RECENZE: SIMOND VERTIKA 9,5 MM – HOROLEZECKÉ LANO

RECENZE: SIMOND VERTIKA 9,5 MM – HOROLEZECKÉ LANO

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku SIMOND VERTIKA 9,5 MM
Typ výrobku lano
Použití lezeckého vybavení na lezeckou stěnu, na skály
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Hmotnost 58 g/m
Průměr lana 9,5 mm
Počet pádů 6
Dynamický průtah 0,9 %
Rázová síla 8.4
Posuv opletu 1 mm
Podíl opletu 35,4 %
Výbava 1 Značená polovina: ano
Výbava 2 Balení lana bez zamotávání při vybalení: ano
Infocena 3 299 Kč
Dodává Decathlon
Více info na www.decathlon.cz/

Zaujalo mě

  • Okamžitě použitelné po rozbalení bez uzlování
  • Hladký oplet
  • Kvalitní zakončení a výrazné značení poloviny lana

Shrnutí recenze

Na první pohmat je lano Simond Vertika 9.5 příjemné lano do ruky. Baleno je tak, že není klasicky motáno, ale skládáno a rovnou se odvíjí bez zauzlování. Vyzkoušeno a potvrzeno. Konce lana jsou poctivě zataveny. Lano má výrazně značenou půlku. Jádro a oplet jsou plazmově spojeny. Jak dopadlo v testu a recenzi horského vůdce UIAGM Vojtěch Dvořáka?

PODROBNÝ POPIS

BALENÍ A ROZBALENÍ

Balení 70 i 80 m dlouhého lana je na první pohled klasické. Plastové pásky, které je potřeba opatrně přestřihnout a okolo středu odstranit přebal s důležitými informacemi. To úžasné vás teprve po rozbalení na vás čeká. Lano není klasicky motané, ale skládané, a tak ho můžete doslova ihned použít. Nemotá se.

Parádní rozmotávání nového lana bez uzlování - SIMOND Vertika
Parádní rozmotávání nového lana bez uzlování – SIMOND Vertika

ZNAČENÍ POLOVINY LANA

Pro větší bezpečnost a snadnou manipulaci má lano Vertika výrazné černé označení středu.

Manipulace s lanem je příjemná a jistá - SIMOND Vertika
Manipulace s lanem je příjemná a jistá – SIMOND Vertika

DELŠÍ LANO

Při slaňování cesty na Suchých skalách jsem zjistil, že lano Vertika 70 m je delší než jiná 70m lana. Slanění původně vycházelo tip top a s lanem Vertika mi ještě kus lana ležel na zemi. Jak je to možné? Simond přidává ke každému lanu malou délkovou rezervu. V průběhu stárnutí se totiž všechna lezecká lana srážejí, tedy zkracují. Běžně zhruba o 2−5 %, ale může jít i o 10 %, a to v závislosti na vlhkosti, teplotě, pádech, čištění atd. Aby se tento jev co nejvíce omezil, přidává Decathlon při výrobě určitou rezervu, ale ani to občas nestačí. Proto se doporučuje pravidelně kontrolovat, zda se značka nachází uprostřed lana.

Lano je při slanění díky hladkému opletu trochu rychlejší - SIMOND Vertika
Lano je při slanění díky hladkému opletu trochu rychlejší – SIMOND Vertika

OPLET

Na první ohmat je lano měkké a hladké. Příjemné do ruky. Vývojáři zvýšili odolnost opletu tím, že jej zesílili (je ze 48 pramenů) a spletli tak, aby byl hladký, a tak se snižovalo tření lana. Konce lana jsou poctivě zataveny. Lano má výrazně značenou půlku. Na koncích je značení lana: typ, délka, průměr, značka, Made in France, CE a datum výroby. Toto značení však nepřežilo ani první testování na umělé stěně.

Porovnání označení lezeného a nelezeného konce lana SIMOND Vertika
Porovnání označení lezeného a nelezeného konce lana SIMOND Vertika

Unikátní je plazmově spojené jádro a oplet. To zaručuje vysokou odolnost celého lana a zajišťuje výborný prokluz lana. Spolulezci i klienti se sami od sebe pozastavovali nad tím, jak je to lano hladké. Dokonce působí i tenčí, než ve skutečnosti je. Doporučuji si před ostrým nasazením vyzkoušet s jistítkem. Oplet i po používání na pískovcových skalách nejeví velké opotřebení. Spíše menší, než je na takových skalách obvyklé.

Líbí se mi, že SIMOND přidává pár metrů k délce navíc -SIMOND Vertika
Líbí se mi, že SIMOND přidává pár metrů k délce navíc -SIMOND Vertika

LEZENÍ A TESTOVÁNÍ

Lano se dobře uzluje. Navazování a vázání uzlu bez problému. Lano je měkké a dobře se s ním manipuluje. Rozumělo si se všemi jistítky, které jsem během testování používal. S kyblíky i různými poloautomaty. Slaňování bylo však rychlejší než obvykle, a to hlavně díky hladkému opletu.

Lano SIMOND Vertika má parádní uzlovatelnost
Lano SIMOND Vertika má parádní uzlovatelnost

VERDIKT TESTERA

Simond Vertika 9.5 je hladké a měkké lano, kterému výrobce přidal několik metrů k dobru. Zabalené je tak, že ho můžete hned po vybalení použít a nemotá se. Polovina lana je označena výrazně. Odolnost nadstandardní. Přesto pro ještě delší životnost používejte do skal lanoplachtu. Slanění je díky hladkému opletu svižnější, než byste mohli být u svého dosavadního lana zvyklí, takže je dobré s tím počítat. To stejné může nastat i při spouštění. Průměr 9.5 je zlatým středem, který si rozumí s drtivou většinou jistítek na trhu. Dostupné je i v délce 80 m.

Lano SIMOND Vertika spolupracovalo se všemi použitými jistítky
Lano SIMOND Vertika spolupracovalo se všemi použitými jistítky

Další informace

Logo DecathlonDecathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: