RECENZE: SIR JOSEPH OPAL LADY PARKA – PÉŘOVÁ PARŤAČKA DO HOR I DO ULIC

RECENZE: SIR JOSEPH OPAL LADY PARKA – PÉŘOVÁ PARŤAČKA DO HOR I DO ULIC

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku SIR JOSEPH OPAL LADY PARKA
Druh sportu outdoor, skialp, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví dámské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 Náplň: 185 g, Husí peří: 90/10*EU 650 cuin/oz
Materiál 2 Vnější materiál: SOFTEX ® NIUS LT
Materiál 3 Vnitřní materiál: SOFTEX ® 20D DWR
Hmotnost 550 g
Náplň peří
Plnivost peří 650 cuin
Barevné varianty Dark grey/Navy/Fuchsia
Velikostní varianty S, M, L, XL
Výbava 1 3 vnější kapsy na zip a 1 vnitřní kapsa na zip
Infocena 7790 Kč
Dodává SIR JOSEPH

Zaujalo mě

  • Prodloužený střih
  • Hřejivost
  • Množství nastavení a vychytávek
  • Kvalita zpracování

Shrnutí recenze

Škála péřových bund je v dnešní době opravdu pestrá. Teplá péřová parka od Sira Josepha mezi ostatními vyniká svým prodlouženým střihem, se kterým není třeba bát se prochladnutí. Díky funkčnosti a promyšleným detailům je vhodnou společnicí na aktivity v horách, ale dobře vypadá i při nošení ve městě. Co na ní oceníte v mrazech i nevlídném počasí a jestli je možné obléct ji na vánoční nákupy, to se dozvíte v této recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

STŘIH A TECHNICKÉ DETAILY

Hned po prvním vklouznutí do bundy jsem zajásala, že díky 10 cm prodloužení přední i zadní části parka zahřívá přesně ty partie, které my holky rády udržíme v teple. Zároveň ale nijak neomezuje v pohybu a klidně s ní můžete brázdit cesty mílovými kroky. Při své výšce 162 cm a váze 53 kg jsem testovala velikost S a délka mi naprosto vyhovovala. Co do šířky, klidně bych bundu snesla ještě o kousek užší. Dámský střih parky podtrhuje možnost stáhnout vnitřní podšívku v pase. A vlastně tak celkově se můžete v bundě skvěle utěsnit. Kromě pasu umožňuje stažení spodního okraje, regulaci obvodu krku i kapuce.

Sir Joseph Opal Lady Parka - Andělsky hřejivá dámská bunda
Sir Joseph Opal Lady Parka – Andělsky hřejivá dámská bunda ©Zdeněk Beneš

RUKÁVY

Oceňuji také důmyslné zakončení rukávů, které mají uvnitř dvojitou pružnou manžetu a kolem zápěstí či rukavic si je můžete dotáhnout pomocí suchého zipu.

Sir Joseph Opal Lady Parka - stahování rukávu
Sir Joseph Opal Lady Parka – stahování rukávu ©Zdeněk Beneš

KAPSY

Když k tomu všemu ještě přičtete vyšší límec a dvě vnější kapsy umístěné v akurátní poloze, možná už trochu tušíte, že vaše tělesné teplo při pokusu o útěk narazí na přísného dozorce.

Do kapes můžete kromě rukou samozřejmě uložit taky klíče, peněženku, telefon, nůž nebo jiné drobnosti, které tu budou bezpečně pod zámkem díky YKK zipu. Největší poklady pak lze skrýt do vnitřní náprsní kapsy, která je i přes svou prostornost tak dobře schovaná, že jsem ji málem nenašla. Jako fakt. Celkově tedy 4 kapsy, z čehož by měl radost i krteček.

Sir Joseph Opal Lady Parka má dostatečně dlouhé konce rukávů
Sir Joseph Opal Lady Parka má dostatečně dlouhé konce rukávů ©Zdeněk Beneš

ZAPÍNÁNÍ

Hlavní YKK zip je podšitý vnitřní légou a navíc dvoucestný, to potěší snad každého, kdo někdy bude bundu oblékat spolu s lezeckým sedákem. Anebo ty, kdo ji prostě ne vždy chtějí rozepínat celou. Zipová garáž u horního konce zipu zase odstraní riziko, že byste si do bundy zapnuli i část brady nebo krku.

Sir Joseph Opal Lady Parka a detail na zip YKK a zipovou garáž
Sir Joseph Opal Lady Parka a detail na zip YKK a zipovou garáž ©Zdeněk Beneš

Při troše snahy (a běžných rozměrech hlavy) se vám pod kapuci vejde i helma – může se hodit třeba v případě použití parky jako zateplovací vrstvy při jištění.

Co se týče údržby bundy, za výhodu považuji, že má uzavřenou X-konstrukci komor, která zajistí, že při praní peří necestuje mezi komorami. Úspěšně vyzkoušeno. Po vyprání ji stačí vysušit v sušičce na mírný stupeň spolu s míčky, trochu natřepat, a bunda je zase připravena k použití.

Sir Joseph Opal Lady Parka je opatřena dvoucestným zipem
Sir Joseph Opal Lady Parka je opatřena dvoucestným zipem ©Zdeněk Beneš

MATERIÁL, TEPLO A ODOLNOST

Materiál bundy je mi osobně velmi příjemný. Ať už se jedná o na dotyk příjemný vnější i vnitřní materiál nebo o měkkost a nadýchanost výplně z husího peří. Sympatické je i to, že husí prachové peří Sir Joseph pochází z ověřených středoevropských chovů.

Vnější materiál SOFTEX ® NIUS LT i vnitřní SOFTEX® 20D DWR je ošetřen vodoodpudivou úpravou DWR, která zvyšuje odolnost parky proti průniku vlhkosti.

Za mě má bunda i dobrou větruodolnost a prodyšnost. Během testování při méně potivých aktivitách (pomalá chůze, procházky, delší stání na místě) neprofoukla ani ve větrném počasí v odhaleném terénu. A proti tomu, když jsem ji zkoušela při výživnějším treku v horách, vždycky to vydýchala. Vhodnější mi přijde pro méně potivé aktivity, hlavně z důvodu celkové robustnější konstrukce a důkladného zateplení. Osvědčila se mi například i při bruslení. Dík prodloužení pro ni u všech aktivit platí, že se nijak podivně nevyhrnuje a při pádu navíc přistáváte do měkkého.

Sir Joseph Opal Lady Parka je nositelná a dobře poslouží i ve městě
Sir Joseph Opal Lady Parka je nositelná a dobře poslouží i ve městě ©Zdeněk Beneš

TEPLOTY

Výrobcem uvedené teplotní určení je -15 °C, což z mého čistě subjektivního hlediska je teplota, kolem níž jsem pod bundu potřebovala 3 vrstvy, a byla jsem ráda, že jsem nestála na místě. Obecně vzato patřím ale mezi ty promrzlejší typy. Při teplotách kolem -5 °C a pohybu mi pod bundou stačilo vlněné triko a mikina.

TESTOVÁNÍ V DEŠTI

Sice je bundou spíše do sněhu a mrazu, ale počasí se neptá a umí být nevyzpytatelné. Jak asi parka obstojí v dešti? Lehkou přeháňku v ní ani nepoznáte. Bundu jsem na sobě nakonec měla i v mírném a středně silném dešti, zpočátku se na jejím povrchu tvořily kapičky, pak už se voda vpíjela do materiálu. Ačkoliv svým určením to primárně není kamarádka do deště a mírná opatrnost je na místě, myslím, že se v ní rozhodně nemusíte zmoknutí bát. Teplo v ní totiž bylo i tak.

Testování dámské péřovky Sir Joseph Opal Lady Parka v dešti
Testování dámské péřovky Sir Joseph Opal Lady Parka v dešti ©Ondřej Novák

SHRNUTÍ A ZÁVĚR TESTERKY

Jako zateplovací vrstva se parka jistě může zapojit při celé řadě aktivit. Namátkou: při pobytu v horách, a to od procházkového tempa po svižnější chůzi, při bruslení, lezení v chladném počasí, a nebo když zkrátka potřebujete kus oblečení, který vám pomůže udržet tělesné teplo, zatímco na někoho čekáte.

Prodloužený střih v kombinaci s dvoucestným zipem zvyšuje tepelný komfort a zároveň zachovává možnost přizpůsobení délky (a tudíž i zvětšení rozsahu pohybu) rozepnutím zespodu.

Střih parky hodnotím jako vychytaný a zdařilý a její vzhled na pomezí bundy a kabátu je důvodem, proč dokáže poskytovat skvělé mimikry i outdoor holkám, které zabloudí do města. Odpovídá tomu i výběr barev, kromě neutrální šedé je v nabídce ještě veselý fuchsiový odstín anebo prostě dobrá modrá. Bez obav v ní tedy můžete vyrazit na adventní trhy, vánoční nákupy i na dvouhodinovou zimní procházku s dětmi, během které obejdete blok.

Hledáte-li tedy poctivě a s rozmyslem vytvořený zimní kousek do hor, se kterým se nebudete stydět ani ve městě, parku Opal Lady můžu doporučit.

Sir Joseph Opal Lady Parka v transportním obalu
Sir Joseph Opal Lady Parka v transportním obalu ©Zdeněk Beneš

Další informace

Cílem firmy Sir Joseph je vyrábět maximálně funkční výrobky schopné obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň plně je přizpůsobit potřebám a požadavkům zákazníka tak, aby potřebné vybavení bylo ušito přesně na míru podmínkám a účelu, pro který bude používáno.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: