Recenze tuleních pásů: G3 Minimist – plně dostojí svému jménu

Recenze tuleních pásů: G3 Minimist – plně dostojí svému jménu

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku G3 Minimist
Druh zimního vybavení Lyže
Údaje výrobce 1 Barva: hybridní špička červená, zbytek páse v tradiční bílo-modro-červené kombinaci G3
Údaje výrobce 2 Ořez: nylonový pás i plastovou hybridní špičku je možné ořezat podle tvaru lyže ořezávacím nožem G3
Údaje výrobce 3 Dostupné délky: XS 150-166 cm (191 g půl párů), S 161-177 cm (204 g půl páru), M 172-188 cm (217 g půl páru) a L 183-199 cm (230 g půl páru)
Údaje výrobce 4 Dostupné šířky: 100, 115 a 130 mm
Údaje výrobce 5 Premium Plush: patentovaný, lehký a rychlý ve skluzu, pružný a super odolný plyš
Údaje výrobce 6 Nepromokavá úprava PFOA Free
Údaje výrobce 7 Nové lepidlo All New Non-Toxic Adhesive
Údaje výrobce 8 Odnímatelný RipStrip
Infocena 4545 Kč Kč
Dodává Boatpark.cz
Více info na www.boatpark.cz/

Zaujalo mě

  • hmotnost pásů na lyžích 179 cm / 102 mm
  • zadní uchycení pásu
  • velký rozsah délkového nastavení pásů

PODROBNÝ POPIS

Lehčí pásy

Kanadská firma G3 sídlící ve Vancouveru má většinu svého výrobního sortimentu zaměřenou na pohyb v bezedném prašanu, kterým je Britská Kolumbie proslulá. I v hlubokém sněhu je ale vhodné mít adekvátně lehké vybavení, takže po řadě lehkých užších i širokých lyží, přišli vývojáři G3 s ultralehkými tuleními pásy G3 Minimist na široké lyže, které byly oceněny ISPO Award 2019.

Ultralehké vybavení je známé jen ze skialpových závodů, zatímco u tradičního skialpu pár gramů navíc nebo méně nehraje příliš velkou roli. Závodní skialpové pásy na lyže 65 mm široké jsou co nejlehčí (tím také může trpět jejich životnost), u běžného použití se vyžaduje dlouhodobá životnost a odolnost i vůči nešetrnému zacházení. U nových G3 Minimist jsme dlouhodobou životnost nemohli úplně ověřit, ale nešetrně jsme se snažili chovat.

Cílem G3 bylo odlehčení tuleních pásů natolik, aby se obecně přiblížily hmotnostem závodních pásů (samozřejmě při přepočtu na porovnatelnou šířku pásu). Minimisty vycházejí částečně z tuleních pásů G3 Alpinist+, a celkově se pásy podařilo odlehčit o přibližně 30 procent v porovnání se standardem mezi širokými pásy (nad 100 mm). U varianty G3 Minimist Speed v šířce 130 mm tak jeden tulení pás na lyže 172-188 cm váží pouhých 248 gramů včetně úchytů.

Pásy G3 Minimist při testování v Rakousku na začátku sezóny
Pásy G3 Minimist při testování v Rakousku na začátku sezóny

Varianty pásů G3 Minimist

Tulení pásy G3 Minimist jsou nabízeny ve třech variantách G3 Minimist Universal Climbing Skins, G3 Minimist Glide Climbing Skins a G3 Minimist Speed Climbing Skins. V čem se liší? G3 Minimist Speed je udělán ze 100 procentního mohéru, G3 Minimist Glide je v klasické kombinaci 70/30 mohér/nylon a konečně zkoušené G3 Minimist Universal jsou čistě nylonové. Pro obecné celosezónní použití je vhodnost ve stejném pořadí od modelu Universal přes Glide po Speed.

G3 Minimist jsou nabízeny v univerzálních velikostech od SX (pro lyže od 150 cm) až po L (pro lyže do 199 cm), takže si v různých délkách a šířkách 100, 115 a 130 mm vybere opravdu každý na jakékoliv široké „fošny“.

Detail fixace paty tuleních pásů G3 Minimist
Detail fixace paty tuleních pásů G3 Minimist

Fixace pásů G3 Minimist

Každá z délek tuleního pásu umožňuje velké nastavení v rozsahu 16 cm díky novému odlehčenému nastavovacímu popruhu na patě. Ten vypadá oproti všem předchozím koncovkám G3 poddimenzovaně a u standardního uživatele pásů G3 může zpočátku vzbuzovat nedůvěru. Reálně je uchycení paty tuleního pásu zcela standardní a v praxi jsme zkoušeli i různé stupně vypnutí, tj. zda se při nedostatečném vypnutí dostane i pod tento odlehčený „pásek“ trocha sněhu. Ovládání je snadné a rychlé jak holou rukou, tak v rukavici.

U špičky tuleního pásu je minimalizován plastový „traktor“ z tuleních pásů G3 Scala oceněných na ISPO 2016 tak, aby plast propojil pás se dvěma částečně otočnými nerezovými koncovkami pro univerzální použití na jakékoliv lyže. Koncovky jsou symetrické a dobře obepínají špičku lyže. Při méně pozorném zacházení ale mohou trochu odřít povrchovou úpravu lyže v místě dotyku.

Detail fixace špičky tuleních pásů G3 Minimist
Detail fixace špičky tuleních pásů G3 Minimist

Karbon v pásech

Další horkou novinkou použitou u všech Minimistů je vyztužení přední části pásu zapletením karbonových vláken pro lepší kopírování skluznice lyží. Výrobce tvrdí, že se tímto vyztužením minimalizuje odchlipování pásu při opakovaném použití během dne. U zcela nových pásů s novým lepidlem je tato „vlastnost“ zbytečná, ale ocenění se dočká po několika týdnech používání pásů při několika výstupech během dne. V takovou chvíli už lepidlo podél okrajů nedokáže v traverzech stoprocentně udržet pás na skluznici lyže a pod něj se dostává menší či větší množství sněhu.

Detail fixace pásů G3 Minimist na patce
Detail fixace pásů G3 Minimist na patce

G3 promo video

Další vychytávky pásů G3 Minimist

Samozřejmostí je u všech tuleních pásů G3 středová záslepka RipStrip, která z výroby kryje lepidlo v širokém pruhu podélně středem pásu. Většinou RipStrip nevyužijete do doby, kdy okolní lepidlo vlivem dlouhodobého používání lepí hůře a přilnavosti může pomoci sundání RipStripu a fixace pásu i lepidlem v jeho středu. G3 vyvinuli také nové lepidlo All New Non-Toxic Adhesive s absencí toxických látek a prodlouženou životností. Povrch pásu má nepromokavou úpravu ve standardu PFOA Free, tj. velmi šetrné k životnímu prostředí.

Detail hladkého spojení fixačního popruhu s pásem G3 Minimist
Detail hladkého spojení fixačního popruhu s pásem G3 Minimist

Závěr

Tulení pásy G3 Minimist jsou velkým krokem vpřed pro odlehčení „nezávodní“ skialpové výbavy a uživateli nabízí tři varianty hlavního materiálu podle nejčastějšího předpokládaného použití. Pásy jsme měli zatím možnost vyzkoušet krátce, a proto není možné stoprocentně zhodnotit funkčnost karbonového zapletení špičky pásu. Co funguje velmi dobře jsou ovšem háčky na špičce pásu, stejně jako nastavitelný popruh v rozsahu 16 cm na jeho konci.

Testování pásů G3 Minimist
Testování pásů G3 Minimist

Další informace

logo-G3Kanadská firma G3 (Genuine Guide Gear) má za sebou dlouhou historii v oblasti výstroje pro aktivity ve volném zimním terénu. Její zakladatel Oliver Steffen rozvojí čistě „backcountry“ firmy s ideálním umístěním ve Vancouveru v Britské Kolumbii. K praktickému testování všech vývojových modelů to tak mají jen kousek. V České republice zastupuje G3 pražský Boatpark.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: