Recenze: Tendon MASTER 9.0 TEFIX® 70 m – top gun

Recenze: Tendon MASTER 9.0 TEFIX® 70 m – top gun

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku MASTER 9.0 TEFIX® – top gun
Typ výrobku dynamické lano
Použití lezeckého vybavení na skály, na lezení v horách
Hmotnost 55 g/m
Barevné varianty modrá, růžová
Průměr lana 9
Počet pádů 6 / 17 / 20
Dynamický průtah 31 / 29 / 24
Rázová síla 9
Druh lana poloviční i dvojité
Výbava 1 Complet Shield
Výbava 2 TeNOTE
Výbava 3 Compact
Výbava 4 označení půlky
Výbava 5 TeFIX®
Infocena 5361 Kč
Dodává Tendon
Více info na www.mytendon.cz

Zaujalo mě

  • Technologie TeFIX®
  • Uzlovatelnost
  • Minimální objem sbaleného lana
  • Kompletní certifikace pro tři typy lan
  • Atraktivní design

Shrnutí recenze

Jaké je top lano z produkce bolatické manufaktury? Jak jsme testovali lano MASTER 9.0 TeFIX® v délce 70 m? A jak obstálo v testu Světa outdooru? To vše naleznete v naší recenzi.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Tendon MASTER 9.0 TeFIX® je dynamické jednoduché lano pro sportovní lezení, které je úplnou novinkou od Tendonu.

Lano Tendon MASTER 9.0 TEFIX® a testování na Suchých skalách.Lano Tendon MASTER 9.0 TEFIX® a testování na Suchých skalách.

Certifikace

Certifikováno jako jednoduché, poloviční i dvojité lano. Takže ho můžete příležitostně použít na horách nebo při trad climbingu (při lezením po vlastním jištění).

Značení poloviny na laně Tendon MASTER 9.0 TEFIX®.Značení poloviny na laně Tendon MASTER 9.0 TEFIX®.

Impregnace

Je kompletně impregnováno metodou NANOTECHNOLOGY – vodoodpudivá impregnace. Tímto získává nepropustnou ochrannou vrstvu proti vodě, neboli Complete Shield. Navíc při praktickém testování a dlouhodobých zkušenostech, tato úprava prodlužuje obecně životnost lana.

Cvičení záchranných technik s lanem Tendon MASTER 9.0 TEFIX®.Cvičení záchranných technik s lanem Tendon MASTER 9.0 TEFIX®.

Kde je ta půlka lana?

Označení půlky je samozřejmostí. Tendon označuje lana pomocí černého inkoustu jako proužek cca o délce 5 cm. Po čase toto značení slábne, viz foto. značení půlky. V případě pokud potřebujete si půlku vyznačit znova, tak není problém. Tendon má v nabídce RopeMarker, což je fix určený právě pro tyto účely – k značení lana včetně půlky.

Velikost značení polovina lana Tendon MASTER 9.0 TEFIX®.Velikost značení polovina lana Tendon MASTER 9.0 TEFIX®.

Technologie

TeFIX®Nejvíce unikátní je však technologie TeFIX®, která zajišťuje permanentní spojení jádra a opletu. K čemu je to dobré? Lano má 0% posuv opletu a dobře se s ním manipuluje. Tohoto výsledku v Tendonu dosáhli přidáním speciálního materiálu mezi jádro a oplet. Následným technologickým postupem je docíleno pevného a pružného spojení těchto dvou částí lana.

Balení lana Tendon MASTER 9.0 TEFIX®.Balení lana Tendon MASTER 9.0 TEFIX®.

Jistítka a lano

Lano dobře funguje s většinou jistítek na trhu. Testováno bylo s jistítky: RE Guard II, Mammut WALL MASTER, Mammut Bionic, Black Diamond ATC Guide, Petzl Gri-Gri, BEAL Birdie, Salewa ERGO, Singing Rock RAMA a Poloviční lodní uzel. V různých módech – jištění prvolezce i dobírání druholezce v „reverso“ módu. Přesto doporučuji si zkontrolovat vhodnost vašeho jistítka s daným průměrem lana. Při slanění s kyblíkem jede lano opravdu svižně – nutno bylo buď lano hodně v kyblíku zalomit nebo jsem si přidával jednu karabinu pod kyblík navíc. Případně jsem slaňoval s prusíkem.

Jištění s jistítkem v reverso módu - Tendon MASTER 9.0 TEFIX®.Jištění s jistítkem v reverso módu – Tendon MASTER 9.0 TEFIX®.

Ve skalách

Práce s lanem je bezproblémová. Po rozbalení nebylo nutno nijak lano přemotávat nebo nijak nesmyčkovalo. Lano bylo používáno nejvíce na pískovcových skalách. Zbytek na žule a skalách v Krkonoších. Objem lana je opravdu minimální. V lanobatohu to nijak nevypadá, že se jedná o 70m lano. Odolnost lana na skalách během testování je excelentní.

Rada na závěr: První navazování provádějte řádně a poctivě – nové lano s Teflonem je jako had a navázání např. dračkou se může povolovat. Pro oplet byla zvolená klasická technologie pletení, nikoliv metoda SBS. Takto tenké lano s impregnací by bylo už opravdu tak hladké, že by to mohlo být již kontraproduktivní. Klasický oplet vám takto dává při manipulaci větší jistotu v úchopu i při práci s jistítky.

Testování lana Tendon MASTER 9.0 TEFIX® na Prachovských skalách.Testování lana Tendon MASTER 9.0 TEFIX® na Prachovských skalách.

Trojitá certifikace v praxi

Díky trojité certifikaci jsem lano používal i pro dobírání dvou druholezců zároveň. Lezení tedy ve třech s dobíráním do kyblíku v „reverso“ módu. Stejně tak při lezení po vlastním jsem se navázal na oba konce lana a používal toto lano jako dvě půlky. Dík certifikaci jsem věděl, že veškeré toto používání je v souladu s pokyny výrobce. V jednom balíku lana máte vlastně dohromady hned tři typy lan. To znamená, že proto, abyste tento potenciál využili, by vás měl lákat tento typ lezení. Lezení na skalkách, kde si zakládáte sami, při lezení ve trojce nebo při lezení v horách, kde druholezec za prvolezce stoupá po laně pomocí svírek. Přesto nejvíce lano dostalo zabrat při použití různých kladkostrojů s nasazením Petzl Microtraxion. Ten mi několikrát poposkočil při nešetrné manipulaci a otevřený ozubený palec „pošklubal“ oplet. Jinak byla odolnost v normě.

Poznámka: Uvedená doporučená MOC je za lano MASTER 9.0 TeFIX® v délce 70 m a s impregnací Complete Shield.

Značení lana Tendon MASTER 9.0 TEFIX®.Značení lana Tendon MASTER 9.0 TEFIX®.

Další informace

Tendon

Tendon propaguje aktivní horolezectví, které není  pouze sportem, filozofií nebo životním stylem, představuje navíc nespoutanou sílu přírody, proudící přes všechny smysly každého, kdo chce prostřednictvím horolezectví poznat zejména sám sebe.
www.mytendon.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: