RECENZE SPACÁKŮ: WARMPEACE SPACER 300 A SPACER 600 – TOLIK MÍSTA KOLIK JEN POTŘEBUJEŠ

RECENZE SPACÁKŮ: WARMPEACE SPACER 300 A SPACER 600 – TOLIK MÍSTA KOLIK JEN POTŘEBUJEŠ

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku WARMPEACE SPACER 300 A SPACER 600
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Použití spacáku Na běžnou turistiku od jara do podzimu
Certifikováno dle normy EN 13537 ano
Materiál - svršek Loft Nylon DWR+
Materiál - vnitřek Loft Nylon
Materiál - náplň (celý popis) Bílé kachní peří 90/10
Hmotnost 730 g
Testovaná velikost Spacer 300 (výška osoby 180 cm) 730 gramů / Spacer 600 (výška osoby 180 cm) 1 110 gramů
Tvar spacáku mumie
Výbava 1 Konstrukce spacáku - komorová typu H
Výbava 2 Paropropustnost - RET 3,7 m2Pa/W-1
Výbava 3 Vodoodpudivost - 1250 mm H2O
Výbava 4 Teplotní parametry Spacer 300: komfort Ž 4 °C / komfort M -1 °C / extrém -17 °C
Výbava 5 Teplotní parametry Spacer 600: komfort Ž -2 °C / komfort M -8 °C / extrém -26 °C
Infocena Spacer 300 od 6 450 Kč / Spacer 600 od 9 200 Kč
Dodává Warmpeace
Více info na www.warmpeace.cz/

Zaujalo mě

  • Zip přes nožní část spacáku a možnost i mumii úplně rozepnout
  • Vizuální i hmatové odlišen stahovacích šňůrek
  • Plněno peřím získaným dle evropských etických standardů
  • Velmi příjemný materiál vnitřku spacáku při kontaktu s pokožkou
  • Tmavý vnitřek velmi vhodný pro rychlé sušení na slunci

Shrnutí recenze

Dvojice spacáků, spojující výhody dekového a mumiového střihu. Teplotním rozsahem pokrývající jaro až podzim a umožňující pohodlný spánek i lidem kteří se nenarodili s postavou keňských běžců, případně rotačním a embryonálním spáčům. Warmpeace popisuje tento tvar jako vejčitý. Jak tento tvar funguje? V této recenzi Světa Outdooru se na ně podíváme.

PODROBNÝ POPIS

ROZMĚRY A POUŽITÍ

Až do nedávna měli spáči s větším tělesným objemem, případně lidé vrtící se a spící v embryonální poloze docela problém s výběrem spacáku. Nabízel se spací pytel typu dekáč, případně quilt. Obojí se samozřejmě dá použít, ale nese to s sebou řadu kompromisů.  Obvykle absentující kapuci, u dekáče velký prostor u chodidel, který je třeba vyhřívat, u quiltu nutnost připínat na karimatku a naučit se spát tak aby teplo neutíkalo spodem. Řada spacáků od Warmpeace s přiléhavým názvem Spacer toto řeší. Nabízí tradiční tvar kolem obličeje stahovatelné kapuce a zúžený prostor v oblasti chodidel, který se rychle vyhřeje, ale přesto nabízí v oblasti hrudníku, břicha a pánve dostatek prostoru. Třístovka je čistokrevný lehký letní spacák, oproti tomu šestistovka už zvládne pokrýt teploty od jara do podzimu. Jednak větším objemem peří a také vnitřním stahovacím límcem, který brání úniku tepla. Pokud člověk očekává nižší noční teploty, než je komfortní teplota spacáku, lze vnitřní prostor také využít pro umístění slabšího spacáku. Osobně jsem například kombinoval Spacer 600 a Solitaire 250, také od Warmpeace, získal jsem tím kombinaci do vyloženě zimních podmínek. Zejména pro to, že nedocházelo ke stlačování peří ani jednoho z použitých spacích pytlů. Podobně jsem použil třístovku se slabší péřovkou. Prostoru je dokonce tolik, že nouzově se ve Spaceru vyspí i dva lidé – vyzkoušeno na kurzu přežití. Pohodlné to ale příliš není. Díky možnosti spacák rozepnout přes chodila může dvojice využít spacák jako velkou a pohodlnou přikrývku.

Rozdíl v objemu peří je patrný na první pohled - Warmpeace Spacer 300 a 600
Rozdíl v objemu peří je patrný na první pohled – Warmpeace Spacer 300 a 600

ZAPÍNÁNÍ A ZIP

Zapínání spacáků obstarává dlouhým zipem YKK, který se táhne i přes chodidlovou část spacáků se dvěma protisměrnými jezdci. U třístovky únik tepla přes zip řeší léga z tuhé textilie, u šestistovky navíc doplněná podélnou komorou plněnou peřím. Zip má dva jezdce, které umožňují spacák odvětrat a díky přetažení zipu přes chodila je možné spacáky využít jako zateplovací vrstvu při večerním sezení, či jen vysunout nohy a příslušný orgán, pokud si uprostřed chladné noci potřebujete odskočit ze stanu. Jezdci jsou doplněni šňůrkovým táhlem a fungují velmi dobře, ale přes to je dobré se na rozepínání trochu soustředit. Výborně je vyřešeno stahování kolem obličeje, kde tkanice stahování jsou barevně, ale hlavně i hmatově odlišené. U šestistovky je navíc zateplovací límec kolem krku ještě zabezpečený stahovatelnou kulatou gumou.

Rozepínání od chodidel umožňuje použít spacák Warmpeace Spacer jako zateplení při večerním posezení
Rozepínání od chodidel umožňuje použít spacák Warmpeace Spacer jako zateplení při večerním posezení

PRO KOHO JE ŘADA SPACER URČENA?

Jak už bylo řečeno v úvodu, výhody vejčitého tvaru spacáku využijí lidé „prostorově výrazní“, anebo jako v mém případě, neklidní spáči. Dále to může být turista, který do přírody vyráží převážně v příznivé třísezóně, ale jednou, dvakrát za rok chce vyzkoušet i zimní přespání. V tom případě spacák Spacer umožní vložit dovnitř ještě jeden spací pytel běžné konstrukce.

Normálně rostlý spáč má uvnitř spacáku Warmpeace Spacer královský prostor.
Normálně rostlý spáč má uvnitř spacáku Warmpeace Spacer královský prostor.

POZNATKY A POZNÁMKY TESTERA

Spacáky jsem testoval v podmínkách konce zimy a letošního nestabilního jara, kdy noční teploty poskakovaly v rámci jednoho týdne od mínus pěti do plus patnácti. Spacáky jsem využil pro pěší turistiku, bikepacking, vodácké putování a občasné mikrodobrodružství „po práci do Jizerek“. Vzhledem k mému ultralehkému zaměření jsem měl tendenci do batohu nebo cyklobrašny balit spíše třístovku. Díky tomu jsem zažil několik chladnějších nocí, kdy moje tělo nedokázalo dostatečně vyhřát prostor uvnitř pytle, stačilo ale trochu poskládat a přilehnout zadní část spacáku a v tepelné pohodě jsem dospal rána.

Vizuálně i hmatově odlišitelné tkanice stahování - Warmpeace Spacer
Vizuálně i hmatově odlišitelné tkanice stahování – Warmpeace Spacer

Velmi oceňuji, že i když jsou spacáky pěkně barevné, tak výrobce zvolil pro vnitřek černou, což napomáhá vysoušení na sluníčku. Přeci jen se jedná o péřový spacák a je třeba se o něj náležitě starat. Další věcí, která mě potěšila jsou hmatově odlišitelné tkanice. Umožnují regulovat otvor kolem obličeje – pokud potřebujete více prostoru na dýchání. Ocenil jsem také možnost rozepnout spacák i přes chodila, doslova můžete ráno vypochodovat z bivaku, aniž byste se museli hned vzdávat nastřádaného tepla. Obvykle nepoužívám u spacáků a quiltů kompresní obal, ale líbí se mi, že i s tímhle doplňkem si výrobce vyhrál, stahovací popruhy totiž nekončí u dna, ale pokračují křížem uvnitř kompresního vaku a nehrozí jejich vytržení při stlačování spacáku.

Srovnání velikostí, šestistovka vlevo, třístovka vpravo.
Srovnání velikostí, šestistovka vlevo, třístovka vpravo.

Co je třeba si pohlídat, jsou jezdce zipu. Ačkoli jsou spacáky vybaveny kvalitním YKK zipem a vnitřní légou, tak se mi v rozespalosti podařilo několikrát zaseknout jezdec do jemného nylonu. Je potřeba také počítat s velikostí karimatky. Obvykle mají rozměr cca 55 x 185cm a spacáky Spacer jsou o dost širší a přečnívají. Pokud člověk nespí ve stanu, je proti ušpinění, nebo urousání dobré použít ještě dostatečně velkou podložku, například z tyveku.

Pro dvojici je rozepnutý Warmpeace Spacer dostatečně velká deka.
Pro dvojici je rozepnutý Warmpeace Spacer dostatečně velká deka.

TEPLOTNÍ PARAMETRY NA ZÁVĚR

Teplotní parametry komfort Ž – Spacer 300  4 °C / Spacer 600  -2 °C

Teplotní parametry komfort M – Spacer 300  -1 °C / Spacer 600  -8  °C

Teplotní parametry extrém – Spacer 300  -17 °C / Spacer 600  -26 °C

V noci -5 jen pod tarpem, úplně v pohodě - Warmpeace Spacer
V noci -5 jen pod tarpem, úplně v pohodě – Warmpeace Spacer

Další informace

warmpeace-0WARM on body = PEACE in soul pro českého výrobce v podstatě znamená „dokud jsi v teple, houby se ti děje“. Od roku 1986, kdy vznikla jejich první péřovka, se snaží této myšlence podřídit zaměření všech jejich výrobků.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: