Recenze: Spacáku YATE Orlando – spaní od jara do podzimu

Recenze: Spacáku YATE Orlando – spaní od jara do podzimu

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Spacák Orlando
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Náplň (Spacáky a Žďáráky)
Použití spacáku Na běžnou turistiku od jara do podzimu, Na letní výlety
Materiál - svršek Polyester Rhombus Ripstop 75D W/R Cire
Materiál - vnitřek Polyester Silk touch 75D/150D
Materiál - náplň (celý popis) 200g/m² SF Eulin Fiber
Hmotnost 1450 g
Tvar spacáku mumie
Barevné varianty vínová
Teplotní parametry - komfort Ž -3 °C
Teplotní parametry - komfort M -8 °C
Teplotní parametry - extrém -15 °C
Dostupné velikosti 230x80x55cm
Infocena 1990 Kč
Dodává YATE
Více info na www.yate.cz

Zaujalo mě

  • Dvě kapsy – menší zateplená na doklady, baterky, apod.
  • Kapsa na polštář
  • Možnost spojení L a P spacáku v jeden velký
  • Obal s třícestným stahováním, kdy je jeden popruh odepínatelný

Shrnutí recenze

Testovali jsme novinku od firmy Yate na rok 2018. Nyní vám servírujeme recenzi třísezónního spacáku YATE Orlando. Jaký je a je v něm teplo? A proč má tři kapsy? Odpovědi hledejte naší recenzi.

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

Královehradeckou firmu YATE mají všichni od nepaměti spojenou s všemi možnými i nemožnými spacími podložkami. YATE svou nabídku pro pobyt v přírodě postupně rozšiřuje, jednou z rychle rostoucích oblastí jejich produkce jsou spacáky. Novinkou na rok 2018 je třísezónní spacák YATE Orlando, který má podle výrobce nabízet komfortní spaní i při teplotách těsně pod bodem mrazu. Extrémní teplotu pro přežití muže v dobré psychické i fyzické kondici uvádí výrobce na -15˚ C.

Celkový pohled - YATE Orlando.Celkový pohled – YATE Orlando.

Stahování spacáku YATE Orlando.Stahování spacáku YATE Orlando.

Sepnutí límce pomocí suchého zipu - YATE Orlando.Sepnutí límce pomocí suchého zipu – YATE Orlando.

Na první pohled

Spacák je dodáván v kompresním obalu o velikosti 32×20 cm. Samotný vak je na dotek z jemného, ale pevného materiálu, překrývající „vrchlík“ je ještě podstatně odolnější. Na první pohled vydrží i neurvalé zacházení a stahování třemi pásky. Jeden z těchto pásků je pro snadnější vytahování a balení spacáku vybaven přezkou (trojzubcem), což výrazně ulehčuje veškerou manipulaci. Na vrchlíku jsou kromě loga YATE a názvu modelu uvedeny teplotní rozsahy od -3˚ C až do extrému -15˚ C, dále použité náplně a textilie. Popruhy však nejsou vedeny přes dnou obalu, ale jsou zašity do jeho švu. Uvidíme, kolik toho šití vydrží.

Jedna přezka na kompresním obale se dá rozepnout a urychlit vybalení či zabalení - YATE Orlando.Jedna přezka na kompresním obale se dá rozepnout a urychlit vybalení či zabalení – YATE Orlando.

Po rezepnutí spony lze takto rychle sejmout kompresní vrchlík - YATE Orlando.Po rezepnutí spony lze takto rychle sejmout kompresní vrchlík – YATE Orlando.

Vrchlík kompresního obalu spacáku YATE Orlando včetně teplotních údajů.Vrchlík kompresního obalu spacáku YATE Orlando včetně teplotních údajů.

Po vybalení

Po vybalení a roztažení působí spacák jako dost dlouhý se značným zúžením u nohou. Skutečně, délka spacáku je 220 cm, šířka v ramenou je 70 cm a zakončení u nohou má šířku 30 cm. Tyto reálné hodnoty jsou o něco menší, než udává výrobce. Zvolená kombinace barev – vnější materiál Polyester Rhombus Ripstop 75D W/R Cire je v krásné vínové, zatímco vnitřní Polyester Rhombus Ripstop 75D W/R Cire je „zářivě“ červený – je povedená.

Další etikety se symboly - YATE Orlando.Další etikety se symboly – YATE Orlando.

Detail na údaje na vrchlíku kompresního obalu - YATE Orlando.Detail na údaje na vrchlíku kompresního obalu – YATE Orlando.

Označení spacáku na obalu - YATE Orlando.Označení spacáku na obalu – YATE Orlando.

Popis

Vnější materiál je v horní části zad esovitě prošitý se zateplovacím SF Eulin  Fiber, zatímco níže je plnivá vrstva přišitá k vnějšímu materiálu v příčných pruzích. V přední části je prošití asymetrické, kdy příčné pruhy mají 17 cm od zipu „vlnu“ o 14 cm nahoru, než se dostanou k zipu. Vnitřní materiál je ve spacáku volně, pouze s několika body uchycení: u nohou, kolem zipu a nahoře kolem kapuce a límce. Volné uložení vnitřní vložky způsobuje, že než si člověk zvykne, vlézt do spacáku jenom ve spodním prádle  místy drhne. Pár nočních výletů „za hvězdami“ to však hravě spraví.

Stahování pomocí samosvorky - YATE Orlando.Stahování pomocí samosvorky – YATE Orlando.

Tři kapsy v jednom spacáku

Pro pohodlnější spaní je velmi povedenou vychytávkou velká kapsa na polštář. Ze strany od zipu se snadno vloží i středně velká podpora pod hlavu. Další zipem uzavíratelná kapsa je v nožním zakončení spacáku obdélníkového tvaru o šířce 30 cm a výšce 28 cm, kde je zip kapsy v jedné třetině zakončení. Velikost kapsy 30 x 20 cm pojme bez problémů i papíry formátu A4. Primárně je určena na pytel od spacáku, aby se neztratil a byl tak po ruce. Kapsa na doklady, mobil, baterky, apod. je v límci spacáku 13 cm od postranního zipu. Kapsa má velikost 20 cm na šířku a 15 cm na výšku, přičemž jezdec zipu končí u horního okraje. Lepší řešení by bylo, aby byl jezdec zipu dole.

Kapsa na telefon či drobnosti v límci spacáku YATE Orlando.Kapsa na telefon či drobnosti v límci spacáku YATE Orlando.

Poutka pro zavěšení a extra kapsa v nohách spacáku YATE Orlando.Poutka pro zavěšení a extra kapsa v nohách spacáku YATE Orlando.

Spodní kapsa v nohách - YATE Orlando.Spodní kapsa v nohách – YATE Orlando.

Teplotní určení spacáku?

YATE Orlando jsem vyzkoušel v zářijových a říjnových dnech, kdy noční teploty byly pod 8˚ C. Na nafukovací karimatce při spaní pod hvězdnou oblohou byl spacák výborný i jen v trenýrkách. Bivakování na louce ve výšce 520 metrů za bezvětří mělo jen jeden zápor – během noci se objevilo větší množství rosy. Spacák tak celkem přirozeně navlhl. Za slunečného dne by vše rychle uschlo, ale probuzení do ranní husté mlhy znamenalo, že jsem spacák musel sbalit povrchově mokrý. Odpoledne po výletu ho stačilo rozložit a na slunci za chvíli uschnul. I další spaní ve stanu či jen tak pod širákem mi potvrdilo, jaké má tento spacák teplotní limity. Viz hodnocení.

Spacák YATE Orlando lze odspodu odvětrat dvojcestným zipem.Spacák YATE Orlando lze odspodu odvětrat dvojcestným zipem.

Hodnocení

Vzhledem ke konstrukci spacáku a použitému izolačnímu materiálu se údaje výrobce: komfort: -3 ˚ C, limit -8˚ C, extrém -15˚ C zdají moc optimistické. Osobně bych si YATE Orlando vzal do teplot blízkých bodu mrazu, tj. v extrémním případě do -3˚ C. Teplota -15˚ C je opravdu jako extrémní – tedy dobře najedený, suchý a oblečený přežijete. Pro ženy, jež mají obecně vyšší nároky na teplotní komfort, je Orlando ideálně doporučitelný pro použití při teplotách nad bodem mrazu. Tedy jako tzv. „třísezónní“ spací pytel s rezervou.

Další informace

YATEFirma YATE je původní česká společnost, která byla založena v roce 1991 s cílem dodávat nejenom na tuzemský trh výrobky související s aktivitami v přírodě.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: