Recenze vařiče: Jetboil Flash – výkonný varný systém

Recenze vařiče: Jetboil Flash – výkonný varný systém

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku JETBOIL FLASH
Druh potřeb pro vaření (Vaření) vařič
Druh vaření běžné vaření
Materiál 1 plast BPA free
Materiál 2 hliník
Hmotnost 427 g
Typ vařiče plynový
Palivo plyn
Výkon 2 600 W
Výbava 1 Spotřeba plynu: 10 g/1 l
Výbava 2 Obsah balení: hořák, nádoba, víčko, trojnožka
Infocena 3 699 Kč
Dodává Norská móda
Více info na www.norskamoda.cz/

Zaujalo mě

 • Kompaktní velikost
 • Efektivita výměníku
 • Neoprenový obal

Shrnutí recenze

Jetboil Flash je spolehlivý a kompaktní varný systém, který využijete i v ne příliš přívětivých povětrnostních podmínkách. Hodí se pro každého, kdo chce rychle a pohodlně vařit na horách, u vody nebo na chatě. Jak pohotově a rychle vařil tento systém během testování redakcí Světa outdooru?

PODROBNÝ POPIS

Ideální ranní kombinace s vařičem Jetboil Flash.
Ideální ranní kombinace s vařičem Jetboil Flash.

Charakteristika

Jakmile jsem rozbalil testovací balíček, zaujala mě kompaktnost celého “systému”. Nejde o jedno samostatné zařízení, ale o více součástí, které jsou sbaleny v samotné varné nádobě (včetně speciální 100 ml kartuše, která vystačí na uvaření 10–12 l vody). Všechny části tvoří celek, díky němuž si dokážete poradit s přípravou různých pochutin i v ne příliš přívětivých podmínkách. Velkou výhodu spatřuji ve skladnosti celého systému Flash, kombinaci hořáku a varné nádoby v jednom. 

Kompaktní balení vařiče Jetboil Flash.
Kompaktní balení vařiče Jetboil Flash.

Pevná hliníková skořepina o objemu 1 l je chráněna neoprenovým obalem, který současně usnadňuje manipulaci. Její součástí je vychytávka pro fajnšmekry. Jde o gelový indikátor, který vám i bez “odvíčkování” řekne, kdy se obsah vaří tím, že se zbarví do žluta. To určitě oceníte v mrazivým dnech a s rukavicemi na rukou. 🙂 

Celá nádoba je na spodní straně opatřena jakýmsi bajonetovým systémem po obvodu, takže hořák do něho krásně zapadne a nehrozí shození nádoby z vařiče. Celkovou stabilitu celé soupravy zajišťuje plastová trojnožka, která se nacvakne na spodní okraj kartuše.

Příjemným potěšením je také piezo zapalování, díky němuž si ušetříte opálené prsty (vlasy a obočí).

Všechny tyto součásti se vejdou do jednoho balení vařiče Jetboil Flash.
Všechny tyto součásti se vejdou do jednoho balení vařiče Jetboil Flash.

Testování

Největší předností nového Flash Matrix je tepelný výměník na zevním dně k dokonalému předání tepla ze spalovaného plynu. Stejně jako celá nádoba je vyroben z hliníku, jednoduše řečeno jde vlastně o vlnitý plech. Výměník firma Jetboil pojmenovala Fluxring (v překladu něco jako kruhové proudění) a já jsem se na jejich řešení podíval trochu podrobněji. Srovnání jsem podrobil starší, otevřený hořák Coleman a Jetboil Flash matrix ve venkovních podmínkách při teplotě 3 °C (vlhkost 45 %, rychlost větru 3 m/s).

Naměřené časy pro var 0,5 l vody s použitím plynové kartuše Jetboil:

 • čas udávaný výrobcem: 1 min 40 s
 • Jetboil Flash: 2 min 15 s
 • starší Coleman: 4 min 10 s

Dále jsem porovnal efektivitu obou vařičů pro var 1 l vody (teplota 15 °C, bezvětří) se dvěma různými plynovými kartušemi.

Vařič Jetboil Flash + kartuše Jetboil 100 ml (cena 120 Kč)

 • doba varu 3 min 5 s; spotřeba plynu 8 g; možnost uvařit 12,5 l; cena cca 9,5 Kč/l

Vařič Jetboil Flash + běžná kartuše 100 ml (cena 100 Kč)

 • doba varu 3 min 10 s; spotřeba plynu 10 g; možnost uvařit 10 l; cena cca 10 Kč/l

Vařič Coleman + kartuše Jetboil 100 ml (cena 120 Kč)

 • doba varu 5 min 5 s; spotřeba plynu 15 g; možnost uvařit 6,7 l; cena cca 18 Kč/l

Vařič Coleman + běžná kartuše 100 ml (cena 100 Kč)

 • doba varu 5 min 33 s; spotřeba plynu 13 g; možnost uvařit 7,7 l; cena cca 13 Kč/l

Z tohoto pokusu jasně vyplývá, že je Jetboil jednoznačně rychlejší než klasický otevřený vařič. Pokud navíc použijete speciální kartuši od výrobce Jetboil, jsou výsledky ještě zajímavější. Složení kartuše Jetboil je z propanu – 24.87 %, isobutanu – 71.96 % a N-butanu – 3.17 % (oproti klasické koncepci propanbutanu). Toto složení ve výsledku zajišťuje rychlejší hoření s vyšším výkonem a dosažení varu bude rychlejší. Podstatným faktorem je i absence závětří (a tepelného výměníku) u staršího otevřeného vařiče. Nejednalo se o žádný laboratorní test, efektivita a finanční výhodnost vaření na vařiči Jetboil Flash je z něj ale zřejmá.

Trojnožka vařiče Jetboil Flash zajistí absolutní stabilitu.
Trojnožka vařiče Jetboil Flash zajistí absolutní stabilitu.

Jetboil Flash Matrix je velice dobře zpracovaný a “vychytaný” plynový vařič pro milovníky dobrodružství. Skladnost celého vařiče je velmi dobrá, sbalí se totiž “sám do sebe”. Dovnitř se vejde následující materiál:

 • sítko/píst na přípravu kávy
 • trojnožka
 • kartuše
 • hořák
 • záložní zapalovač
 • houbička na mytí nádobí + lahvička na mycí přípravek

Po sbalení nikde nic nevyčnívá, nepřebývá, navíc je vše kryté víčkem. Jediné čeho bych se možná po čase obával je textilní pouto, za které se drží nádoba. Poutko je totiž našito přímo do neoprenového obalu a těžko říct, jak dlouho švy vydrží. Během testování se švy jeví bez poškození.

Piezo zapalování, kterým je hořák vybaven, funguje velice dobře, ani jedno se nestalo, že by nezafungovalo. I tak bych si pro všechny případy přibalil záložní zapalovač :). 

Zalívání dehydratované strany s vařičem Jetboil Flash.
Zalívání dehydratované strany s vařičem Jetboil Flash.

Vaření se systémem Jetboil Flash je pohodlné a bezpečné. K pohodlnému nalévání slouží víčko s nalévacím/cedícím otvorem. Nádoba je pevně uchycena bajonetem k hořáku, o podporu a stabilitu se stará trojnožka. Plamen je usměrněn technologií Fluxring a nikde nešlehá. Kromě vaření běžných pokrmů (rýže, těstoviny, kaše) jsem měl možnost vyzkoušet i jídlo od značky Real Turmat

 • dehydratovaná strava (proces suchého mražení – jídlo je zmraženo až poté, co je kompletně uvařeno)
 • čerstvé suroviny z Norska
 • využívá i norská armáda (polní jídla i zásoby)
 • minimální trvanlivost 5 let

Příprava jídla byla velmi jednoduchá. Stačí nalít horkou vodu do sáčku a několik minut vyčkat. Chuť krémového lososa s těstovinami a zeleninou (kopr, hrášek a mrkev) mě bohužel moc neoslovila. Pokrm měl v připraveném stavu cca 500 g, což stačilo pro střídmý oběd dvou cestovatelů.

Káva vystačí na tři hrníčky.
Káva vystačí na tři hrníčky.

Rozhodně mě ale oslovila káva Grower’s Cup Colombia, se kterou vážně chcete začít nový den. Jde vlastně o alternativu francouzské konvičky (French Press). Přímo v sáčku je uloženo 26 g umleté kávy a filtr. Půl litr horké vody vystačí na 3 hrníčky kávy. Příprava je velmi jednoduchá:

 • otevření sáčku
 • zalití 0,5 l vody
 • zavření sáčku
 • nalití po cca 5–8 minutách.

Pro přípravu kávy je vybaven také varný systém Jetboil Flash. Rozložitelný pressovač se pohodlně vejde do nádoby, takže ho můžete mít stále s sebou a máte možnost si vychutnat váš oblíbený druh kávy. 

Hodnocení

Nová verze kompaktního varného systému Jetboil Flash Matrix posunuje pohodlnost vaření zase o kousek dál. Vše potřebné k vaření uložíte do nádoby, nic nemusí být bokem. Jedinou daní za rychlost vaření, kompaktnost a technické novinky je však vyšší pořizovací cena. Vařič bych doporučil všem, kteří chtějí maximální výkon a nespokojí se s kompromisy.

Vařič Jetboil Flash si poradí i v chladné části roku.
Vařič Jetboil Flash si poradí i v chladné části roku.

Hlavní výhody vařiče Jetboil Flash Matrix:

 • varná nádoba s tepelným výměníkem Fluxring – rychlejší vaření a tím pádem i méně spotřebovaného paliva
 • plastové víčko, které slouží i jako poklička (pohodlně se s ním nalévá i cedí těstoviny)
 • možnost caffetieru (doplněk v podobě French Pressu)
 • polykarbonátový kalíšek kryjící spodní část, využitelný jako druhá nádoba
 • neoprenový obal s varným indikátorem a uchem pro přenášení a menší ztrátu tepla
 • trojnožka pro stabilitu celého systému
 • vařič s tlakovým ventilem (otevřete závit naplno, vařič stále pouští odpovídající množství plynu za jakýchkoliv podmínek, aby dosáhl co nejefektivněj­šího vaření)

Další informace

Logo JETBOIL.

Americká značka Jetboil pochází z města Manchester ve státě New Hampshire. Jetboil nabízí unikátní a revoluční vařiče s neuvěřitelně širokým spektrem využití. Ať si chcete uvařit kávu nebo ohřát dětský příkrm na výletě, uvařit oběd rodině v kempu nebo kamarádům na expedici.

Jetboil nabízí vařiče v kategorii od ultralehkých pro jednu osobu až po varné systémy pro celé skupiny. Vlajkovou lodí vařičů a absolutním bestsellerem je vařič Jetboil Flash, který lze v krátkosti charakterizovat jako rychlovarnou konvici na cesty.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: