Recenze: Singing Rock RAMA SET – lehké jistítko

Recenze: Singing Rock RAMA SET – lehké jistítko

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku RAMA SET – lehké jistítko
Typ výrobku jistítko
Použití lezeckého vybavení na lezeckou stěnu, na skály
Materiál 1 dural
Materiál 2 nerezová ocel
Materiál 3 plast
Hmotnost 165 g (set), jistítko 84 g
Průměr pro lano 1 pro jednoduchá lana 8,7 - 11 mm
Infocena 590 Kč
Dodává Singing Rock
Více info na www.singingrock.cz

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Rozsah lan
  • Plynulé dávání lana
  • Jisté zachycení pádu

Shrnutí recenze

Po testování několika podobných jistítek od světových výrobců, jsme se v redakci Světa Outdooru těšili na nové jistítko RAMA od českého výrobce Singing Rock. Jaké je a jak funguje se dozvíte v naší recenzi.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Jisticí set pro použití při sportovním lezení a lezení jednodélkových cest s jednoduchými lany o průměru 8,7 – 11 mm. Po testování jistítek Mammut Smart, Salewa ERGO a Edelrid JUL2 jsem se těšil na výrobek českého výrobce a značky Singing Rock.

RAMA SET od Singing Rocku.RAMA SET od Singing Rocku.

Obsah balení

Set obsahuje nové jistítko z dílny českého výrobce, které je určeno pro jištění na jednoduchých lanech o průměru 8,7 – 11 mm a oválnou karabinu OXY s twist lock pojistkou. V této dvojici se jedná o vyzkoušený pár, který do sebe dobře zapadá a vzájemně spolupracuje. Díky použitému key locku u karabiny OXY jde procvakávání jistítkem i jistícím okem snadno. Twist lock pojistka má příjemný chod.

Balení RAMA Setu - Singing Rock.Balení RAMA Setu – Singing Rock.

Balení RAMA SET obsahuje i návody k použití - Singing Rock.Balení RAMA SET obsahuje i návody k použití – Singing Rock.

Oválná karabina se z balení vyjmout - Singing Rock.Oválná karabina se z balení vyjmout – Singing Rock.

Jak na jistítko

Ovládání jistítka je intuitivní a je podpořeno infografikou na jeho těle. Přesto se může stát, že začátečník může lano do jistítka Rama založit obráceně. Je to nebezpečné?

Odpověď: Samozřejmě, že se dá lano do jistítka Rama založit hned několikrát špatně. Buď pákou k sobě tak, že vás bodá do břicha. Nebo lano vložíte tak, že pramen vedoucí k lezci vede na straně páky. Podle vyjádření zástupců značky Singing Rock by i tak RAMA měla zafungovat. Přesto se jedná o její špatné použití. Dávání lana jde velmi snadno. Dobírání též. Ke spouštění je zapotřebí cvik, aby to šlo hladce a plynule. Při testování na úplně nezasvěcených nebo na nováčcích v oddíle se ukázalo, že stejně jako každé jistítko potřebuje k ovládání cvik a nejlépe praktickou ukázku. Proto doporučuji při prvním lezení a jištění nechat lezce vylézt k prvnímu nebo druhému jištění (podle terénu) a odtam ho spustit a vyzkoušet si i spouštění. Nebo nejprve jistit na top rope.

Při rychlém podání lana stačí zatlačit do páky a uvolnit sevření. Lano je však stále pod kontrolu brzdící ruky.Při rychlém podání lana stačí zatlačit do páky a uvolnit sevření. Lano je však stále pod kontrolu brzdící ruky.

Spouštění

Osobně se mi osvědčila technika opření vnitřní strany zápěstí o karabinu tak, aby ruka byla fixovaná a mohla plynule jistítko Rama ovládat. Plusem je zachování podobných návyků jako při jištění kyblíkem. To znamená, že jistící ruka je stále před jistítkem. Dobírání je velmi podobné kyblíku. Pouze spouštění je opravdu jiné. Při něm je třeba zatlačit ze spodní strany do páky při stálém držení lana stejnou rukou. Bonusem je však funkce zachycení pádu. To se děje jistě a zcela automaticky. Jistítko si výborně rozumělo s lany o průměru 9 až 10 mm. Tenčí lano než 9 mm Tendon TeFIX 9 mm jsem s Ramou netestoval. Při těchto průměrech šlo vše hladce a plynule. Dneska se vlastně jedná o nejběžnější průměry lan pro skalkaření a lezení na umělých stěnách.

Zapřený palec o páku jistítka RAMA - Singing Rock.Zapřený palec o páku jistítka RAMA – Singing Rock.

Životnost

Exponovaná místa, která jsou nejvíce v kontaktu s lanem, jsou vyrobena z nerez oceli a prodlužují životnost výrobku. Dalším dílem, který trpí na opotřebování je vlastní karabina. Jistítko je dostupné i samostatně (bez karabiny).

Správné vložení lana a doporučené průměry lan jsou přímo na těle jistítka RAMA - Singing Rock.Správné vložení lana a doporučené průměry lan jsou přímo na těle jistítka RAMA – Singing Rock.

Čtveřice jistítek pro jednoduchá lana - Rama, Smart, Ergo a JUL2.Čtveřice jistítek pro jednoduchá lana – Rama, Smart, Ergo a JUL2.

Key Lock u karabiny OXY zpříjemňuje manipulaci.Key Lock u karabiny OXY zpříjemňuje manipulaci.

Slanění

Nevýhodou při konstrukčním řešení tohoto jistítka je slanění pouze na jednom prameni, a to velmi obtížně. Zkoušel jsem to a doporučuji raději slanit na Polovičním lodním uzlu.

Závěr

Lehké, jednoduché a dostupné jistítko na skalky a na umělou stěnu, které stejně jako všechny další jistítka na trhu potřebuje pro první manipulaci cvik a zvyk.

Vložení lana je intuitivní a navíc je podpořeno infografikou na těle jistítka.Vložení lana je intuitivní a navíc je podpořeno infografikou na těle jistítka.

Další informace

SINGING ROCK logotype.

Firma SINGING ROCK propaguje horolezectví jako zdravou aktivitu, která rozvíjí ducha i tělo, zdravou aktivitu pro každého, kdo hledá znovuprožití přírodních zákonitostí na vlastní kůži, kdo chce prostřednictvím horolezectví poznat nejenom svoje okolí, ale zejména sám sebe.

Kompletní informace naleznete na www.singingrock.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: