HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Stanu NEMO Blaze 2P

Recenze: Stanu NEMO Blaze 2P

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku stan NEMO Blaze 2P
Typ výrobku stan
Použití stanu turistické
Materiál tropiko 10D Sil/PU Nylon (1200 mm)
Materiál vnitřní stan podlážka 15D Sil/PU Nylon Ripstop (1200mm), vnitřní stan 10D Sil/PU Nylon (1200 mm)
Hmotnost 1082 g
Počet vchodů 2
Počet osob 2
Výbava 2 obal s možností dvou velikostí sbalení
Výbava 3 mapa hvězdného nebe
Infocena 14490 Kč
Dodává Pod 7 kilo
Více info na www.pod7kilo.cz

Zaujalo mě

  • skvělá sbalitelnost
  • nízká váha
  • velikost předsíněk

Shrnutí recenze

Důrazně doporučuji rozmyslet koupit tohoto stanu jedincům se slabší pamětí. Může se totiž  jednoduše stát, že vyrazíte na akci a ani si nevšimnete, že stan zůstal doma. Hmotnost 1,08 kg se totiž v batohu velmi lehce přehlédne.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Stan Nemo Blaze 2P je ultralehký stan pro dvě osoby, který se pyšní váhou cca 1,1 kg se vším příslušenstvím (tyčky, 6 kolíků, vypínací šňůrky). Při této váze však zachovává dostatečný komfort pro nocležníky i se dvěma batohy (co se míní komfortem bude rozebráno v další části).

O ochranu před nepřízní počasí se stará dvouplášťová konstrukce, tropiko je však v některých místech vykrojené, tudíž se tato místa stávají de facto jednoplášťová. Materiál podlážky (15D Sil/PU Nylon Ripstop), stejně jako tropika (10D Sil/PU Nylon), působí neskutečně jemně. Doporučuji proto obecně raději pečlivě vybírat místo, na kterém se stan staví.

NEMO Blaze 2P pohled na vykrojení tropika.NEMO Blaze 2P pohled na vykrojení tropika.

NEMO Blaze 2P boční pohled.NEMO Blaze 2P boční pohled.

NEMO Blaze 2P s pohledem na oblast NEMO Blaze 2P s pohledem na oblast

Stavba

Stavba stanu je pro člověka zvyklého na klasické dvouplášťové stany mírně odlišná, ale stále velmi jednoduchá (návod je pro jistotu vytisknutý na obalu od stanu). Bez problému ji zvládne jeden člověk do max 5 minut, ve dvou lidech je to již vyloženě hračka.

Nejprve je potřeba přikolíkovat vnitřní stan ve všech rozích, následně se připojí jediná tyčka (vlevo u hlavy, vpravo u nohou). Stan obsahuje i druhou zkrácenou tyčku, ke které se připne vnitřní stan a zvětšuje vnitřní prostor. Vnitřní stan se na konstrukci připíná pomocí velkých plastových háčků (připnutí i odepnutí klidně v rukavicích). V tuto chvíli je již možné do stanu vlézt, případně ho používat jako ochranu před hmyzem. Bez ukotvení pomocí kolíků stan samostatně stát nebude, o samonosnosti tedy nemůže být řeč.

Kompletní fotogalerie Nemo Blaze 2P (31)

Tropiko se ke stanu připne pomocí plastových háků ke všem koncům tyček (vlevo u hlavy, vpravo u nohou, na obou koncích krátké tyčky). Zbylé rohy tropika se musí k zemi připnout pomocí kolíků (vpravo u hlavy, vlevo u nohou, předsíňka na každé straně). Ke tropiku jsou přišity dva „tunýlky” na suchý zip, pomocí kterých zafixujeme tyčku na svém místě.

NEMO Blaze 2P ve NEMO Blaze 2P. Pohled do stanu s uloženými spacáky.

Pro běžnou stavbu stanu využijeme minimálně 6 kolíků (součástí balení). Pokud někdo plánuje cestování s velkými krosnami, doporučil bych si vzít další 2 kolíky na vypnutí a zvětšení předsíněk (zvětšení prostoru o cca 10 cm). K tomuto účelu jsou středy bočních stran vybaveny malými poutky.

Tropiko samozřejmě obsahuje řadu dalších kotvících oček pro vypnutí pomocí přibalených šňůr. Doladění vypnutí tropika je pomocí REEP šňůr otázkou chvilky. Ke kolíkům je třeba chovat se s citem, jakékoli drsnější zacházení vedlo k jejich ohýbání 🙂 Samotné kolíky při tlačení do země dost píchaly do dlaní (jak neobvyklé), proto doporučuji pro pohodlné zatlačení využít kladek nebo kámen.

V případě, že neočekáváme noční déšť, využijeme možnost srolování obou bočnic. Tato vzdušná úprava nás pak nechá kochat se hvězdnou oblohou (její schéma výrobce pro snadnou orientaci vytiskl na obal stanu). Zajištění srolovaných bočnic (stejně jako vstupních otvorů ve vnitřním stanu) mají na starosti zdrhovadla na popruhu, která se provlékají očkem. Toto řešení mi přišlo ve srovnání s klasickou olivkou a poutkem mírně nepraktické a těžko ovladatelné. Díky zdrhovadlu může být srolovaná látka utažena dost napevno.

NEMO Blaze 2P detail fixace vnitřního stanu.NEMO Blaze 2P detail fixace vnitřního stanu.

NEMO Blaze 2P detail křížení dlouhé a krátké tyčky.NEMO Blaze 2P detail křížení dlouhé a krátké tyčky.

NEMO Blaze 2P detail připnutí krátké tyčky k vnitřnímu stanu.NEMO Blaze 2P detail připnutí krátké tyčky k vnitřnímu stanu.

Vnitřní prostor

Stan Nemo Blaze 2P je koncipovaný pro spaní dvou osob. Dvě nafukovací karimatky se šířkou cca 60 cm se vedle sebe vejdou, ale dál už nic. Vnitřní rozměr podlážky je 216 x 127 cm, výška 101 cm. Velikost vnitřního stanu je dostačující akorát na spaní, batohy ani nic objemnějšího uvnitř uskladnit nejde. U uložení drobností se starají dvě síťované kapsičky a stropní pouzdro na čelovku. Při výšce 176 cm jsem v třísezónním péřovém spacáku nedokázal najít polohu tak, abych se buď hlavou nebo nohama nedotýkal vnitřního stanu. Kolega s výškou 190 cm toto v zimní syntetice řešit nemusel (dotýkal se na obou koncích).

Na obou stranách se nachází kryté předsíňky, které mě překvapily svojí velikostí (cca 56 cm). Bez problému jsem zde uschoval Klättermusen Arvaker 60 l, Osprey Aether 70 již však mírně vykukoval, tomuto by se dalo zabránit dodatečným vypnutím předsíňky pomocí kolíku (nebo instalací batohu na bok).

NEMO Blaze 2P detail nepromokavé části vnitřního stanu.NEMO Blaze 2P detail nepromokavé části vnitřního stanu.

NEMO Blaze 2P pro jednoho luxusní ubytování.NEMO Blaze 2P pro jednoho luxusní ubytování.

NEMO Blaze 2P s kapsou na drobnosti.NEMO Blaze 2P s kapsou na drobnosti.

Používání

Stan Nemo Blaze 2P mě během používání oslnil svojí váhou a sbalitelností. Není problém tropiko i vnitřní stan jednoduše nacpat do obalu. Pokud jsem nechal tyčky mimo, vznikl balíček o velikosti cca 15 x 26 cm. Když je stan mokrý, není potřeba ho balil do takto malého objemu, v tuto chvíli využijeme celého objemu skladovacího vaku, což je cca 15 x 43 cm (tyčky mohou být vevnitř). Stan jsem stavěl úmyslně na místech, na kterých byl přímo vystaven „přírodním živlům”, abych otestoval jeho hybridní konstrukci.

Tropiko stanu je ukotveno v nejnižším místě cca 10 cm nad zemí, což umožňuje skvělou cirkulaci vzduchu mezi vnitřním a vnějším stanem. I přes noční déšť bylo tropiko ráno suché a šlo balit rovnou při vstávání. Tato zvýšená cirkulace byla ale cítit pokud měl člověk rozepnutý spacák.

Při silnějším větru jsem odhalil dvě místa, která jsou vůči jeho působení náchylná. Jedná se o místo u hlavy vpravo a u nohou vlevo. Pokud se do těchto míst opře poryv větru, dojde k určitému „borcení konstrukce” stanu a tropiko se ihned lepí na vnitřní stan (jde o místa, která jsou vyztužena pouze zkrácenou tyčkou).

Velikostní srovnání NEMO Blaze 2P s letním spacákem a karimatkou.Velikostní srovnání NEMO Blaze 2P s letním spacákem a karimatkou.

Jelikož jsou některé části stanu vlastně jednoplášťové, je třeba počítat s kondenzací. Nejedná se o nic extrémního, ale v případě delšího treku by každoranní kondenzace mohla působit problémy.

Riziko navlhnutí spacáku je možné částečně vyřešit tím, že se přikryje např. kusem oblečení nebo voděodolným sáčkem, což je ale trochu nepohodlné.

Všechny zipy chodí bezchybně a velmi tiše, pro jednodušší používání jsou vybaveny cca 7 cm prodlužovací šňůrkou. Chytrým doplňkem jsou reflexní prvky použité v dotahovacích prvcích tropika a očkách pro připnutí kotvicích šňůr.

Zajímalo by mě, jak by se změnil uživatelský komfort, pokud by se „vykousnuté„ plochy odstranily a byly nahrazeny celistvým tropikem. Díky tomu by nebylo potřeba mít nepromokavé části vnitřního stanu a kondenzace by probíhala na tropiku a ne na vnitřním stanu.

Barva tropika NEMO Blaze 2P v přírodě není až tak křiklavá, jak by se mohlo zdát.Barva tropika NEMO Blaze 2P v přírodě není až tak křiklavá, jak by se mohlo zdát.

Do předsíňky stanu NEMO Blaze 2P se batoh Osprey Aether 70 vejde jen tak tak.Do předsíňky stanu NEMO Blaze 2P se batoh Osprey Aether 70 vejde jen tak tak.

Kondenzace vlhkosti ve stanu NEMO Blaze 2P.Kondenzace vlhkosti ve stanu NEMO Blaze 2P.

Hodnocení

Stan Nemo Blaze 2P mi dokázal, že není problém vytvořit dvouplášťový stan při váze cca 1 kg. Při takové váze již často nemusím vybírat, jestli vezmu tarp (lehčí, skladnější, mušky všude) nebo žďárák (lehčí, skladnější, kape mi na maják, mušky všude nebo jsem ve skleníku). Každé řešení samozřejmě nabízí své klady a zápory a každý si musí zvolit vlastní cestu. Za předpokladu, že budu cestovat ve dvou do míst, kde je velký výskyt bodavého hmyzu, kde nepotřebuji odolný expediční speciál, kde není extrémně větrno, mohl by se stan Nemo Blaze 2P stát dobrým společníkem. Zajímavou alternativou stan bude i pro cyklisty nebo motorkáře, kteří ocení jeho kompaktní rozměry. Velikost předsíněk by však mohla být pro větší cyklobrašny limitující.

Stan Nemo Blaze 2P rozhodně nevnímám jako univerzální řešení pro každého. Váha a skladnost jsou u něj vykoupeny choulostivějšími materiály, nižší odolností proti větru a častou kondenzací. Komfort dvouplášťového stanu s hmotností 1 kg je však velmi silný argument.

Příklad vybraného vybavení na letní trek:

  • stan Nemo Blaze 2P – 1 100 g
  • spacák Warmpeace Viking 300 – 700 g
  • karimatka Therm-a-Rest Prolite – 460 g
  • celkem – 2 260 g (1 710 g pokud váhu stanu rozložím mezi 2 osoby)

Díky velikosti jednotlivých položek se s přehledem sbalíme do 30 litrového batohu. Samozřejmě záleží na délce treku, přístupu k vodě a jídlu, klimatických podmínkách a dalších parametrech. Princip sbalení se POD 7 kilo však již dostává naprosto reálné obrysy.

Kompletní fotogalerie Nemo Blaze 2P (31)

Další informace

NEMO

Nemo Equipment je americký výrobce outdoorového vybavení, který je známý zejména díky ultralehkým stanům a také díky přístřeškům s unikátní nafukovací konstrukcí. V současné době nabízí i kompletní spací systémy včetně spacáků, přikrývek a nafukovacích karimatek.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: