HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Stanu Marmot Vapor 2P

Recenze: Stanu Marmot Vapor 2P

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Marmot Vapor 2P
Typ výrobku stan
Použití stanu turistické
Materiál tropiko 68D polyester Taffeta 190T
Materiál vnitřní stan 68D polyester Taffeta F/R / 40D polyester síťovina No-See-Um Mesh F/R
Hmotnost 2520 g
Vodní sloupec 3000 mm
Počet vchodů 2
Počet osob 2
Infocena 7490 Kč
Dodává Martin Rak
Více info na www.marmot.de

Zaujalo mě

  • velké vstupní otvory
  • jednoduchost stavby
  • prostornost

Shrnutí recenze

Marmot Vapor 2P je prostorný a zároveň lehký samonosný stan pro dvě osoby. Konstrukce je řešena třemi křížícími se duralovými tyčkami.

PODROBNÝ POPIS

Při prvním pohledu na stan mě napadlo jediné přirovnání…“KLASIKA“. Co po turistickém stanu chci? Chci, abych ho dokázal postavit i bez pomoci ostatních. Chci ho unést na zádech, pohodlně se posadit i ve dvou. Chci mít prostor pro odložení batohů a bot. V neposlední řadě v něm chci ve špatném počasí i uvařit. Co na to Marmot Vapor?

Velikostní srovnání sbaleného stanu s trekovými hůlkami.Velikostní srovnání sbaleného stanu s trekovými hůlkami.

Celkový pohled na stan bez tropika.Celkový pohled na stan bez tropika.

Rozdílná velikost předsíněk.Rozdílná velikost předsíněk.

Charakteristika

Marmot Vapor je dostatečně prostorný a zároveň lehký samonosný stan pro dvě osoby. Konstrukce je řešena třemi křížícími se duralovými tyčkami (2 dlouhé a 1 krátká příčná). Ke křížení všech tří tyček dochází v jednom bodě. Tyčky jsou v oblasti hlavy ohnuté tak, že vznikají téměř kolmé stěny, což uživateli poskytuje větší prostor pro pobyt uvnitř.

Při balení oceníme dostatečně velký obal, do kterého se v klidu vejde i ne úplně profesorsky sbalený stan.

O větrání se stará pouze jeden průduch, který jde vyztužit pevnou packou. Mnohem lepšího výsledku se dosáhne tím, že nebudeme stan kotvit úplně k zemi, ale necháme tam mírnou mezeru. Toho jde docílit díky chytrému dotahování v rozích stanu.

Vchodové otvory poskytují velmi vzdušný pocit.Vchodové otvory poskytují velmi vzdušný pocit.

Stan je možné otevřít po celé šířce.Stan je možné otevřít po celé šířce.

Celkový pohled na předsíňku stanu.Celkový pohled na předsíňku stanu.

Stavba

Stavba je velmi jednoduchá a návod rozhodně potřebovat nebudete. Vnitřní stan se na tyčky upevňuje pomocí plastových klipů, manipulace s nimi je možná i v rukavicích. Robustnost klipů je taková, že se projevuje i pod tropikem (narušení hladké plochy tropika). Stavba i v jedné osobě probíhá velmi lehce. Při vkládání středové kratší tyčky do připravených tunýlků ale budete potřebovat trochu síly. Při nasazení tropika využijeme připravených trojzubců v každém rohu. Tím, že je konstrukce stanu samonosná, není potřeba dalšího kotvení, samozřejmě za předpokladu, že nebude vítr.

Jinak doporučuji použít minimálně dva kolíky pro vypnutí předsíněk. V balení najdeme pouze 6 kolíků, které pro osazení všech upínacích oček stanu nestačí. Plánujete-li pobyt ve větrném prostředí, doporučuji si vzít další 4 kolíky. V každém rohu můžeme stan doladit dopnutím tropika. Na spodní straně tropika je 8 suchých zipů pro připevnění na nosné tyčky. Tento systém sice funguje spolehlivě, ale pohodlný není. Navíc si musíme pohlídat, aby nám suché zipy nevycházely přesně na plastové klipy (jde vyřešit jiným vypnutím tropika).

Křížení tří prutů uprostřed stanu.Křížení tří prutů uprostřed stanu.

Vnitřní prostor

Vnitřní stan je dostatečný pro dvě karimatky a pod nohama nám ještě zůstane dost prostoru na menší batohy.

Na každé straně je velký vstup krytý moskytiérou. Pokud otevřete tropiko i tyto vstupní otvory, výhled ze stanu je luxusní a působí hodně vzdušně. Velikost ložnice je 224 cm x 137 cm (u hlavy) x 122 cm (u nohou) x 104 cm (výška). Větší z předsíněk měří 81 cm, což je dostatečný prostor i pro větší batoh nebo pohodlné vaření. Menší předsíňka má 43 cm, což opět na batoh nebo boty bez problému stačí.

O uschování drobností se starají 2 vnitřní kapsy. U stropu najdeme zajímavě řešenou kapsu na čelovku. Kapsa je totiž překryta látkou, tudíž je světlo rozptýleno a neoslňuje nás.

Uvnitř lze využít i 4 poutka (improvizované sušení, prostor pro vytvoření DIY úložného prostoru).

Do stanu se pohodlně vejdou dvě karimatky vedle sebe.Do stanu se pohodlně vejdou dvě karimatky vedle sebe.

Vnitřní síťovaná kapsa na drobnosti.Vnitřní síťovaná kapsa na drobnosti.

Neočekáváme-li déšť, můžeme stan postavit bez tropika.Neočekáváme-li déšť, můžeme stan postavit bez tropika.

Hodnocení

Jednoduchá stavba, přijatelná hmotnost, samonosnost, dostatečná velikost předsíněk, množství odkládacích kapes. Pokud nehledáte expediční speciál nebo kempový hangár, rozhodně doporučuji ke shlédnutí.

Kompletní fotogalerie stanu Marmot Vapor 2P

Další informace

Logo značky MARMOT.

Firma Marmot byla založena roku 1974. Prvními produkty se staly péřová bunda a spacák. Později Marmot začal šít oblečení z Gore-Texu a řady produktů se začala rychle rozšiřovat. Produkty Marmot jsou synonymem pro kvalitu, výkon a odolnost.
www.marmot.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: