Recenze: Solární panel GOAL ZERO Nomad 7 Plus a powerbanka Venture 30

Recenze: Solární panel GOAL ZERO Nomad 7 Plus a powerbanka Venture 30

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Solární panel Nomad 7 Plus a powerbanka Venture 30
Druh výbavy Solární dobíjení, Power banka
Hmotnost 250
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Šířka 82 mm
Výška 11 mm
Hloubka 25 mm
Konektivita Výstupy: 2x USB port: 5 V, až 2.4A max. 12 W
Další funkce 1 Kapacita: 28 Wh / 3.6 V / 7800 mAh
Další funkce 2 Baterie: Li-ion NMC
Další funkce 3 Doba nabíjení USB: 5 h
Další funkce 4 Doba nabíjení přes panel Nomad 7 Plus: 8-16 h
Další funkce 5 LED svítilna: 65 lm
Další funkce 6 Odolnost: IPX6, Provozní telota: 0° – 40°C
Další funkce 7 Vstupy: USB – micro port: 5 V, až 2.1A max 10,5W
Infocena Celá sada: 5590 Kč
Dodává Moris design s.r.o.
Více info na www.goalzero.cz

Zaujalo mě

  • velikost a hmotnost
  • inteligentní funkce
  • odolnost

Shrnutí recenze

K vyzkoušení jsem obdržel sadu solárního panelu a powerbanky od výrobce Goal Zero. Solární panel se jmenuje Nomad 7 Plus a jedná se o kompaktní a odolný panel ideální na cesty kamkoliv do přírody. V sadě s „nomádem“ je ještěpowerbanka Venture 30, která taky snese trochu drsnější podmínky outdoorového pobytu. Pojďme se na oba produkty podívat detailněji.

PODROBNÝ POPIS

Venture 30

Venture 30 je kapesní powerbanka, kterou využijete zejména v případě, že na cestách neřešíte nějaké náročnější energetické operace typu denního nabíjení baterií do kamer, dronu nebo třeba notebooku. Pokud potřebujete mít uloženou zásobu energie pro dobití telefonu, tabletu, MP3, čelovky a dalších menších zařízení, pak pro vás bude Venture 30 dostatečnou volbou.

Modré LEDky ukazují stav nabitíModré LEDky ukazují stav nabití

Součástí powerbanky je i kabel USB / USB microSoučástí powerbanky je i kabel USB / USB micro

Powerbanka má opravdu kapesní velikostPowerbanka má opravdu kapesní velikost

Kolik toho a jak nabije

Venture 30 je akumulátor o kapacitě 7 800 mAh a v mém případě bohatě stačí třeba na 3 plná nabití telefonu Sony Xperia Z5. Dále jsem powerbanku používal k dobíjení čelovky, čtečky knih a sporttesteru. Velikou výhodu vidím v tom, že lze z powerbanky nabíjet i víc zařízení současně a nebo powerbanku dobíjet a zároveň s tím nalévat energii do dalších zařízení, prostě jste variabilní. K výstupu energie z banky slouží dvojice portů USB a ke vstupu USB micro port. S powerbankou je dodáván odolný, pogumovaný, plochý kabel, který je usazen po jejím obvodu do připravené drážky. U kabelu jsem jako nevýhodu shledal hodně pogumované USB micro, které je krátké a třeba u telefonu v silikonovém pouzdře se mi často ztrácel kontakt. Většinou jsem ale používal kabel vlastní, který s sebou stejně mívám.

Nabíjení telefonu z powerbankyNabíjení telefonu z powerbanky

Venture 30 má robustní pogumované tělo, které snese i nějaký ten pád nebo lehké ocáknutí vodou, ale udaná odolnost IPX6 rozhodně neznamená, že by se mohla powerbanka koupat nebo dokonce potápět. Pogumování má i protiskluzový charakter, což se mi hodilo nesčetněkrát. Pro outdoorové použití je powerbanka navíc vybavena nouzovou LED svítilnou, kterou zajišťuje 5 diod umístěných na čelní straně. V případě, že diody nepoužíváte jako svítilnu, tak svítí nebo blikají modře a označují nabití powerbanky nebo aktuální stav a rychlost nabíjení – když všechny diody blikají je plně nabito, rychlost blikání diod koresponduje s rychlostí nabíjení, počet svítících diod ukazuje stav nabití (každá dioda značí 20% kapacity),…  K ovládání diod slouží dvě gumová tlačítka umístěná hned vedle LED panelu. Jedno slouží právě k ovládání svícení, druhé k ovládání funkcí akumulátoru. Zde mi chvíli trvalo, než jsem z návodu nastudoval všechny možnosti ovládání powerbanky, ale povedlo se. Právě díky této zkušenosti doporučuji vyzkoušet si manipulaci s powerbankou dřív, než ji vezmete do terénu. Už jen proto, abyste naplno využili její potenciál.

Kompletní fotogalerie recenze GOAL ZERO

Venture 30 je uzpůsoben k nabíjení pomocí solárního panelu a v mém případě, ve spojení s Nomadem 7 Plus, se mi na ostrém slunci podařilo akumulátor nabít za nějakých 10 hodin. Dále je powerbanka vybavena funkcí inteligentního nabíjení. To znamená, že powerbanka si „popovídá“ s aktuálně nabíjeným zařízením, navíc lze tuto funkci zapnout pro každý port zvlášť(!), a optimalizuje přísun energie tak, aby nabíjení trvalo co možná nejkratší dobu. Ovládání opět probíhá velmi jednoduše přes dvě tlačítka po bocích LED panelu a powerbanka si použité nastavení pamatuje, dokud ji nezresetujete.

Z powerbanky lze nabíjet více zařízení zároveňZ powerbanky lze nabíjet více zařízení zároveň

Nomad 7 Plus

Stejně jako powerbanka Venture 30, je i solární panel Nomad 7 Plus spíše menším kusem vybavení a využijete jej spíš pro nabíjení drobných zařízení.

Panel je přeložen na 2 části. Jeho konstrukce je robustní, takže něco vydrží, ale stejnak jsem na něj byl při ukládání do zavazadel vždy opatrný a ukládal jej tak, abych nešel nějakému zlomení nebo velkému stlačení naproti. Panel se mnou byl na několika pěších výpravách a také na několika vodáckých (nejdéle 10 dnů v Gruzii) a vše přežil bez problémů, odolný vůči vodě ale není a bylo třeba jej vodotěsně balit.

Samotný panel je velmi skladný – tloušťka bez stojánku je 2 mm s ním pak 1,3 cm, po přeložení a se stojánkem jste na tloušťce něco málo přes 1,5 cm, což je slušné. Další tloušťku přidá případné naplnění kapsičky stojánku. Stojánek je k panelu připevněn pomocí magnetů, takže jeho demontáž nebo montáž je otázkou vteřin, nejvíce času zabere provlečení kabelu. Stojánek jsem si na panelu velmi oblíbil, protože obsahuje praktickou kapsičku, ve které jsem měl uloženo veškeré příslušenství, které jsem k panelu potřeboval, a to jsem pak nemusel nikde štrachat – univerzální kabel USB/USB micro, kabel k nabíjení hodinek Suunto, malé karabinky k případnému zavěšení panelu (součást balení).

Dobíjení powerbanky a zároveň nabíjení telefonu z powerbankyDobíjení powerbanky a zároveň nabíjení telefonu z powerbanky

Technické informace

  • Rozměry složený: 16,5 x 22,2 x 1,95cm
  • Rozměry rozložený: 33 x 22,2 x 1,27 cm
  • Hmotnost: se stojánkem 363 g, bez stojánku 260 g
  • Výkon: 2 až 7 W
  • Typ panelu: monokrystal
  • Výstupy: mini solar port (2.5 mm) 8-9 V, až 0,8 A (7 W max.); USB port: 5 V, up to 1 A max. 5 W

Stojánek na panelu drží pomocí magnetů, jeho odejmutí je velmi snadnéStojánek na panelu drží pomocí magnetů, jeho odejmutí je velmi snadné

Inteligentní panel

Výrobce se chlubí tím, že panel je inteligentní. Znamená to, že sám pozná, jestli se nabíjené zařízení odpojilo z důvodu plného nabití nebo z důvodu poklesu výkonu. V případě, že panel detekuje druhý jmenovaný případ, sám se dokáže znovu připojit a v nabíjení pokračovat až do plné kapacity, systém tedy nepotřebuje žádnou vaši kontrolu ani aktivitu. Dalším praktickým prvkem je indikátor intenzity slunečního svitu. Tento údaj reprezentují 4 modré diody umístěné přímo na USB kabelu (plastová krabička) vedoucím z panelu. 1 dioda značí výkon 2 W, čtyři pak výkon 5 W a více. Maximálně panel dokáže dávat 7 W. Světla v průběhu nabíjení blikají, což (stejně jako u powerbanky) značí rychlost nabíjení.

Zadní strana panelu včetně stojánku s kapsičkouZadní strana panelu včetně stojánku s kapsičkou

Závěr testera

Na závěr bych už jen zmínil, že set solárního panelu Nomad 7 Plus s powerbankou Venture 30 se mi osvědčil, neměl jsem s jeho používáním žádný problém a pro moje účely byl bohatě dostačující. Sice jsem díky němu na cestách mnohem hůře unikal výdobytkům moderní doby, ale to už je každého věc.

Nabíjet lze i za chůze, stačí panel uchytit na batohNabíjet lze i za chůze, stačí panel uchytit na batoh

Další informace

GOAL ZERO

Dobrodružství poháněné sluncem. Napájejte cokoliv a kdekoliv. Goal Zero je inovátorem v oblasti přenosných solárních systémů, které napájejí celou řadu zařízení s USB nebo stejnosměrným a střídavým proudem. V produktech Goal Zero, které zahrnují plně solární systémy jako jsou solární panely, power packy a příslušenství, se spojuje přenositelnost, výkon a jednoduchost použití. Všechny jsou navrženy tak, aby pracovaly v dokonalé souhře.
Nenechte se na vašich výpravách omezovat nedostatkem energie!

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: