HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

RECENZE: Suunto Ambit3 Vertical lime (HR) – Přímá cesta k vrcholu

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Suunto Ambit3 Vertical lime (HR)
Druh výbavy Sporttester, Hodinky
Materiál 1 plast
Materiál 2 silikon (pásek)
Materiál 3 minerální krystalické sklo
Hmotnost 74
Typ displeje monochrom LCD
Velikost displeje kruhový průměr 3 cm
Rozlišení displeje 128x128
Interní paměť 250
Doba provozu 10-100 hodin
Anténa integrovaná
Senzory akcelerometr, výškoměr, chronograf, kompas, GPS
Barevné varianty černá, bílá, modrá, limetková
Napájení USB
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 50 mm
Výška 50 mm
Hloubka 15 mm
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-8
Teplotní limit -20 až +60°C
Konektivita BlueTooth smart, USB
Výbava 1 hrudní pás s měřičem tepové frekvence
Infocena 12 700 Kč
Dodává Amersports
Více info na www.amersports.cz

Zaujalo mě

  • upozornění z mobilu
  • vibrace
  • rychlá fixace polohy
  • velká výdrž
  • barevné varianty

Shrnutí recenze

Novinka finského výrobce Suunto přichází se zajímavými barevnými kombinacemi, zárověň jsou to první hodinky Ambit, které nemají vystouplou anténu GPS a naučili se zobrazovat notifikace z telefonu. Je to povedený kousek sportovních hodinek, kterým nechybí nic podstatného, testovat je byla opravdu radost.

PODROBNÝ POPIS

Základní popis

Hodinky na první pohled zaujmou svou výraznou barvou, která podtrhuje jejich sportovní zaměření. K dispozici jsou základní 4 barevné varianty, černá, bílá, modrá a limetkově zelená, kterou jsem měl k dispozici na testování já. Oproti verzi Peak výrobce integroval GPS anténu do těla hodinek, ty tedy mají jednoduchý kulatý design. Kroužek kolem displeje s čtveřicí upevňovacích šroubků je u všech variant černý. Mezikruží s popisy funkcí klasické pětice tlačítek má barvu šedou a nechybí ani logo výrobce.

Základní obrazovka s časemZákladní obrazovka s časem

Celková trasa při navigaciCelková trasa při navigaci

Podélný profil aktivityPodélný profil aktivit

Prohlédněte si celou fotogalerii k recenzi…

Monochromatický displej je dostatečně jemný, kontrastní a dobře čitelný i na přímém slunečním světle. Pásek mě překvapil svou měkkostí a je opravdu velice pohodlný. Na zadní straně hodinek je na pravé straně čtyřkolíčkový konektor pro nabíjení a komunikaci s PC, malý reproduktor a obvyklé informace (vodotěsnost, název modelu, made in Findland) a loga.

Ovládání a funkce

K ovládání slouží pětice tlačítek rozložená 2 na levé straně a 3 na straně pravé, které reagují na krátké, nebo dlouhé stisknutí. Z leva proti směru hodinových ručiček jsou to tlačítko Back/Lap, které slouží k návratu. Tlačítko View přepíná zobrazení spodního řádku a delším přidržením invertuje zobrazení displeje. Podsvětlení aktivuje pravé spodní tlačítko Light/Lock. Pro přepínání mezi jednotlivými obrazovkami slouží tlačítko Next, které dlouhým stisknutím aktivuje menu nastavení. Poslední tlačítko Start/Stop pro aktivaci výběru aktivity.

Menu možností obsahuje položky obecné nastavení, připojení a párování s mobilní aplikací pomocí Bluetooth, které obsahuje i položku notifikace z telefonu. Nastavení osobních údajů (výška, váha, pohlaví, věk a maximální tepovou frekvenci). V tomto menu lze také ručně zadat nadmořskou výšku a seřídit tak integrovaný barometr. Menu aktivity zahrnuje položky cvičení s přednastavenými sporty, včetně kombinovaných jako je triatlon. Záznamník slouží jako základní přehled již proběhlých aktivit. Položka Zotavení, ve které je možné si pomocí hrudního pásu provést test.

Zdolané převýšeníZdolané převýšení

Navigace, kde najdete uložené trasy a vlastní body (POI) a nastavení zobrazení základních obrazovek. Další možnosti přizpůsobení nabízí mobilní aplikace, kde lze modifikovat zobrazované sporty a vytvářet vlastní a nastavení základních osobních údajů. Nejvíce možností nastavení nabízí stránky movescount.com, kde lze plánovat trasy, nastavovat zobrazení displeje při jednotlivých činnostech, včetně vytváření svých vlastních aplikací. Potěšila mě i funkce odpočet, kdy 10s před koncem začnou hodinky krátce vibrovat a člověk tak zvolený čas nepropásne.

Movescount - mapaMovescount – mapa

Movescount - grafyMovescount – grafy

Aplikace - přehled aktivitAplikace – přehled aktivit

Konektivita

Ihned po rozbalení z krabice jsem hodinky spároval s mobilní aplikací a nastavil vše potřebné. Příjemně mě potěšila možnost zobrazovat notifikace z telefonu v hodinkách, přičemž využívají integrovaného vibračního motorku. Náhled notifikace se objeví na krátkou dobu a poté se změní v obálku ve spodním řádku. Většinou jsem notifikace zaznamenal, ale myslím si, že by vibrace mohly být i o něco silnější, doba zobrazení mi přišla akorát.

Problém s notifikacemi je v momentě, kdy dojde k přerušení spojení BlueTooth, buď vzdálením hodinek od telefonu, nebo po určité době nečinnosti (odložené hodinky), to je potřeba počkat, až proběhne synchronizace, což trvá celkem dlouho. To, že jsou hodinky spárované snadno poznáte dle klasické značky BT v nejhornějším řádku.

Hodinky mne upozornili na příchozí hovor dokonce i během aktivity. Automaticky také probíhá měření denní aktivity pomocí akcelerometru, to slouží k výpočtu spálených kalorií a zobrazuje se v grafu týdenní aktivity. Kroky se ale nepočítají a ani na nastavení denního cíle jsem v menu nenarazil. Veškeré aktivity a nastavení se automaticky synchronizuje s účtem Movescount, pomocí mobilního telefonu, nebo po připojení do PC.

Týdenní aktivitaTýdenní aktivita

Nejdetailnější grafy pak najdete na stránkách movescount.com, ten je propojený se všemi uživateli a funguje tedy i jako sociální síť, kde se můžete pochlubit svými dosaženými výsledky, hecovat s přáteli, nebo se inspirovat trasami od ostatních uživatelů.

Hodinky nepodporují připojení pomocí Wi-fi a už ani technologii ANT+. Dodávaný měřič tepové frekvence má interní paměť, tím pádem umí synchronizovat data i při plavání, kde nelze využít spojení BT.

Osobní zkušenost

Hodinky jsem testoval při pravidelných výbězích a byl jsem velice spokojen. Spojení s hrudním pásem i fixace signálu GPS byla bleskurychlá, displej je přehledný a ihned vidím potřebné informace i při letmém pohledu. Na stránkách Movescount lze zobrazení detailně nastavit, takže každý bude mít přehled o údajích, které ho zajímají.

O víkendu jezdíme na různá místa zaběhat si zajímavé trailové trasy, které vybíráme na SvetBehu.cz. Při nich bývá největší potíž s orientací, kdy člověk naběhá daleko víc kilometrů, než původně zamýšlel. Toto skvěle řeší hodinky se svou navigační funkcí. Je potřeba si předem naplánovat trasu na webu Movescountu, nebo jen importovat trasu ve formátu gpx nebo kml. Trasa se přidá do zařízení a připojením hodinek k počítači dojde k synchronizaci, při běhu pak stačí v menu vybrat položku navigace, potvrdit směr, kterým běžíte a máte přehled, jestli jste náhodou nevybočili z trasy.

Detail při navigaciDetail při navigaci

Po skončení aktivity a provedené synchronizaci, lze výsledky prohlížet v hodinkách, v aplikaci nebo na stránkách Movescount, kde jsou statistiky nejdetailnější. V grafu lze porovnávat křivky z měření, ať už výškoměru, GPS, tepové frekvence, vypočítané výkonnosti a dalších zajímavých dat.

Hodnocení testera

Hodinky hodnotím, jako velice povedený přístroj, který dokáže vyhovět potřebám profesionálního sportovce, nadšeného amatéra i příležitostného běžce, který chce zlepšit fyzickou kondici nebo jen zhubnout. Hodinky mají solidní výdrž, kdy při zapnutých notifikacích a několika aktivitách týdně nebylo potřeba vůbec dobíjet, odhadem 14 dní vydrží bez problémů.

Při delších aktivitách, zvlášť v případě, že je využíváte k navigaci (signál GPS s nejvyšší přesností) ubývají procenta baterie poměrně rychle, já za 2,5 hodiny pozoroval úbytek cca 40%. Hodně mě zaujala možnost nastavení upozornění vibracemi, protože nemám rád, když mi hodinky neustále pípají. A notifikace z telefonu jsou velký posun vpřed.

Další informace

Suunto

Historie finské značky Suunto sahá až do roku 1933, kdy si její zakladatel Tuomas Vohlonen nechal patentovat novou metodu plnění kompasů. Samotná značka Suunto vznikla v roce 1936. K velkému rozkvětu došlo vlivem 2. světové války, kdy se pod značkou vyráběly navigační přístroje a kompasy pro civilní i válečné účely. Od roku 2009 patří Suunto pod Amer Sports.

V současnosti je Suunto předním konstruktérem a výrobcem počítačů pro potápěče, sportovních hodinek a navigačních přístrojů. V Suunto se střetává čistota designu, výkonné technologie a řemeslné zpracování v jedinečném emočním náboji. Cílem je vytvářet ty nejspolehlivější hodinky a přístroje na světě. Výrobky jsou zpracovány tak, aby pracovaly i v nejextrémnějších podmínkách a aby byly pro uživatele spolehlivou oporou za všech okolností.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: