RECENZE: vodotěsné batohy Ortlieb Atrack a Atrack BP

RECENZE: vodotěsné batohy Ortlieb Atrack a Atrack BP

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Ortlieb Atrack a Atrack BP
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu treking, na kolo
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 nylonový materiál odolný proti opotřebení
Hmotnost 1560 g
Počet komor 4
Velikost zad UNI
Kapsa na hydrovak ne
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ne
Zadní vstup do batohu ano
Integrovaná pláštěnka na batoh ne
Oddělené komory ano
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ne
Infocena 5490
Dodává AZUB bike

Zaujalo mě

  • odolnost
  • univerzálnost
  • precizní provedení

Shrnutí recenze

Batohy a brašny německé značky Ortlieb si za více než 40 let své existence vybudovaly pověst spolehlivého a odolného vybavení. Jejich společným rysem je robustní provedení, výborná vodotěsnost a prachotěsnost, díky nimž zůstane vybavení v bezpečí. Jak se na cestách osvědčily batohy Ortlieb Atrack 45 a bikepackingový Atrack BP?

PODROBNÝ POPIS

Ortlieb a batoh na záda? Dlouhou dobu jsem měl zafixováno, že se jedná o výrobce vodotěsných a spolehlivých brašen na kolo. Když jsem před několika lety začal obnovovat bikepackingovou výbavu, objevil jsem v nabídce Ortliebu i batohy Atrack. Zvolil jsem tehdy velikost Atrack BP 25 litrů a od té doby jej vozím na každý větší cyklovýlet nebo jinou outdoorovou akci. Dokonale funguje. Letos jsem dostal příležitost se blíže seznámit s turistickou verzí Atracku, a to rovnou v jeho „king size“ 45 litrů. Oba batohy mají mnoho společných vlastností a funkcí, v recenzi tedy shrnuji zkušenosti s oběma.

Unikátní argument: vodotěsnost

Možná je to pro někoho jen kuriozita, ale mě přijde vodotěsnost u batohu, nejen na kolo, jako jedinečná vlastnost. Vyjížděk a přejezdů hor, které se odehrály za úplně jiných podmínek, než slibovala idylická předpověď počasí, bylo příliš mnoho na to, abych si už vážil jistoty, že věci v batohu zůstanou suché. Nehledě na riziko propocení.

U turistického batohu sice není tolik příležitostí jej vymáchat nebo zastříkat od zadního kola, ale rychle jsem si zvyknul neřešit, kam batoh pokládám. Do ranní rosy, do bláta, na chodník… Když měním objektivy při focení, takových situací je denně mnoho. Když se batoh umaže, stačí vzít vlhký hadr a jenom jej utřít. Odpadá bezvýsledné praní fleků, které záhadně vznikají a často již na batohu trvale zůstávají jako připomínka prožitých dobrodružství.

A mimochodem, Atrack skutečně plave, což jej přímo předurčuje pro jakékoliv vodácké akce, přechody hor, kde se očekává drsnější brodění apod. Když s sebou nesete dražší foťák, telefon a jinou elektroniku, pocit jistoty je k nezaplacení.

Díky pogumovanému nepromokavému materiálu máte u batohů Ortlieb Atrack jistotu, že věci v batohu zůstanou suché.
Díky pogumovanému nepromokavému materiálu máte u batohů Ortlieb Atrack jistotu, že věci v batohu zůstanou suché.

Materiál

Atrack je stejně jako cyklobrašny od Ortliebu zhotoven z pogumované textilie. Pro hrubou představu si představte odlehčenou plachtu na kamionu. To sice neznamená, že je batoh nezničitelný, ale hodně situací tento odolný materiál řeší. Pokud by se náhodou prodřel nebo probodl, lze jej opravit a zase utěsnit.

Zip a přístupnost obsahu

Zip (TIZIP) na zádech rozhodně zaujme na první pohled. Je to originální řešení, ke kterému jsem byl ale zpočátku hodně skeptický. Úplně mění způsob, jak jsem celý život batohy balil a dostával se během túr k obsahu.

Atrack otevřete po celé délce zad od shora až dolů. Jen ho stačí kamkoliv položit a okamžitě máte dostupný veškerý obsah. Pořádek pomáhají udržovat čtyři vnitřní kapsy uzavíratelné na zip – po dvou na každé straně. Důležité předměty a různé drobnosti vřele doporučuji do těchto kapes odkládat, protože ve zbytku prostoru po marném prohrabování spolehlivě vznikne siláž, kterou nakonec nezbude, než kompletně vyskládat.

Pomocí voděodolnému zipu TIZIP je možné batoh Ortlieb Atrack 45 rozepnout po celé délce zad.
Pomocí voděodolnému zipu TIZIP je možné batoh Ortlieb Atrack rozepnout po celé délce zad.

Když jsem přijal tato pravidla hry, na kole už na tento způsob otevírání nedám dopustit. V klasické verzi má Atrack sice navíc i další kapsičky na bederáku, které umožňují mít drobné nezbytnosti hned při ruce, ale i tak si čas od času vzpomenu na běžný vrchlík. I to je však jenom věc zvyku.

Ve všech verzích Atrack disponuje zatěsněným otvorem na hadici od vaku na vodu, dvojicí stahovacích popruhů a síťovanými kapsami na bocích, poutky na přední straně v systému tzv. daisy chain, takže není problém na batoh připnout karimatku, helmu a další vybavení.

TIP: K batohům Atrack je možné dokoupit kompatibilní hydrovak, systém pro uchycení helmy nebo dalšího vybavení.

Záda, popruhy a bederák

Co se týče nošení batohu, pohodlí je úplně zásadní. V tomto ohledu odmítám připouštět jakékoliv kompromisy. Pokud jste někdy jeli s batohem na zádech na kole, dobře víte, jak zoufalé nastávají situace: nemůžete zaklonit hlavu, protože helma už je opřená o batoh; máte odřená záda; batoh se lepí potem k tělu; kvůli širokým popruhům nemůžete dýchat; bederák vadí při šlapání a odírá kyčle apod. V případě Atracku BP tyto problémy neexistují. Jednoduše o něm na zádech nevím. Samozřejmě je nesmysl narvat 16 litrů k prasknutí, ale i voda, foťák, objektiv a oblečení dá pár kilogramů dohromady a bez ohledu na aktivitu batoh na zádech sedí perfektně, a to jej nosím nejen na bajku, ale i na běžkách, při trailovém běhu a samozřejmě při turistice.

Verze BP má bederák řešený jednoduchým popruhem, což bohatě stačí, aby byla zajištěna pozice batohu na zádech. Oproti tomu v turistické verzi Atrack disponuje plnohodnotným bederákem, bez kterého by to nešlo – když se 45 litrů naplní, hmotnost už je pořádně znát. Ani tak ale díky propracovaným ramenním popruhům, bederáku a zádovému systému batoh nijak nepřekáží pohybu. Pohodlně se nesl i během dvoudenního přechodu na běžkách, a to i když jsme bruslili nebo si užívali komplikovaný sjezd v terénu.

Batoh Ortlieb Atrack BP se osvědčil na bajku, ale i na běžkách, při trailovém běhu a samozřejmě při turistice.
Batoh Ortlieb Atrack BP se osvědčil na bajku, ale i na běžkách, při trailovém běhu a samozřejmě při turistice.

Celkový dojem a praktické použití

Atrack je výborně řešený batoh pro drsnější cestování, při kterém klasické zavazadlo trpí. Je skvělý ve všech situacích, kdy jej musíte odložit někam na zem, sedíte na něm na korbě pickupu, který předtím převážel bůhví co, v zaprášených kufrech dálkových autobusů na něm leží tuna dalších věcí apod. Stejně tak odpadá trápení s mokrým látkovým obalem při celodenním dešti ve městě.

Atrack samozřejmě funguje i na horách, když chcete mít stoprocentní jistotu, že batoh neproteče. Už žádné balení spacáku, náhradního oblečení, dokladů a foťáku do igelitek a podobně. Je to skvělý pocit, když si k vám ostatní ukládají za vytrvalého lijáku vše, co nechtějí ždímat. Pro cestování v civilizovaných částech světa je super, že díky slušivému designu nutně nemusíte vypadat jako byste právě vylezli z lesa. Atrack se vyrábí v několika barvách, a výběr nebudou zklamány ani dámy, kterým je určena verze ST.

Atrack BP je ideální pro jednodenní túry za libovolného počasí, a to nejen na kole, jakmile potřebujete mít s sebou víc věcí, než se vejde do malého cyklo batohu. Někoho možná odradí, že je dostupný pouze v černé barvě s oranžovými doplňky.

Nevýhody

Už z principu zajištění vodotěsnosti Atrack nemá vrchlík, který mně při turistice někdy chybí. Další věc, se kterou je nutné počítat, je jeho konečný objem. Není to jako u běžného batohu, ze kterého může vyčnívat vše, co se dovnitř nevejde. V situaci, kdy máte víc věcí, než je možné sbalit, zip na zádech nezapnete. Ale to je daň, kterou musíme zaplatit i u vodotěsných lodních pytlů a jiných podobných zavazadel.

Závěrem

I když by se mohlo z textu výše zdát, že Atrack je až moc dokonalý batoh, je pravdou, že mám rád jednoduché a funkční vybavení, na které je spoleh a přesně takové výrobky Ortlieb nabízí. Nicméně co člověk, to názor a aktivity, pro které odpovídající batoh hledá. K tomu si myslím, že největší oříšek je zvolit správnou velikost. Na základě zkušenosti bych řekl, že vás Atrack buď naučí doma konečně nechávat zbytečnosti, anebo sáhněte spíše po větší variantě.

Další informace

Příběh značky Ortlieb se začal psát roku 1982 v Německu. Z rodinné dílny v norimberském dvorku se během čtyř desetiletí rozrostla v prosperující firmu známou po celém světě.

Na všechny výrobky Ortlieb se vztahuje pětiletá záruka!

Více na www.ortlieb.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: