HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Vařiče Coleman Fyrepower Alpine

Recenze: Vařiče Coleman Fyrepower Alpine

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Vařič Fyrepower Alpine
Druh potřeb pro vaření (Vaření) 1130 neurčeno
Druh vaření 1133 neurčeno
Palivo směs PB
Výkon 3800 W
Výbava 2 skladovací pouzdro
Infocena 1299 Kč
Dodává Camping Gaz CZ
Více info na www.coleman.eu

Zaujalo mě

  • piezo zapalování
  • stabilita při vaření
  • rychlost vaření
  • možnost sklopení nožiček

PODROBNÝ POPIS

Charateristika

Vařič Coleman Fyrepower Alpine má velmi stabilní základnu, která se skládá ze tří polohovatelných nožiček. Nožičky ze slitiny NiCr jsou vybaveny protiskluzovou ochranou a decentní drážkou pro zabránění pohybu nádobí na vařiči. Nožičky jsou zajištěny pružinou a dají se rychle a pohodlně rozložit a složit. K dopravě plynu do vařiče slouží 37 cm dlouhá vyztužená hadice, která je dostatečně ohebná tak, aby šla i velká kartuše pohodlně postavit do vhodné pozice. Vždy se mi tak podařilo dát kartuši do stabilní pozice a zároveň mít i vařič na rovném povrchu. Piezo zapalování umístěné na přívodní hadici mělo jednoznačný chod a je v dostatečné vzdálenosti od hořáku vařiče. Zajímavým a účelným prvkem je integrované závětří.

Bez problému se dá najít místo pro zapálení vařiče Coleman Fyrepower Alpine.Bez problému se dá najít místo pro zapálení vařiče Coleman Fyrepower Alpine.

Bezproblémové vaření na vařiči Coleman Fyrepower Alpine.Bezproblémové vaření na vařiči Coleman Fyrepower Alpine.

Dostatečně dlouhá hadička vařiče Coleman Fyrepower Alpine.Dostatečně dlouhá hadička vařiče Coleman Fyrepower Alpine.

Skladnost a transport

Váha 315 g z vařiče nedělá žádného střízlíka. Vyznavači UL cestování si tento typ asi do výbavy nezařadí. Pokud ale vyrážíte ve více lidech a plánujete vařit na jednom vařiči, ustupuje váha trochu do pozadí. Při sklopených nožičkách se vařič krásně vejde do dodávaného transportního obalu (klidně k němu i přihodíte zapalovač a malou slánku nebo houbičku na nádobí). Moje klasické jídelní kombo se skládá z dvojdílné nádoby + vařiče + plynové kartuše + doplňky k vaření. Toto všechno se mi vejde dovnitř nádobí (kopie Pinguin nádobí), používám vařič Coleman Outlander. Vařič Coleman Fyrepower Alpine se mi spolu s kartuší do nádobí nevejde, naměřené časy pro var vody ale nutí k zamyšlení.

Vařič Coleman Fyrepower Alpine má v takovém titanovém nádobí dost prostoru.Vařič Coleman Fyrepower Alpine má v takovém titanovém nádobí dost prostoru.

Vařič Coleman Fyrepower Alpine se krásně vejde například do tohoto nádobí od Pinguinu.Vařič Coleman Fyrepower Alpine se krásně vejde například do tohoto nádobí od Pinguinu.

Detail skladovacího obalu vařiče Coleman Fyrepower Alpine.Detail skladovacího obalu vařiče Coleman Fyrepower Alpine.

Používání

Jak už je zmíněno výše, vařič neoslní malou velikostí, tudíž jsem si musel trochu zvykat na trochu ví prostoru, který mi v batohu zabral. Jakmile jsem ale vařič vybalil, vše zapomenuto a jde se vyvářet. Pro porovnání jsem využíval vařič Coleman Outlander, měření proběhlo se stejně teplou vodou, ve stejnou dobu, se stejným nádobím.

Necelé čtyři minuty na ohřev litru vody na vařiči Coleman Fyrepower Alpine.Necelé čtyři minuty na ohřev litru vody na vařiči Coleman Fyrepower Alpine.

Bezvětří

  • Výrobce uvádí:3:45
  • Vlastní měření3:30 (spotřeba 17 g plynu)
  • Srovnávací vařič5:30

Výrobce uvádí spotřebu plynu 264 g/hod, což v případě malé C300 Performance plynové kartuše (objem 240 g), znamená nepřetržitý provoz skoro hodinu.

Ušetřený čas oproti mému starému vařiči je dost podstatný, nehledě na komfort při manipulaci.

Vařič jsem využíval i pro přípravu večeře pro 3 lidi (večeře + čaj + roztápění sněhu). Velký poloměr plamene se ukázal jako opravdu účinný spolu s příkonem 3 800 W.

Přesto, že má vařič integrované decentní závětří, doporučuji se vybavit např. levným DIY alobalovým závětřím. Neváží skoro nic, nestojí skoro nic, přidaná hodnota je obrovská. Osobně se snažím vždy umístit vařič do závětří, s účinky větru jsem tak neměl problém. Další výhodou je fakt, že vařič stojí na zemi a není nahoře na plynové kartuši. Vytvoření improvizovaného závětří je tak jednodušší.

Říká se, že ideální je věc, která nemá zbytečné vychytávky, které by se mohly pokazit. No a na vařiči je piezo zapalování. Hned po vybalení vařiče mě tato vychytávka zaujala a předpovídal jsem jí, s ďábelskou škodolibostí, velmi brzké selhání. Během testování jsem se ale nesetkal s žádnou poruchou, výpadkem, selháním. Pohodlnost ovládání je až návyková. Samozřejmě s sebou budu dál nosit i alternativní zdroj ohně.

Vaření je pro mě z minulosti spojeno hlavně s lavírováním, jestli se nádoba s vařeným pokrmem převrhne hned nebo až za chvilku. Coleman Fyrepower Alpine mě přesvědčil o tom, že to jde i jinak a mohu tak svou mysl zaměstnávat důležitějšími podněty (např. jestli je to co syčí plyn, ucházející karimatka, zmije, …).

Detail hořáku vařiče Coleman Fyrepower Alpine.Detail hořáku vařiče Coleman Fyrepower Alpine.

Detail sklápěcích nožiček vařiče Coleman Fyrepower Alpine.Detail sklápěcích nožiček vařiče Coleman Fyrepower Alpine.

Pružina na sklápěcích nožičkách vařiče Coleman Fyrepower Alpine.Pružina na sklápěcích nožičkách vařiče Coleman Fyrepower Alpine.

Hodnocení

Vařič Coleman Fyrepower Alpine mě opravdu nadchnul svojí stabilitou a rychlostí, se kterou uvařil nádobu s vodou. Piezo zapalování je funkční součástka, která využívání velmi zpříjemňuje. Uvidíme jak bude fungovat dlouho. Pokud patříte k těm, kteří neřeší každý gram na zádech, vaříte pro víc lidí nebo cestujete např. autem, vařič rozhodně přibalte.

Představení na YT

Další informace

COLEMAN

Značka Coleman využívá vysoce kvalitních materiálů, znalosti v oboru a snahu o inovaci tak, aby mohla nabídnout praktické, odolné a výkonné produkty, ať už je potřebujete v kempu či v divočině. Proto se nemusíte bát říci si „POJĎME VEN S COLEMANEM, SPECIALISTOU NA VYBAVENÍ DO PŘÍRODY“.
www.coleman.eu

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: