RECENZE: SPACÁK WARG MICROLITE 1000 – CO VYZAŘUJEŠ, TO SE TI VRÁTÍ

RECENZE: SPACÁK WARG MICROLITE 1000 – CO VYZAŘUJEŠ, TO SE TI VRÁTÍ

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Warg Microlite 1000
Typ výrobku spacák
Použití spacáku Na běžnou turistiku od jara do podzimu
Materiál - svršek 70D 230T Nylon Ripstop
Materiál - vnitřek 210T Nylon + Thermal Reflective foil
Materiál - náplň (celý popis) Mikrovlákno 1 × 110 gsm Warmthal
Hmotnost 920 g
Testovaná velikost Verze SHORT, zip L
Výška postavy SHORT (do 175 cm)/ normální (do 195 cm)/ LONG (do 205 cm)
Šířka v obalu 33 cm
Průměr v obalu 16 cm
Teplotní parametry - komfort Ž 7 °C
Teplotní parametry - komfort M 2 °C
Teplotní parametry - extrém -13 °C
Výbava 1 Kompresní obal
Výbava 2 Vnitřní zipová kapsa
Výbava 3 Vnitřní stahovací zateplený límec
Infocena 1 799 Kč
Dodává 4camping
Více info na www.4camping.cz/

Zaujalo mě

  • Izotermická fólie
  • Vnitřní stahovací límec
  • Kvalitní YKK zip s antibite krytkou
  • Anatomicky tvarovaný footbox

Shrnutí recenze

Spacák WARG Microlite už od pohledu zaujme svým vnitřním materiálem, na který jsem byla zvědavá. Izotermická fólie RefleXtherm totiž působí tak nějak kosmicky. Obstál by tedy na misi na Mars nebo na Měsíc? Dozvíte se v recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

MATERIÁL

Spacák WARG Microlite už od pohledu zaujme svým vnitřním materiálem, na který jsem byla zvědavá. Izotermická fólie RefleXtherm totiž působí tak nějak kosmicky.

Měla jsem trochu obavy, jestli spát ve fólii nebude nepříjemné, zda nebude tvrdá, šustivá, podivně se shrnující, a tudíž tlačící a podobně. Faktem je, že materiál je na omak příjemný, měkký, vlastně vůbec nepůsobí jako fólie. A nešustí. Navíc díky perforaci je i prodyšný a paropropustný. Takže nemusíte mít strach, že byste se ráno cítili jako po noci v igelitu. Použití fólie jako vnitřní vrstvy považuji za fajn nápad, jak ušetřit na hmotnosti a zároveň zachovat nebo dokonce zvýšit tepelný komfort.

WARG Microlite 1000 - Testování během podzimu 2022
WARG Microlite 1000 – Testování během podzimu 2022

I vnější látka spacáku je příjemná na dotek. Ačkoliv ve mně na první pohled nevyvolávala přehnanou důvěru, během celého testování nedošlo k žádnému mechanickému poškození a materiál působí netknutě. Jedná se o Nylon 70 D 230T s ripstop úpravou a tedy zvýšenou tržnou pevností.

WARG Microlite 1000 - Detail loga a vnitřní izotermické fólie
WARG Microlite 1000 – Detail loga a vnitřní izotermické fólie

Co se týče izolace, celý spacák je vyplněn mikrovláknem Warmthal, které si ve srovnání s peřím lépe poradí s vlhkostí, a přitom zaručí dobrou výhřevnost i při sympaticky malém objemu. Pro letní toulky mi přijde mikrovlákno jako dobrá volba, kdy se nemusíte bát ani občasného zmoknutí a materiál spacáku je méně náročný na údržbu než peří. Ačkoliv osobně se řadím k péřovým nadšencům a jejich nízkou hmotnost a dobrou sbalitelnost syntetika těžko překoná, tady je díky fólii docíleno dle mého názoru dobrého poměru výhřevnost-objem/hmotnost.

WARG Microlite 1000 - V celém vnitřku podšitý izotermickou fólií
WARG Microlite 1000 – V celém vnitřku podšitý izotermickou fólií

STŘIH A VELIKOSTI

Když jde o ušetření hmotnosti i velikosti balení, střih mumie je logickou volbou. Navíc při spaní nevyhříváte zbytečně objemný prostor. Při své výšce 162 cm jsem testovala verzi SHORT, která je pro postavy do 175 cm výšky a vyhovovala mi maximálně – délkou i šířkou.

V prodeji jsou ještě další 2 délkové varianty tohoto spacáku, pro postavy do 195 cm a pak verze LONG pro dlouhány do 205 cm.

Spacák WARG Microlite 1000 - Celkový pohled
Spacák WARG Microlite 1000 – Celkový pohled

VYCHYTÁVKY

Kromě již zmíněné izotermické fólie mě zaujal ještě stahovací zateplený límec uvnitř spacáku. K jeho stažení slouží pevná kulatá šňůra se samosvorkou, stejně je tomu i u kapuce. Obě vleže nahmatáte bez větších obtíží, jen mi připadá, že stahování jde poměrně ztuha. Snad pokaždé mi trvalo, než jsem postahovala, co jsem chtěla a jak moc jsem chtěla.

Hlavní YKK zip je dvoucestný, což umožňuje spacák rozepnout i ze strany od nohou (zip nevede až úplně na konec spacáku, končí kousek nad kotníky). Táhlo horního jezdce je opatřené šňůrkou s plastovou koncovkou pro lepší uchopení a plastovou „antibite“ krytkou. Za mě prima detail, který zabrání vniknutí tkaniny do jezdce a také samovolnému rozepnutí zipu. Z vnitřní strany spacáku je pak celý zip ještě podšitý zateplenou légou.

WARG Microlite 1000 - Dvoucestný YKK zip s anitbite krytkou
WARG Microlite 1000 – Dvoucestný YKK zip s anitbite krytkou

Po zapnutí můžete spacák u kapuce zajistit suchým zipem, aby se vám během divoké noci neotvíral.

K uložení drobných nezbytností, které chcete mít v noci po ruce, dobře poslouží síťovaná zapínací vnitřní kapsička o rozměrech cca 17×17 cm. Čili dostatečně velká na kapesníčky, čelovku, telefon nebo balíček bonbónů. Ne teda všechno najednou.

WARG Microlite 1000 - Do vnitřní kapsičky se vejde telefon
WARG Microlite 1000 – Do vnitřní kapsičky se vejde telefon

Bylo to zřejmě mé „tenkrát poprvé“ s tvarováním spacáku v oblasti chodidel (tzv. footbox). Ovšem upřímně řečeno, nejsem si jistá, jestli jsem zaznamenala nějaký citelný rozdíl v tepelném komfortu svých nohou proti jiným spacákům. Respektive rozdíly, které jsem cítila, přisuzuji spíše izotermické fólii než footboxu.

BALENÍ

Kompresní obal patří k té části výbavy, která ve mně vyvolává spíše otázky. Jednak samotný materiál, který je lehký a tenký, čímž ve mně ale od pohledu nevzbuzoval důvěru. Což se ukázalo jako lichý odhad. Ke kompresi dojde stažením vrchlíku k druhé části obalu pomocí 4 popruhů zakončených trojzubou plastovou sponou. Nasadit celý vrchlík na spacák mě spíše zdržovalo, popruhy se mi motaly a vrchlík krabatil. Může to být ovšem dáno jen nezvykem anebo mou nešikovností.

WARG Microlite 1000 - Informace na obalu
WARG Microlite 1000 – Informace na obalu

TEPLOTNÍ URČENÍ A POUŽÍVÁNÍ

Spacák jsem testovala během nastupujícího podzimu, takže jsem v něm vyzkoušela jak teploty nad jeho komfortem 7 °C, tak později i teploty kolem nuly. Spala jsem pod stanem na kvalitní nafukovačce a taky na matraci v chladu nevytopené podzimní chalupy. V létě (nebo mírném průběhu jara a podzimu) si dovedu vcelku klidně představit spaní v tomto spacáku pod širákem/ celtou / tarpem apod. Vlhkost, která se na něm vysrážela při spaní ve stanu, poměrně rychle uschnula, takže věřím, že s ranní rosou by to bylo podobné.

Kolem 7-10 °C jsem na sobě měla oblečené teplé ponožky, merino spodky a triko s dlouhým rukávem, při nižších teplotách jsem přidávala mikinu. Některé noci jsem měla kromě toho na hlavě čepici, protože kapuce už zevnitř není podšitá izotermickou fólií, a i když si nejsem jistá, zda nešlo o jakési placebo, zdálo se mi v ní chladněji. Navíc raději spím s hlavou mimo spacák, k čemuž ostatně docházelo i proto, že kapuce se mi shrnovala.

WARG Microlite 1000 - Testování pod stanem
WARG Microlite 1000 – Testování pod stanem

SHRNUTÍ A VERDIKT TESTERKY

Nápad použít jako vnitřní vrstvu izotermickou fólii podle mě stojí za povšimnutí. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych po zapnutí se ve spacáku tak rychle cítila, jak se vyhřívá a že by mi v tenoučkém syntetickém spacáku bylo tak teplo. Fólie odvádí dobře svou práci a teplo, které vyzařujete, prostě zůstává s vámi. Vnější i vnitřní materiál spacáku je příjemný na dotek a potěší i kvalitní YKK zip a vnitřní kapsa na drobnosti. Uvedené teplotní rozsahy podle mě odpovídají a díky použitým materiálům je spacák nenáročný na údržbu. Máme zde tedy kousek, který nabízí příjemný poměr cena/ výkon a který bych s důvěrou sbalila třeba na letní potulku i do vyšších než českých kopců.

Rozložený spacák WARG Microlite 1000
Rozložený spacák WARG Microlite 1000

Další informace

Warg logo

Warg je mladá a dynamicky se rozvíjející značka, která se svým portfoliem zaměřuje na dobrodruhy a náročnější uživatele. Za značkou Warg a jejím obrovským rozmachem stojí dva nadšenci, nerozluční souputníci a dobrodruzi tělem i duší, pro něž není vývoj a výroba pouhým způsobem obživy, ale především posláním přenést ryzí esenci divoké a nespoutané přírody na své produkty.

Jste připraveni ověřit si houževnatost výrobků Warg na vlastní kůži?

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: