RECENZE: Turistická nafukovací karimatka MT 900 AIR XL – Tlustý, ale lehký parťák

RECENZE: Turistická nafukovací karimatka MT 900 AIR XL – Tlustý, ale lehký parťák

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku MT 900 AIR X
Typ výrobku karimatka
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál - svršek 50% polyamid / 50 % polyuretan
Hmotnost 730 g
Barevné varianty žlutá/ granitová šedá
Dostupné velikosti 195 × 63 cm / 183 × 54 cm
Výbava 1 Nosnost (hmotnost spáče): 150 kg
Výbava 2 Tepelný odpor R- value dle ASTM F3340-18: 5,4
Výbava 3 Rozměry: 195 × 63 × 9 cm
Infocena 2999 Kč
Dodává DECATHLON
Více info na www.decathlon.cz/

Zaujalo mě

  • Speciální povrchová úprava, která zabraňuje klouzání spacího pytle po karimatce
  • Nízká hmotnost a malé rozměry
  • Celoroční využití
  • Obal s integrovaným vakem pro nafouknutí

Shrnutí recenze

Lehká, skladná a pohodlná celoroční karimatka. To je v kostce nejvyšší řada turistických karimatek z Decathlonu. Turistická nafukovací izolující karimatka MT 900 Air XL nabízí vysoký komfort spaní a velkorysé rozměry při zachování nízké hmotnosti a skvělé sbalitelnosti, a to klidně i na sněhu.  Jak se na ní spalo testerovi Světa outdooru?

PODROBNÝ POPIS

TEPELNÁ IZOLACE I POHODLÍ

Díky tepelnému odporu R – value 5,4 se karimatka hodí pro čtyřsezónní využití a nabízí výborný tepelný komfort po celý rok, dokonce i v zimních podmínkách. Testovaná karimatka MT 900 Air o velikosti XL se ukázala jako teplotně velmi dobře izolující nafukovací podložka na spaní, a to jak na měkkém podloží (tráva, listí, písek, jehličí), tak i na podkladově tvrdých skalních vyhlídkách. Pro turistické karimatky nadstandardní tloušťka 9 centimetrů totiž skvěle odizoluje různé nerovnosti, takže pokud nejste změkčilí městští hejsci nebo princezny na hrášku, nebude vás přes noc zespoda nic tlačit.

Díky robustní tloušťce se na karimatce MT 900 Air XL s tepelným odporem R 5,4 lze v pohodě vyspat po celý rok
Díky tloušťce 9 cm se na karimatce MT 900 Air XL s tepelným odporem R 5,4 lze v pohodlí vyspat po celý rok

VELIKOST

Karimatka je k dostání ve dvou velikostech: L o rozměrech 183 × 54 cm nebo XL 195 × 63 cm, která je dost velkým „mackem“ i pro Franky Dlouhány. U vyšších horalů tak odpadá nouzové podkládání nohou nebo hlavy batohem či jiným vybavením.

MT 900 Air XL poskytuje opravdu pohodlné spaní a ležení
MT 900 Air XL poskytuje opravdu pohodlné spaní a ležení

ROZMĚRY A HMOTNOST

I přes velkorysé rozměry (testované velikosti XL) se karimatka MT 900 Air XL pyšní  příjemně nízkou hmotností (730 gramů včetně obalu s integrovaným nafukovacím vakem) a rozměry po sbalení (12 × 34 cm / 3,9 litru). Díky tomu není na zádech prakticky cítit a nezabere v batohu příliš místa.

Velikost sbalené karimatky MT 900 Air XL
Velikost sbalené karimatky MT 900 Air XL

KOLIK VYDRŽÍ?

MT 900 Air XL se ukázala být oproti úvodním obavám z jejího protržení překvapivě odolná, i když jistá opatrnost a rozvaha při hledání vhodného místa na nocleh jsou samozřejmě vždy dobré a doporučeníhodné.

Spodní strana karimatky MT 900 Air XL
Spodní strana karimatky MT 900 Air XL

NAFOUKNUTÍ RAZ DVA

Velmi kladně hodnotím také rychlé a pohodlné nafukování karimatky pomocí pumpičky integrované v jejím obalu. To je zejména večer po celodenním pochodu vždy velké plus, a to nás ani nemusí nahánět blížící se bouřka. Pumpička se snadno připojí k ventilku karimatky, do vaku se lehce foukne ze vzdálenosti cca 20 cm a pomocí jeho stlačení se karimatka MT 900 Air XL nafoukne. V praxi jsem naměřil jen 5–6 fouknutí pomocí nafukovacího vaku, a to přes jednosměrný ventil s označením IN ze vzdálenosti asi 20 cm.

Do vaku lze lehce fouknout ze vzdálenosti cca 20 cm a pak pomocí jeho stlačení nafouknout karimatku MT 900 Air XL
Do vaku lze lehce fouknout ze vzdálenosti cca 20 cm a pak pomocí jeho stlačení nafouknout karimatku MT 900 Air XL

Tahle vychytávka je super ještě z jiného důvodu, neboť při použití nafukovacího vaku se vám hlavně v chladných částech roku nedostane dovnitř karimatky tolik vlhkosti, která by se následně uvnitř srážela, jako při nafukování ústy. To jednak zajistí, že si karimatka udrží své izolační vlastnosti, zároveň se tento způsob nafukování pozitivně odrazí v delší životnosti karimatky. Snadné a rychlé vypuštění karimatky MT 900 Air XL pak umožňuje druhý ventilek s označením OUT.

NEKLOUZAVÝ POVRCH

Vyzdvihnout musím také konstrukční řešení povrchu karimatky, které díky speciální povrchové úpravě zamezuje klouzání spacáku po karimatce. A jak se tato funkce osvědčila v praxi? I u takového notorického neklidného vrtiče, jako je autor tohoto testu, se ukázala jako efektivní. Neklouzavý povrch se stal  zárukou spokojeného spánku, který tentokrát nerušilo buzení zimou a vlhkem po pádu části těla z karimatky.

VÝRAZNÉ BARVY

A hodit se může i výrazně žlutá barva testované karimatky MT 900 Air XL, kterou lze využít v kritických situacích pro signalizaci záchranářům. Velká ložní plocha karimatky je vidět opravdu velmi daleko.

Další informace

Logo DecathlonDecathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: