RECENZE: SIR JOSEPH TETON 560 QUILT – SPACÁK I PŘIKRÝVKA V JEDNOM

RECENZE: SIR JOSEPH TETON 560 QUILT – SPACÁK I PŘIKRÝVKA V JEDNOM

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku SIR JOSEPH TETON 560 QUILT
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Použití spacáku Na běžnou turistiku od jara do podzimu, Na letní výlety, Ultralehký
Certifikováno dle normy EN 13537 ne
Materiál - svršek Softex®NIUS LT
Materiál - vnitřek Softex®20DWR
Materiál - náplň (celý popis) 330 g Husí peří EU 600 cuin/oz (poměr 90/10)
Hmotnost 560 g
Testovaná velikost 170 cm
Tvar spacáku mumie
Plnivost peří 600 cuin
Barevné varianty Navy
Šířka v obalu po kompresi 22 cm
Průměr v obalu po kompresi 18 cm
Teplotní parametry - komfort Ž 8 °C
Teplotní parametry - extrém -10 °C
Dostupné velikosti 170 cm (délka 174 cm) a 190 cm (délka 194 cm)
Výbava 1 Dva obaly - skladovací a kompresní
Infocena 5 300 Kč
Dodává SIR JOSEPH

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost a objem
  • Technické řešení stahování a fixace ke karimatce
  • Dva obaly

Shrnutí recenze

Recenze a testování quiltu. Pro nezasvěcené: „O co se jedná?“ Spacák a přikrývka v jednom. Spacák bez zadního dílu, kapuce a zipu. Smyslem toho všeho je ušetřit na objemu a hmotnosti. Quilt lze používat jako běžný spacák nebo jej fixovat pomocí trojice elastických popruhů ke karimatce. Kde a jak testovala SIR JOSEPH TETON 560 QUILT redakce Světa outdooru?

PODROBNÝ POPIS

V KOSTCE

Sir Joseph zareagoval na poptávku po spacácích typu quilt pro minimalistický přístup ke spaní „nalehko“. Je to v podstatě spacák s redukovaným zadním (spodním) dílem, bez kapuce a bez zipu. Spodní díl je takto redukovaný, protože se o izolaci stará karimatka, což v letních, jarních i podzimních podmínkách postačí. Sir Joseph vytvořil hned dvě varianty nových lehkých quiltů pro pohodu letních nocí. Ten teplejší z nich je TETON 560 QUILT a ten jsme testovali.

Spacák SIR JOSEPH TETON 560 QUILT byla jasná volba při bikepackingové výpravě z Hronova do Vlašimi
Spacák SIR JOSEPH TETON 560 QUILT byla jasná volba při bikepackingové výpravě z Hronova do Vlašimi

NEJPRVE BALENÍ

Ke spacáku dodává Sir Joseph dvojici vaků. Jeden velký, síťovaný pro uložení doma. Ten je opatřen stahováním se samosvorkou a tkanici pro zavěšení nebo přenášení. Spacák je takto uložen vzdušně a není nijak stlačený. Druhý obal je kompresní a nepromokavý. Komprese se dosahuje stažením jedné nebo i druhé tkanice se samosvorkami. Po stažení obou tkanic získáte „balíček“ o velikosti cca 18 x 22 cm (průměr × výška) a hmotnosti 590 g včetně obalu. Teton 560 quilt by snesl klidně ještě větší stlačení s větší úsporou prostoru. Při balení na kolo jsem tento obal nepoužíval a rovnou jsem ho dupal do ochranného vaku BROOKS pod sedlo kola.

Dvojité stahování kompresního obalu SIR JOSEPH TETON 560 QUILT
Dvojité stahování kompresního obalu SIR JOSEPH TETON 560 QUILT

TESTOVÁNÍ

TETON 560 QUILT během testování prošel týdenním seakajakovým putováním okolo celého ostrova Rujána, spaním pod skalami v Českém ráji a největší zatěžkávací zkouškou byla bikepackingová výprava východočeskou svatojakubskou cestou z Hronova do Vlašimi, během které teploty atakovaly nulu.

Opravdu nalehko při bikepackingu se spacákem SIR JOSEPH TETON 560 QUILT
Opravdu nalehko při bikepackingu se spacákem SIR JOSEPH TETON 560 QUILT

POPIS

TETON 560 QUILT je péřový spacák se studenými švy a je tedy určen pro spaní při teplotách nad nulou. Dále je vybaven třemi regulovatelnými gumovými popruhy pro fixaci k jakékoli karimatce. Osobně jsem testoval fixaci i na alumatce, ale gumové popruhy tyto měkké podložky deformují a nedá se na nich ležet. Fixace na tužších pěnovkách, samonafukovacích nebo nafukovacích karimatkách je však bez problémů. Tenká šňůrka se samosvorkou zajišťuje a reguluje otevření pod zády dle potřeb. Tedy podle toho, kolik chcete mít ve spacáku místa, resp. Jak jste hubení nebo ve spacáku nabalení. Quilt lze použít přichycený ke karimatce, volně pro ležení na karimatce či v hamace anebo (po rychlém vyndání uchycovacích popruhů a šňůrky) jako lehkou otevřenou přikrývku.

Celkový pohled na řešení spodní strany SIR JOSEPH TETON 560 QUILT včetně fixačních popruhů a stahování
Celkový pohled na řešení spodní strany SIR JOSEPH TETON 560 QUILT včetně fixačních popruhů a stahování

VELIKOST A STŘIH

Velikost 170 je dlouhá 174 cm, takže menší člověk se přikryje i s hlavou, vyšší postavy se přikryjí až ke krku. Já svinovacím metrem naměřil 170 cm, ale pravděpodobně se jedná pouze o jinou měřící metodiku a výrobci věřím. Předpokládám, že velikost 190 cm je podobně nastavená. Testovaná verze 170 při mé výšce 174 cm byl úplně v pohodě. Hlavu však do spacáku strkat nemám ve zvyku. Šířka též dostatečná pro pohodlné otáčení uvnitř spacáku, protože ten je obvykle fixován ke karimatce. Šířku je možno regulovat a nastavovat pomocí stahovací šňůry se samosvorkou v nožní části. Tam, kde začíná tzv. „foot box“.

Stahovací šňůra je tak tenká, že při spaní o ní opravdu nevíte - SIR JOSEPH TETON 560 QUILT
Stahovací šňůra je tak tenká, že při spaní o ní opravdu nevíte – SIR JOSEPH TETON 560 QUILT

TEPLOTY

Uvedené teplotní určení je pouze doporučené (nejedná se o skutečný uzavřený spacák, pro který platí teplotní normy). Za uvedenou komfortní teplotu +8 °C můžu dát ruku do ohně. Vyzkoušeno spaní ve triku s dlouhým rukávem a v trenýrkách bez ponožek. Limitní teplota 0 °C taktéž sedí. Osobně při 2 °C nad nulou jsem se už skládal do skrčené polohy a spal v triku s dlouhým rukávem, ¾ podvlíkačkách a ponožkách. Bylo to na hraně. Na extrémní teplotu nedošlo, ale umím si ji představit. Ve spacáku TETON 560 QUILT jsem pravidelně používal čepici vzhledem k absenci kapuce. A čím teplejší čepice, tím lépe! Popruhy pro fixaci ke karimatce a stahovací šňůrku lze zcela vytáhnout a vytvořit tak lehkou přikrývku. Pouze v nožní části se do výše cca kolen jedná o spacák (foot box) a nevytvoříte tak zcela obdélníkovou péřovou deku.

Spacák SIR JOSEPH TETON 560 QUILT se osvědčil při seakajakové expedici okolo Rujány - malý a lehký
Spacák SIR JOSEPH TETON 560 QUILT se osvědčil při seakajakové expedici okolo Rujány – malý a lehký

ZKUŠENOSTI A POSTŘEHY

Fixace pomocí třech nastavitelných elastických popruhů se mi zdála dostatečná a spacák držel na svém místě. Pokud byste spali bez fixace quiltu na karimatku, tak je třeba si hlídat otevřená záda, aby zůstávala pod vámi na karimatce. Na soukání do spacáku je třeba si zvyknout a strkat do něj nohy tak, aby vám nezachytávaly za stahovací šňůrku v zádové části. Stahovací šňůrka ve spodní části je tak tenká, že jsem ji pod sebou vůbec necítil. Okolo krku je stahování vyřešeno pomocí elastické šňůry opět se samosvorkou. Volný konec této šňůry jsem vkládal do spacáku a nějak mně nepřekážel a dal se v případě nutnosti lehce vystopovat rukou ve spacáku a najít tak samosvorku i po tmě.

Pro spaní v chladnějších podmínkách doporučuji teplou čepici - SIR JOSEPH TETON 560 QUILT
Pro spaní v chladnějších podmínkách doporučuji teplou čepici – SIR JOSEPH TETON 560 QUILT

VERDIKT TESTERA

Jedná se o skladný dvou – až tří sezónní péřový spacák, který najde svoje uplatnění u všech, kteří hledají minimální objem a hmotnost. Případně pro ty, kteří uvítají možnost proměny spacáku v přikrývku. Použití stahovací šňůry ve spodní části je originální a čas a recenze dalších uživatelů ukážou, jestli se jednalo o dobré řešení. Uváděné teplotní rozsahy se mi zdají podle mého testování odpovídající, viz odstavec TEPLOTY. Sir Joseph vyrábí ještě jeden lehčí quilt MINIMIS 290 pro opravdu letní použití, ten pro vás otestujeme příště.

Sbalený spacák SIR JOSEPH TETON 560 QUILT v kompresním obalu - Rujána 2022
Sbalený spacák SIR JOSEPH TETON 560 QUILT v kompresním obalu – Rujána 2022

Další informace

Cílem firmy Sir Joseph je vyrábět maximálně funkční výrobky schopné obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň plně je přizpůsobit potřebám a požadavkům zákazníka tak, aby potřebné vybavení bylo ušito přesně na míru podmínkám a účelu, pro který bude používáno.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: