RECENZE: SUUNTO RACE – ELEGANTNÍ A VÝKONNÝ SPORŤÁK + SUUNTO WING – KVALITNÍ POSLECH NA DLOUHOU DOBU

RECENZE: SUUNTO RACE – ELEGANTNÍ A VÝKONNÝ SPORŤÁK + SUUNTO WING – KVALITNÍ POSLECH NA DLOUHOU DOBU

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku SUUNTO RACE A SUUNTO WING
Druh výbavy Hodinky, Sluchátka
Infocena SUUNTO RACE: 13 390 Kč / SUUNTO WING: 4 860 Kč
Dodává Suunto OY
Více info na www.suunto.com/en-cz/

Zaujalo mě

  • SUUNTO RACE: Výdrž baterie / Offline mapy zdarma / Korunka pro navigaci v menu
  • AMOLED displej / Suunto App
  • SUUNTO WING: Výdrž baterie / LED Světla / Ovládání pohybem hlavy / IP67 / Open-ear technologie

Shrnutí recenze

Moje očekávání od modelu SUUNTO Race byla velká, a tak jsem se nemohl dočkat, až je vyzkouším. Při pohledu na krabičku, ve které hodinky dorazily, bylo zřejmé, že půjde o zcela jiný zážitek. Její podobou a členěním chce Suunto ukázat, že se jedná o prémiový produkt. A co se výdrže hodinek týká, opravdu to tak je. K tomu přidejme kvalitní dotykový AMOLED displej, offline mapy zdarma a skvělou korunku pro navigaci v systému a máme zde kandidáta na nejlepší Suunto hodinky. Pojďme se tedy podívat, jak dopadly!

PODROBNÝ POPIS

SUUNTO RACE

DESIGN

Design Suunto prostě umí! Jednoduchý, uhlazený a dosti podobný o něco staršímu bráškovi Vertical. Okolo displeje zůstala vroubkovaná luneta a tělo hodinek zdobí vygravírované logo. Hodinky mají: 49 mm a 3 tlačítka na pravé straně. Prostřední z nich je otočná korunka. Ta umožňuje rychlý pohyb v menu hodinek. Displej hodinek je dotykový a funguje velice dobře, ale korunka je pro mě příjemnější k použití. K titanové verzi hodinek se dle mého názoru více hodí dodávaný rychloupínací, silikonový černý řemínek, ale musím uznat, že citrónově žlutý řemínek Athletic s logem značky vypadá vážně dobře. Na nošení je příjemný a dobře obepíná ruku. Šířka 22 mm je dostačující, ale větší hodinky by už nemusely dobře sedět. Oceňuji kovový kolíček k upnutí řemínku. Gumová poutka se občas utrhnou a přebytek řemínku pak plandá, a to zde nehrozí.

Suunto Race – pohled na lunetu a otočnou korunku
Suunto Race – pohled na lunetu a otočnou korunku

VÝDRŽ

Co bude velkým lákadlem pro všechny sportovní nadšence, je výdrž baterie. Výrobce udává až 40 hodin při použití nejpřesnějšího měření GPS, ale obyčejně mi hodinky při plném nabití udávají dokonce hodnotu 45 hodin. V přepočtu to znamená, že hodinový trénink s GPS „sežere“ zhruba 2–3 % baterie. Což je vážně dobré. Při úrovni nabití 20 % by hodinky snímaly stále ještě 8 hodin. Pro někoho to může být celý Ironman. Taky oceňuji možnost změny přesnosti měření GPS rovnou v zapnuté aktivitě. V kombinovaném režimu hodinek a sportovního využití udává Suunto výdrž zhruba 10–11 dní, což je taky velice solidní. A to i přesto, že výrobce použil AMOLED displej. Ten je pro mě zatím vždy skvěle čitelný. V základním nastavení se vypíná, ale je možnost zapnout funkci Always On, a displej tak zůstane svítit pořád, jen byste měli počítat se snížením výdrže baterie. Pouze v režimu hodinek udává výrobce výdrž až 26 dní.

Suunto Race – základní ciferník hodinek Suunto Race

TRÉNINK

Hodinky nabízejí 95+ sportů, které určitě nezkusíte všechny, a ještě spoustu dalších, jež si můžete do hodinek stáhnout. K tomu slouží aplikace Suunto App, přes kterou si nastavíte vše, co nedokážete upravit v hodinkách. Nejen, že si zde můžete snadno připravit své tréninky, ale rovnou si můžete nechat tréninkový vývoj zhodnotit Suunto Coachem a následně trénink upravit, abyste se dostali ke svému cíli. Ať už to je zlepšit si čas na desítce, nebo maratonu. Hodinky disponují snímačem měření tepu ze zápěstí. Měří tepovku, variabilitu srdečního tepu, dokážou měřit fáze spánku, počet kroků, kalorií nebo třeba okysličení krve (pomocí pulzního oxymetru).

Suunto Race – rozhraní hodinek po aktivitě (cvičení)
Suunto Race – rozhraní hodinek po aktivitě (cvičení)

MAPY

Další, podle mě podstatná věc jsou mapy. Pokud jste outdoorový nadšenec, offline mapy zdarma budete vítat stejně jako já. Kvalitní mapový podklad je důležitý, a i když tady nenajdu každou pěšinku vyšlapanou srnkami, zatím mě vždycky dovedly, kam bylo třeba. V turistických oblastech se rozhodně neztratíte. Že jde o kvalitní mapy prozradí i jejich velikost. Třeba Česká republika má 1,33 GB a Kanada až 50 GB. Volte však mapy, které opravdu potřebujete, hodinky mají uložiště maximálně 32 GB, z toho systém si vezme 4 GB, takže Kanada by se tam ani nevešla celá. Větší země jsou naštěstí rozděleny na několik částí, a tak je možné si stáhnout jen tu, kde se zrovna nacházíte.

Suunto Race – rozhraní map při aktivitě
Suunto Race – rozhraní map při aktivitě

OSOBNÍ ZKUŠENOST TESTERA

Jak tedy Suunto Race dopadly? Za mě velice dobře, ale stále mají své mouchy. Musím říct, že hodinky tohoto typu by si zasloužily lepší senzor měření srdečního tepu. Jedná se o hodinky zaměřené převážně na sportovce, to je již v názvu. Proto mě vůbec nepřekvapuje absence NFC, ani bych ji zde nehledal, ale kvalitní měření tepu je pro sportovce zásadní. Zvlášť v době, kdy konkurence přichází se senzory, které měří pomalu stejně dobře jako HR pásy. Bohužel se mi častokrát stalo, že tepovka při klidném klusu vyletěla na hodnotu 170 tepů, zvláště při výměně řemínků z klasického za Athletic s logem. Na ruce při aktivitě asi drží méně než řemínek klasický. Taky mě mrzí, že nemohu upravit okna daných aktivit, a naopak musím vytvářet aktivity nové, když jich je v hodinkách přes 95. Doufám, že tyto úpravy budou dříve nebo později možné. Nevěřím, že by šlo o náročný softwarový úkol. Lehce mi taky chybí odpočet při tréninku. Jsem zvyklý, že hodinky odpočítají, než mám šlápnout do pedálu nebo nahodit pořádné běžecké tempo, zde to nefunguje. Ale mohlo se stát, že jsem ještě nepřišel na to správné nastavení. Abych ale hodinky jen nekritizoval. Z mého pohledu jde o kvalitní stroj, kterému chybí jen pár drobností, aby to byl naprostý top! Mapy už mi párkrát pomohly najít cestu domů a nemusel jsem stopem. Dvoupásmová GPS měří stejně dobře jako u jiných značek, zatím mi nikde neustřelila. Hodinky mají i wattmeter, který měří podobné hodnoty jako Stryd. Hodinky jsou lehké, a dokonce i na menším zápěstí nepůsobí jako nějaký obr, který tam nepatří. Safírové sklíčko se jen tak nepoškrábe. Už jsem několikrát zavadil o stěnu a žádnou rýhu jsem zatím nikde nenašel. Suunto Race je kvalitní sporttester zvlášť poměrem cena/výkon, asi těžko hledat v tomto ohledu hledat soupeře.

Suunto Race – úvodní synchronizace Suunto Race s telefonem pomocí aplikace Suunto App
Suunto Race – úvodní synchronizace Suunto Race s telefonem pomocí aplikace Suunto App

SUUNTO WING

DESIGN

Design sluchátek je velice jednoduchý, ale k Suuntu patří!. Příjemný, uhlazený, jednoduchý bez zbytečností – a červená barva sluchátek dodává na sportovnosti a prémiovosti. Hmotnost 33 g potěší, málokdy je na hlavě nějak vnímám. Rovnou upozorním, že nejsou vhodná pro lidi s menším obvodem hlavy. Budou trochu padat a nebudete tolik hudbu nebo podcast vnímat. Nicméně čepice nebo hrubší čelenka tento problém spolehlivě vyřeší.

Suunto Wing – zvuk se dostává do uší přes lícní kosti
Suunto Wing – zvuk se dostává do uší přes lícní kosti

BEZPEČNOST

Jedná se o bezdrátová sluchátka s open-ear technologií. Sluchátka si tak vůbec nedáváte do uší, ale pouze přikládáte na lícní kosti a zvuk se přenáší do vnitřního ucha vibracemi. Uši jsou volné a stále tak vnímáte okolí, zatímco hraje hudba. To se hodí ve městě, kde jezdí auta, ale i v přírodě, kde můžete narazit na cyklisty nebo zvířata. Dalším bezpečnostním prvkem jsou červená LED světýlka na okrajích sluchátek, která si můžete zapnout.  Budete tak ještě lépe vidět, což se hodí obzvlášť teď v zimě, kdy se dříve stmívá. Sluchátka se pyšní certifikací IP67, jež zajišťuje voděodolnost a odolnost prachu. Vydrží tak i hustý déšť a dokonce i sprchu.

Suunto Wing – sluchátka jsou vodotěsná, vydrží pocení i silný déšť
Suunto Wing – sluchátka jsou vodotěsná, vydrží pocení i silný déšť

VÝDRŽ

Stejně jako u hodinek je i u sluchátek výdrž nadprůměrná. 10 hodin poslechu hudby je opravdu dost, a kdyby to náhodou nestačilo a trénink, outdoorovou aktivitu nebo cestu vlakem byste si byli nuceni prodloužit, můžete sluchátka dobít v powerbance, která je součástí balení. Ta prodlouží poslech o dalších 20 hodin (umožňuje 2 dobití sluchátek). Celkem se tedy dostáváme až na výdrž třiceti hodin. Sluchátka mají samostatný nabíjecí kabel, který je součástí balení. Powerbanka se nabíjí pomocí USB-C kabelu, ten naopak v balení není – domnívám se však, že to není ani nutné, kabelů máme dnes všichni dost.  A navíc se můžete těšit z pěkného pouzdra.

Suunto Wing – praktický cestovní pytlík
Suunto Wing – praktický cestovní pytlík

OSOBNÍ ZKUŠENOST TESTERA

Sluchátka mě opravdu mile překvapila. Open-ear sluchátka jsem ještě neměl možnost vyzkoušet a myslím, že tahle zkušenost byla vynikající. Největším překvapením je pro mě kvalita poslechu. Sluchátka mají frekvenční rozsah 20–20 000 Hz a je to znát. Nejde jen o laciná sluchátka, kdy je poslech prakticky čehokoliv naprostou noční můrou. Bezdrátová a lehká, takže nikde nevadí, navíc s bezpečnostními prvky. Spárování sluchátek je velice snadné, telefon je vidí, aniž by musely být spojeny přes Suunto App. Pro základní ovládání slouží na sluchátkách 3 tlačítka, ale dost věcí zvládnete jen pohybem hlavy. A zrovna přijímání hovorů pohybem hlavy je zábavné, uvidíme, jak dlouho mi to vydrží. Naopak pokud si na hudbu rádi pokyvujete hlavou, dávejte pozor. Několikrát se mi stalo, že jsem se nechal unést refrénem písničky a místo skvělého kytarového sóla jsem poslouchal úplně něco jiného. Pokud takto sluchátka ovládat nechcete, snadno funkci vypnete v aplikaci Suunto App. Suunto Wing jsou pro mě tedy nejen módním, ale i funkčním doplněk a hodí se na každé outdoorové dobrodružství.

Suunto Wing – změnu skladeb nebo podcastů pohodlně nastavíte přes hodinky
Suunto Wing – změnu skladeb nebo podcastů pohodlně nastavíte přes hodinky

Další informace

suunto logo

Suunto je přední světová značka sportovních a outdoorových hodinek, sporttesterů, kompasů a potápěčských počítačů. Značka je respektovaná vrcholovými sportovci i outdoorovými nadšenci. Produkty Suunto drží tradici vysoké kvality. Hlavní modelové řady jsou vyráběny ve Finsku a prodávají se ve více než 100 zemích světa.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: