HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze: Sir Joseph – lehká péřovka Apris Hooded II

Recenze: Sir Joseph – lehká péřovka Apris Hooded II

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Apris Hooded II - lehká péřovka
Druh sportu outdoor, skialp, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná druhá (střední)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 Softex® 40D DWR
Materiál 2 145 g husí peří, EU 650 cuin/oz
Hmotnost 460 g
Náplň peří
Plnivost peří 650 cuin
Barevné varianty černá, tyrkysová-zelená-červená, tyrkysová
Velikostní varianty S–XXL
Teplotní limit do -5°C
Infocena 5190 Kč Kč
Dodává Sir Joseph
Více info na www.sirjoseph.cz

Zaujalo mě

  • Barevná kombinace
  • Zateplená kapuce
  • Prodloužená délka oproti předchozímu modelu

Shrnutí recenze

Jaká je přepracovaná druhá generace zateplovací péřovky z dílny turnovské značky Sir Joseph? Co se nám líbilo a kde mám případně výtky k bundě Apris Hooded II? To zjistíte v naší recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

Na první pohled

První dojem by se dal vyjádřit slovem „barevná“. Co dál? Hodilo by se ještě doplnit, že kromě testované barevné kombinace jsou dostupné ještě barvy černá a tyrkysová. Pro konzervy. Vylepšení se dočkaly rukávy, které jsou oproti minulé verzi užší v bicepsech a lépe sedí a prodloužena je i celá délka bundy.

Sluníčko zapadá a je čas si natáhnout lehkou péřovku - Sir Joseph Apris Hooded II.
Sluníčko zapadá a je čas si natáhnout lehkou péřovku – Sir Joseph Apris Hooded II.

Použití

Ultralehká „záložní“ péřovka pro celoroční použití. Při velikosti L se bunda s rezervou vměstná pod půl kila. Vhodná jako zateplovací vrstva i na letní VHT, skialp či alpské výstupy. Nejedná se o velkou péřovku zn. drtič mrazu, ale o lehkou bundu, kterou použijete díky atletickému střihu i pod hardshell vrstvu.

Testování

Testováno během skialpových i alpských výstupů při výkonu povolání horského vůdce. Takže se mnou tahle „buřtíkovka“ zažila několik týdnů na ledovcích nebo při výstupech na Alpské vrcholy. Kromě toho jsem se nebál nosit ji i do skal. Na jaře a na podzim k nezaplacení. A kdo proseděl i letní noc na zahrádce hospody v Ádru nebo na Malé skále ví, jak se taková bunda hodí.

Teploty

Teplotní určení do -5°C při nenáročném pohybu splňuje v pohodě. Její hlavní nasazení je vždy při odpočinku či zastavení během pochodu nebo túry. Vhodná při ranním nástupu, při čekání nebo velmi vhodná během ledovcových kurzů. Pod hardshellkou Apris II zažil i teploty hodně pod nulou a zvláště v kombinaci s větrem. V tomto případě bylo důležité mít i nějakou tu vrstvu pod ní. Tedy v kombinaci se svrchní bundou zvýšíte její izolační schopnost.

Díky dvěma poutkům můžete z kompresního obalu na bundu Sir Joseph Apris Hooded II vytvořit ledvinku.
Díky dvěma poutkům můžete z kompresního obalu na bundu Sir Joseph Apris Hooded II vytvořit ledvinku.

Kapsy

Kapsy na ruce jsou zateplené a zapínají se odshora dolů. Jsou super velké a hluboké. Nebál jsem se, že by mi z nich něco vypadlo. Náprsní kapsa na levé straně pojme i velký telefon. Vstup je sice menší. Efektivní délka zipu je cca 12 cm, ale vnitřní prostor kapsy je dostatečně velký na navigaci, buzolu či telefon. Jezdce zipů YKK mají dlouhá táhla a dají se tak ovládat i v silných rukavicích. Levá spodní kapsa sloužící po otočení naruby jako skladovací prostor do nějž můžete celou bundu nacpat. Drobným detailem je i poutka pro zavěšení takto zabalené bundy.

Střih

Ten je spíš na tělo a je tak vhodný jako vrstva, která se vejde pod svrchní bundu. A trup byl oproti předchůdcům prodloužen o 5 cm. Při výšce 174 cm mám zadní díl velmi lehce pod zadek. Což je skvělé.

Kapuce a límec

Kapuce je též zateplená. Dobře sedí na hlavě. Stahování je velmi jednoduché a parádně funkční. Žádné tkanice, které se vám motají před obličejem nebo vás ve větru mlátí do ksichtu. Celé stahování je vyřešeno jedinou samosvorkou a pružnou tkanicí. Sir Joseph naštěstí zvolil větší samosvorku, takže se dá v pohodě nahmatat a ovládat. Její stahování i povolování mi přišlo jednoduché a funkční. I při stažené kapuci a zapnutém límci máte krk v teple, protože ve společné kombinaci tvoří okolo krku teplý límec, který přiléhá.

Stahování kapuce bundy Sir Joseph Apris Hooded II.
Stahování kapuce bundy Sir Joseph Apris Hooded II.

Zapínání a rukávy

Spodní stahování je na obou stranách pomocí samosvorek a pružné tkanice. Oproti ovládání kapuce je toto stahování malinko komplikovanější. Nahmatání samosvorky nebo konce pružné tkanice je složitější. Hlavně proto, že tkanice směřuje do bundy. Takže ji musíte malinko ohrnout. Na druhé straně to má tu výhodu, že vám volné konce stahování nečouhá z bundy ven. Samosvorky jsou menší než na kapuci. Střih rukávů byl přepracován a bunda tak lépe sedí. Oproti minulé verzi jsou užší v bicepsech a lépe sedí a prodloužena je i celá délka bundy. Ruce se dají v pohodě zvedat nad hlavu a nijak netáhnou. Konce rukávů jsou zakončeny pružnou lemovkou. Centrální zip je dvoucestný, což je výhodné při jištění v sedáku nebo při hledání v kapsách ve spodních vrstvách, apod.  Apris je dostupný též ve verzi bez kapuce a v dámských verzích. Součástí bundy je i kompresní obal na bundu, který po zabalení připomíná ragbyovou šišku. Pěkný doplněk, který se hodí na uložení i jiných věcí a má navíc dvě poutka, takže lze připnout k batohu, použít jako ledvinka apod.

Verdikt testera

Během testování jsem nezaznamenal jediný únik peří. Líbilo se mi stahování kapuce a mnohokrát jsem využil dvoucestný zip a hluboké hlavní kapsy. Lehká péřovka Apris Hooded II je vhodná jako celoroční zateplovací vrstva do teplot okolo nuly a v kombinaci s hardshellovou vrstvou i do nižších teplot.

Další informace

Cílem firmy Sir Joseph je vyrábět maximálně funkční výrobky schopné obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň plně je přizpůsobit potřebám a požadavkům zákazníka tak, aby potřebné vybavení bylo ušito přesně na míru podmínkám a účelu, pro který bude používáno.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: