HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Ruce v teple – recenze vyhřívaných rukavic 30 seven SKI

Ruce v teple – recenze vyhřívaných rukavic 30 seven SKI

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Vyhřívané rukavice 30 seven SKI
Druh sportu outdoor, skialp, lezení, sjezdové lyžování
Druh oblečení rukavice
Rozdělení podle pohlaví unisex
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 vysoce odolná hydrofobní rukavicová useň
Barevné varianty černá
Velikostní varianty UK7, UK8, UK9
Údaje výrobce 1 Topné elementy Novaheat, vytápěná zóna prsty a konečky prstů
Údaje výrobce 2 Napájení: vysoce kvalitní lithium-polymerové (Li-Pol) ohebné akumulátory 7,47 V / 1,9 Ah
Údaje výrobce 3 tři topné úrovně
Výbava 1 Doba topení: až 8 hodin na nejnižší stupeň, 2-3 hodiny na plný výkon (závisí na teplotě baterie)
Výbava 2 Doba nabíjení: 4 hod, po 2-3 hodinách na 80 procentech maxima
Výbava 3 Materiál: vysoce odolná hydrofobní rukavicová useň
Výbava 4 Měkká izolační výplň, jemná podšívka, dokonale padnoucí střih
Výbava 5 Vodonepropustná membrána
Dodává Prosport s.r.o.

Zaujalo mě

  • Rychlá reakční doba vyhřívacích topných elementů Novaheat při zapnutí rukavic
  • Odolnost rukavic při běžném freeridovém a skialpovém použití
  • Plnohodnotná použitelnost rukavice na vše i přes změnu těžiště kvůli umístění baterií

Shrnutí recenze

V zimní sezóně 2015-2016 jsem měl možnost několik týdnů používat elektricky vyhřívané palcové rukavice belgické firmy 30 seven. Lyžoval jsem s nimi jak v severní Americe – oblasti Revelstoke a Rogers passBritské Kolumbii, tak v evropských horách za různorodých povětrnostních podmínek.

PODROBNÝ POPIS

Na první pohled rozměrná krabice obsahuje rukavice, nabíječku se dvěma výstupy pro současné nabíjení obou Lion baterií a stručný návod k ovládání a nabíjení. Základní informace jsou obsaženy na samotné krabici, kde jsou zdůrazněné i vyhřívané oblasti. U nejteplejšího modelu, tj. palcové lyžařské rukavice, je vyhřívaná celá svrchní část rukavice od zápěstí po konce prstů. Na vnitřní straně jsou potom vyhřívány konec palce a konce dalších čtyř prstů. Vyhřívací elementy tak nejsou v úchopové části prstů, v nichž se drží lyžařské hole.

Obsah balení rukavice 30seven SkiObsah balení rukavice 30seven Ski

Vyjmutá baterie a propojovací kontektor rukavic 30seven SkiVyjmutá baterie a propojovací kontektor rukavic 30seven Ski

Firma 30 seven používá v rukavicích (ale také v oblečení, ponožkách, apod.) patentované topné elementy Novaheat z tenkých odporových vláken s konstrukcí pro zajištění co nejhomogennějšího rozložení vyhřívání na nejvíce exponované části těla. U rukavic jsou to primárně konce prstů a hřbetní část nejvíce vystavená působení zimy v kombinaci s větrem.

Baterie ve vyhřívaných palcových rukavicích

Sedmivoltové baterie 1,9 Ah jsou svými rozměry malé – jen 51 x 68 x 10 mm s hmotností 72 gramů, takže po jejich vytažení z rukavic si je v dlani ani neuvědomujete. I přes své malé rozměry výrobce zaručuje, že jsou schopné zajistit tepelný komfort:

  • 5 hodin při nejnižším stupni vyhřívání
  • 3.5 hodiny při středním stupni vyhřívání
  • 2,5 hodiny při nejvyšším stupni vyhřívání

Nabíjení trvá přibližně čtyři hodiny s tím, že nabíječka svítí červeně dokud se baterie nabíjí, jakmile se červená změní na zelenou, jsou baterie plně nabité. Už po dvou až třech hodinách jsou baterie na osmdesáti procentech maxima, tj. plnohodnotně dlouhodobě použitelné. Očekávaná životnost baterií je 1000 nabíjecích cyklů, což při očekávaném maximálním ročním použití v délce 30 dnů, tj. třicet nabíjecích cyklů vydrží každému lyžaři neuvěřitelně dlouho. Baterie tak snadno svou životností přesáhnou zbytek „systému“ – samotné rukavice a v nich integrované topné elementy Novaheat.

Rukavice jsem měl nové, takže jsem nevyzkoušel, co s nimi udělá praní – před praním stačí pouze vytáhnout baterie. Stejně tak nebyla možnost dlouhodobě vyzkoušet, jak na stupeň nabití baterie, případně praktickou výdrž působí různě nízké teploty hluboko pod bodem mrazu. Tj. zda výrobcem očekávané pětihodinové vyhřívání na nejnižší stupeň platí jak pro teploty -10 C, tak i pro -30 C. U baterií je možnost nabíjení pouze ze sítě, takže se asi nepředpokládá „expediční“ použití s dobíjením z powerbank, případně v kombinaci s fotovoltaickými panely jako GoalZero.

Stahování rukavic je snadné i přesto, že se jedná o palcové rukaviceStahování rukavic je snadné i přesto, že se jedná o palcové rukavice

Rukavice při praktickém použití

Palcové lyžařské rukavice 30 seven působí na první pohled přiměřeně mohutně a teple i bez ohledu na vyhřívání. Na dlaňové části jsou použity tři různé materiály s vysokou mírou odolnosti vůči oděru a poškození. Odolnost byla vyzkoušena jen trochu při manipulaci s novými lyžemi G3 Empire Carbon 115 a G3 FinDr. Manipulace s lyžemi zahrnovala mimo klasické lyžařské použití také přidělávání lyží na batoh a jejich sundávání, přičemž docházelo k opakovanému kontaktu rukavic s novými hranami lyží. Rukavice vše vydržely.

Ze začátku rukavice pocitově působily na ruce dost netradičně kvůli dvěma věcem – těžiště posunuté až na předloktí kvůli umístění napájecí baterie a protisněhovému pružnému limci, který z rukavice vyčuhuje o několik centimetrů. Protisněhový límec šel dobře zkombinovat jak se svrchními bundami – použit Tilak Evolution a Tilak Raptor, tak s nižší vrstvou (Tilak Ogre). Baterie posunující těžiště rukavice byla už po krátkém použití naprosto zanedbatelná nejenom při lyžování dole kopcom, ale i při šlapání na tuleních pásech.

Rukavice jsem zapínal na začátků sjezdů nebo při delších cestách sedačkovými lanovkami nahoru. Z praktických mužských zkušeností se ukázalo, že při teplotách kolem -10 C a zanedbatelnému větru je pro klasického muže k dosažení dokonalého tepelného komfortu prstů (pokud mu v dřívější době prsty neomrzly) zcela dostačující už první stupeň vyhřívání.

Pro ženy a dříve omrzlé by mohlo být stejného tepelného komfortu dosaženo na druhém stupni vyhřívání. Nejvyšší vyhřívací stupeň je určen do velmi nepříznívých povětrnostních podmínek se silným větrem, kdy díky windchill může pocitová teplota klesnout na -30 C a méně. Prakticky jsme takových teplot při testování nedosáhli, takže není možné zhodnotit, zda by stačil i nižší než nejvyšší stupeň vyhřívání. S tím souvisí i to, že konstrukce samotných rukavic je sama o sobě dimenzována na použití za velmi nízkých teplot i pro případ nezapnutí topných elementů Novaheat.

Pro plnohodnotné subjektivní vyzkoušení by bylo vhodné rukavice zapůjčit věčně promrzlým dívkám a ženám, nebo mužům, kteří si z nějakého předchozího výletu do zimních hor přivezli omrzliny prstů na rukou.

Dlaňová část rukavic 30seven Ski se zipem kryjícím bateriiDlaňová část rukavic 30seven Ski se zipem kryjícím baterii

Rukavice 30seven Ski zapnuté na druhou úroveňRukavice 30seven Ski zapnuté na druhou úroveň

Shrnutí palcových vyhřívaných rukavic 30 seven

Výrobce předpokládá hlavní použití vyhřívaných palcových rukavic při klasických lyžařských sjezdových aktivitách za horšího počasí. Mimo to je možné z vlastních zkušeností rukavice vřele doporučit také pro freeride, skialpinismus a heliski. Další velmi dobrou oblastí použitelnosti může být zimní lezení, ledolezení a drytooling za nízkých teplot, kdy jistič na štandu obvykle rychle vymrzá a křehnou mu prsty. Baterie bohatě stačí na venkovní celodenní použití s přestávkami, zatímco dobití se stihne krásně mezi skončením lyžováním a oficiálním nočním klidem na chatách.

S rukavicemi 30seven Ski v RevelstokeS rukavicemi 30seven Ski v Revelstoke.

Další informace

Prosport

Kompletní informace a specifikaci rukavic 30seven ski naleznete na stránkách fy. Prosport pod tímto odkazem.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: