HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: SIR JOSEPH LOTUS HOODED LADY – Cesta od peří k vlně

Recenze: SIR JOSEPH LOTUS HOODED LADY – Cesta od peří k vlně

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku SIR JOSEPH LOTUS HOODED LADY
Druh sportu outdoor, skialp, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví dámské
O jakou vrstvu se jedná druhá (střední), třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 Náplň: Alpin Wool 3000, 100 g/m2
Materiál 2 Softex® NIUS XT / Softex® 40D DWR
Hmotnost 420 g
Náplň jiná
Barevné varianty Lady Berry/Navy, Grey/Berry, Tyrkys/Menthol
Velikostní varianty Lady S–XL; Man S–XXL
Teplotní limit +15 / -5 °C
Infocena 5 390 Kč Kč
Dodává Sir Joseph

Zaujalo mě

  • Střih pro holky
  • Izolační materiál ALPIN WOOL 3000
  • Zateplená kapuce
  • Snadná sbalitelnost do kapsy

Shrnutí recenze

Sir Joseph se rozhodl vyzkoušet i jiné výplně než ty péřové a vyrobit produkty s vlněnou izolací. Měla jsem možnost otestovat, zda byl tento krok správný, a za sebe musím dát vlně ALPIN WOOL 3000, která je produktem ovcí žijících na alpských svazích, palec nahoru. A co zbytek bundy? To se dozvíte v naší recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Dámská bunda Lotus Hooded Lady je novinka v kolekci Sir Joseph pro sezónu 2020/2021. Jedná se o univerzální izolační vrstvu s velmi malou hmotností. Svrchní materiál Softex® Nius XT je vysoce odolný proti otěru, vodě a nečistotám. Bunda je snadno sbalitelná a především tenká, takže jí lze použít i pod nepromokavou bundu. Její tenkost jí ale nic neubírá na hřejivosti, která je zajištěná výplní z alpské ovčí vlny. Ta také zajišťuje vysokou prodyšnost, optimální termoregulaci, pohlcuje přebytečnou vlhkost (tělesnou i vnější) a reguluje pach. Její vlastnosti se nemění ani po častějším praní při dodržení podmínek praní vlny a použití speciálního přípravku.
Lotus Hooded Lady je nástupcem staršího modelu Spike Hooded. Oproti němu má nové kostěné YKK zipy, které jsou odolnější, mají delší životnost a manipulace s nimi je jednodušší. Asi největší změnou oproti původnímu modelu je svrchní materiál s lepší DWR úpravou se zvýšenou hodnotou vodního sloupce (1000 mm). Jako výplň je použita nová speciálně upravená vlna ALPIN WOOL 3000.

S chladnými rány si bunda hravě poradí
S chladnými rány si bunda hravě poradí

ALPIN WOOL 3000

Jak je všem známo, společnost Sir Joseph se specializuje především na výrobky s výplní z husího peří. Ale na trhu je vysoká poptávka i po výplních z alternativních materiálů. Je možné volit syntetiku (v minulosti SJ používal PRIMALOFT), nebo se vydat cestou přírodní a hledat alternativy jinde. Například na alpských stráních. Hlavním úkolem všech izolačních materiálů je udržet kolem těla teplý vzduch. Oproti syntetickým materiálům, dokáže ovčí vlna absorbovat tělesnou vlhkost a následně jí odpařit a udržovat tak tělo v „suchém teple“.

Prodloužená záda holky prostě ocení
Prodloužená záda holky prostě ocení

Co se týká porovnání peří vs. ALPIN WOOL, tak věřte, že vlastnosti jsou velice podobné.

Bunda SJ Lotus Hooded mi padla jako ulitá
Bunda SJ Lotus Hooded mi padla jako ulitá

Střih

My holky jsme na střih bund docela háklivé a musím za sebe říci, že málokterá mi sedí tak, jak bych si přála. Což ovšem není případ SJ Lotus Hooded Lady. Tato bunda přesně kopíruje křivky ženského těla a díky tomu je nejen 100% funkční, ale navíc ještě opravdu slušivá. Mám široká ramena, volila jsem velikost L a nelituji. Sedí jak ulitá. Zadní část je prodloužená a tak i naše dámské citlivé partie zůstávají krásně v teple.

Bunda je nejen funkční, ale i hodně slušivá
Bunda je nejen funkční, ale i hodně slušivá

Rukávy

Rukávy jsou zakončené elastickou manžetou, což umožňuje snadně přetažení přes rukavice a zároveň manžeta zabraňuje vniku studeného vzduchu při větší větru. Délka rukávů odpovídá jednotlivým velikostem, ale neznamenala jsem, že bych měla pocit, že rukávy jsou dlouhé, nebo naopak krátké, prostě akorát. Jsou i dostatečně široké, takže více vrstev pod bundou nepředstavuje žádný problém.

Detail rukávu s elastickou manžetou
Detail rukávu s elastickou manžetou

Kapuce a límec

Kapuce je šitá tak, aby byla možnost jí přetáhnout i přes helmu. Osobně jsem přetáhla kapuci přes svoji helmu Petzl Meteor, ale nevím, jak na tom budou jiné helmy.

Kapuci lze takto přetáhnout i přes lezeckou helmu
Kapuci lze takto přetáhnout i přes lezeckou helmu

Navíc je regulovatelná, takže když helmu zrovna nemáte, lze kapuci utáhnou tak, aby vítr neměl šanci proniknout dovnitř. Mám dlouhé vlasy, které obvykle spojuji do culíku nebo drdolu, občas se mi stane, že kapuce není dostatečně velká, vlasy vylézají, nebo naopak díky účesu kapuce táhne a tlačí. V kapuci bundy Lotus je místa dost i pro nás dlouhovlásky. Kapuce je regulovatelná nejen nahoře, ale i ve spodní části a to pomocí samosvorek, které lze snadno ovládat i jednou rukou. Límec bundy skvěle izoluje krk, na zipu je krytka, takže nedochází k oděru pod bradou. Pokud zrovna máte kapuci dole, tak krásně chrání krk zezadu proti větru, dešti i sněhu. Jsem zvyklá nosit nákrčník, ale u této bundy myslím ani není potřeba.

Kapuce s elastickým lemem
Kapuce s elastickým lemem

Kapsy

Bunda má celkem tři vnější kapsy na zip. Dvě v oblasti břicha, přičemž levá kapsa má oboustranný zip a slouží jako obal, takže bundu lze do této kapsy pohodlně sbalit. Ve sbaleném módu, disponuje balíček poutkem, za které lze bundu snadno zavěsit například na sedák. Poslední vnější kapsa je kapsa náprsní na drobnosti, nebo doklady. Osobně bych uvítala ještě jednu vnitřní kapsu třeba na klíče od auta apod.

Náprsní kapsa bundy Sir Joseph Lotus Hooded
Náprsní kapsa bundy Sir Joseph Lotus Hooded

Zipy

Zipy jsem už zmiňovala, jedná se o speciální kostěné zipy YKK, které vynikají svou kvalitou a jednoduchým ovládáním. Hlavní zip bundy je obousměrný a umožňuje použití bundy i při lezení/jištění, kdy lze zip zespoda pootevřít a nepřekáží sedáku. Vršek zipu je krytý látkovou krytkou, která zabraňuje odírání kůže. Zipy se opravdu ovládají velice snadno, jednou rukou i v rukavici.

Dvojí zip pro snadný přístup k sedáku ať už při lezení, jištění či chůzi po ledovci
Dvojitý zip pro snadný přístup k sedáku ať už při lezení, jištění či chůzi po ledovci

Použití

Bundu jsem testovala při VHT v Alpách a skalním lezení a prošla na jedničku s hvězdičkou. Je lehká, snadno sbalitelná, v každém batohu si najde své místo. Zároveň zahřeje člověka téměř hned poté, co si jí oblékne a skvěle větrá. Už se moc těším, až jí vytáhnu na skialpy, či běžky. U teplot nižších, než -10°C bych asi volila spíše peří s vyšší gramáží, jsem zmrzlina, tak bych se bála, že mě bunda již nezahřeje, ale za prvé je toto velice individuální a za druhé do extrémních mrazů není bunda ani určená. Krom výše uvedeného bych klidně bundu doporučila i na sjezdové lyžování, nebo i na klasické túry jak v zimě, tak v létě.

Lotus Hooded Lady na horské chatě
Lotus Hooded Lady na horské chatě

Na závěr

Izolace z vlny mě hodně mile překvapila. Až doteď jsem byla zastáncem jedině peří, ale toto je opravdu skvělá alternativa. Co se mě hodně líbí, je snadnější údržba a to, že bunda po několika nošení nezapáchá. Při náročnějších aktivitách se poměrně hodně potím a tato bunda zvládá odvod vlhkosti s přehledem. Určitě doporučuji k vyzkoušení. V mém outdoorovém šatníku už si místo našla a hodně upozadila syntetické materiály.

Chladné večery v kempu
Chladné večery v kempu v bundě Sir Joseph Lotus Hooded

Další informace

Cílem firmy Sir Joseph je vyrábět maximálně funkční výrobky schopné obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň plně je přizpůsobit potřebám a požadavkům zákazníka tak, aby potřebné vybavení bylo ušito přesně na míru podmínkám a účelu, pro který bude používáno.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: