RECENZE SPACÁKU: WARMPEACE SCALE 200 – PÉŘOVÝ PYTEL, KTERÝ DÁTE KAMKOLIV

RECENZE SPACÁKU: WARMPEACE SCALE 200 – PÉŘOVÝ PYTEL, KTERÝ DÁTE KAMKOLIV

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku WARMPEACE SCALE 200
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Použití spacáku Na letní výlety, Ultralehký
Certifikováno dle normy EN 13537 ne
Materiál - svršek Pertex Quantum (100 % nylon)
Materiál - vnitřek Colibri 15D
Hmotnost 410 g
Testovaná velikost 170 cm
Plnivost peří 650 cuin
Šířka v obalu 22 cm
Průměr v obalu 12 cm
Teplotní parametry - komfort Ž 11 °C
Teplotní parametry - komfort M 7 °C
Teplotní parametry - extrém -5 °C
Dostupné velikosti 170 cm, 180 cm, 195 cm
Výbava 1 Plnění: Husí peří 90/10, 850 cuin
Výbava 2 Zip: YKK
Infocena 170 cm – 7 120 Kč / 180 cm – 7 450 Kč / 195 cm – 7 750 Kč
Dodává Warmpeace
Více info na www.warmpeace.cz/

Zaujalo mě

  • Minimalistické balení
  • Elastický pásek v oblasti ramen
  • Kvalitní zpracování

Shrnutí recenze

Když jsem uviděl parametry útočného péřového spacáku Scale 200 od českého výrobce Warmpeace a popsané rozměry po sbalení, nemohl jsem tomu ani uvěřit. Takže jsem se těšil, až dorazí. Splnil nároky náročného vodáka, který se už několikrát s vybavením „ULTRA“ spálil?

PODROBNÝ POPIS

Na velikosti záleží

A ejhle, on je ten spacák opravdu malý a milý. Výrobce udává, že objem spacáku po sbalení je 2,5 l, ale je to určitě méně. Dokonce jsem spacák zkusil nacpat do americké litrové lahve Nalgene a skoro se vešel. Kdybych se nebál, že mu zbytečně ublížím, tak bych ho tam skutečně nacpal.

Spacák SCALE 200 po vybalení rychle chytne loft
Spacák SCALE 200 po vybalení rychle chytne loft

Je logické, že se nejedná o žádný super teplý kousek, do kterého si člověk vleze v trenýrkách i na sněhu a bude v klidu. Na druhé straně to ale není žádný ošizený spacák, který honí každý gram za každou cenu a ve výsledku je k ničemu. Ve Warmpeacu se povedlo velmi dobře sladit požadavky na minimalismus a zároveň zachovat velmi solidní komfort a tepelnou izolaci.

Průměr kompresního obalu spacáku Warmpeace SCALE 200
Průměr kompresního obalu spacáku Warmpeace SCALE 200

Materiály

Samotný spacák je vyrobený z materiálu Pertex Quantum z vnější a Colibri 15D z vnitřní strany. Oba materiály na první pohled nepůsobí příliš bytelným dojmem, ale zatím vydržely všechno, co jsem se spacákem absolvoval úplně bez problémů. Dokonce se mi do něj jednou pokoušel uložit náš pes, který si ho sám od sebe vypůjčil z pokoje a při stlaní svými drápy spacáku neublížil. Jak se mu na něm leželo, jsem se ale nedozvěděl. Osobně musím pochválit hlavně vnitřní materiál, který je mi velmi příjemný a sám o sobě vytváří pocit tepla, což dělá spacák opravdu útulným. Za mě je to jedna z opravdu důležitých vlastností, protože fakt nesnáším „rozehřívání“ spacáku, když je člověk úplně zmrzlý a utahaný.

Díky minimalistické samosvorce stahování mi občas trvalo, než jsem se ze spacáku dostal ven
Díky minimalistické samosvorce stahování mi občas trvalo, než jsem se ze spacáku dostal ven

Náplň

Spacák je naplněný husím peřím v poměru 90/10 a s plnivostí 850 cuin. V mém případě spacáku pro postavu 170 cm ho je použito 185 g. Celkově pak spacák váží 435 g. To mi ukázala moje váha (výrobce udává 410 g). I po sbalení do kompresního obalu nebo namačkání do něčeho ještě menšího spacák v pohodě chytne loft během chvilky a je tak velmi brzy připravený k použití. Chválím.

Do letních podmínek je spacák WARMPEACE SCALE 200 plně komfortní
Do letních podmínek je spacák WARMPEACE SCALE 200 plně komfortní

Jak sedí, když se leží

Co se týká jednotlivých částí, tak SCALE má klasický tvar, nejširší je v oblasti ramen. Na levém boku je plastový YKK zip s kovovým jezdcem, který končí cca 50 cm od dna spacáku. Zip je jednocestný. V délce celého zipu je široká a pevná léga, která se stará o zabránění tepelným ztrátám a je opravdu poctivá (přesně tady se šetřívá, ale je to na úkor komfortu). S ovládáním zipu nebyl problém, hlavně se mi ani jednou nezasekl, což považuji za malý zázrak. Kapuce je naplněna stejně jako spacák. V zadní části (za krkem) je mírně stažena všitou gumičkou, aby měla tendenci samovolně přiléhat k tělu. Po vnějším okraji kapuce je tunýlek, skrz který vede tenká šňůrka pro stažení kapuce. Na jejím konci je minimalistická plastová sponka, která je na můj vkus minimalistická až moc, v rukavicích nebo se zmrzlými prsty ji člověk musí docela přemlouvat. No a dál na spacáku nic není. Divíte se? Však jsem hlásil už na začátku, že je minimalistický.

Spacák SCALE 200 se dá zabalit i do litrové lahve, když trochu přitlačíte
Spacák SCALE 200 se dá zabalit i do litrové lahve, když trochu přitlačíte

Určení

SCALE 200 bude ideálním spacákem do méně náročných podmínek, pro přespávání na horských chatách, ale třeba taky na lenošení někde v hamace. Určitě zvládne i nouzové přespání v trochu drsnějších podmínkách, ale nebude to na několik nocí. Po asi dvaceti jarních a letních přespáních musím konstatovat, že teplotní určení výrobce docela sedí a komfort 11 °C je trefený (tohle je samozřejmě hodně subjektivní). Při této teplotě jsem ve spacáku několikrát spal v merino triku s krátkým rukávem a trenýrkách a neměl jsem za celou noc problém. Extrém -5 °C jsem neměl možnost vyzkoušet.
Z pohledu vodáka se mi na spacáku líbí především jeho sbalitelnost. Na vodě totiž pořád řeším hlavně objem, hmotnost až tolik ne, tu za mě veze voda. Ale i hmotnost je příjemně nízká, takže spacák bude stejně tak dobře použitelný pro trekaře a další outdoorové živly. Osobně jsem si SCALE 200 dal natrvalo do auta a používám ho na výše zmíněné lenošení, když se někde zrovna naskytne chvilka. Vejde se do kastlíku a když potřebuji, jako bych ho našel.

Zip končí cca 50 cm od konce spacáku - WARMPEACE SCALE 200
Zip končí cca 50 cm od konce spacáku – WARMPEACE SCALE 200

Verdikt testera

Závěrem se musím přiznat, že mě SCALE 200 fakt mile překvapil. Obvykle nemám k minimalistickému vybavení příliš velkou důvěru a už jsem se u něj mnohokrát „spálil“, ale tenhle spacák moje předsudky rozehnal a beru ho jako opravdu vydařený kousek, který jsem natrvalo zařadil do svojí výbavy. Asi jedině ta samosvorka stahování by mohla být za mě o něco větší.

Viditelné stažení zadní části spacáku u začátku kapuce
Viditelné stažení zadní části spacáku u začátku kapuce

Další informace

warmpeace-0WARM on body = PEACE in soul pro českého výrobce v podstatě znamená „dokud jsi v teple, houby se ti děje“. Od roku 1986, kdy vznikla jejich první péřovka, se snaží této myšlence podřídit zaměření všech jejich výrobků.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Borek

Nerozumiem tomu, že ako plnivosť sa udáva 650 cuin a v spacáku zasa 850 cuin.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: