HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: SmallFoot Universal 2 – nafukovací sněžnice

Recenze: SmallFoot Universal 2 – nafukovací sněžnice

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Nafukovací sněžnice Universal 2
Co je to za výrobek nafukovací sněžnice
Materiál 1 Cordura TPU
Materiál 2 kov (ventilek a odepínací hroty)
Materiál 3 nylon
Údaje výrobce 1 hmotnost: 2 x 478 g (testovaná velikost L)
Údaje výrobce 2 délka: 57 cm
Údaje výrobce 3 šířka: 30 cm
Údaje výrobce 4 výška: 10 cm
Výbava 1 sada záplat a lepení z TPU a Cordury
Výbava 2 pumpička
Výbava 3 náhradní ventilek a vypouštěcí adaptér
Výbava 4 píšťalka pro případ nouze
Výbava 5 nepromokavé obaly (každý na jednu sněžnici) lze připnout karabinkou k pasu nebo popruhem na batoh
Infocena 5290 Kč
Dodává SmallFoot
Více info na www.small-foot.cz

Zaujalo mě

  • Funny, ale účinné
  • Lehkost
  • Kompaktnost

Shrnutí recenze

Sněžnice SmallFoot Universal 2 – hračky, které fungují. Unikátní, kompaktní, lehké, skladné – takové jsou nafukovací sněžnice SmallFoot Universal 2, se kterými se můžeme bez obav vydat do zimní divočiny.

PODROBNÝ POPIS

První dojmy

Na první pohled působí sice i kvůli barvě trochu zvláštně, ale v terénu se záhy ukáže, že jsou plně funkční a mohou nahradit i bambusovou retro klasiku nebo moderní „irokézské“ sněžnice. Ne nadarmo si je do své výzbroje zavedla i britská armáda, která je cvičená zejména pro operace na levém, arktickém křídle NATO. Používají je i různé záchranné nebo horské složky.

Z otisku nafukovací sněžnice SmallFoot snadno vyplývá princip jejího fungováníZ otisku nafukovací sněžnice SmallFoot snadno vyplývá princip jejího fungování.

Testování sněžnic a jejich odolnosti pomocí skoků.Testování sněžnic a jejich odolnosti pomocí skoků.

Nafukovací sněžnice SmallFoot za pochodu skýtají dobrou stabilituNafukovací sněžnice SmallFoot za pochodu skýtají dobrou stabilitu.

Stoupavost a průstup terénem

Díky páru ozubů, které lze snadno i v mrazovém terénu nasadit pomocí dobře držících suchých zipů, se dá se SmallFoot Universal 2 pohodlně stoupat, i když samozřejmě kvůli své konstrukci toho asi nezvládnou tolik, jako bytelné profesionální sněžnice s kovovým rámem a pevně přidělanými ozuby. Totéž platí i pro silně zledovatělý terén. Avšak? I další „testeři“ se shodli, že po počáteční nedůvěře ke sněžnicím SmallFoot byli mile překvapeni jejich konstrukcí, odolností a tím, kam se s nimi dostali. Sníh se totiž po předchozích deštích a příchodu mrazů změnil v ledovku, firn a byl velmi ostrý. Přesto uspěly.

Spodní strana nafukovacích sněžnic SmallFoot s proskluzovými hroty vlevo a bez nich vpravo.Spodní strana nafukovacích sněžnic SmallFoot s proskluzovými hroty vlevo a bez nich vpravo.

Nazouvání

I samotné nazouvání sněžnic na botu je intuitivní, jen si člověk musí zapamatovat zásadu, že pravá sněžnice, kterou poznáme podle ventilku na pravé straně, patří na pravou botu a opačně. Vyplatí se přizpůsobit si délku vázání na míru už doma – a také zadní popruh dát co nejvíce nahoru; při změně tvrdosti sněhu nebo při stoupání má občas tendenci sklouznout. Chce to pořádně utáhnout.

Sněžnice byly testovány při úbytku nového sněhu i na krustě a tvrdším sněhu.Sněžnice byly testovány při úbytku nového sněhu i na krustě a tvrdším sněhu.

Nafukovací sněžnice SmallFoot po nasazení.Nafukovací sněžnice SmallFoot po nasazení.

Nafukovací a vypouštěcí ventil sněžnic SmallFootNafukovací a vypouštěcí ventil sněžnic SmallFoot

Nafukování

Samotné nafouknutí sněžnic je také snadné díky pumpičce, která je součástí setu. Člověk se při tom sice trochu zahřeje, ale to vzhledem k místu a času, kdy sněžnice asi použije, je jen plus.

Výrobce udává čas potřebný pro nafouknutí sněžnic SmallFoot Universal 2 cca 90 – 120 vteřin, v praxi je bylo možno připravit k použití o něco dříve, ale člověk se u toho pořádně zpotil – muselo se opravdu nepřetržitě po tuto dobu pumpovat a zabírat celou délkou pístu, jinak by nebylo pumpování tolik účinné a doba, potřebná k napumpování sněžnic, by se tím prodloužila. Výrobce udává maximálně potřebný tlak k nahuštění sněžnic SmallFoot Universal 2 na 0,4 atmosféry, jinak by mohlo dojít k poškození svárů.

Jak odhadnout ten správný tlak? Ve skutečnosti ale stačí používat prostý lidský rozum a udělat to tak, jako když si pumpujeme kolo před trekem: když nejsou sněžnice na pohmat tak tvrdé, jako jeho duše, je to málo a musíme ještě chvilku pumpovat. Pomůckou jak odhadnout, kdy už „to stačí“ také je, že na povrchu ne zcela dobře nafouklé sněžnici jsou záhyby nebo vrásky. Ty tam při dobrém nafouknutí nesmí být. Ventilky přitom napumpovaný vzduch drží velmi dobře, během testování jsme nechali sněžnice po celý pracovní týden mezi dvěma víkendovými treky nafouknuté a nedošlo k žádnému viditelnému úniku vzduchu. Prostě stačilo další sobotu ráno vyndat sněžnice z kufru auta, nazout si je, a vyrazit do mrazem a náledím po předchozím dešti sevřených Jizerských hor.

Vyfouknutí a balení sněžnic

Ještě snazší, jak nafouknutí sněžnic SmallFoot Universal 2 je pak jejich vyfouknutí. Slouží k tomu speciální vypouštěcí nástavec, který se nasazuje na nafukovací ventil, ze kterého předtím odšroubujeme krytky. Nástavec má na sobě několik děr a jimi začne při dotažení samovolně unikat vzduch. Vyfouknutí trvá zhruba 2 minuty na jednu sněžnici, udávaný čas je opět jen rámcový, protože záleží na tom, nakolik vypouštění pomůžeme tlačením na sněžnici (opatrně- dělat až když je aspoň částečně vypuštěná, aby nedošlo k poškození svarů) podobně, jako když vyfukujeme vzduch ze samonafukovací karimatky. Po vyprázdnění sněžnic z nich zase odšroubujeme nástavec, který pečlivě schováme do vnitřní kapsičky v obalu sněžnic a zpět našroubujeme krytku ventilku. Je asi zbytečné připomínat, že sněžnice skladujeme mokré či vlhké jen po nezbytně dlouhou dobu a doma je vyznáme z obalů a pečlivě dosušíme. Lze je také impregnovat běžně prodávanými spreji.

Celková doba pro přípravu sněžnic (tedy jejich vyndání z obalů, nafouknutí, připevnění protiskluzových hrotů, utažení upínacích popruhů (nastavených doma na přibližnou délku) a jejich opětovné sundání z bot, vyšroubování krytky, nasazení vypouštěče, vypuštění sněžnic, odepnutí hrotů a jejich zabalení do přepravních vaků zabere jen trochu zkušenému poutníkovi zhruba 15 minut podle vnějších podmínek. Ke sněžnicím se sice dodává pouze jeden vypouštěcí nástavec, ale to v praxi délku zabalení moc neovlivní – zatímco se vyfukuje druhá sněžnice, můžeme vymačkat zbytky vzduchu z té první, sundat protiskluzové hroty a sbalit jí do nepromokavého obalu, ve kterém jsou sněžnice dodávány a v něm jsou i transportovány (pro další úsporu hmotnosti mohou být přenášeny i bez obalu).

Do něj přidáte pak i pumpičku a do malých kapsiček uvnitř obalů také drobnosti, jako je vypouštěcí ventilek, píšťalka, a náhradní sada lepení a záplat (samolepících) z TPU a Cordury, které jsou také součástí celého setu nafukovacích sněžnic SmallFoot Universal 2. Ty jsou, jak už bylo řečeno, zabalené do praktických a nepromokavých obalů, které lze podle potřeby nosit v ruce, na batohu, v batohu nebo na karabince. Je také možné si dokoupit obaly na sněžnice, které se připevňují na zadní stranu snowboardového vázání, či zepředu na nohu. Upevnění na karabince. Poslední způsob je podle mě z hlediska komfortu na delší túře před nasazením sněžnic i díky konstrukci většiny dnešních batohů nejlepší a nejpohodlnější. Máte-li je ale máte nasazené popruhy zepředu na holeni, mohou vám částečně suplovat absenci návleků, pokud jste ovšem takoví zelenáči, že si návleky s sebou na zimní trek do zasněženého terénu nevezmete.

Kompletní fotogalerie recenze sněžnic SmallFoot

To, že se jedná o nafukovací sněžnice, znamená, že při chůzi lesem nebo terénem, kde ze sněhu koukají větve nebo kameny, popřípadě na ledových plotnách náhorních plání a hřebenovek, má člověk zpočátku opravdu trochu zvláštní pocit. Pocit, že se každým okamžikem ozve rána a ze sněžnic vyrazí se syčením nafouknutý vzduch, ale brzy přejde a pak si už jen užíváme svobody a lehkosti pohybu na sněhu. Výrobce totiž zdá se na základě zkušeností z testování, že oprávněně garantuje zvýšenou odolnost, což potvrzuje i fakt, že si SmallFoot do své výzbroje zavedla i britská armáda, známá svými drsným výcvikem.

Nafukovací sněžnice SmallFoot Universal 2 se vyrábějí ve třech velikostech, S (dětská, od 18 do 49 kg), M ( 30-95 kg) a L (80-130 kg). Testovaný typ byl velikostí L.

Sněžnice SmallFoot se nafukují dodávanou pumpičkouSněžnice SmallFoot se nafukují dodávanou pumpičkou

Další vybavení

K vybavení navíc patří také sada lepení a záplat, střed ventilku, adaptér pro vypouštění vzduchu a už zmíněná pumpička.

K nafukovacím sněžnicím SmallFoot se dodá i náhradní sada lepení, záložní ventilek, pumpička, vypouštěcí ventil a protiskluzové hrotyK nafukovacím sněžnicím SmallFoot se dodá i náhradní sada lepení, záložní ventilek, pumpička, vypouštěcí ventil a protiskluzové hroty

Závěr

Každopádně pro zimní přechod karpatských polonin, Jeseníků, Krkonoš, Finmarky, norské pustiny Hardangerviddy nebo zamrzlého jezera Bajkal jsou zcela optimální.

Běžná vegetace nafukovacím sněžnicím neublíží, pouze ostré trny jsou pro ně určitým nebezpečím.Běžná vegetace nafukovacím sněžnicím neublíží, pouze ostré trny jsou pro ně určitým nebezpečím.

Další informace

SmallFoot

Small Foot se zrodily v horách. Jejich vynálezce, Peter Dimitrov, jezdí freeride na snowboardu a navrhuje sportovní oblečení. Když jednoho zimního dne vylezl na vrchol a zapadl do hlubokého sněhu, utkvěl mu v hlavě nápad, že bude vyrábět unikátní lehké, kompaktní a skladné sněžnice.Tak vznikly Small Foot – první nafukovací sněžnice do kapsy – jedinečná kombinace designu, funkčnosti a nízké hmotnosti.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: