RECENZE: VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG – Barefoot bota pro Fast & Light pohyb

RECENZE: VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG – Barefoot bota pro Fast & Light pohyb

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG
Určení lehký treking, minimalistická
Základní vlastnosti outdoorových bot Textilní
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek textilie z recyklovaných PET lahví
Materiál: podešev 2,5mm pryžová podešev, 5mm terénní vzorek
Hmotnost 525
Velikost testované boty v UK 8
Barevné varianty charcoral, botanical green, trench coat, triple black, glacier grey
Šněrování 4 textilní očka + 1 kovové očko
Stélka (vložka) vyjímatelná termovložka
Infocena 5190 Kč
Dodává VIVOBAREFOOT
Více info na www.vivobarefoot.cz/

Zaujalo mě

  • nízká váha bot
  • skvělý grip na kluzkém povrchu
  • zesílená část po obvodu

Shrnutí recenze

Boty VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG jsou modelem na pomezí nízkých a vysokých bot. Není úplně jednoduché je zařadit do konkrétní kategorie. Je to vůbec nutné? Nestačí, že se v nich cítíte dobře a že vás podrží v rozmanitém terénu? To vše se zachováním vjemů z povrchu, po kterém chodíte.

PODROBNÝ POPIS

Široká špička s okopem bot VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG
Široká špička s okopem bot VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG

CHARAKTERISTIKA

Boty VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG jsou lehké veganské outdoorové boty bez membrány vyrobené z recyklovaných PET lahví. Nejedná se o čisté vysokou obuv, ochrannou funkci plní kotníková ponožka. Pryžová podešev se stará o grip v nezpevněném terénu.

ŠNĚROVÁNÍ

Pro dokonalé utažení tkaniček na botách nalezneme čtyři textilní oka (mimochodem ke svrchnímu materiálu přišitá zajímavých designovým prvkem) a jedno kovové oko. Tkaničky jsou měkké, poddajné, kruhového průměru. Během používání se mi nestalo, že by se povolovaly (samozřejmě občas používám pojišťovací uzel). Jejich délka je dostatečná.

Textilní ponožka má tendenci nohu obepínat, nesetkáte se tedy s tím, že by vám bota z nohy padala ani ve chvíli, kdy jsou tkaničky povolené.

Detail patní výztuhy bot VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG.
Detail patní výztuhy bot VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG.

Pro pohodlné obouvání jsou boty vybaveny dvěma poutky (v patní i přední části). Toto řešení rozhodně kvituji, protože boty mají relativně úzký vstup.

PODRÁŽKA

Podešev bot VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG je tlustá 2,5 mm a terénní vzorek dosahuje 5 mm. Pro využití v terénu je to naprosto dostačující. O grip se starají šipky, které v přední části směřují dopředu, v zadní dozadu. Během testování se vzorek nezanášel ani v bahnitém terénu (resp. samočištění probíhalo rychle). Boty mají nulový drop pro podporu přirozeného došlapu.

Vzorek podešve bot VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG.
Vzorek podešve bot VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG.

ODOLNOST SVRŠKU

Boty VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG mají svršek ušitý z vodoodpudivé textilie z recyklovaných PET lahví. Nečekejte tak absolutní odolnost vůči vodě, díky absenci membrány boty ale velmi dobře schnou. Já osobně u podobného typu bot absenci membrány rozhodně kvituji.

Materiál svršku působí velmi odolně (dokonce má i Ripstop vazbu). Běžné materiály nezanechávají na botách nepřiměřené opotřebení. Určitě se nemusíte bát dát botám opravdu zabrat. Pro ještě větší odolnost na botách najdete ochranný okop, který je v přední části vyvedený až k horní straně palce (ještě kousíček bych bral, kdyby to šlo 🙂 ). Občasné zakopávání botám nijak neublíží a v kamenitém terénu budou jako doma.

VNITŘNÍ PROSTOR

Délka mého bosého chodidla je 26 cm (s tenčí ponožkou 26,5 cm). Velikost testovaných bot je UK 8, EUR 42, US 9 (délka vnitřního prostoru 28 cm). U společnosti VIVOBAREFOOT je to moje klasická velikost a boty sedí velmi dobře, klidně by se vešla i tlustší ponožka v zimě. Na webových stránkách najdete velikostní tabulky pro usnadnění volby velikosti.

Detail okopu bot VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG.
Detail okopu bot VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG.

První obutí pro mě bylo relativně zvláštní. U barefoot obuvi jsem zvyklý na absolutní volnost chodidla. VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG mají ale kotníkovou ponožku, která chtě nechtě určitý pocit „stísněnosti” vyvolává. Po pár krocích ale cítíte, že v těchto botách bude pohyb velmi příjemný. Jakmile si zvyknete na mírně složitější obouvání a fakt, že je třeba ponožku v případě potřeby srovnat, začíná ta pravá zábava. Ponožka nohu obepíná a umožňuje tak mít tkaničky zavázané jen lehce (to vyloženě preferuji). Přesto bota na noze drží spolehlivě.

V botách nalezeme vyjímatelnou termostélku, která slouží pro začínající bosochodce. Své uplatnění najde i v zimních podmínkách, kde zajistí izolaci chodidla od země. Boty jsem během testování nosil primárně s vloženou stélkou.

POUŽÍVÁNÍ

Rozhodně se nejednalo o moje první boty od společnosti VIVOBAREFOOT. Na jistou úroveň kvality jsem si již zvykl a boty VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG nejsou žádnou výjimkou. Zpracování je na vysoké úrovni. První obutí pro mě bylo mírně komplikované, ale s použitím dvou oček jsem postupně přišel na potřebný grif. První kilometry jsem si na boty potřeboval trošku zvyknout, obešlo se to absolutně bez otlaků a puchýřů.

Pohodlný pohyb vzhůru v botách VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG.
Pohodlný pohyb vzhůru v botách VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG.

Boty jsem využíval primárně v nezpevněném terénu s malým nebo žádným batohem. Tyto situace jsou přesně to, co botám nejvíce sedí…vyrazit do přírody ve stylu Fast & Light. Po celodenním nošení jsem se nijak netěšil na chvíli, kdy budu muset boty zouvat.

Kotníková ponožka spolehlivě zabraňuje vnikání nevyžádaných předmětů do bot (ušetříte čas během vysypávání kamínků 🙂 ). Nepočítejte s tím, že ponožka nějak extra fixuje kotník přesto, že v té oblasti máte zpevňující pás s kovovým šněrovacím očkem. Volný kotník umožňuje mnohem přirozenější pohyb než klasická vysoká bota. Ve VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG jsem zkoušel i běhat, ale beru to spíše jako nouzovou variantu (třeba když potřebujete utéct před medvědem).

Boty jsem samozřejmě testoval i ve víru maloměsta. Vzorek + podešev poskytují dostatečné odpružení i na zpevněném a tvrdém povrchu. Takže za mě jsou boty nositelné i ve městě (ano, nejsou na to určené a ano, odpružení ve městě není smyslem barefoot). Řízení auta pro mě nebyl žádný problém, preferuji ale boty bez výrazného vzorku.

Během testování jsem nutně potřeboval prověřit odolnost bot vůči vodě. Svršek nemá žádnou membránu, přesto by měl slibovat jistou míru voděodolnosti. Jak to dopadlo? Vlastně docela podle očekávání. Občasnou kaluž boty zvládnou, stejně jako dešťovou přeháňku (v řádu minut). Na stání v potoce samozřejmě zapomeňte. Pokud si tedy vědomě koupíte voděodolné boty a budete od nich vyžadovat nepromokavost, je třeba pořídit např. nepromokavé ponožky nebo igelitové pytlíky. Mně absence membrány náramně vyhovuje. Při aktivním pohybu počítám s tím, že se budu potit potřebuji zabezpečit odvod potu co nejrychleji z bot. S tím samozřejmě souvisí i rychlost schnutí bot (bez membrány mnohem rychlejší).

Dvě obouvací poutka bot VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG.
Dvě obouvací poutka bot VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG.

Jsem rád, že se boty vyrábějí v rozmanitých barevných kombinacích (charcoral, botanical green, trench coat, triple black, glacier grey), takže si na své přijde opravdu každý. Dámská verze je dostupná v barvě charcoral, triple black a oat milk.

HODNOCENÍ

VIVOBAREFOOT Magna Lite WR SG jsou lehké a odolné boty primárně do nezpevněného terénu. Absence klasického jazyka spolu s kotníkovou ponožkou podporuje pocit, že na nohách nosíte „jenom podrážku”. S vloženou termostélkou jsou boty bez problému využitelné i v zimě.

Další informace

Logo Vivobarefoot.Jelikož chodit bos lze jen výjimečně, vzrostl požadavek na výrobu bot, které se co nejvíce bosé chůzi přibližují, zároveň ale poskytnou ochranu proti zranění ostrými předměty a ochrání nohy před klimatickými vlivy počasí. Proto za vědecké podpory vznikla značka VIVOBAREFOOT nabízející nejširší nabídku barefoot (bosých) bot na trhu. Boty VIVOBAREFOOT mají rozdílné druhy tenkých podrážek určených do města, k běhání na silnici, v terénu, boty do přírody, na fitness i do hor, aby si vybral opravdu každý.

VIVOBAREFOOT je značka, která u všech svých výrobků klade důraz na co nejmenší zatížení životního prostředí. Proto při jejich výrobě využívá recyklované i recyklovatelné materiály, materiály z místních zdrojů s využitím ekologicky šetrných výrobních postupů, s důrazem na funkčnost, komfort a kvalitu.

Více na www.vivobarefoot.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: