RECENZE: Sněžnice Decathlon SH100 Easy – Pro první krůčky do divočiny

RECENZE: Sněžnice Decathlon SH100 Easy – Pro první krůčky do divočiny

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Sněžnice Decathlon SH100 Easy
Co je to za výrobek sněžnice
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 Základna 100% EVA (etylenvinylacetát)
Materiál 2 Rám 100% Termoplastický polyuretan
Materiál 3 Grip 100% Ocel
Materiál 4 Popruh 100% Polyester
Údaje výrobce 1 Vel. M = určeno pro 40–75 kg, na boty vel. 36–42, hmotnost 1555 g
Údaje výrobce 2 Vel. L = určeno pro 60–90 kg, na boty vel. 40–48, hmotnost 1800 g
Infocena 1499
Dodává Decathlon

Zaujalo mě

  • Pohodlná chůze
  • Jednoduché ovládání
  • Nízká hmotnost

Shrnutí recenze

Jednoduché, funkční a snadno ovladatelné sněžnice do mírného terénu, tak se dají ve zkratce charakterizovat sněžnice Decathlon SH100 Easy. Jak se v nich chodí a mají nějaké mouchy? Pojďme si je představit podrobněji!

PODROBNÝ POPIS

První dojem

Sněžnice značky Decathlon na první pohled působí trochu nekonvenčně a vlastně nezapadají do žádné z klasických kategorií sněžnic (rámové, plastové). Jednolitá plastová struktura s velmi jednoduchým upínacím systémem vzbudila v mé hlavě několik otazníků: Jak se v nich bude chodit? Budou držet na noze? Zvládnou prašan i přemrzlý sníh? No pojďte se jim podívat na zoubek!

Konstrukce

Většina moderních sněžnic je vyrobená z odolných plastů a u těchto sněžnic tomu není jinak. Oproti tvrdým platovým rámům mají sněžnice z Decathlonu zcela jinou konstrukci. Lehké tělo z jednolitého kusu termoplastického polyuretanu budí dojem ploutve. Spodní díl má hrubší vzorek podobný jako u podešve boty (jen hlubší) a tři páry hrotů – čtyři hroty v přední části, dva ve střední části sněžnice.

Sněžnice Decathlon SH100 Easy zaujmou jednolitou platovou strukturou s velmi jednoduchým upínacím systémem.
Sněžnice Decathlon SH100 Easy zaujmou jednolitou plastovou strukturou s velmi jednoduchým upínacím systémem.

Bota se upevňuje ke sněžnici třemi velcro pásky (suché zipy). I to je pro moderní sněžnice poměrně netypické – většina využívá systém podobný upínacímu vázání u snowboardů, které má volnou patu čili podobně jako i skialpů zvedáte jen nohu s vázáním a sněžnici táhnete po zemi. U sněžnic z Decathlonu je tomu jinak – zvedá se noha i s celou sněžnicí.

Sněžnice jsou k dostání ve dvou velikostech – M (40–75 kg, na boty vel. 36–42, 1555 g) a L (60–90 kg, na boty vel. 40–48, 1800 g). Tady podotýkám, že je při výběru třeba brát hmotnost ne z koupelnové váhy, ale připočíst také zimní oblečení a batoh (v mém případě dětskou krosničku i s potomkem), aby sněžnice správně fungovaly.

Jak se nasazují

Jakékoli složitosti a komplikace s nasazením u sněžnic z Decathlonu odpadají. Snad jen pokud zaměníte pravou a levou sněžnici – i to je ovšem dřina, označení chodidel je přímo na špičce každé sněžnice. Zapínání na tři velcro pásky je naprosto blbuvzdorné a zvládne ho každý během pěti minut. Zatímco sofistikované modely sněžnic doporučuji pečlivě nastavit už doma v teple, ne se s nimi prát až venku na mraze, tady není předchozí nácvik nutný. Rychlost obutí a zutí sněžnic je velkou výhodou.

Spodní díl sněžnic Decathlon SH100 Easy má hrubší vzorek a tři páry hrotů
Spodní díl sněžnic Decathlon SH100 Easy má hrubší vzorek a tři páry hrotů

Jak drží na noze

Upevnění pomocí suchých zipů budilo u mě trochu obavy. Pokud by totiž pata klouzala dolů, sněžnice by nedržela na noze. Naštěstí se mé obavy ukázaly zcela zbytečné, sněžnice výborně seděly. Dalším otazníkem bylo, jak bude poměrně hladký povrch sněžnice reagovat s botou, pokud se mezi podrážku a sněžnici dostane sníh. Při správném dotažení popruhů však nebyl nejmenší problém ani při výstupu ani při sestupu, noha ve sněžnici nijak neklouzala.

Nutno ještě dodat, že jak sněžnice sedí na noze, je do jisté míry dáno také velikostí a tvarem boty. Já pro tyto účely dostala k vyzkoušení zimní dámské turistické nepromokavé boty Quechua SH920 X-Warm, díky kterým byly nohy v teple a suchu po celou dobu sněžnicových radovánek. S botou o velikosti EU 40 měl zadní popruh sněžnic velikosti L ještě obrovskou rezervu, takže bezpochyby zvládne i mnohem větší pánské chodidlo.

Jak se v nich chodí

Ačkoli na mě na první pohled sněžnice působily trochu neohrabaně, na noze takový dojem vůbec nebudily. Obavy jsem měla především z pocitu „ploutví“, když se zvedá celá sněžnice spolu s botou. Po obutí jakýchkoli sněžnic vždy chvíli trvá zvyknout si na širší stopu při chůzi. Stopa v tomto případě ani není nijak nepřirozeně široká a po rozchození jsem se se sněžnicemi velmi rychle sžila.

Velmi příjemný je poddajný materiál z EVA pěny, díky kterému jsou sněžnice ohebné a umožňují přirozenou práci chodidla při chůzi. Zatímco pata se zvedá, špička na sněhu drží a poskytuje oporu pro odraz.

Díky poddajnému materiálu z EVA pěny jsou sněžnice SH100 Easy ohebné a umožňují přirozenou práci chodidla při chůzi.
Díky poddajnému materiálu z EVA pěny jsou sněžnice SH100 Easy ohebné a umožňují přirozenou práci chodidla při chůzi.

Do kopce je chůze v hlubokém sněhu vždy o něco náročnější, sněžnice jednodenní vrstvu prašanu zvládaly dobře a nijak nepříjemně jsem se nebořila. Na přemrzlém sněhu fungovaly dobře přední čtyři hroty, ale zadní dvojice hrotů už byla mimo plochu mého chodidla, a proto tak dobře nefungovala. Naopak při chůzi z kopce mám na sněhu přirozenou snahu se klouzat, což v prašanu skvěle fungovalo.

Velkou výhodu vidím v jednoduché ovladatelnosti pro naprosté začátečníky. Manévry jako couvání nebo skákání (např. přeskok přes potok apod.) nebo popoběhnutí jsou v těchto sněžnicích naprosto bezproblémové, zatímco s běžným vázáním sněžnic s volnou patou jsou tyhle pohyby častým důvodem karambolů. Sněžnice SH100 Easy jsou jako stvořené pro dovádění ve sněhu.

Limity použití

Sněžnice Decathlon SH100 Easy se hodí do lehčího terénu, na velehorská dobrodružství nejsou přichystané. Co mi na sněžnicích chybí pro chůzi v prudších svazích a na přemrzlém sněhu nebo ledu, jsou přední hroty a podpatek, proto bych je nedoporučila těm, kdo hledají sněžnice do náročných horských podmínek. Pro náročnější trasy a uživatele připravil Decathlon sněžnice Quechua 500 a 900.

Na co jsou přední hroty a podpatek? Přední dvojice nebo trojice zubů zpravidla pomáhá zakousnout se do tvrdého podkladu a dává špičce jistotu a odraz v prudším stoupání. Podpatek je vyklápěcí nástavec pod patu (podobně jako mají skialpy), který podloží patu při výstupu v prudkém svahu a usnadňuje chůzi, protože noha nemusí stát na špičce a nenamáhá se tak tolik lýtkové svalstvo.

Hodnocení testera

Decathlon přišel s vydařeným modelem sněžnic za přívětivou cenu. Pro všechny, kdo váhají a chtějí chůzi na sněžnicích vyzkoušet, budou dobrým společníkem. Oceňuji především nízkou hmotnost, jednoduchost nasazení a manipulace a příjemnou přirozenou chůzi. Pro toulání zasněženou krajinou – po loukách a lesích a v mírnějším terénu – skvěle poslouží všem milovníků přírody.

Testování v Krkonoších: Sněžnice Decathlon SH100 Easy
Testování v Krkonoších: Sněžnice Decathlon SH100 Easy

Další informace

Decathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: