Recenze: Termoska Esbit Majoris pro mnohočetné využití

Recenze: Termoska Esbit Majoris pro mnohočetné využití

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Termoska Esbit Majoris
Druh potřeb pro vaření (Vaření) termosky
Druh vaření běžné vaření
Hmotnost 520 g
Objem nádoby 600 ml
Výška po sbalení 16
Šířka po sbalení 11
Infocena 899 Kč
Dodává R sport
Více info na www.esbit.cz

Zaujalo mě

  • nerozbitnost
  • teplé jídlo po celý den bez nutnosti ohřevu
  • absolutní těsnost

Shrnutí recenze

Firma Esbit vyrábí celou řadu kvalitních termosek, ale je tu nyní nová řada Majoris, termosek se širokým hrdlem v několika objemech. Redakce Světa outdooru testovala termosku o objemu 0,6 l. Jak se jí líbila?

PODROBNÝ POPIS

Využití termosky Majoris s širokým hrdlem

Hrdlo široké 8 cm umožní snadné vkládání i vyjmutí nejen pořádné dávky zmrzliny, ale i teplého, horkého jídla, které vydrží mnoho hodin teplé a je vhodné ke konzumaci i zimě. Kdo má rád pořádné teplé jídlo, termosku využije nejen na cestách autem, vlakem, ale třeba i ve škole, zaměstnání, nebo na výletu s dětmi, nebo tam kde nelze používat vařič či oheň, tam všude je to nejlepší řešení a dobrá volba pro každého.

Termoska na jídlo ESBIT Majoris.Termoska na jídlo ESBIT Majoris.

Termoska na jídlo ESBIT Majoris s miskou 250 ml.Termoska na jídlo ESBIT Majoris s miskou 250 ml.

Temoska na jídlo ESBIT Majoris.Temoska na jídlo ESBIT Majoris.

Víčko s ventilem

Termoska je vyrobená z kvalitního nerezu 18/8, uzavírá se spolehlivě těsnícím víčkem s bezpečnostním ventilem a krycím víčkem s vnitřkem a okrajem z plastu, na asi 250 ml jídla či pití. Z termosky lze díky širokému hrdlu také přímo jíst nějakou delší lžíci, z víčka pak jakoukoliv běžnou. Do termosky nepatří sycené (pivo mi napadlo) a kvasící potraviny (jogurt), mohla by se tlakem poškodit. Těsnící víčko je doplněno ventilkem, který je vhodné vždy použít pro vyrovnání tlaku v termosce před jejím otevřením. Roli tu hraje změna atm. tlaku s výškou a rozdíly teplot.

Povrch termosky je drážkován a pokryt neklouzavou vrstvou laku, takže neklouže v mokré ani zmrzlé ruce, šroubovací víčko je ale jen hladké nerezové. Vnitřní víčko je také hladké a z nerezu. Zespodu má termoska neklouzavou podložku z měkčího plastu s označením objemu a značkou ESBIT.

Dlouhou lžící snadno sníme obsah termosky až do dna.Dlouhou lžící snadno sníme obsah termosky až do dna.

Jak dlouho vydrží obsah teplý?

Všestranné využití termosky, jak jsem naznačil, je velmi univerzální, od studeného po horké, doporučuje se před použitím vnitřek studenou vodou ochladit, nebo naopak horkou ohřát po dobu asi 4 minut, pak uchrání potraviny podstatně déle studené, či teplé. Není-li ale okolní teplota příliš extrémní a obsah použijeme do 10 hodin, lze ochlazování a předehřívání kovového vnitřku vynechat. Teplotu také lépe uchová plná termoska a kompaktní jídlo, guláš například, než těstoviny apod. Termosku si lze nechat také naplnit v jídelnách a obsah sníst až o dost později.

Uvádí se, že teplota při této přípravě by měla být alespoň po 2 hodiny při teplotě nad 80° C, což i tato termoska dokáže zaručit. Vložíme-li tedy potravu o teplotě 98° C, pak po 6 h bude mít 65° C, po 12 h 50° C, a ještě po 24 h 35° C. Platí to při teplotě okolí 18 až 22° C. V mrazech se tyto hodnoty samozřejmě změní. Termosky o větším objemu mají tyto hodnoty ještě dost lepší.

Polévka rozdělená pro dva.Polévka rozdělená pro dva.

Miska 250 ml menšímu jedlíku stačí.Miska 250 ml menšímu jedlíku stačí.

Horká držková polévka pro dva.Horká držková polévka pro dva.

Nabídka

Termosky se vyrábí v několika velikostech, až do 1 litru obsahu, při stejném průměru nádoby, ale různé výšce. Testovaná termoska je na 0,6 l, což jak zjišťují, na teplé jídlo pro dva stačí a příliš velkou bychom už nezaplnili. Hmotnost této termosky je 520 g, výška 157 cm a průměr 10,8 cm.

Vaření za pochodu

Termoska jde také využít pro značnou úsporu paliva vařiče a hlavně času na přípravu jídla. Vložíme-li nějakou potravinu, co nevyžaduje dlouhé vaření, tak po jejím zalití vřící vodou se po několika hodinách můžeme dobře najíst, během cesty uvařeného jídla.

Těsnící víčko

Víčko o objemu 250 ml lze díky plastu uvnitř a sahajícím přes jeho okraj, dobře využít při pití horkých nápojů, i řídkých polévek, protože nás jeho okraj na rtech nebude pálit. Těsnící vnitřní víčko jsem zkoušel tak, že naplněnou termosku horkou vodou jsem několik hodin nechal v obrácené poloze a neunikla z ní ani kapka. Jedná se ale o zkoušku nové termosky a čistého těsnění. Výrobce tuto polohu nedoporučuje…

Dno termosky na jídlo ESBIT Majoris.Dno termosky na jídlo ESBIT Majoris.

Celkový dojem

Líbí se mi nerozbitnost, teplé jídlo po celý den bez nutnosti ohřevu, zmrzlinu po celý den i v horku a žádné vaření…
Něco za něco: Termoska s hutným obsahem vždy něco váží, a to pak i po snědení obsahu. Také umytí vyžaduje více vody.

Úspora však přichází hlavně v tom, že není třeba nést extra nádoby na vaření, vařič, plyn, suroviny na vaření a extra vodu. A to společně s chutným obsahem potěší nejednoho dobrodruha, výletníka nebo i pracovníka na ropné plošině. 🙂

Další informace

Příběh o úspěchu značky Esbit® začal v roce 1936 vynálezem suchého lihu. Brzy následovaly další produkty. Dnes ESBIT Gmbh nabízí další nezbytné doplňky pro pobyt mimo civilizaci. K původní výrobě lihových kapesních vařičů, přibyly termosky na jídlo a pití, vařiče na tekutý líh, sady nadobí, titanové příbory atd. Produkty Esbit prokázaly, že jsou i v extrémních povětrnostních podmínkách, spolehlivým zdrojem energie, která zabírá málo místa.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: