HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Romantické vaření v přírodě – recenze konvičky pro ohřev vody Petromax fk1

Romantické vaření v přírodě – recenze konvičky pro ohřev vody Petromax fk1

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Petromax fk1
Druh potřeb pro vaření (Vaření) termosky
Druh vaření běžné vaření
Materiál 1 hliník
Typ vařiče plynový
Výška po sbalení 555
Šířka po sbalení 160
Hloubka po sbalení 160
Palivo tuhá paliva, dřevo papír, šišky
Doba ohřevu 0,6 l za cca 5 min
Výbava 1 konvička s píšťalkou
Výbava 2 topeniště
Výbava 3 drátěný nástavec
Infocena 1390 Kč
Dodává Conrad
Více info na www.conrad.cz

Zaujalo mě

  • možnost složení do transportního módu
  • rychlost ohřevu
  • minimální spotřeba paliva

PODROBNÝ POPIS

Dvouplášťová konvice německého výrobce Petromax ve sbaleném stavu vypadá jako samostatná nádoba. Topeniště a přídavná plotýnka jsou zastrčeny do nádoby na straně jejího dna. Topeniště je při rozbalení obaleno tenkým papírem. Bez něj ze dna vypadává a nedrží tam. To se však změní po prvním ostrém použití. Nános sazí podrží topeniště při transportu již na svém místě. Do topeniště lze ještě zastrčit přídavnou drátěnou plotýnku. Ta se umísťuje na vrchol nádoby a slouží k ohřevu nebo k udržování teploty obsahu v další nádobě. Před prvním použitím je ještě nutno nastrčit trojici drátěných nožiček do topeniště. Při dalším používání už stačí je jenom sklápět.

Kouř stoupá středem konvičky Petromax fk1.Kouř stoupá středem konvičky Petromax fk1.

Na konvičku lze nasadit i drátěný držák na ohřev jídla či tekutin v další nádobě.Na konvičku lze nasadit i drátěný držák na ohřev jídla či tekutin v další nádobě.

Parní píšťalka a nasazený nástavec na ohřívání v nádobě na vařiči Petromax fk1.Parní píšťalka a nasazený nástavec na ohřívání v nádobě na vařiči Petromax fk1.

Jak se s konvičkou vaří

Při vaření je vždy nutno v konvici mít vodu. nikdy nevařte v konvici na sucho. A to ani v případě, že ohříváte něco na horní plotýnce. Před zapálením ohně v topeništi se tedy ujistětte, že máte v konvici dostatek vody. Nám se podařilo do konvice dostat až 600 ml. Uvedený obsah je však 500 ml. Při plné konvici počítejte s tím, že vám parní píšťalka bude prskat. Připravte si hrst správně dlouhých klacíků, které nejsou delší než je průměr topeniště. Delší klacíky je možno později přikládat přímo komínem, který tvoří dutina v konvičce. Při topení se nám osvědčilo natočit otvory v topeništi proti větru tak, aby se do nich opíral a ještě více a zvýšil tak účinnost „komínového“ efektu.

Nejprve jsme udělali základ ze dřeva a pak teprve jsme nasadili konvičku na topeniště Petromax fk1.Nejprve jsme udělali základ ze dřeva a pak teprve jsme nasadili konvičku na topeniště Petromax fk1.

Při správném poměru dřeva a vše řádně připraveném se nám podařilo přivést do varu obsah (0,5 l) cca během 5 minut.

Vaření a topení v Petromaxu fk1 jsme testovali s klacíky, trávou a s šiškami. Spotřeba dřeva byla překvapivě malá. Stačila nám opravdu pouze hrst. Množství dřeva je vidět i na fotografii.

Do varu jsme dostali 600 ml vody za cca 5 minut.Do varu jsme dostali 600 ml vody za cca 5 minut.

Kompletní výška s topeništěm i nástavcem je 40 cm.Kompletní výška s topeništěm i nástavcem je 40 cm.

Maximální obsah konvičky Petromax fk1 jsme změřili na 600 ml.Maximální obsah konvičky Petromax fk1 jsme změřili na 600 ml.

Princip

Konvice umožňuje v přírodě takřka z čehokoliv, co hoří, ohřát vodu nebo uvařit jednoduchá jídla na přípravu. Oheň v topeništi na trojnožce, které nezanechává na zemi žádné spáleniště, stoupá skrz konvici a ohřívá takto vodu ve dvouplášťové konvici. Var se ohlásí parní píšťalkou. Vše se dá do sebe složit a šetří tak místo při transportu. Navíc na ústí komínu můžete ohřívat další jídlo v hrnci nebo v hrnku.

Zapalování vařiče Petromax fk1.Zapalování vařiče Petromax fk1.

Pohled konvičkou do topeniště Petromax fk1.Pohled konvičkou do topeniště Petromax fk1.

V topeništi jsou dva ventilační otvory. Dobré je jejich natočení proti větru.V topeništi jsou dva ventilační otvory. Dobré je jejich natočení proti větru.

Závěr

Spotřeba pro ohřev 0,5 litru vody je překvapivě minimální stejně tak potřebný čas. Vaření na této konvičce uspokojí všechny pravé romantiky, táborníky či dobrodruhy. Nebo poslouží jako záložní vaření do opravdové divočiny.

Rozfoukání ohně v topeništi Petromax fk1.Rozfoukání ohně v topeništi Petromax fk1.

Další informace

ConradConrad je jedna z největších zasilatelských společností na poli elektroniky v Evropě. Jde o rodinnou firmu, která již po čtyři generace působí jako holdingová společnost. Založena byla v Berlíně v roce 1923. Od roku 1946 působí ve městě Hirschau v Horním Falcku. Více než 90 let činnosti firmy Conrad znamená tradici a pokrok. Jméno Conrad se stalo pojmem ve světě elektroniky a techniky napříč celou Evropou.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: