RECENZE: SKIALPOVÉ LYŽE MT 85 S VÁZÁNÍM WEDZE – SKIALPOVÉ UNIVERZÁLKY

RECENZE: SKIALPOVÉ LYŽE MT 85 S VÁZÁNÍM WEDZE – SKIALPOVÉ UNIVERZÁLKY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku SKIALPOVÉ LYŽE MT 85 S VÁZÁNÍM WEDZE
Druh zimního vybavení Lyže
Materiál 1 Deska 45 % dřevo, 20 % skelné vlákno, 20 % polyamid, 10 % ocel, 5 % polyetylen
Hmotnost 1400 g
Rádius 19
Dostupná délka lyží 154, 161, 168, 176 cm
Údaje výrobce 1 Krojení testované lyže: 176 cm = 122/85/108
Údaje výrobce 2 Hmotnost: lyže 1 400 g, vázání 390 g
Údaje výrobce 3 Šířka pod patou: 85 mm
Údaje výrobce 4 Lyže MT 85 taktéž v nabídce bez vázání neboli ve verzi "flat"
Infocena 13999 Kč
Dodává Decathlon

Zaujalo mě

  • Kompletní set
  • Mohérové pásy
  • Univerzálnost
  • Design

Shrnutí recenze

Jedná se o všestranné skialpové lyže, které mají pod patou 85 mm. Lyže jsem během testování opravdu nešetřil. Užily si i skoky a snad všechny druhy sněhu. Testováno horským vůdcem, který je v Krkonoších doma. Ne jenom jako. Jak tedy dopadly i po doskoku tyhle skialpové univerzálky, se dozvíte v našem redakčním testu.

PODROBNÝ POPIS

Představení

Jedná se o všestranné skialpové lyže, které mají pod patou 85 mm. Konstrukčně se jedná o sendvič s rovnými bočnicemi pod patou. Jádro je vyrobeno z lehkého dřeva paulovnie vyztužené skelným vláknem. Testovaná lyže 176 cm vážila 1 400 g a s vázáním Tour Light s leashem (sichrákem) dalších 390 g.

Lyže MT 85 poskytují dostatečný výkon pro většinu aktivit na lyžích
Lyže MT 85 poskytují dostatečný výkon pro většinu aktivit na lyžích

Vázání

Vázání umožňuje upravit rozsah až o 50 mm, což se hodí při střídání bot nebo půjčování. Vázáni je v podstatě Dynafit Radical (manuál i krabice je s logy Dynafitu), na rozdíl od originální Dynafit verze má toto vázání tedy delší podložku se stavěcím šroubem. A nemá brzdičky, ale tzv. „sichráky“. Největší a vlastně skoro jediná výhoda sichráků je fixace lyže k noze v případě pádu do trhliny. Jinak osobně doporučuji brzdičky (a případně si na ledovec dokoupit tyto sichráky).

Vázání je opatřeno sichráky a rentalovou deskou s rozsahem 50 mm - SKIALPOVÉ LYŽE MT 85 S VÁZÁNÍM WEDZE
Vázání je opatřeno sichráky a posuvnou patkou s rozsahem 50 mm – SKIALPOVÉ LYŽE MT 85 S VÁZÁNÍM WEDZE

To nejdůležitější

Jak se na nich lyžuje? Osobně preferuji jízdu volným terénem před výstupem. Nejlépe poznáte lyži na neupravené sjezdovce, což letos nebyl problém. Střediska byla zavřená a návraty z túr probíhaly i po neupravených sjezdovkách. Jednalo se o stabilní lyži, která zvládla vše, co od nich očekávám. Vždy však s vědomím, že mám pod nohou lehkou lyži a ne obřačku. Jízda ve volném terénu odpovídala jak krojení, tak i šířce pod patou. Jedná se především o touringovou lyži, přesto během testování musel zvládnout všechny možné terény a druhy sněhu. Protože se jednalo o testovací lyži, nešetřil jsem ji a během vodění dostala zabrat. S klidným svědomím horského vůdce, který tuto lyži MT 85 používal během práce a vodění, mohu doporučit všem začátečníkům, ale myslím si, že uspokojí ty, kteří nepotřebují pod patou více než 85 mm.

I takhle jsme testovali lyže MT 85
I takhle jsme testovali lyže MT 85

Měli byste vědět

Lyže dostanete standardně navoskované a nabroušené, ihned připravené k používání. Hrany jsou broušené na 89°. Pásy jsou již zaříznuté pro krojení lyže. Pásy jsou ze 70 % vyrobeny z mohéru a ze 30 % ze syntetiky. Čili poskytovaly dobrou stoupavost a skvělý skluz. Pásy doporučuji voskovat, braly vodu. Napínají se systémem „top fix“.

Rub a líc fixace pásu u lyží MT 85
Rub a líc fixace pásu u lyží MT 85

Verdikt testera

Osobně preferuji více pod patou, ale lyže MT 85 zvládly téměř vše a dávaly mi to, co od lyží pro jízdu a výstup ve volném terénu očekávám.

Pásy obstály i krkonošskch podmínkách - SKIALPOVÉ LYŽE MT 85 S VÁZÁNÍM WEDZE
Pásy obstály i krkonošských podmínkách – SKIALPOVÉ LYŽE MT 85 S VÁZÁNÍM WEDZE

Další informace

Od roku 2006 zastřešuje především lyžování a snowboarding značka Wedze, která spadá pod Decathlon. Vývojové centrum Mountain Store sídlí nedaleko Sallanches. Vznikají zde prototypy, které se testují přímo na sjezdovkách masivu Mont Blanc. Za největší chloubu značky lze považovat úspěch Marie Martinod, která si v roce 2014 z olympiády v Sochi odnesla stříbrnou medaili z u-rampy a používala vybavení Wedze.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: