RECENZE: TSL Symbioz Hyperflex Access – profi sněžnice na horské přechody

RECENZE: TSL Symbioz Hyperflex Access – profi sněžnice na horské přechody

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku TSL Symbioz Hyperflex Access
Co je to za výrobek sněžnice
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Údaje výrobce 1 S – 52,5x19 cm, 860 g x2, 30-80 kg, vel. 37-44.
Údaje výrobce 2 M – 59x21 cm, 910 g x2, 50-120 kg, vel. 39-47.
Údaje výrobce 3 L – 69x22,5 cm, 1010 g x2, 70-140 kg, vel. 41-50.
Výbava 1 Cestovní obal
Výbava 2 Rám s technologií HYPERflex
Infocena 5690 Kč
Dodává Summit Trade
Více info na www.summitacademy.cz

Zaujalo mě

  • Přirozený krok
  • Výborný grip
  • Velká flexibilita nastavení vázání
  • Možnost servisu a oprav

Shrnutí recenze

Sněžnice Symbioz Hyperflex Access osvědčeného francouzského výrobce TSL jsou nadupané špičkovými technologiemi. To vše pro maximální odolnost, přizpůsobivost, komfort a bezpečnost při chůzi i v náročnějším terénu. Společně s holemi Tour Carbon/Alu 2 Cross Swing tvoří perfektní sněžnicový tým. Jak to vše fungovalo na sněhu?

PODROBNÝ POPIS

Sněžnice: konstrukce

Na první pohled působí sněžnice Symbioz poměrně hi-tech dojmem. Konstrukce z lehkého odolného plastu je hodně strukturovaná a doplňují ji výztuhy z termoplastu. Už v ruce je možné vyzkoušet, jak je celý rám ohebný a pružný – sněžnice je možné prohnout v předozadní ose pro co nejpřirozenější krok. Na špičce najdeme dvojzubý ocelový drapák a na spodní straně cení ocelové zuby čtyři páry hrotů s perfektním gripem.

Sněžnice TSL Symbioz Hyperflex Access
Sněžnice TSL Symbioz Hyperflex Access

Hole: konstrukce

Dvoudílné teleskopické hole TSL Tour Carbon/Alu 2 Cross nabízí vše, co si od holí do zimních hor člověk může přát: spolehlivost, možnost rychlého nastavení délky i v rukavicích pomocí External Lock Systému, nastavitelné poutko, prodloužená rukojeť z EVA pěny pro úchop v traverzech, a dokonce i příjemný bonus v podobě naklápěcích talířků, které se přizpůsobí sklonu terénu (náklon až o 20°). Využití najdou jak pro zimní turistiku, tak na skialpinismus či freeride. Pro celoroční využití se pak hodí tři páry talířků různé velikosti (testovány zimní talířky s ø 95 mm, dál v setu letní ø 55 mm a prašanové ø 130 mm).

Zimní set sněžnic Symbioz Hyperflex Access a holí Tour Carbon/Alu 2 Cross značky TSL při testování v Krkonoších.
Zimní set sněžnic Symbioz Hyperflex Access a holí Tour Carbon/Alu 2 Cross značky TSL při testování v Krkonoších.

Jak se ve sněžnicích chodí?

No po pravdě – skoro, jako byste na noze ani sněžnice neměli 😊 Celá konstrukce je do posledních detailů vyladěná pro lehký a přirozený krok. Symbioz mají tvar přesýpacích hodin, díky kterému se velmi dobře ovládají a mají perfektní trakci. Na noze nejsou díky nízké hmotnosti téměř cítit a chůze v nich je velmi pohodlná. Jejich sportovně pojatá figura se výborně hodí do náročnějšího terénu a spolehlivě projdou prudká stoupání i klesání.

Během téměř dvou měsíců testování v Krkonoších se mnou prošly různé typy sněhu i sklony svahů – jak s lehkým batohem, tak s dětskou krosničkou (15+ kg) na zádech. Na přemrzlém a zledovatělém sněhu jsem velmi ocenila jejich perfektní přilnavost. Skvěle se osvědčil přední drapák i osm spodních hrotů, díky kterým do kopce i z kopce sněžnice neujížděly a krok v nich byl jistý. Velmi dobře si vedly také v traverzech, což bývá pro nemotornější exempláře sněžnic kámen úrazu. Velkou flexibilitu a hbitost prokázaly při traverzech prašanem, kdy neujížděly ani neměly tendence se přišlapávat.

Při prudších stoupáních přišla na řadu podpatěnka, která je uchycena přímo na patě vázání a snadno se stlačí pod patu pomocí holí. Tento systém uchycení je šikovný v tom, že je podpatěnka nehledě na velikost boty vždy umístěna přesně pod patou a dokáže tak opravdu ušetřit vypětí svalům lýtek při výstupu.

O perfektní grip i na zledovatělém povrchu se stará přední drapák a osm spodních ocelových hrotů. Sněžnice TSL Symbioz Hyperflex Access
O perfektní grip i na zledovatělém povrchu se stará přední drapák a osm spodních ocelových hrotů. Sněžnice TSL Symbioz Hyperflex Access

Technické detaily

Sněžnice se vyrábí ve třech velikostech pro různé rozpětí velikostí bot i hmotnosti. Tady jen dodám, že je potřeba počítat s vlastní hmotností + připočítat váhu batohu a dalšího vybavení, aby sněžnice správně fungovaly.

  • S – 52,5×19 cm, 860 g x2, 30-80 kg, vel. 37-44.
  • M – 59×21 cm, 910 g x2, 50-120 kg, vel. 39-47.
  • L – 69×22,5 cm, 1010 g x2, 70-140 kg, vel. 41-50.

Použité technologie v kostce

Rám s patentovanou technologií Hyperflex zajišťuje flexibilitu a pružnost sněžnice, což umožňuje komfortnější pohyb v terénu, lepší trakci a šetří energii během pochodu.

Sněžnice jsou vyrobeny z velmi kvalitního a tvrdého plastu, který obstojí i v tuhých mrazech (až -40 °C) a je odolnější proti prasknutí při kontaktu s kameny, větvemi nebo kusy ledu.

Sound and Shock absorbing System (SSAS) je speciální systém z dílny TSL, který, jak anglický název napovídá, pohlcuje nárazy a hluk a přispívá k pohodlnější a tišší chůzi.

Uchycení boty

Vázání sněžnic TSL Symbioz se dá velmi flexibilně přizpůsobit různým velikostem i typům bot. Nastavení je velmi intuitivní, přesto doporučuji ho poprvé vyzkoušet v teple domova či horské chaty a nezdržovat se nervózním horečným taháním za přezky těsně před dlouhou túrou.

Uchycení boty zajišťuje ergonomické plastové vázání, které je možné velmi snadno nastavit na požadovanou délku pomocí dvojice protilehlých tlačítek. Udaná čísla jsou v centimetrech, proto ideálně přeměřte své boty, ať nemusíte hádat. Metodou pokus/omyl se ale doberete výsledku nakonec také.

Ergonomické plastové vázání, které je možné velmi snadno nastavit na požadovanou délku pomocí dvojice protilehlých tlačítek. Sněžnice TSL Symbioz Hyperflex Access
Ergonomické plastové vázání, které je možné velmi snadno nastavit na požadovanou délku pomocí dvojice protilehlých tlačítek. Sněžnice TSL Symbioz Hyperflex Access

Přední čelist se upevňuje zatažením za popruh směrem k sobě, což je jednak velmi rychlé, ale také dost efektivní. Noha drží pevně po celou dobu túry, i během několikahodinového pochodu se špička neuvolňovala. Utažený popruh se dá elegantně složit a zachytit pod svorku, aby nikde neplandal a o nic se nezachytával.

Zadní část vázání se dá nastavit na obou stranách tak, aby široký polstrovaný plastový popruh byl přesně na středu nártu a poskytoval noze maximální kontrolu nad sněžnicí. Nejprve je potřeba zdvihnout drobnější sponu a nastavit délku vnitřního řemínku. Teprve pak se dotahuje ozubený popruh ráčnou.

Nastavitelný popruh vázání na vnitřní straně kotníku. Sněžnice TSL Symbioz Hyperflex Access
Kolem kotníku se sněžnice upevňují pomocí nastavitelné ráčny. TSL Symbioz Hyperflex Access

Hodnocení testera

Zimní set sněžnic Symbioz Hyperflex Access a holí Tour Carbon/Alu 2 Cross značky TSL obstál při testování na jedničku. Jedná se o propracované sofistikované modely vhodné pro všechny, kdo to se sněžnicovými radovánkami myslí vážně a chtějí si užít zimní horské túry na maximum. Díky kvalitním materiálům a možnosti oprav (díly jsou montované, ne lisované, což umožňuje snazší výměny dílů) jsou sněžnice Symbioz investicí na dlouhá léta. Tato kombinace komfortu chůze, velké odolnosti a bezpečného gripu se hodí na delší sněžnicové přechody jak v českých a slovenských horách, tak v Alpách.

Sympatický je mi také aspekt udržitelné výroby, kterou francouzský výrobce TSL zastává. Při výrobě se používá plastový granulát z Holandska a samotná výroba probíhá ve městě Annecy ve Francii, které je vzdáleno asi 30 min od lisovny. Životnost produktu navíc prodlužuje možnost oprav a dostupnost náhradních dílů po dobu 20 let, které firma TSL garantuje.

Zimní set sněžnic Symbioz Hyperflex Access a holí Tour Carbon/Alu 2 Cross značky TSL při testování v Krkonoších.
Zimní set sněžnic Symbioz Hyperflex Access a holí Tour Carbon/Alu 2 Cross značky TSL při testování v Krkonoších.

Další informace

TSL je světovým lídrem ve výrobě sněžnic a holí se sídlem v srdci francouzských Alp. Vědom si krásy i důležitosti přírody, vyrábí své produkty s důrazem na životní prostředí a udržitelnost.

Sněžnice na recenzi poskytl distributor značky TSL pro český trh – firma Summit Trade. Více na www.summitacademy.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: