jsou delší příjemně upnuté s otvory na provlečení palců.  Střední díl kopíruje tělo a gumička ve spodním lemu dobře fixuje bundu těsně pod zadkem. Střih se jednoduše povedl, alespoň na moji postavu (183 cm, 75 kg).

Detailní záběr na kapsu a zip u bundy SALEWA Alpha jacket.Detailní záběr na kapsu a zip u bundy SALEWA Alpha jacket.

Detailní záběr na zakončení rukávů u bundy SALEWA Alpha jacket.Detailní záběr na zakončení rukávů u bundy SALEWA Alpha jacket.

Jak sedí bunda SALEWA Alpha Jacket na testerovi.Jak sedí bunda SALEWA Alpha Jacket na testerovi.

Velká část outdoorového vybavení hledá ideální poměr mezi prodyšností, hřejivostí, případně voděodolností. Proti vodě tato bunda prioritně koncipována není (má pouze voděodolnou úpravu – DWR) nicméně poměr zateplení a prodyšnosti je zde na velmi dobré úrovni. Díky kombinaci výše zmíněných materiálů umožňuje v případě potřeby chránit kritická místa a naopak ve chvílích zvýšené zátěže dovoluje teplu unikat. Osobně bych tento model využil zejména při jarních a podzimních dnech, kdy to již není na tričko, ale klasická bunda je moc teplá. Při stoupání se člověk zahřeje, využije potenciál vzdušných částí v podpaží a ve středu zad. Naopak po dosažení vrcholu přijde na hřebenovce na řadu Polartec Alpha a šusťákový přední díl, který ochrání před větrem v oblastech hrudi, břicha a v bederní části, kde hřeje ledviny.

Salewa Pedroc Alpha Jacket je lehoučká a na sobě jí ani necítíte.  Pokud bych měl bundě něco vytknout, byla by to drobnost v podobě umožnění sbalení bundy do jedné z kapes a chybějící otvor na hodinky.

V jednoduchosti je síla: batoh Salewa Apex 15

Produktová fotografie SALEWA batoh Apex 15.Produktová fotografie SALEWA batoh Apex 15.

Posledním testovaným produktem z řady Alpine speed/ lite training je jednoduchý batoh Apex 15. Ve své strohosti toho nenabízí mnoho, nicméně právě to může být pro někoho výraznou výhodou.

 • Objem: 15 l
 • Hmotnost: 447 g (345 g bez zádové výztuže)
 • Materiál: 100Dx100D Nylon Robic Dynatec, 200Dx200D Nylon Dobby
 • Délka zad: 49 cm
 • Barvy: černá, žlutá, červená
 • DMC: 2199 Kč

První, co na tomto turistickém batohu zaujme je jeho tvar. Velmi decentně kopíruje geometrii zad a směrem dolů se zužuje. Dle filozofie modelové řady si tento vzhled propůjčila z některých běžeckých batohů.

Tvar je velmi pohodlný, protože krásně sedí na zádech a umožňuje pohyb rukou podél těla.
Velmi dobře řešený je zde vstup do batohu, který Salewa používá i u modelů Crest, Ascent a Pure. Vstup do batohu je svrchu přes voděodolný zip, je dostatečně velký a umožňuje pohodlnou manipulaci s věcmi uvnitř. Batoh disponuje dvěma jednoduchými poutky pro připnutí hůlek, nebo cepínu. Po stranách batohu jsou ještě sotva patrná očka, která umožňují případně přivázat další vybavení.

Pokud by  vám opravdu záleželo na tom, kolik nesete na zádech, batoh dovoluje vyjmutí zádové výztuže (102 g), díky čemuž se hmotnost dostane až na 345 gramů. V tomto případě jsou záda velmi neforemná a je potřeba velmi pečlivě skládat uložené věci uvnitř.

Batoh SALEWA Apex s holemi.Batoh SALEWA Apex s holemi.

Batoh SALEWA Apex. Pohled z boku.Batoh SALEWA Apex. Pohled z boku.

Batoh SALEWA Apex. Pohled na zádovou část.Batoh SALEWA Apex. Pohled na zádovou část.

Batoh je opravdu sparťansky jednoduchý, na můj vkus možná až příliš. Lépe propracovaný bederní pás, který najdeme až u většího kolegy (Apex 22) by se dal ještě, vzhledem k úspoře váhy přijmout. Další malé detaily by však mohly batoh výrazně vylepšit při zachování jednoduchého střihu.

Vnitřní kapsa na dobnosti je volně všitá pouze k hornímu okraji batohu.Vnitřní kapsa na dobnosti je volně všitá pouze k hornímu okraji batohu.

Fixace cepínu.Fixace cepínu.

Otvor na hadičku od camel bagu je nenápadný. Tak ať ho nepřehlédnete.Otvor na hadičku od camel bagu je nenápadný. Tak ať ho nepřehlédnete.

Uvítal bych alespoň jednu malou kapsu z vnější části batohu.
Z uvedeného videa je zřejmé, že batoh by měl být vhodný i k běhání, což svým tvarem a částečně i váhou  jen potvrzuje. Batoh vcelku dobře sedí, ale co mi bylo vyloženě trnem v oku je volná vnitřní kapsa. Stačí svazek klíčů, nebo mobilní telefon a při prudším pohybu kapsa skáče a tluče uživatele do zad. A to v případě, že batoh není plně nabalený.

Testování pod Grossglocknerem.Testování pod Grossglocknerem.

Shrnutí: Po horách lehce a snadno

V nedávné době přišla značka Salewa s novou kolekcí outdoorového vybavení s názvem Alpine speed/ Mountain training. Jedná se o koncept, který vychází z touhy lidí odlehčit svoje vybavení a zajistit si tím příjemnější a delší vycházky do hor. Produkty této řady se vyznačují svojí univerzálností, použitím lehkých a kvalitních materiálů a lehkou hmotností.
I přesto, že boty svými parametry často trumfují i vyloženě běžecké konkurenty, jejich zaměření je hlavně pro náruživější výletníky. Na druhou stranu, když už budete mít chuť zrychlit tempo a rozběhnout se, vybavení z kolekce Alpine speed/ Mountain training včetně bot vám v tom rozhodně nebude bránit. Spíše naopak.

O testerovi

Matěj Švec
Student fyzické geografie na Přf UK. Srdcem i duší vášnivý cestovatel a všestranný sportovec z Krkonoš.

Další informace

 

Salewa Od roku 1979 používá SALEWA jednotné logo, a to orla SALEWA. Firma SALEWA nabízí oděvy, obuv, batohy, spací pytle, stany, horolezecké vybavení a příslušenství, lyžařské hole a další nesčetné doplňky. Výrobky firmy SALEWA jsou určeny jak profesionálním, tak rekreačním sportovcům, produkty ale ocení i široká veřejnost.
www.salewa.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: