Recenze: Sněžnice YATE RAPTOR – na led i sníh jako dělané

Recenze: Sněžnice YATE RAPTOR – na led i sníh jako dělané

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku YATE RAPTOR
Druh zimního vybavení Sněžnice
Materiál 1 hliníkový rám
Materiál 2 plastová výplň
Hmotnost 900 g
Údaje výrobce 1 Rozměr: 68x23 cm
Údaje výrobce 2 Nosnost: 100 kg
Údaje výrobce 3 Velikostní škála bot: 35 – 49
Údaje výrobce 4 Barvy: červená / bílá / černá
Výbava 1 Transportní/skladovací obal
Infocena 1 599 Kč Kč
Dodává YATE
Více info na www.yate.cz/

Zaujalo mě

  • Bytelnost sněžnic
  • Upevnění bot
  • Pevný rám

Shrnutí recenze

Hliníkový rám sněžnic Yate Raptor je pevný a lehký. Nekroutí se. Nosná plocha je plastová a sníh se na ní vůbec nedrží. Univerzální hroty zase zajišťují snadný pohyb ve zledovatělém nebo strmém terénu. Upevňování na botu je snowboardového typu pomocí pásků s ráčnami a perfektně drží. Co mi naopak ale trošku chybělo?

PODROBNÝ POPIS

Hliníkový rám

Sněžnice Yate RAPTOR zaujmou na první pohled především hliníkovým rámem. Ten zaručuje, že se sněžnice v nerovném terénu nekroutí tak, jak bývá zvykem u některých plastových sněžnic. Doposud jsem vždy měla na výběr mezi váhou a stabilitou sněžnice, ale tyto kompromisy s Yate RAPTOR odpadají. Jedinou nevýhodou tohoto rámu jsou zaoblené hrany trubkového rámu, takže při traverzech v prudších kopcích nelze jít po hraně, ale je potřeba šikmo došlapovat na celé chodidlo. Nicméně to je skutečnost, na kterou si lze rychle zvyknout, a z mé zkušenosti vím, že zas tak často se člověk v takovém sklonu, aby ho toto omezovalo, nepohybuje.

Univerzální sněžnice Yate Raptor skvěle vypadají
Univerzální sněžnice Yate Raptor skvěle vypadají

Plastová výplň

Na první pohled plastová výplň může působit poněkud „fórově“, ale při používání poznáte, že tomu tak není. Plast odpuzuje jakoukoliv kvalitu sněhu a tak nemusíte mít strach, že po pár metrech budete mít zespoda „bakulu“ jak hrom. Plast je opravdu bytelný, i když jsem nabrala ledové hroudy, nebo kámen vydržel i při nízkých teplotách, kdy by člověk myslel, že je náchylnější k proražení.

Plastová podložka s hroty pod patou i špičkou zabraňuje klouzání - Yate Raptor
Plastová podložka s hroty pod patou i špičkou zabraňuje klouzání – Yate Raptor

Hroty

Hliníkové hroty sněžnic YATE (zvláště ty pod špičkou) by podle mého názoru mohly být trošku ostřejší a především špičatější, ale jde spíš jen o pocit, protože i na ledu držely skvěle.

Sněžnice Yate RAPTOR v akci
Sněžnice Yate RAPTOR v akci. Pohled na hroty.

Upínání

Upínání sněžnic lze velikostně regulovat pomocí textilního pásku na patě. Rozsah velikostí se pohybuje od 35 do 49, takže sněžnice jsou vhodné i pro větší děti, nebo horalky s nohou Popelky, ale i pro chlapy jak hora. Klouzání podrážky zabraňuje gumová podložka s hroty. Finální upevnění boty je zajištěno ráčnami jako u snowboardového vázání. Za několik túr se mi ráčny ani jednou nepovolily. Obuv doporučuji pevnější pohory i z důvodu případné zimy. Sněžnice mají určení pro pravou a levou nohu, ale není to na nich uvedené, takže člověk musí dávat pozor, kterým směrem se ubírá prostor pro botu.

Snadné upínání pomocí ráčen - Yate Raptor
Snadné upínání pomocí ráčen – Yate Raptor

Závěr

Sněžnice byly testovány v Alpách a na Šumavě. I přes mizernou letošní zimu posloužily na maximum. Sama jsem spíš lyžař a ke sněžnicím jsem byla vždy poněkud skeptická, ale díky zraněnému kolenu byly sněžnice v loňském roce mým jediným prostředkem jak si užít hory a rozhodně nelituji a určitě jim dám ještě šanci a to i díky Yate RAPTOR, které mě nikdy nenechaly ve štychu.

Velký rozsah pohybu sněžnic Yate Raptor
Velký rozsah pohybu sněžnic Yate Raptor

Další informace

yate-logoFirma YATE je původní česká společnost, která byla založena v roce 1991 s cílem dodávat nejenom na tuzemský trh výrobky související s aktivitami v přírodě.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Petr

Dobrý den, často chodím na sněžnicích, ale relativně rychle si ničím boty. Můžete mi prosím poradit, jaká je vhodná bota do sněžnic, která pokud možno není hned zničená popruhy upínající sněžnice?

děkuji moc za radu

Pet2357

Moje první sněžnice a veliká spokojenost.
Zabloudil jsem s mimi i mezi popadané stromy a lezl přes polom. Sněžnice vše vydržely bez úhony.
Nachozeno zatím asi 30 km, ale ten polom vydal už za 100 km :-).
Použít ke sněžnicím hole je v podstatě samozřejmost.
Jsou na levou a pravou nohu, a proto jsem si jednu označil pro pohodlnou orientaci.
Uchycení na botu je rychlé a pohodlné.
I po cestě z prudkého kopce vás jejich hroty drží. Podporu paty při chůzi do kopce jsem zatím nevyužil. Sklopný drát podpory paty trochu vytlačuje plastovou výplň.

Sněžnice Raptor jsou dobře vyrobeny a dobře fungují. Moc je doporučuji !

Bořivoj Kysely

No tak byl sem teď na nich poprvé a sice jsem asi dvakrát spadnul, než jsem si na ně zvyknul, ale pak už to šlo jako po másle. Sněžnice super a i přes hrubší zacházení drží parádně, nic se nezlomilo. Takže doporučuji.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: