Rychlá a lehká bota – recenze adidas Terrex SOLO

Rychlá a lehká bota – recenze adidas Terrex SOLO

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku adidas Terrex SOLO
Určení minimalistická, volnočasové, nástupová
Základní vlastnosti outdoorových bot Textilní
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Pánský
Materiál: podrážka TRAXION™ a Stealth®
Hmotnost 700
Stélka (vložka) OrthoLite®
Odpružení ADIPRENE+
Infocena 3499 Kč Kč
Dodává adidas

Zaujalo mě

  • Podešev Stealth® s krytím špičky a lezeckou zónou
  • Fixace tkaniček a velké obouvací poutko
  • Design

Shrnutí recenze

Lehká a pružná obuv s opravdu prodyšným svrškem ze síťoviny. V podstatě se jedná o „minimalistickou“ lezeckou botu z kategorie „approach“. Zvládnete s ní nejenom cestu do skal, ale i lezecký nástup a hlavně ji unesete díky nízké hmotnosti na sedáku či v batohu pro sestup. Ostudu s ní neuděláte ani ve městě, v klubu nebo v práci. Jak se líbila nám?

PODROBNÝ POPIS

Podešev a vzorek boty

Vzorek boty TRAXION™ se nezanáší. V podstatě mám boty stále čisté a vypadají jako přezůvky. Oranžová část podrážky je dobře vidět a působí svěžím dojmem oproti ostatním čistě černým kamarádkám v terénu. Černá je pouze špička boty. Jedná se o gumovou lezeckou špičku, která je vyrobena z materiálu Forefoot Stealth® a s tou se dá lézt. Tenhle obchodní název podešve už možná znáte. Jedná se o materiál, který vynalezla a používala americká značka FIVE TEN. Takže by na ni mělo být spolehnutí.

Antimikrobiální vložka OrthoLite® omezuje zápach. Bota je tlumena pružnou pěnou ADIPRENE®+. Zadní poutko je opravdu velkoryse velké a pojme pro nazouvání dva prsty. Případně karabinu na zavěšení na sedák.

Bota je odpružená díky mezipodešvi ADIPRENE+. Zkoušel jsem i krátký běh po silnici a v terénů. Šlo to, ale bota vyloženě na běhání to není. Alespoň ne pro mě. Ani adidas tuto botu nezařazuje do běžecké kategorie, ale do outdooru.

Zatížení lezecké špičky.Zatížení lezecké špičky.

Výrazná oranžová barva. Jasné je, že se vzorek jen velmi těžko zanáší.Výrazná oranžová barva. Jasné je, že se vzorek jen velmi těžko zanáší.

Výrazná oranžová podrážka a veliká lezecká zona.Výrazná oranžová podrážka a veliká lezecká zona.

Tkaničky a zavazování

Volné konce tkaniček se dají zajistit pod gumičku LACE BUNGEE. Dokonce je to na jazyku boty napsáno. Protože mám širokou nohu, mnoho tkaničky mi nezbývá a tak moc tuto vychytávku nevyužívám. Tkaničky jsou kulaté a hladké, proto je nutné na nich dělat pojistný uzlík, jinak se rozvazují. To je moje zkušenost.

O zatažení boty se stará 5 párů textilních oček, které obepínají celou botu. Poslední tři páry jsou vyztuženy plastovými pásky, které jednak botu chrání a také zvyžují její tuhost. A navíc designově odpovídají logu adidas. Poslední pár zavazovacích oček je kovových.

Na jazyku je krátký popruh, pod kterým je provlečena tkanička z posledního páru textilních oček. Takže jazyk nepadá do boty a bota je stále otevřena a usnadňuje tak nazouvání. Na popruhu najdete i číslo 350. Což odpovídá udávané hmotnosti.

Gumička s označením LACE BUNGEE slouží k založení volných konců tkaniček.Gumička s označením LACE BUNGEE slouží k založení volných konců tkaniček.

adidas SOLO připraven k nazutí. Patrná je vložka OrthoLite® a způsob šněrování.adidas SOLO připraven k nazutí. Patrná je vložka OrthoLite® a způsob šněrování.

Utažení boty pomocí 5 párů textilních poutek a jednoho páru kovových oček.Utažení boty pomocí 5 párů textilních poutek a jednoho páru kovových oček.

Nasazení v terénu i do města

Testováno na skalách i na via ferratách. A to opakovaně. Boty jsem navíc celé jaro nosil i jako civilní boty. Tak jak to dělá většina outdoorových nadšenců. Jedny boty na všechno. Díky sportovnímu designu však s nimi ve městě nebudete vypadat jako horolezec, který zabloudil do centra. Boty jsou tak dobře ventilované, že když fouká, cítíte ho mezi prsty. S tím také souvisí fakt, že stačí projít rosou, trávou nebo když prší a v botech je rychle mokro.

Pata je vyztužena transparentním plastem, který se v patní části překrývá a ještě více tak zvyšuje její tuhost. Přes něj je našito veliké poutko, které pojme i dva horolezecké prsty.

adidas SOLO vás donese třeba na protější věž.adidas SOLO vás donese třeba na protější věž.

Příznivá hmotnost dělá z obuvi adidas SOLO minimalistickou botu na skaly a do hor.Příznivá hmotnost dělá z obuvi adidas SOLO minimalistickou botu na skaly a do hor.

Praktické testování na Suchých skalách.Praktické testování na Suchých skalách.

Verdikt testéra

Když si boty dobře zatáhnete, dovolí vám i lehké odlezy, ale lezečky to rozhodně nejsou. Gumová špička je kulatá. Zatížit však můžete velikou část špičky, protože climbing zona je opravdu velkorysá. Adidas SOLO je minimalistická nástupová botka, která vás donese do skal, pod bouldery nebo nástupy horolezeckých cest. V případě, že potřebujete ušetřit hmotnost při nástupech pod vícedélkovky, mohly by být SOLO boty přesně pro vás.

Všechny fotografie k recenzi

O autorovi

Vojtěch Dvořák
Spoluautor metodických materiálů SINGING ROCK a HUDY. Osm let ve firmě SINGING ROCK, 5 let v HUDY, horský vůdce UIAGM od roku 2009. Autor nekonečného komiksového seriálu Wattova Wokna v Montaně.

Další informace

adidas logo 2016Firma adidas patří mezi přední světové výrobce sportovního vybavení. Jejich outdoorová kolekce adidas Terrex  se zaměřuje na sporty jako trailový běh, horská cyklistika, lezení, trekking, turistika a mnohem víc. Jejich vybavení také doprovází špičkové sportovce na řadě závodů nebo expedic.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: