RECENZE: SNĚŽNICE TSL 226 SLATE START – FRANCOUZSKÝ ŠARM – SEVERSKÁ VÝDRŽ

RECENZE: SNĚŽNICE TSL 226 SLATE START – FRANCOUZSKÝ ŠARM – SEVERSKÁ VÝDRŽ

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku TSL 226 SLATE START
Druh zimního vybavení Sněžnice
Materiál 1 Plast
Materiál 2 Kov
Hmotnost 885 g
Údaje výrobce 1 Typ upínání: pásek a ráčna
Údaje výrobce 2 Rozsah nastavení velikosti bot: 38–47 (EUR)
Údaje výrobce 3 Nosnost: (kg) 115 (včetně oblečení a výstroje)
Údaje výrobce 4 Použitá technologie: Sound and Shock Absorbing System
Výbava 1 Výbava: přepravní obal
Infocena 2472 Kč
Dodává SUMMIT TRADE DISTRIBUTION s.r.o.

Zaujalo mě

  • Flexibilita a universálnost širokého rozsahu nastavení vázání
  • Nízká hmotnost
  • Odolnost
  • Design
  • Přirozená chůze

Shrnutí recenze

Universálnost, francouzský šarm – přitom ale severská výdrž – to by měly být francouzské sněžnice TSL 226 SLATE START a trekingové hole TSL Tour Alu 3 Cross ST Swing od TSL výrobce. Je tomu opravdu tak?

PODROBNÝ POPIS

PRVNÍ DOJEM

Zpočátku sice vypadala sněžnice trochu křehce, ale nakonec se ukázaly být spolehlivou součástí zimní výstroje, a to jak při kratších túrách nalehko v Krušných horách, tak při zimních přechodech Jeseníků a Rychlebských hor. Tam všude se ukázala jako velmi praktická nejen jejich konstrukce, umožňují postup různým druhy terénu, ale i druhů sněhové pokrývky, ale i lehkost, díky kterým člověk neměl – na rozdíl od jiných výrobků svého druhu – brzy pocit, že má na nohou těžké koule.

Jedině snad na opravdu strmé ledovcové kary bych si sněžnice TSL 226 raději nevzal, protože tam by jejich železné zuby a trojice hrotů nemusela stačit zabránit sklouznutí.

Testování sněžnic TSL 226 Slate Start natěžko s batohem
Testování sněžnic TSL 226 Slate Start natěžko s batohem

JAK FUNGUJÍ

„Normální“ svahy ale sněžnice TSL 226 zvládnou bez problémů a díky možnosti odepnutí paty a pásce na fixaci špičky bot je na nich postup velmi snadný a vůči nohám i šetrný, když jeho gumová vložka pod patou tlumí nárazy a eliminuje nežádoucí cvakání. Použitý systém rámového vázání je navíc dostatečně vychytaný na to, aby dobře držel (fixoval) nohu, nesklouzával, a přitom končetinu příliš nestahoval. Navíc díky širokému rozsahu nastavení velikostí – TSL 226 si můžete nastavit dle velikosti nohy od 39 do 47 EU – si tyto sněžnice mohou pořídit respektive na nich šlapat jak robustní chasníci s hmotností do 115 kg, tak trpaslíci. A to tak, že poutník už po krátké době úplně zapomene, že má na nohou sněžnice.

Zámek nastavení velikosti bot je na sněžicích TSL 226 Slate Start řešen elegantně a vcelku i funkčně
Zámek nastavení velikosti bot je na sněžicích TSL 226 Slate Start řešen elegantně a vcelku i funkčně

KONSTRUKCE

A to díky nejen své nízké hmotnosti, ale také jejich vychytané konstrukci ve tvaru přesýpacích hodin, díky které se velmi dobře ovládají a mají slušnou trakci. Své taky odvede na sněžnicích TSL 226 použitý systém Sound and Shock Absorbing System (SSAS), což je dobrá vychytávka z dílny francouzského výrobce sněžnic, která pohlcuje nárazy a hluk a přispívá k pohodlnější a tišší chůzi.

Co ještě dodat ke konstrukci? Na první pohled působí sněžnice TSL 226 sice typicky „frantícky“, tedy sice elegantně, ale poměrně „fórově“.  Ovšem v praxi prokázala jejich konstrukce z lehkého odolného plastu a doplněná výztuhami i přes jistou ohebnost, a tedy i pružnost svou bytelnost. A to bez ohledu na panující nízké teploty, a jak při chůzi nalehko, tak s batohem, v měkkém sněhu, tak i v tvrdém firnu.

Trojice zubů v přední části sněžnic TSL 226 Slate Start usnadňuje chůzi na strmých nebo namrzlých terénech
Trojice zubů v přední části sněžnic TSL 226 Slate Start usnadňuje chůzi na strmých nebo namrzlých terénech

NA STRMÝCH SVAZÍCH

Na špičce sněžnic TSL 226 najdeme ocelový drapák (který by ale mohl být trochu zkosenější, aby zabíral i na strmějších svazích) a na spodní straně sněžnic zimní poutníci ocení trojici párů hrotů. I tak ale měly sněžnice TSL 226 i na přemrzlém a zledovatělém sněhu v položenějším terénu velmi dobrou přilnavost, neujížděly ani z kopce sněžnice neujížděly. Velmi dobře se chovaly i při traversech, díky své konstrukci tvaru i vázání si je šikovný poutník navíc ani nepřišlapával. Obecně lze říct, že i při celodenní túře ve sněžnicích TSL 226 drží noha pevně, a ani ve špičce se nijak neuvolňovala.

Vázání sněžnic TSL se přitom dá velmi snadno přizpůsobit různým velikostem i typům bot, jejich nastavení je flexibilní a intuitivní, i když napoprvé je dobré nastavit si správnou velikost někde v teple a neztrácet čas ani drahocenné teplo nastavováním, měřením a pak dotahováním popruhů v zimních podmínkách a v terénu.

Sklouzávání při chůzi v exponovaných terénech zabraňují tři páry ocelových hrotů
Sklouzávání při chůzi v exponovaných terénech zabraňují tři páry ocelových hrotů

VERDIKT TESTERA

Do Himalájí, Pamiru nebo Ťan – šanu bych si francouzské sněžnice TSL 226 asi nevzal, ale tam se stejně většina z nás nikdy nepodívá. Ve „staré dobré Evropě“ však budou naším plnohodnotným společníkem a pomocníkem na zimních putováních, na lehko i s těžkým batohem „hřbetolamem“ na zádech. Tedy nejen pro naše československé hory a velehory, nebo třeba i v Alpách, při zdolání Gran Paradisa nebo pro klasický výstup na Mont Blanc přes Refugie de Gouter.

Detail fixace paty na sněžnicích TSL 226 Slate Start
Detail fixace paty na sněžnicích TSL 226 Slate Start

RECENZE: HOLÍ TSL TOUR ALU 3 CROSS ST SWING

Stejně pořádně jako sněžnice TSL 226 byly testovány i hůlky TSL Tour Alu 3 Cross ST Swing. Ba možná ještě více, protože i když tvoří společně se sněžnicemi TSL 226 optimální set, tak se dají použít i samostatně v době vegetační. Konečně, jejich masivní a ergonomická rukojeť naznačuje, že se jedná o trekové, ne o nordic walkingové hole. Nepřímo tomu nasvědčuje i jejich celkem nadstandardní délka – v maximálně rozloženém stavu to činí 140 cm – což znamená, že tyto hůlky jsou věru i pro dlouhány. Když už jsme u těch rukojetí, nelze nezmínit jejich materiál z EVA pěny, který poměrně úspěšně brání proklouzáváni ve zpocených rukách. Poutka hůlek jsou pak podšita neoprenem.

Hole jsou vyrobeny z hliníku, a mají dvě části, které lze pohodlně utáhnout díky technologii External Lock System, jenž umožňuje věru snadné a rychlé přenastavení délky holí podle potřeby, a to během jakýchkoliv podmínek na cestě. Tento systém je navíc bytelný a „drží fest“. Trekové hole se navíc také umí adaptovat podle sklonu terénu díky systému Swing, který umožňuje náklon jejich talířku bez nevratného poškození až o 20°. Což poutníkovi zajistí maximální odraz na jakémkoliv povrchu. Navíc jsou osazeny hrotem vyrobeným z wolframu.

Velkou výhodou tohoto typu trekových holí je jejich univerzálnost, tedy možnost plnohodnotného využití v různých terénech
Velkou výhodou tohoto typu trekových holí je jejich univerzálnost, tedy možnost plnohodnotného využití v různých terénech

TESTOVÁNÍ

S hůlkami TSL Tour Alu 3 Cross ST Swing se totiž během testování dělaly psí kusy – včetně třeba „skoku o hůlkách“ přes potok, Ačkoliv se na nich přenášely vzduchem i více jak metrákoví chlapy (včetně batohu), jejich konstrukce vydržela. Hůlky se při tom jen na okamžik mírně prohnuly, ale systém nastavení jejich délky a jeho utažení (fixace) vydržel a hůlky se „nesložily“.  Vůbec tento v tomto segmentu outdoorové výstroje poněkud atypický systém se přes počáteční nedůvěru ukázal jako velmi bytelný a spolehlivý, protože ač byly s holemi TSL Tour Alu 3 Cross ST Swing absolvovány i několikadenní treky o délce desítek kilometrů, nedošlo k povolení.  Na těchto výpravách se opakovaně ukázal pravdivý fakt, že při jejich správném využívání turista zapojí až 90 procent svalů v těle – což s sebou přináší nejen positivní zdravotní důsledky, včetně zlepšení motoriky, ale chůze s hůlkami má blahodárný vliv na náš metabolismus a tím i hubnutí – mnohem větší, jak při „obyčejné“ chůzi.

Jak už bylo řečeno, hůlky byly testovány nejen na sněhu v kombinaci se sněžnicemi TSL 226, ale také „na suchu“, a to včetně v nebezpečných nebo exponovaných terénech, kde pomohly testerovi získat větší stabilita při zdolávání překážek. Díky své prodloužené rukojeti z materiálu EVA pěna lze s nimi pohodlně chodit i z kopce. Jejich všestrannému využívání po celý rok napomáhá i jistý „universální“ velikost jejich talířků; tato zlatá střední cesta nebo rozumný kompromis způsobil, že se v létě nebudou hůlky příliš často zachytávat třeba mezi kameny nebo v husté trávě či borůvčí, a naopak v zimě se nebudou příliš bořit např. do čerstvého sněhu nebo prašanu. Navíc lze tyto talířky v případě poškození snadno demontovat, a to díky systému „push & pull“ a rotačním systémem Twist, používaným na výměnu košíků v případě celoročního využití (lze dokoupit talířky různé velikosti – zimní talířky s ø 95 mm, letní ø 55 mm a prašanové ø 130 mm).

Navíc, jak se zjistilo v oblasti jizerskohorského Rudolfova, hůlky TSL Tour Alu 3 Cross ST Swing lze úspěšně použít i jako sebeobranný prostředek proti zdivočelému psu, což se poutníkům chytajícím se na přechody balkánských hor nebo středoasijských hor jistě bude ještě hodit. Hůlky TSL Tour Alu 3 Cross ST Swing lze samozřejmě využít, i když nešlapeme, například večer jako podpěry při stavbě nouzového bivaku (přístřešku), třeba v rámci též testovaného tarpu. Na druhou stranu trekové hole nejde složit na nějaké minimalistické rozměry, a tak se je třeba nemusí složit dovnitř všech batohů tak, aby z nich nevyčuhovaly. Což je třeba u batohů přepravovaných letecky v podpalubí trochu problém.

Při maximálním nastavení délky trekových holí - 140 cm - je mohou bez nepohodlného hrbení používat i dlouháni
Při maximálním nastavení délky trekových holí – 140 cm – je mohou bez nepohodlného hrbení používat i dlouháni

VERDIKT TESTERA

Trekové hole TSL Tour Alu 3 Cross ST Swing jsou nabité nejmodernějšími technologiemi a jsou spolehlivou a ideální volbou nejen na veškeré zimní aktivity, ať už se jedná o chůzi po horách na sněžnicích nebo i ve vegetačním období bez nich. Využití najdou především pro zimní turistiku, ale i chození v terénech na konci, resp. začátku vegetačního období. Podle výrobce i pro skitouring a freeride. Pro celoroční využití se pak hodí použít dokoupené různé velikosti talířků, které lze snadno měnit díky systému „Push & Pull“ a „Twist“.

Hole TSL Tour Alu 3 Cross ST Swing
Hole TSL Tour Alu 3 Cross ST Swing

Další informace

TSL je světovým lídrem ve výrobě sněžnic a holí se sídlem v srdci francouzských Alp. Vědom si krásy i důležitosti přírody, vyrábí své produkty s důrazem na životní prostředí a udržitelnost.

Sněžnice na recenzi poskytl distributor značky TSL pro český trh – firma Summit Trade. Více na www.summitacademy.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: