RECENZE: SSD EXTERNÍ SANDISK PORTABLE 1TB – ODOLNÝ DISK

RECENZE: SSD EXTERNÍ SANDISK PORTABLE 1TB – ODOLNÝ DISK

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku SSD EXTERNÍ SANDISK PORTABLE 1TB
Hmotnost 100 g
Interní paměť 1 TB
Šířka 46.9 mm
Výška 96.9 mm
Hloubka 9.91 mm
Další funkce 1 Provozní teplota: 0°C to 45°C
Další funkce 2 Konektor: USB-C
Další funkce 3 Rychlost sekvenčního čtení: 800MB/s
Další funkce 4 Rozhraní: USB 3.2 Gen 2
Další funkce 5 Odolnost pádu z výšky 2 m: ANO
Výbava 1 Certifikace: CE,FCC,RCM, BSMI, EAC, UKCA, ICES, BIS
Výbava 2 Kabel USB-C na USB-A
Infocena 2299 Kč
Dodává Western Digital

Zaujalo mě

  • Obří kapacita a rychlost
  • Univerzálnost
  • Nízká hmotnost a malé rozměry
  • Možnost šifrování

Shrnutí recenze

Tolik skloňována data. Generujeme jich stále víc a víc a potřeba jejich ukládání a zálohování stále roste. I my, běžní smrtelníci, kteří nepracujeme v IT a jen si cestujeme po světě, musíme stále řešit nerudovskou otázku, kam s nimi? Řešení je díky SSD disku Sandisk snadné, kompaktní a navíc elegantní.

PODROBNÝ POPIS

KDE SE BEROU?

Doby, kdy se nám v brašně schovával starý analogový přístroj s kapacitou 36 snímků jsou dávno historií. Kromě fotoaparátů dnes natáčíme a fotíme z mobilů, outdoorových kamer či dronů. Paměťové karty se tak plní daty rychleji než pivní půllitry na letních zahrádkách. Ruku v ruce s potřebou ukládání většího množství dat naštěstí rostou i kapacity úložišť. To může budit dojem, že žádné další řešení datové krize nepotřebujeme. Opak je ale pravdou.

Rozměry jsou opravdu kompaktní, hmotnost zanedbatelná
Rozměry jsou opravdu kompaktní, hmotnost zanedbatelná

JEDNOHO KRÁSNÉHO DNE…

Nechci sýčkovat, ale i vodotěsná kamera může sama spočinout na dně moře, i inteligentní dron se může sebrat a odletět do křemíkového nebe, a i ten náš nerozbitný mobil se může nepozorovaně ocitnout v kapsářově kapse. Přijít o nabyté vzpomínky či umělecká díla ve formě fotek a videí může být tedy velmi snadné rychlé. Denní rutinou každého cestovatele by se tak měla stát záloha dat, alespoň jednou denně. No a k tomu slouží právě externí úložiště, SSD disk SanDisk s kapacitou 1 TB.

Po připojení k počítači se disk chová jako běžná USB flashka
Po připojení k počítači se disk chová jako běžná USB flashka

DISK ČI NEDISK

Tento SSD (Solid State Disk) nese stále v názvu slovo disk, avšak s původními staršími úložišti, kde se neuvěřitelnou rychlostí točily magnetické plotny (disky) toho naštěstí nemá příliš společného. Jedná se o malé lehké a fyzicky nevykonávající žádný pohyb, zařízení, které na paměťových čipech dokáže uchovat enormní množství dat s minimální potřebou elektrické energie. To jej předurčuje k ideálnímu řešení ukládání dat na cestách – je odolný nárazům a můžete jej používat a téměř jakýmkoli chytrým telefonem.

Disk na svoji velikost nabízí štědrou kapacitu
Disk na svoji velikost nabízí štědrou kapacitu

PARAMETRY

Disk má kapacitu 1000 GB, tedy 1 TB, což je dostatečná kapacita i pro několikatýdenní cesty influencerů. K počítači nebo mobilu se připojuje moderním rozhraním USB-C ve verzi USB 3.2 Gen 2×1. Přenosová rychlost tak bude spíše omezena vaším zařízením než samotným diskem. Během testování jsem naměřil rychlost zápisu kolem 600 MB/s a rychlost čtení dokonce 850 MB/s. Rychlosti se samozřejmě mění spolu s typem, velikostí a množstvím přenášených souborů. Obecně ale platí, že se jedná o pořádného rychlíka.

Energie a prostor, to je to, co potřebujete
Energie a prostor, to je to, co potřebujete

Velikost 95 × 45 × 8 mm a hmotnost necelých 100 g skoro nepocítíte a disk tak můžete bez obav nosit všude s sebou. Obsahuje pouze jeden USB-C port a jedno silikonové, barevně výrazně odlišené, oranžové poutko, dostatečně velké na provlečení karabiny. V balení kromě manuálu naleznete ještě krátký kabel s USB-C ne jednom konci a USB-A na konci druhém.

Připnout bezpečně k batohu a může se vyrazit
Připnout bezpečně k batohu a může se vyrazit

JAKÝ JE V TERÉNU?

Úžasný. Pokud už vlastníte kabel s USB-C na obou koncích, disk jen připojíte k mobilu či počítači, objeví se vám jako nová disková jednotka (úložiště) a pak už jen kopírujete. Vše je automatické a rychlé. Díky tomu, že nová generace jablečných zařízení přešla na univerzální port, nebudete mít žádné problémy napříč všemi možnými zařízeními s iOS, Androidem nebo Windows.

Každovečerní rutina, kdy si zálohujete data ze všech zařízení tak nezabere moc času a vaše data budou na jednom místě a v bezpečí. Disk je odolný vůči pádu a umí pracovat ve všech běžných teplotách.

SanDisk 1 TB, kapacita sbalená na cesty
SanDisk 1 TB, kapacita sbalená na cesty

CO VÍC?

Kromě záloh lze na disk uložit i vaši osobní hudbu, videa z předešlých cest a díky možnosti šifrovaného adresáře (přístupné jen z počítačů Mac či Windows) lze nahrát i skeny vašeho pasu, občanského a řidičského průkazu či další dokumenty, které se na cestách mohou setsakramentsky hodit. Vše tak budete mít fyzicky u sebe. Ano, alternativou je i cloudové úložiště, ale ne vždy vám poskytuje tolik prostoru, a ne všude se lze dostatečně rychle připojit k internetu.

Jediný port USB-C se nachází na boku disku a není bohužel opatřen žádnou krytkou proti vniknutí nečistot
Jediný port USB-C se nachází na boku disku a není bohužel opatřen žádnou krytkou proti vniknutí nečistot

SUMA SUMÁRUM

Malé, praktické, odolné a rychlé úložiště je nedílnou součástí všech mých cest. SanDisk 1 TB je ideálním společníkem, kterého ocení každý, obzvlášť ten, který který někdy kvůli nehodě přišel o svá data. Přemýšlejte o jeho koupi, jistě se vám vyplatí.

V balení najdete kabel k připojení k USB-A portu-1
V balení najdete kabel k připojení k USB-A portu-1

Další informace

SanDisk Corporation je největší výrobce paměťových karet a záznamových médií na bázi flash pamětí.

Externí disk SanDisk Portable SSD můžete koupit ihned kliknutím zde.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: