Parametry
Zaujalo mě
- Kotvící očka po celém obvodu tarpu
- Zesílení hlavních kotvících oček
- Obal typu „drysack“ umožňující fixaci např. pádel nebo turistických holí
Shrnutí recenze
Možná až desítky variant postavení umožňující nejen vybudování přístřešku, závětří, ale i zásobárny na vodu. To nabízí novinka české značky Warmpeace. Dále vysoká odolnost proti opotřebení i vodě a navzdory svým rozměrům nízká hmotnost: to vše dělá z Shelter Tarpu skvělého společníka pro cesty po souši i po vodě. Váží 760 g včetně kolíků a pokryje plochu 3 x 3 metry. Jak se nám líbil a kolik toho doopravdy dovede?
PODROBNÝ POPIS
Balíček
Balení vypadá jako malý lodní vak s rolovacím uzávěrem. Na obale jsou navíc extra dvě poutka, která slouží pro zajištění při nošení na batohu. Materiál obalu je stejný jako vlastní TARP. Aby rolování drželo, je třeba provést dostatečný počet otáček. On ten kvalitně silikonizovaný materiál je kluzký až hrůza. Uvnitř kromě TARPU naleznete ještě kolíky a sadu šňůr. Jako extra vychytávka tohoto balení je možnost jej použít na zafixování konců pádel a vytvoření tak podpěr(y) TARPU.
Plachta
Rozměr takřka 3×3 metry je dostačují bohatě pro spaní dvou osob, ale zvládne i tři kusy. Při použití jako „párty“ stan či přístřeší pro sezení se pod něj vejde spousty dobrých lidí. Plachta je po svém obvodu opatřena „nekonečným“ množstvím ok k fixaci nebo dopnutí plachty do požadovaného tvaru. V rozích jsou pak pevná a silná oka k základnímu zafixování. Vybrat si můžete ze dvou barev: olive green, nugget gold. Každá barva má svoje. Osobně bych chtěl obě. Testována byla varianta zelená, která je v lese opravdu nenápadná. Oboustranně silikonizovaný ripstop nylon 30D pro maximální pevnost a odolnost, při minimální hmotnosti plachty funguje skvěle. S nějakým promočením či propršením nepočítejte. Přesto je dobré zmínit, že středový šev, který není ošetřený žádným lepením (tedy žádný z švů) a proto je dobré pro jeho opravdovou a spolehlivou nepropustnost vody při silnějším dešti jej ošetřit přípravkem k utěsnění (např. Seam grip). To je taky materiál, který je při balení jako živý a klouže po sobě. Balení chce cvik, ale za to se vám odmění minimalistickým balíčkem.
Stavění
Možná až desítky variant postavení, umožňující nejen postavení přístřešku, závětří, ale i zásobárny na vodu. Kdybychom ještě kombinovali všechna oka a jejich permutace dostaneme nějaké číslo s nekonečným počtem nul. Unikátní systém variabilních kotvících ok kromě celého obvodu je i ve středním švu! Ten můžete použít třeba i na zavěšení čelovky nebo moskytiéry tak, aby nevisela splihle, ale co nejlépe vás chránila před dotěrným hmyzem. Já osobně ustrnul na klasickém áčku s různým sklonem střechy. Taktéž jsem plachtu TARP využil pro posezení osob v kempu při seakajakových výpravách. Rohová kotvící očka by mohla být však větší, aby se tam vešly i třeba kolíky z klacků. Drysack můžete použít pro fixaci pádel a vytvoření fixního bodu, když chybí stromy. Hrušky pádel k sobě stáhnete tímto obalem na TARP a zajistíte plastovou sponou.
Kompletní sada k postavení TARPU
Součástí balení je tedy plachta, ale i sada 6 ks duralových kolíků a 6 ks reflexních šňůr. Kolík y jsou navíc opatřeny textilním okem tak, aby šel za něj snadno vytáhnout. Reflexní šňůry se hodí, jinak za ně v noci zakopáváte. Šnůry jsou tenké, ale dostatečně pevné a délkově stavitelné. Vzhledem k malému průměru doporučuji se naučit zadrhávací či rekuperační uzly tak, aby se vám takhle tenké šňůry nezatáhly. Na webu jsou jednoduché návody, jak vypnout TARP včetně uzlů a uzlíků.
Použití
TARP se stal součástí mých jarních seakajakových výprav ať už jako záložní přístřešek nebo jako společenský stan, který natáhnete mezi stromy, k autu nebo si vypomůžete pádlem či větví. Oček jak to udělat a hezky vypnout je nepřeberné množství. Dále mi posloužil při víkendové výpravě a přechodu Vysočiny při kompletaci KORUNY VYSOČINY aneb výstup na všech 14 vrcholů nad 800 metrů. Jak magická číslovka ta osmička? Stejně jako ležatá ve variantách postavení a používání SHELTER TARPU od české značky Warmpeace.
Další informace
WARM on body = PEACE in soul pro českého výrobce v podstatě znamená „dokud jsi v teple, houby se ti děje“. Od roku 1986, kdy vznikla jejich první péřovka, se snaží této myšlence podřídit zaměření všech jejich výrobků.